Koji štek?

Ja bas i nisam prava osoba da dajem savete jer sam i ja pocetnik u ribolovu na stek ali cu ti preneti savete koje sam ja dobijao dok sam zimus trazio stek za sebe!
Za pocetak si odredio cenovni rang,to je dobro jer sad na osnovu duzine steka koji nameravas da kupis mozes da odaberes i odgovarajucu klasu steka,a imas i stekove sasvim razlicitih namena pa moras i to da resis prvo!
Neka podela ide na match modele,koji imaju oznaku za gumice do broja 12 (imam negde tabelu sa nekog engleskog foruma pa cu ti kopirati dole),onda allround za gumice do broja 16 i carp modeli za gumice do broja 20,a to otprilike u debljinama i namenama izgleda ovako,ako razumes engleski:

2 ..... 0.6mm..... 0.06mm/12oz to 1lb.....Canals/Lakes/Roach,Bleak
3 ..... 0.7mm..... 0.08mm/1lb 8oz.....Canals/Lakes/Silver fish
4 ..... 0.8mm..... 0.09mm/2lb.....Canals/Lakes/Rivers/Silver fish
5 ..... 0.9mm..... 0.10mm/2lb 8oz.....Canals/Lakes/Rivers/Silver fish
6 ..... 1.0mm..... 0.12mm/3lb.....All waters/Small Carp/Skimmers...
8 ..... 1.2mm..... 0.13mm/3lb 8oz.....All Waters/2lb+ Carp/Bream
10..... 1.4mm..... 0.14mm/4lb.....All Waters/3lb+ Carp/Tench/Bream
12..... 1.6mm..... 0.16mm/5lb.....All Waters/6lb+ Carp/Tench/Bream
14..... 1.8mm..... 0.18mm/6lb .....All Waters Carp to 10lb
16+.... 2.0+mm.... 0.20mm 8lb+.....All Waters Big 10lb+ Carp

Kad odaberes namenu steka onda sledi odabir duzine,a tu je glavno pitanje da li zelis kasnije da se takmicis i da li pecas na velikim vodama koje iziskuju duze stekove?Ako nemas nameru da se takmicis,za te pare (pa i manje) mozes uzeti odlican match ili jos bolje allround stek,od recimo 11m kakvi su najcesci,i da uzivas kao covek,ja umalo recimo ne uzeh Colmic X20 Match sa 2 dodatna top seta i kup kitom i futrolama za sve to za oko 400 eura,to je vrlo dobar stek koliko sam uspeo da skapiram cackajuci ga malo kod jednog druga koji ga ima!!
Ako zelis duzi stek ili imas nameru da se u blizoj buducnosti i takmicis onda nemoj ici ispod 13m,a sa tom duzinom je bas vazno dobro odabrati,i namenu steka,i dobar model,jer carp stek na toj duzini ima solidan pad vrha i jos je tezak"kao zemlja"a recimo match model izgleda neznije i osetljivije na nepazljivo rukovanje ili jak vetar tako da moras pazljivo da biras!!
Kod odabira obrati paznju i na opremu koju dobijas uz stek,jer recimo nije svejedno ako uz stek dobijes samo jedan top set na,recimo,treci ili cetvrti deo,jer onda moras da dokupis bar jos jedan top set na cetvrti deo,pozeljno i kup kit takodje (koji se ponekad dobija uz stek ali nekad i ne),tako da bi najidealnije za pocetak bilo da uzmes stek sa bar dva dodatna top seta na cetvrti deo i sa kup kitom,jeftinije je tako dobiti top set vise nego ga kasnije dokupiti (nekad je i do 50% jeftinije),ako osetis potrebu da ti treba jos koji top set naravno,neki pecaju sa samo jednim,vecina ljudi koje znam (cak i neki takmicari) sa 2 ili 3 top seta!
Ja licno sam uzeo stek Triana Ganza,nisam bio puno pri parama (posto sam odjednom uzeo i stek i platformu i jos neke sitnice potrebne za sve to) pa sam uzeo polovan stek kojim je pecano dve sezone,ali je ocuvan odlicno,ima 13m i na toj duzini je oko 900gr tezak sto je odlicno,a Triana je jako dobra firma pa imaj i nju u vidu uz recimo Colmic,Shimano i jos par firmi koje su kod nas solidno zastupljene (videces vec koliko je tesko naci stek u Srbiji,cak i uvoznici ponekad imaju samo 2-3-4 modela u samo jednoj ili dve duzine)!
Neko drugi iskusniji ce ti vec dati neki konkretnije predloge sa cenama,ja to ne mogu i ne zelim da posle zazalis jer je ipak NAJBOLJE da odes sa nekim ko vec peca na stek da pogledas neki stek ALI SAM odaberi onaj koji ti u ruci najbolje lezi,koji za tebe ima najbolje drzanje,najbolji balans,za namenu koja tebi odgovara (kao sto rekoh ako nisi probirac mozda je najbolje allround model) jer ono sto nekom drugom moze biti dobro tebi uopste ne mora ako si slabije gradje od tog ko ti bira,ako ne zelis da pecas iskljucivo krupnu ribu a taj neko ti odabere recimo carp model"za svaki slucaj",itd...
Pozdrav 8)
 
