Ljubav i mrznja

Fragile

Početnik
Poruka
23
"Drukciji od drugih ljudi moze biti covek po boji koze, kose, ociju,
stasa, obima, ali sve ovo ukupno malo znaci. Pravi "drukciji covek"
moze biti razlican od opsteg tipa pre svega po obrazovanju, a narocito
po vaspitanju, sto znaci po navikama i ukusima. A ovo je zatim pravi
antipod. Pogledajte koje ste ljude u svom zivotu mrzeli, i vi cete
videti da nikog niste mrzeli zbog njegovih vrlina ili njegovih mana,
nego, najvise zato sto je bio drukcije izgradjen nego li vi ili vasi
najblizi. Ako ovde nije mrznja ponikla direktno iz necijeg straha pred
jacim, ona je ponikla pravo iz neizvesnosti o necijim sklonostima, i
iz nerazgovetnosti necije prirode, a to je uvek izvesna nesigurnosti
koja moze da postane i strahom. Zato ponova tvrdimo da mrznja potice
pre svega iz straha."

Jovan Ducic

Ljubav i mrznja su jedno isto osecanje, samo sa dva razlicita kraja... Ravnodusnost je najveci neprijatelj i ljubavi i mrznje...
 
"Drukciji od drugih ljudi moze biti covek po boji koze, kose, ociju,
stasa, obima, ali sve ovo ukupno malo znaci. Pravi "drukciji covek"
moze biti razlican od opsteg tipa pre svega po obrazovanju, a narocito
po vaspitanju, sto znaci po navikama i ukusima. A ovo je zatim pravi
antipod. Pogledajte koje ste ljude u svom zivotu mrzeli, i vi cete
videti da nikog niste mrzeli zbog njegovih vrlina ili njegovih mana,
nego, najvise zato sto je bio drukcije izgradjen nego li vi ili vasi
najblizi. Ako ovde nije mrznja ponikla direktno iz necijeg straha pred
jacim, ona je ponikla pravo iz neizvesnosti o necijim sklonostima, i
iz nerazgovetnosti necije prirode, a to je uvek izvesna nesigurnosti
koja moze da postane i strahom. Zato ponova tvrdimo da mrznja potice
pre svega iz straha."

Jovan Ducic

ne da se ne slazem sa svim ovim procitanim, nego mi nema veze sa mozgom. nista licno, samo drugacije razmisljam od svega navedenog.

Ljubav i mrznja su jedno isto osecanje, samo sa dva razlicita kraja... Ravnodusnost je najveci neprijatelj i ljubavi i mrznje...

i njegovog i tvog
 
Ko nesto voli ima potrebu da to potvrdi u postojanju. Ljubav je stvaralac i cuvar voljenog(e). Mrznja je unistavanje i virtualno ubojstvo.Onom snagom kojom smo nekog kadri mrziti, kadri smo ga i ljubiti. Ravnodusnost niti ljubi niti mrzi.
 
Ovo je malo preterano. Ja stvarno ne mogu da kažem da sam ikada nekog mrzela. Možda su me određeni ljudi razočarali, povradili, uvredili ili pak nervirali ali stvarno nikada nikog nisam mrzela niti sam nekom želela zlo. Što opet ne znači da mene nisu mrzeli.
 
zakljucila sam da nijesam sposobna za dublja osjecanja..nikog ne mrzim i uglavnom povrsno volim..
tuzno.

Welcome to the Club! Napisah ovo s kiselim ili pre sardonskim osmehom, ali ne na tvoj račun, već na račun njenog veličanstva Ljubavi. Carstvo ljubavi se deli ne na polove (genders), već na dve kategorije ljudi ili bolje iskustava: one koji vole i vole da se zaljubljuju, i one koji su voljeni ili predmet želje. One koji čeznu za ljubavlju, tragaju i stalno iznova pokušavaju, i one kojima se ona događa, kao što trava raste svakog proleća.

Koliko puta sam od drugih žena čula "bolje da on mene voli nego...", a od muškaraca "ona me voli, zato ostajem s njom iako..."

Ljubav, pamet, lepota, istina, pravda, sreća, bogatstvo i zdravlje su neravnomerno raspoređeni među ljudima u svetu. Uzimamo ih zdravo za gotovo.

