Najaktuelniji Programski Jezik

  • Začetnik teme Ex Programer
  • Datum pokretanja
ma problem je sto je VB iskljucivo programski jezik za GUI aplikacije, znaci crtanje formica, lepljenje dugmica i tu se prica zavrsava. Ko zeli da se bavi samo gui programiranjem(programerska radnicka klasa) neka nastavi slobodno nemam nista protiv. A ko zeli da napise neki server, daemon onda tu C/C++ uzimaju maha. Samo da vas obavestim Microsoft necete nigde naci na velikim serverima tamo se vrti neki unix. Tamo nema VB-a, za tamo treba POSIX + c/c++ i sa te strane bolje je znati c/c++ jer je spektar primene daleko veci nego sa VB-om. Ja kao klinac imao sam prilike da se igram sa VB 1.0 koji je koliko se secam dolazio na 9 disketa. i vrlo brzo batalio to i presao da na c a kasnije na c++ i nisam se pokajao.
 
To sa serverima je tacno, samo mi reci da li si imao priliku da pravis aplikaciju za tako nesto (a da su te platili)??? Mislim da je bitnije nauciti bilo koji jezik, pa to bio i VB, jer kada se pojavi neka normalna ponuda, sta se desava-ili neko nema pojma o programiranju, ili nema dovoljno znanja u tom nekom jeziku. Brate nauci bilo sta, pa makar to bio i Pascal, jer ionako se neces moci zaustaviti na jednom jeziku.

Evo i jedno pitanje na koje trenutno nemam nikakav odgovor:
sta mislite da li ce C# izbaciti iz upotrebe C++???
Stvarno nemam sta da kazem o ovome.
 
Pa pazi ako cemo realno nije na susterima i krojacima da programiraju, vec na programerima. VB je tako za ljude kojima treba nesto sitno za sebe da urade. Tako da ako neko hoce ok program on ce uzeti nekoga da mu to sklepa od stapa i kanapa u VB-u. Opet koliko vidim sa VB-om se dosta stvari menja iz verzije u verziju. Tako koliko se secam VB.Net je totalno drugaciji od predhodnika. Sa druge strane meni ne treba da mi M$ menja standarde sve 2-3 godine i da me tera da sve sto sam ranije znao da zaboravim i da stvari svaki put ucim "jovo na novo", boze mora M$ da uzme ponovo pare na sertifikatima. Sa C/C++ stvar je tu jasna jednom naucis uvek znas i koristis. Imao sam prilike da pisem neki server ali to je seminarski na faksu i u stvari to je igra za programere. Pogledaj ako zelis na
http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr97209/libaiarena.h

Ovo sto sam ti dao je heder za biblioteku koja ce biti pod LGPL-om a server i visualizator ce biti GPL. Tako nesto uraditi sa VB-om bash i nije elegantno da se uradi.


E a sada da se vratimo na pricu C# vs C++ ja kazem da nece uspeti i da ce stvar stati kao i sa sun-ovom javom. Fora sa C# je sto iskompajlirani kod nije skroz iskompajliran na masinski kod tako da to nikada nece biti dovoljno brzo kao i C++, jer C# program se kompajlira u letu i izvrsava, e sada vreme izvrsavanja takvog programa je jednaka vremenu kompajliranja i vremenu trajanja masinskog koda. Dok u klasicnom programu to je samo vreme trajanja masinskog koda. A posto je vreme izvravanja masinskog koda izgleda kao funkcija 1/x a funkcija vremena kompajliranja izgleda kao e^x - 1, e sada jasno je je da je u slucaju C# gledas zbir te dve funkcije i trazis minimum. i jasno je da je minimum tamo gde se te dve funkcije seku i to je optimum. a optimum u klasincom smislu je sto veci stepen optimizacije. jer gledas samo nesto sto lici na 1/x.
 
Vrlo interesantan odgovor. Pogotovo kraj poruke :) Proveri brzinu C# :!: Otisao sam na pomenutu adresu i nije mi jasno zasto bi bio problem da se to uradi u nekom drugom jeziku?!?

Sto se tice promene standarda u M$, nije problem pratiti ih, jer uvek imas dovoljno vremena da naucis ono sto su novo napravili, a i svaka stara verzija je podrzana novim. Veruj mi, nije problem ispratiti novotarije. Sve za produktivnost, a performanse aplikacije su i dalje na vrlo visokom nivou.
 
Pa te funkcije kojima sam hteo da ukazem na problem sa kompajliranjima u letu ili intrepreterima u odnosu na cisti masinski kod funkcije koje sam naveo mozda ne izgledaju identicno zadanim finkcijama ali po izlgedu lice.


A sto se tice standarda video sam samo kako su ljude ubili u pojam izmedju npr accessa97 i accessa2000 kada su im sve objekte stare posakrivali i naterali ljude da nauce sve izpocetka to je po meni obaranje produktivnosti mnogo.
 
