Upozorenje u uglu ekrana

Wallter

Obećava
Banovan
Poruka
71
Eto, od nedavno je uvedeno pravilo da su tv stanice dužne da u toku emitovanja emisija osetljivog sadržaja u uglu ekrana drže upozorenje do koje starosne dobi se ne preporučuje gledanje.

Sve je to ok i ja to pozdravljam. Ali, pitam se kakva je korist od toga kad se emisije takvog sadržaja emituju u bilo koje doba dana i noći.
Npr. serija "Reži me" na B92, koja se premijerno prikazuje u ponoć i ne preporučuje se mlađima od 16 godina, se reprizira u toku dana kad je masa klinaca pred tv-om sa daljinskim u ruci i bez nadzora roditelja. Čak tu ubrajam i zaista malu decu od 7 do 10 godina, a ima i mlađih.
Ovo nije jedini primer. To je svakodnevna pojava na svim našim tv stanicama.

Dalje, često su i premijerna emitovanja u neprimereno vreme. Evo, npr. serija "Vratiće se rode", sa oznakom 16, se emituje u 21.00, a do skora u 20.00. Ja obožavam tu seriju, ali se mora priznati da je prepuna nedoličnog izražavanja i prikazuje junake serije u svetlu naše nimalo lepe stvarnosti. *****, droga, sexualno iživljavanje, nasilje svake vrste.
Sad mene interesuje, koji će to roditelj, koji bi hteo da pogleda ovu seriju, moći da pošalje svoje 15-ogodišnje dete u krevet u 9 uveče? A, eto, i ta se serija reprizira u dnevnom terminu.

Znači, ta upozorenja mogu slobodno da sklone sa naših ekrana jer ne služe ničemu, sem da se tv stanice pretvaraju da su ispunile neke tražene standarde.

Navešću vam primer Mađarske.
Kod njih takođe postoje ta upozorenja. Starosnu granicu određuju profesionalni psiholozi angažovani u vladinoj agenciji. Ko zna ko kod nas određuje tu granicu?
Tačno je propisano u kojim terminima se mogu puštati emisije koje sadrže ta upozorenja, sve u zavisnosti od starosne dobi navedene u upozorenju.

Kod Mađara se ta pravila strogo primenjuju, a kazne za kršenje tih pravila su drakonske.
Npr. pre nekoliko godina je MTV 2, drugom programu mađarske državne televizije, obustavljeno emitovanje programa na tri dana, a još su i platili ogromnu kaznu.

Drugi primer. Emitovanje Big Brothera kod Mađara je išlo nekoliko puta dnevno. U dnevnim terminima su izmontirane i prikazivane bezazlene situacije iz kuće, u večernjim one u kojima ima psovki i ostalog nepristojnog izražavanja (bez piiiip cenzure), a u kasnim noćnim golotinja i sex iz kuće (bez cenzure u vidu izmaglice).

To tako treba da se radi ili nikako, a ne kao kod nas da se sprdaju sa preventivnim merama na tv-u.
 
ma idi stavljhaju te gluposti.....npr.serija rebelde u kojhoj nema nikakvog psovanja napisali da je zabranjena za mladje od 12....pa to bas i trebaju da gledaju mladji od 12 god.....a kad je bio crtani 101 dalmatinac napisali zabranjeno za manje od 12..........boze boze ko to odredjuje
 
slazem se za seriju rezi me,i ostale serije tog tipa,ne razumem korist tog upozorenja,jer u svako doba dana pushtaju serije svakakvog sadrzaja,a niko se toga ni ne pridrzava.....ja recimo imam 14 god. i puste u sred dana neku seriju 16 i ona je interesantna shta sad ja treba da promenim....mada shvatam to samo kao obavezu tv stanica,chisto da pokazu do koliko god.to nije toliko ozb.
e da americhko rvanje je tipichan primer u pochetku kao bilo je za sve uzraste,e a onda dolazi do imitiranja tih pokreta itd.,itd.,i onda do 12 god....pa onda do 14....e onda u uglu ladno pishe 16,shta sad sam ja nezrela i ne mogu to da gledam.......ma bash me briga za te gluposti u uglu,ne pridrzavam se,csi miami je 16 ja imam 14 i opet gledam PA SHTA?!
 
pa,naravno da se od dece ni ne ocekuje da promene kanal
ja i mislim da je to samo upozorenje roditeljima -ko moze da skloni svoju decu neka skloni,ko ne moze-nikom nista... cisto da se zna sta moze da se ocekuje u emisiji koja sledi... to je jedini smisao koji ja vidim
 

Back
Top