NEGA PASA

KatarinaN

Gost
Poruka
134
Svako ima neko pitanje:
Kada kupati psa? Koji sampon koristiti? Kako se otarasiti parazita, buva, krpelja...:confused:
Zato sam i otvorila ovu temu kako bi svi mogli da razmene savete.

:rtfm:Ali postoji jedno pravilo:
Kada budete pisali nesto obavezno naglasite da li se to odnosi na kratkodlake,dugodlake ili mozda na neka posebne rase pasa!
 
Ок, нек крену питања па да кренемо и са саветима. Додуше, биће ситуација да ћемо се понављати, али бар знамо да ће у овој теми бити све сажето.
 
Evo ja imam pitanje za pocetak - koja je cetka najbolja za dugodlake pse tipa retrivera? Imam onu dvostranu cetku, medjutim cini mi se da onaj zicani deo koji je za podlaku uopste ne dodje skroz do dna dlake, tj imam utisak da mu samo ocesljam pola dlake.
 
Ја сам имала онај обичан метални чешаљ за псе, једнострани, чим кренеш да четкаш, само видиш како излази подлака напоље. То је најбоље радити на пролеће и јесен када се пси интензивно лињају.
 
E imam i taj cesalj, samo ga redje cesljam sa time jer mi se cini da ga cupam i da mu to smeta.
Svojevremeno (uh... kako to davno beše :roll:) sam u jednoj prodavnici sportske opreme (nije još bilo pet šopova) naišla na mnoštvo četki i češljeva i imali su katalog sa preporukama šta je najbolje koristiti za koju dlaku.
Za škotske ovčare su preporučivali baš taj češalj. Žao mi je što ga je neko pozajmio (i nije vratio!), tako da sam Doni kupila nov nedavno (s tim što ovaj ima dva reda zubaca).
Lari je voleo da se češlja i nije bilo problema da se taj češalj koristi, s tim što sam ga kombinovala sa četkom (i to svojom, odličnom sa savitljivim žicama - mama mi kupila negde u inostranstvu dok se još nadala da će od mene biti "žensko" ;) pa sam mu poklonila), a koristila sam i nešto slično četki za feniranje - sa više onih čvrstih vlakana u jednoj "rupi" (samo ne ide u krug).
Dona ima potpuno nov "pribor" (kako i priliči jednoj dami!) koji se sastoji od već pomenutog češlja i dvostrane četke (komada dva), ali ne voli češljanje tako da sva "nauka" pada u vodu!
Inače, neki dan na Novom Beogradu sretnem ženu sa psom koji ne znam šta je (liči na neku kombinaciju NO i retrivera najviše), ali mu je dlaka slična onoj kod retrivera. U razgovoru mi ta gospođa kaže kako ju je veterinar izgrdio što je svojoj kuci iščešljala (i skinula) poddlaku jer je priroda udesila tako da leti pas bude zaštićen od prevelike vrućine!
 
Moram da priznam (iako mi je ide u korist odgovornog vlasnika) da Tedija prilicno retko cesljam, tako da on nije u opasnosti da mu ode sva podlaka. :lol: Vidjala sam neke retrivere kojima se dlaka bukvalno istanjila zbog cesljanja, a vlasnici (tj vlasnice) ne mogu da se obuzdaju a da ne cesljaju svoje pse svakog dana. Inace negde sam nasla da je jednom do dva puta nedeljno sasvim dovoljno (retriverima).
 
Ух, ја сам свог рота често четкала, чим бих му извукла подлаку одмах би му било лакше, причам наравно о врућинама! И овако му је та длака испадала малтене у чуперцима, ја сам само припомогла да то изађе напоље. Могуће да не треба претеривати.
 
А што купати пса? Рекла сам у више наврата да је довољно у млаку воду растворити мало сирћета и тиме пребрисати длаку. Ако се пас, што би се рекло, добро "умеља" у нешто, онда га окупати неким специјалним шампоном, али купање треба максимално избегавати, јер им се уништава природна заштита коже, тај неки слој који масти длаку. Ако мислиш на купање у смислу пливања, онда ту не треба бринути, подлака их малтене штити.
 
Da li neko ima iskustva sa "suvim" samponom za pse. To je kao neki puder sa kojim naprasis psa da bi ubio smrad. Ja sam to kupio kada sam dobio psa i naprasio ga time a kasnije sam cuo sa to kao nije zdravo ne znam ni ja zbog cega. Ali verujte morao sam to da uradim jer je bila zima kad sam je dobio a i uzeo sam je iz zoo vrta i smrdela je ne daj Boze nikom:)
 
Jedna moja drugarica je time "kupala" svog laba kad ga je uzela iz odgajivacnice posto je tamo bio u boksu a kod nje je dosao u kucu i mislim da nije vise ponavljala. Moguce da zapusava pore ili ostecuje zastitni sloj koze i narusava pH, i jedno i drugo mi je logicno. I ja sam pristalica vode&sirceta ili cetkanja a kupamo se "svake prestupne godine". Salim se, kupamo ga kad vise ne mozemo da ga dovedemo u red cetkom i cesljem i koristimo vec zadnjih godinu-dve sampon domace kompanije "Veterinarstvo", kazu mi muz i kum da su im lekovi nikakvi ali ja sam samponom zadovoljna. Inace, dlaka mu je nesto na fazon dlake kod kolija, mozda mu je malo ostrija pokrovna. Koristimo jedan onaj plasticni cesalj, prvo ga rascesljam retkom stranom pa onda gustom, a onda prvo zicanu stranu cetke-sve to UZ dlaku, da bih mu sto bolje izvukla ono sto bi inace Milica progutala, pa finisiram mekom stranom cetke, niz dlaku. Kad smo ga nasli pre nekih 12 godina, imao je ucebane dredove iza usiju i u svakom od njih smo, kad smo ih odsekli, nasli popino prase.
 