E kada smo kod brzine C# evo naisao sam na neki test.
http://www.bitboost.com/people/intr...n--2002-11--special-topic--runspeed--002.html

Pa na testovima C# u odnosu na Visual C++ i ne zaostaje mnogo, takoreci tu su negde :) sto samo pokazuje da MS ima lose kompajlere u globalu :lol:

I pogledaj koliko je to po rezultatima ispod minigw32(gcc port za win32), a ako pogledas na unixu gcc daje jos bolje rezultate.

A sto se tice onog fajla sto sam dao to je deljena biblioteka (analogija je DLL na windowsu)i svako ce moci da koristi te funkcije tako da je jezik implementacije tu nebitan.
 
pandorasbox:
U ovo vreme vise ne treba pominjati koji je jezik bolji: VB ili C++. Tehnologija programiranja pocinje da uzima drugaciji mah sto pokazuje .NET. Poenta je da programer nauci bilo koji jezik, a posle ce, ukoliko je pravi programer, lako nauciti BILO KOJI jezik koji postoji i koji ce se pojaviti. NIJE GRESKA AKO NEKO UCI VB!!! Naravno, ne treba se zaustaviti samo na jednom jeziku, ali u samom pocetku programiranja se ne sme uciti vise od jednog jezika ma koji on to bio. Ljudi, govorim Vam kao iskusan programer, slobodno naucite VB, ali u svakom slucaju jednog dana krenite da uciti i C++. C++ programeri su protiv VB jer nikada nisu naucili VB i ne znaju njegovu moc. 100% sam siguran da ni jedan C++ programer ne moze da da objektivno misljenje, jer, svaki programer hvali svoj jezik do neba (a pogotovo kada je rec o prvom jeziku u kojem su poceli svoju programersku karijeru).
Samo jedno iskustvo:
Nekada sam se zezao ca basic-om i mislio da nesto znam. U skoli sam ucio Fortran. I jednog lepog dana ja pocnem da mlatim glavu oko JavaScripta. Nista nisam razumeo. Nista. Spanska sela. Rekoh sebi, ajde da ucim neki ozbiljan programski jezik, i opredelim se za VC++ (Visual C++, 6-ica, MS). Napravim uz pomoc Wizard-a Hello World aplikaciju. Dva dana sam sedeo i pokusavao da shvatim gde pocinje a gde se zavrsava. Opet nista. Pukne mi film i ja odlucim da upisem kurs za programiranje (VC++). Gulio sam 5 meseci u Vincinoj skoli (Pozdrav i svi komplimenti Dekiju) i to sve od pocetka, C, C++, VC++ pocetni, srednji i napredni nivo. Kada sam to zavrsio, ponovo pogledam JavaScript. P... dim! Nista lakse! Uzmem PHP4. Sve mi jasno! Dodje mi jedna komsinica da joj pomognem oko programiranja (kao predmeta u skoli). Radi PASCAL. Ja PASCAL u zivotu nisam video. Ali nema veze. Uzmem njenu knjigu, skinem neki kompajler sa neta i za dva sata ja sam joj napisao program za najtezi zadatak koji joj je profesor zadao (koji je proradio iz prve). Pa vi sami zakljucite sta sam hteo da kazem!
 
Kako bih ja bio u situaciji da trenutno ne radim kao programer, a da imam dovoljno programerskog predznanja... Prvo bih u svakom slucaju gledao oglase za posao i trazio sta se najvise trazi. Ono sto se najvise trazi to bih i ucio jer je pri trazenju posla najvaznije navesti da znas bas to sta firmi i treba.

U svakom slucaju Delphi je veoma lak i lep za ucenje. C++ ima ruzniju sintaksu a kada neko poznaje dobro Delphi lako ce preci i na C++.

Ja sam poceo kao Clipper programer i po malo radio u C-u (tome ima skoro 10 godina). Posle sam radio u Delphi-ju i nesto malo u VC++ (za svoju dusu). Zatim u Borland C++-u a sada evo programiram C++, Javu i raznorazne skript jezike za Unix. Naravno raznorazne baze podataka provlace sve vreme uz to sto radim.

Uvek sam naravno gledao kako i gde mogu najvise da zaradim i prema tome se ravnao.

Moram da pomenem i iskustvo sa ucenjem Objektnog orijentisanog proramiranja. Tu stvarno nije vazan jezik, pitanju je koncept. Jezici su npr. Delphi, sve varijante C++-sa i Java. Na fakultetu sam ucio C++, kasnije i Delphi.

Ipak nisam zaista shvatio moc Objektno orijentisanog programiranja dok nisam procitao i proucio knjigu:
"Design Patterns
Elements of Reusable Object-Oriented Software
by Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, and John Vlissides (The Gang of Four)."

Ovu knjigu mogu najsrdacnije da preporucim svima koji zele da uz poznavanje sintakse zaista nauce i objektno da razmisljaju.