Prestani da brojiš promašene ili neuspele veze. Jedini kapital koji od toga možeš imati je porast fobije od muskaraca, novih kontakata i pokušaja. Ja imam blagu fobiju od zaljubljivanja, to je toksično stanje svesti, euforija bez pokrića, iluzija da smo povezani s drugim bićem i svetom.
 
"Kao što je svemir velika tajna tako je i ljubav. Ona je kao ,sila svemira, večna snaga i životni smisao.
Ona je najača energija koja omogućuje smisao postojanja....!"
"Vrhunac ljubavi je agape, prava hrišćanska ljubav, sama sebi dovoljna, to je ljujbav koja ne traži ništa zarad toga da bi živela, samo retki doživljavaju takvu ljubav, ona je kao takva najbliža božanskoj i bezuslovna je malo čak i platonska pošto je oslobodjena materijalnog i telesnog...."
"Čovečanstvo može da razume ljubav jedino kroz patnju i žrtvu"

U MRŽNJI SE NE MOŽE NAĆI SMISAO, SMISAO SE NE MOŽE NAĆI U NEGATIVNIM STVARIMA, NEKAD SE NAŽALOST NE MOŽE NAĆI NI U LJUBAVI KOLIKO MOŽE LJUBAV KA NEKOME BITI APSURDNA...KAD NE MOŽEMO REALNO SHVATITI ZAŠTO NEKOG VOLIMO,KAD JE IMPRESIJA O NEKOME POTEKLA IZ DUŠE I SRCA NE IZ UMA!

Ljudi koji mrze obično su ljudi koji imaju strah od osobe koju mrze. Mržnja stoji i iza zavisti, pohlepe, sebičnosti....
 
mržnja je za mene nešto totalno strano, i nadam se da će tako i ostati...
dobro, nekad lupim ono: mrzim ponedeljak, mrzim kišu, mrzim gužve, bla bla bla, ali kad malo bolje razmislim, ne sjećam se da sam prema nekome nekada zaista osjetila mržnju....cool!
 
E to je onda druga stvar...mada...treba biti mnogo jak....

ma, samo treba u širokom luku izbjegavati ljude koji šire negativnu energiju...a kad se i moraš suočiti s njima, naoružaš se pozitivnom, i oni padaju kao muvice :mrgreen:

šalim se, ali zaista je tako...trudim se da budem optimista i kad je to naizgled nemoguće, i ne dam da mi se loši momenti oduže, da mi oduzimaju dragocjeno vrijeme...jedan je život, ne pada mi na pamet da ga trošim na mržnju, kukanje, očajavanje i slične gluposti...;)
i, da - najozbiljnije...izbjegavam negativne ljude, i ako me gnjave jasno im dam do znanja da ih ne gotivim, i da me se klone!
 
Stav za pohvalu. Ali, šta ako tebe ne voli neko ko može itekako da utiče na tvoj život? Neko koga nisi u mogućnosti da izbjegneš? Neko ko ti stalno siječe granu na kojoj sjediš, a ti tu ne možeš mnogo da uradiš? Iskuliraš ga? Ne dotiče te?....teško...
 
Stav za pohvalu. Ali, šta ako tebe ne voli neko ko može itekako da utiče na tvoj život? Neko koga nisi u mogućnosti da izbjegneš? Neko ko ti stalno siječe granu na kojoj sjediš, a ti tu ne možeš mnogo da uradiš? Iskuliraš ga? Ne dotiče te?....teško...

Pa, znaš kako...zvuči naivno, ali - vole me brat, mama i tata, i još par osoba koje su mi jako bitne, i koje ja neizmjerno volim. Od ostalih očekujem samo osnovno poštovanje kao čovjek čovjeku, a isto po zasluzi i pružam. Što se tiče prijatelja, kolega, šefova itd. oni manje-više dođu i prođu. J.b.g., tako to ide u životu...kad me neko napadne, znam se odbraniti...e, sad...sve zavisi ko je taj neko ko ti siječe granu, kako možeš da se izboriš, i da reaguješ...u to ne zalazim...
 

Back
Top