Mi smo se kupali mozda dva put za ovih 8 meseci!!!!Cetkamo se maksimum 1 nedeljno i nemam apsolutno nikakvih problema!!!!!Ne smrdi, i linja se normalno!!!!! Doduse i usisam ga bar jednom nedeljno!!!!! Hehe blesi se svidja!!!!!
Da imamo labradora!!!
 
pitala bih u vezi vakcine prva se daje sa 1,5-2meseca druga sa 3meseca treća posle godinu dana od 3 vakcine a kasnije kako ide da li na svakih godinu dana ili na 3 godine veterinar mi je renao na godinu a negde sam pročitala na 3 g
 
Bogami Baja je kupan vise puta.
Jednom jer je od blata bio sav skoreo, a drugi purt se ne secam zasto, ali zna, da je posle spavao sa decom u krecvetu stio mu je strasno tesko palo, a tereci put yato sto se bezobraznik u setnji uvaljao u ljusdska goooovna i to je bilo zastrasujuce. Tada smo morali da hga samponiramo vise puta, jer je i dalje smrdelo, tako da na kraju je ponestao sampon pa posto je bilo na hitno kupanje je nastavljeno kupkom felce azuro i decijim samponom. U kako je posle lepo mirisao.
Problem je bio sto smo ga susili fenom pa se onda tako dlaka tj podlaka razletela da jos uvek ne mozermo kola da ocistimo od istih posto je posle toga vozen.
Inace on ne4c e kao normalni psi da lezi u gepeku karavana nego izmedju dece na zadnjem sedistu ili ako iskoristi guzvu jurne na suvozacevo ili vozacevo i onda ga je tesko pomeriti
 
pitala bih u vezi vakcine prva se daje sa 1,5-2meseca druga sa 3meseca treća posle godinu dana od 3 vakcine a kasnije kako ide da li na svakih godinu dana ili na 3 godine veterinar mi je renao na godinu a negde sam pročitala na 3 g

Vakcina protiv besnila regularno, jednom godisnje a za ovu drugu je diskutailno, veliki broj ljudi vise nikad ne vakcinise svoje pse kad zavrse sa te prve 3 ali znam iz pouzdanih izvora da je NO Slobodana Novaka, rodonacelnika nase najpoznatije veterinarske familije, uginuo sa 9 godina od stenecaka i otad on praktikuje da sve pse vakcinise jednom godisnje. A ja Novacima verujem.
 
Da li neko ima iskustva sa "suvim" samponom za pse. To je kao neki puder sa kojim naprasis psa da bi ubio smrad. Ja sam to kupio kada sam dobio psa i naprasio ga time a kasnije sam cuo sa to kao nije zdravo ne znam ni ja zbog cega. Ali verujte morao sam to da uradim jer je bila zima kad sam je dobio a i uzeo sam je iz zoo vrta i smrdela je ne daj Boze nikom:)

Kada sam bila mala imala sam jednog Skotskog ovcara baka je tada koristila suvi sampon i onda je Astor dobio osip!
 
Evo ja imam pitanje za pocetak - koja je cetka najbolja za dugodlake pse tipa retrivera? Imam onu dvostranu cetku, medjutim cini mi se da onaj zicani deo koji je za podlaku uopste ne dodje skroz do dna dlake, tj imam utisak da mu samo ocesljam pola dlake.

Retriver nije kao Skotski ovcar pa da koristi cetke koje su po izgledu slicne nasim cetkama za kosu(mislim na ljudske) tako da je za njega najbolje uzeti cesalj i cetku sa sitnim metalnim iglicama.Ispravite me ako gresim!
 

Prilozi

  • cetka.jpg
    cetka.jpg
    36,2 KB · Pregleda: 17
Ja koliko znam oni se isto kao skotski ovcari kupaju dva puta godisnje.(To da se kupaju dva puta godisnje sam naucila od Smeh)!
Pazi... ispravka ako nisam dobro objasnila - da ne bude zabune: kupaju se maksimalno dva puta godišnje! I mislim da to važi za sve pse.
Umesto "suvog šampona" slobodno koristite bebi puder - najbolje onaj koji ima najmanje mirisa. Ali, ne preterujte ni sa tim.
Sećam se kako sam Larija, kao mladog psa, pred prvu izložbu okupala u novom "kučećem" šamponu (papreno plaćenom, mislim da je bio "Triksi") i dlaka mu postala onako meka, nežna (kao kad mi operemo kosu), lepršava, ali se on - smanjio! :roll:
U stvari... nije se on "smanjio", samo mu se dlaka slegla a on izgledao niži! Sudija ga merio na izložbi da proveri da li je u standardu! Posle mi je rekao kako nikad ne treba kupati psa pred samu izložbu.:lol:
Ali, mi išli vozom do Novog Bečeja, a moja kuca ceo put provela meni u krilu - super da je bar lepo mirisao! :lol::lol::lol:
jednom prilikom nam je ponestalo šampona, pa sam se setila domaćeg sapuna. Nije bilo nikakvih problema - štaviše mislim da mu je odgovaralo više od "kučećih" šampona.
 
Retriver nije kao Skotski ovcar pa da koristi cetke koje su po izgledu slicne nasim cetkama za kosu(mislim na ljudske) tako da je za njega najbolje uzeti cesalj i cetku sa sitnim metalnim iglicama.Ispravite me ako gresim!

Ova cetka sa slike je po meni najbolja. Cetkala sam retrivera sa njom,bisona,hrrta...svima skida dlaku
 

Back
Top