Uzgred, moram da demantujem komentar da je Java spora i da nije upotrebljiva za serverske aplikacije. Ako firma kojoj trebaju prenosivi programi ima dovoljno novca (najcesce su u pitanju 10-tine miliona USD) i sprema je da ga ulozi u hardver onda i Java programi rade veoma brzo. Inace sto se prenosivosti tice, sa Javom se nista ne moze porediti.

Pozdrav i puno srece ...
 
svadjate se zbog gluposti, svaki jezik je namenjen za odredjene stvari i ne mozete da poredite babe i zabe
ako ces se ozbiljno baviti programiranjem onda je to c++ (koji nije cist objektni jezik vec je mutant zbog cega je dosta tezak) - ovo se misli ako ces biti programer u firmi tj u timu, jer se on koristi za velike projekte...... java jeste objektni i veoma je lak (cak i debilan) a ima dosta primene na netu i u aplikacijama za mobilni....a vb, to je pokusaj da se gura basic godinama (nekada se govorilo da onaj ko zna basic je u startu ocajan programer), bolji je delphi sa te strane
 
Radim u Javi, C/C++,C#,Vb-u,Vb.net-u, i brdom skriptova...
JAVA je definitivno najbolji programski jezik... izuzetno je mocna, a imash brdo open sourca.
Zashto? Pa evo..:
1. Radi na svim platformama (windows, linux, unix, solaris)
2.Nema instalacije (copy paste i program radi)
3. Pishesh programe i za MIDP platformu (mobilni telefoni i PDA uredjaji)
...vjeruj mi ima josh brdo toga, a znam shta pricham jer programiram 15+ godina. Cao
 
ma sto se mlatite sa programskim jezicima ... nauciti programski jezik je isto sto i nauciti pravila igranja saha hocu reci ako znas pravila ne znaci da si ujedno velemajstor ... ima tu dosta toga mimo poznavanja tehnicke strane programskog jezika ...
 
Pa ne bih se bash slozio sa tvojom konstatacijom. Nauciti pravila je sintaksa i semantika nekog jezika. Mada to kada se savlada su samo osnove, koje pomazu da se napise neka prosta stvarcica. A ukoliko program radi sa nitima ili se radi o nekoj vrsti IPC-a (interprocesna komunikacija) e pa to vec ide malo teze tj oko toga treba i ima sta da se uci. A te stvari malo ko po knjigama obradi pogotovo u onim za 21 dan.

Sa druge strane pored naucenog jezika potrebno je znati i na kom operativnom sistemu programiras ako radis na unixima onda je potrerbno znanje posix sistemskih poziva. a ukoliko se radi o win programiranju pozeljno je znati win apije. Ili sa druge strane ako hoces da radis GUI programe moras da znas biblioteku koju ces da koristis i njene funkcije. Tako da ona konstatacija naucis samo programski jezik i letis jednostavno ne pije vodu.

Jer sintaksa se lako nauci dok semantika ume da bude poprilicno teska da se savlada.
 
Ma sta Vi, i ostali govorili, Delphi je zakon. Evo, skupilo se nas par (10-15) da pravimo igru - u delphi-u. I nasuprot mnogim misljenjima, delphi uopste nije sporiji i losiji za igre - uskoro prezentacija (dok release-ujemo prvi demo)...
 
Programski jezici uopste nisu bitni. Nauci da programiras pa ce ti biti svejedno koji jezik koristis.

NULL, c# stvarno ima odlicne performanse. Ono sto si ti opisao je Java model izvrsavanja. .Net jezici se izvrsavaju potpuno drugacije.
 
Znam da ce se uskoro dici njih 100-200 da kaze da ovo nije dobro, ali kad smo kod najlakseg, to mu je VB6. Otprilike je ostao stari Basic, sa manjim izmenama i vecim dopunama (graficka datoteka, objekti itd.) Neki kazu da je Delphi brzi od njega, ali meni licno nikad 1mili sekund nije zasmetao... :?
 
Miak:
Znam da ce se uskoro dici njih 100-200 da kaze da ovo nije dobro, ali kad smo kod najlakseg, to mu je VB6. Otprilike je ostao stari Basic, sa manjim izmenama i vecim dopunama (graficka datoteka, objekti itd.) Neki kazu da je Delphi brzi od njega, ali meni licno nikad 1mili sekund nije zasmetao... :?

1 milisekund??!!! E sad se vec stvarno nerviram.Covece, pa brzina direktnog asembliranja ne moze da se poredi sa prevodjenjem koje prvo vrsi VB.
Ne moje me zezati sad....

DELPHI RULEZ!!!!!!!!!!!!!!
 
pa pitanje je sta se moze uraditi sa delphi-jem - ko ce u njemu da isprogramira tronivojsku arhitekturu - ako delphi nije .net - a ako jeste - onda je ipak c# bolji
citanje podataka iz baze i njihovo lepljenje na formu, uz neke smesne obrade nije ozbiljno progrmairanje, a to se radi u ne.net delphiju
a sto se vb tice - za male aplikacije je sasvim ok, ali njegove mogucnosti nisu dovoljne za nesto ozbiljnije
 

Back
Top