Zavisi od toga da li hoćeš nov, ili polovan i koliko dugačak i za koje potrebe (kakvo pecanje i koju ribu)! Mogu svašta da ti preporučim, samo budi malo precizniji da bih ti što bolje pomogao. Za te pare možeš da kupiš solidan početnički-nov, ili bolji takmičarski/šaranski-polovan.
 
Moj drug je skoro kupio STEK za 650 e i ja kad sam video ono reko sam da nikad to nebi kupio, pa da kosta i 50 e, ali kad sam odgledao filmove sa Bob Nudd -om koji je svetski sampion u pecanju bele ribe Stek stapovima .. malo sam se zamislio ..

Za sada nemam to i niesam ni u planu da uzmimam, ali za kasnije verovatno da. Inace mogu ti kolega reci da sa tim mozes 2 tone riba da ulovis a i pravo je uzivanje kako kaze moj drug loviti sa Stekom .. a zasto to stvarno neznam .. :)
 
Zelim da uzmem stek naravno sto je moguce bolji za te novce,ali isto tako zanam da vrhunski stek ne mogu da uzmem,predhodni stek mi je bio milo 311 carp.Pa sta mislite da li su me bolele ruke?
Gledao sam kod Gace MGP stek sensas,2 top seta kup kit 585 evrica naravno futrola,ne znam tacno oznaku.
Inace takmicar sam,pa sam gledajuci ovaj forum video da ovde ima ljudi koji se dosta znaju o steku i tom nacinu ribolova i resim da napisem ovu temu da mi se pomogne ,jer nisam od onih koji nece da traze pomoc!Voleo bih da mi predlozite par modela i gde isti mogu da se kupe.
 
Kad bih ja birao uzeo bih na tvom mestu Colmic 307,jeste skup (ako se ne varam sa jos dodatna 3 top seta je oko 800 eura ali sa jednim bi ga mogao uzeti znatno jeftinije,mislim da je onda 220 eura jeftiniji) za pocetak ti moze posluziti a posle koji mesec kad skupis jos love mozes da dokupis jos jedan top set da imas bar 3 skupa,ili koliko vec mislis da ti treba,ja mislim da je 3,eventualno 4 sasvim ok i za takmicare!?
Ako ti je to mnogo skupo (kad se sve sabere),imas Colmic X20 i X30 Match modele koji su 11,5m (sa malom prolungom) ali moze da se dokupi velika prolunga bas za njih i ona je nekih 110 eura,a ja sam mucio malo X20 i stvarno mi se svideo ali nisam mogao da ga priustim tada,a ti ako mozes da priustis uzmi ga slobodno,samo ga prvo isprobaj sa velikom prolungom da vidis kako stoji,kao 11,5m je odlican ali taj prijatelj ciji sam X20 probao nije imao veliku prolungu pa moze biti"meksi"sa njom,da ne kazem padavicar,mada sumnjam!!
Sto se Sensas stekova tice koliko sam ja video (imaju reklamu za njih u najnovijem Ribolovu) njihov najjeftiniji stek je oko 500 i nesto eura,tako da je to sto oni nude tebi njihova najniza klasa ako je suditi po ceni,pogledaj sta recimo nudi Shimano,imaju poprilican izbor stekova solidne cene,a ne bih zaobisao ni Maver,samo neznam koji njihov model se uklapa u tvoju cenu!?
A ja sam takodje probao i jedan Venturieri Neptun od 13m i isto je jako dobar stek,nije tezak,a kosta nekih 400-tinak eura sa jednim dodatnim top setom,sa dva top seta i kup kitom neces sigurno probiti budzet a stek je strava,htedoh da ga kupim ali nestalo im i nece im stici jos par meseci (izgleda da robu nabavljaju na 3-4 meseca razmaka) pa ako mozes da sacekas pogledaj i njega!?
P.S.Odakle si ti uopste i dokle mislis da se setas za stek,napomenuo sam ti vec da neces lako naci stek,mozda ces morati da obidjes dosta uvoznika,pa kad nadjes stek koji ti se svidja verovatno ces morati da nadjes nekog da ti to naruci preko ribolovacke radnje,bar su tako meni rekli pojedini uvoznici,da ne mogu da prodaju fizickom licu!?
Pozdrav 8)
 
