Деца и светла коса

djuramc

Aktivan član
Poruka
1.249
Вероватно сте приметили да скоро сва наша деца док су мала имају плаву или светлу косу. Касније како растемо коса нам је све тамнија, да би са неких 15-16 година коса постала смеђа или потпуно црна. Зашто се то дешава? Као клинац сам имао плаву косу, сада ми је коса смеђа, скоро црна.
 
Вероватно сте приметили да скоро сва наша деца док су мала имају плаву или светлу косу. Касније како растемо коса нам је све тамнија, да би са неких 15-16 година коса постала смеђа или потпуно црна. Зашто се то дешава? Као клинац сам имао плаву косу, сада ми је коса смеђа, скоро црна.

Genetika, brate, imao si pretke i plave i crne, a tamnija boja (i niži rast) su nešto češći od svetle boje i visokog rasta, otprilike 40:60%. Da vas ima mnogo dece u porodici, bolje bi se videlo.
 
Није реч о тамним и светлим прецима, и ко је у ком животном добу јачи, већ о томе да је боја косе у детињству светлија код свих. Као и тен. Већина смеђих и светло-смеђих особа су имале плаву косу у детињству, исто као што су они који као одрасли имају златну боју косе, као деца имали још светлију. Још и код мушкараца изађе на тамније.

Често има и људи који су на "граници" између светло-смеђе и плаве косе, па их у зависности од осветљења доживљавамо као смеђе или као плаве. Или често кажу да им коса "постане" светлија лети, а тамнија зими и сл.
 
Ja sam rodjena sa crnom kosom i bila je crna dok sam bila mala, sad je smedja(ne racunam sede). Moj sin se rodio sa crnom kosicom, ja pomislila ista mama:lol:, kad oko mesec dana otpade sva, bas onako skroz, bio je skoro celav:roll:(ja pomislila da mu nesto fali), a ono izrasla svetlo smedja:confused:.
 
Ja sam kad sam se rodio bio totalni plaviushan onda negde oko 2.godine mi opala svta ta kosa i sad sam crn ko turchin.
Ja ipak mislim da je u u ovakvim sluchajevima stvar to shto je taj turski gen nenadyebiv i uvek udavi plavushana.
Moj cale i kao mali bio totalno plav kako je rastao to je preshlo u smedje a sad kako je mator je nekako pepeljasto siv,ali i ao ima skoro shezdeset i procelav je skoro uopshte nije osedeo!
I njegova keva,moja baba je bila plava...ali turchin trojanac uvek dodje po svoje!
Keva mi je bila crna i krenula da sedi vec od 25....
 

Back
Top