NLO i vanzemaljci na starim crtezhima

meni ono nikako ne lici na oreol.
pogotovo ako se pogleda taj drugi oreol na slici i vidi se da je on iznad glave ovog klinca, dok je ovaj drugi negde daleko iza na nebu...

ali ne bih rekao ni da lici na prst, dok mi Yoda to nije sugerisao, meni pre lici na kometu....sto je malo cudno posto je napolju dan ili sumrak....u stvari nije cudno ako je sumrak....
 
Cijelu tu priču o prstu pokrenuo sam iz zezanja, da dokažem kako se na svakoj slici može svašta 'vidjeti', zavisno od toga ko to posmatra i šta želi dokazati. Ni ja, naravno, ne vjerujem da je to prst (iako mnogo liči na blijedu kopiju čuvenog božijeg prsta sa slike u Sikstinskoj kapeli).

S istim ciljem napravio sam (u fotošopu) onu sliku koja liči na Isusa, izvlačeći jedan detalj i obrćući ga (kao slika u ogledalu). Tom tehnikom se zaista svašta može pronaći, u bilo kojoj slici.

Sjećam se jedne igračke koju je danas dosta teško pronaći. Zvala se kaleidoskop i sastojala se od jedne cijevi u koju je postavljeno 6-8 ogledala i nasuto nešto raznobojnih kristalića. Svjetlost ulazi kroz staklo na jednom kraju cijevi, a posmatra se kroz drugi kraj. Fantastično je kakve se slike na taj način dobijaju.
 
meni ono nikako ne lici na oreol.
pogotovo ako se pogleda taj drugi oreol na slici i vidi se da je on iznad glave ovog klinca, dok je ovaj drugi negde daleko iza na nebu...

ali ne bih rekao ni da lici na prst, dok mi Yoda to nije sugerisao, meni pre lici na kometu....sto je malo cudno posto je napolju dan ili sumrak....u stvari nije cudno ako je sumrak....
iznad glave anjela(klinca) je oreol.tu se ocigledno slazemo.ali uporedite taj oreol sa oreolom iznad glave Bogorodice(pretpostavljam da je to ona). oni su apsolutno isto nacrtani prostiru se na isti nacin potpuno su istog oblika jedino je izgleda zlatna boja na gornjem oreolu malo izbledela.ajde neka jos neko da svoje misljenje jer ja ne mogu da verujem sta cujem na ovom forumu.
p.s. koliko je poena potrebno za ban?
 
iznad glave anjela(klinca) je oreol.tu se ocigledno slazemo.ali uporedite taj oreol sa oreolom iznad glave Bogorodice(pretpostavljam da je to ona). oni su apsolutno isto nacrtani prostiru se na isti nacin potpuno su istog oblika jedino je izgleda zlatna boja na gornjem oreolu malo izbledela.ajde neka jos neko da svoje misljenje jer ja ne mogu da verujem sta cujem na ovom forumu.
p.s. koliko je poena potrebno za ban?

Ma opushteno bre, i ja mislim da nije Nokia vech oreol, al` ajde... Sad che Yoda da ti nadje neki naghib i da ti syebe teoriju ochas posla...;)
 
moram da ponovim sliku da se ne bi zbunjivali

47kgljl.jpg


kao sto je Joda napomenuo, zasto bi imali 2 nacina prikazivanja oreola?
a i zasto bi ovaj oreol bio providan i siv/crn, a oreol andjelcica zlatan?
 
Naravno da se radi o oreolu. To se jasno vidi kad malo popravite kontrast slike (obožavam ovaj fotošop)

Oreol2-1.jpg


Ako je takav slikarski majstor uklapao u svoje slike štošta, možda je namjerno u oreol uklopio sliku prsta. Zato je i ostavio desnu stranu oreola nejasnu.

Cijela ova priča treba da vam posluži kao primjer načina na koji alternativci pronalaze svoje tajne u svemu i svačemu, ali to sam već rekao par postova ranije.
 
Naravno da se radi o oreolu. To se jasno vidi kad malo popravite kontrast slike (obožavam ovaj fotošop)

Oreol2-1.jpg


Ako je takav slikarski majstor uklapao u svoje slike štošta, možda je namjerno u oreol uklopio sliku prsta. Zato je i ostavio desnu stranu oreola nejasnu.

Cijela ova priča treba da vam posluži kao primjer načina na koji alternativci pronalaze svoje tajne u svemu i svačemu, ali to sam već rekao par postova ranije.

Hm, ajd onda mi objasni kako ne vidish da je ona slika ochigledna montazha? Missim, kad vech radish u photoshopu...
 
Realno gledano, oreol nikako nije... Jasno se razlikuje od oreola andjelcica, i to je to.

Doduse, kada sam prvi put bacio pogled na sliku, meni je ta "prozirna" masa (za koju mislite da je oreol) delovala kao ruka (bozja? :D) koja "mazi" glavu zhene.. Ali se bas nesto i ne uklapa u koncept slike s obzirom na sunce... A mozda se i nesto jednostavno prosulo prilikom slikanja? (:

I da, sto se tice onih zutih tacaka ispod sunca, po meni su to zraci.
 
47kgljl.jpg


aj prvo da vidimo o cijoj se slici radi;
dakle u pitanju je Domenico Ghirlandaio (15 stoljece...) ; "Madonna with Saint Giovannino";

iznad Bogorodicine glave, kao i iznad djecije glave, nalaze se najobicniji AUREOLI;
obicno su slikani "zlatom"; medjutim to zlato ponekad...otpadne + slike/freske mijenjaju boju,blijede, tamne i ljuste se...ovisno o pigmentu, vezivu, premazima... truc bal bla...

ok, naredna "misterija" - eto, cirkulira prica kako je objekat na nebu zapravo UFO + postoji posmatrac...intrigantno, nema sta...
medjutim, evo jos dva djela istog autora kako biste mogli uporediti ;

- "Adoration of Magi" - obratite paznju na ANDJELA na nebu i "zrakasti objekt" iznad galava ovih "back vokala" sto drze "firmu"...:D

adoration-of-the-magi-1745-mid.jpg


- trece djelo, isti autor, "Meeting of Augustus and Sybile";
sta je ovo "cudo" na nebu? opet UFO?
da ne pominjem da je nacin prikazivanja tog "objekta" - tanke zrakaste linije...u osnovi isti...:roll:

saint-francis-cycle-meeting-of-augustus-and-sibyl-691-mid.jpg


i sta je sve ovo - ti "cudni objekti" na sve tri slike?
vanzemljaci? UFO-i?...:D
tesko...:roll:
jednostavno - hriscansko je slikarstvo krcato simbolima koje je nama, danas, cesto tesko ispratiti/iscitati
+ ponekad, metodom "sto se babi snilo" + babini motivi/okruzenje/... = dobijemo ovakve senzacionalne "rezultate"...

evo, ja sad kao...nagadjam (jer me bas bas mrzi da prekopam literaturu...);
najvjerojatnije se radi o samo jos jednom nacinu sugerisanja da je "God In Da House"...;)

btw eto su vam i aureole, posvuda...sve na broju...;)
 
Već dvaput sam napisao zašto sam zapodjeo tu priču o prstu, pa da ne pišem ponovo.
Da, moguće je da su ti objekti na nebu samo likovna predstava, simbolika njegovog prisustva (ili prisustva Duha svetoga - niko ne zna kako bi to naslikao). I to objašnjenje mnogo je vjerovatnije od UFO teorija.
 

Back
Top