Hehe, ja sam počeo sa Milo 244 pre deset godina, sećam se koja je to batina bila na 11m... Taj 344 je malo bolji, ali veruj da znam kako bole ledja, pogotovu što sam tad bio srednjoškolac! Nisi rekao da li hoćeš polovan, ili nov, ali evo predstaviču ti kako stvari stoje sa tim budžetom.
Prvo, ne bih ti preporučio firme kao Triana, jer ćeš imati muke sa rezervnim delovima i dodatnim top-setovima. Dakle ostaje ti izbor firmi koje kod nas imaju (koliko-toliko) redovne dobavljače. To su: Maver, Trabucco, Colmic i Sensas. (Garbolino i Shomano su skupi kao za oči!) Ako ti neko (kao npr. Lomnica) kaže da i drugi imaju uvoznike, ti ga pitaj koliko je puta lomio štek, naručio rezervni deo, ili dodatne top-setove... Pogledaj koji ti model nudi Gaca, pa ću ti reći da li se isplati, ali verotvatno nije loša kombinacija za novu stvar. Izbor ti se u principu svodi na neki umereno dobar Carp štek, ili malo lošiji all-rounder. Colmic ti je u Čačku, Maver u Adi (kod Sente), Trabucco u Kraljevu. Pošto svi oni prave bolje štekove u istoj fabrici (Reglass), imaj u vidu da možda možeš da kombinuješ top setove između firmi, ali ti ne bih savetovao!
Što se tiče polovnjaka, možeš za 500-600 evra da kupiš stvarno dobar štek sa punom opremom. Npr., ja sam kupio pre 2 godine Trabucco štek (830gr na 13m) sa +2 rezervna top seta od jednog reprezentativca. Dokupio sam još dva na 4 dela i od jednog napravio ultra-laki top set za šoljicu, a drugi mi je sa debljom gumom kroz tri dela. Sve ukupno me izašlo 640 evra za full varijantu (pitanje je koliko ti treba top setova). Danas je već to sve malo jeftinije, jer sve više ljudi ima štek, pa je sve više i polovnih i novih na ''tržištu''.
Poenta - Za te pare i te kako ima šta da se kupi!
 
Taj Colmic 307 sa 3 rezervna top seta i kup kitom jeste 800 €, ali su svi top setovi na 5 deo (preko 6 m) što ti omogućava da pecaš svuda. Znači ako bi kupio sa top setovima na 4. deo prošao bi dosta jeftinije, mada...
VooDoo-ov predlog o kupovini polovnog šteka je jako dobar, ako imaš s kim da ga pogledaš. Trenutno se prodaje nekoliko komada u Kruševcu kod naših takmičara. Jedan Trabucco allround štek se činimi se prodaje za oko 500-600 €.
 
Evo naprimer Lomnica ce tebe sad da pita zasto NE preporucujes firme kao Triana a onda kazes idi kod Gace da vidis sta ima da ti ponudi od robe,kao dobar je ili ima veliku ponudu kolicinski gledano,aj sad pogadjaj 3 puta ko uvozi Trianu za Srbiju? :) A znam i coveka koji moze sve lako da nabavi van zvanicnih kanala,znaci ne kao"ovlasceni uvoznik"ali sve je drugo regularno i po PS-u,a maltene redovno se seta do Italije,tako da sam ja za to da NE dizemo paniku ljudima koji bi hteli Trianu (koju ima maltene polovina takmicara koje znam) ili Garbolino ili... nismo mi vise slepo crevo sveta,sve moze da se nabavi!
Pozdrav 8)
 
Može, ali na žalost ovde je VooDoo u pravu. Zvanični uvoznik ti daje račun sa garancijom i u obavezi je da ti nabavi rezervni i/ili polomljeni deo. Kod "divljih" uvoznika koji štap donose bez plaćene carine i PDV-a nikakve garancije ne možeš da dobiješ i stvar je njihove dobre volje da li će ti traženi deo nabaviti. Tržišna ili Poreska kontrola ti ovde ne mogu pomoći jer i ti kršiš zakon kupovinom ovakve robe, koja se može tretirati isto ko i kradena.
 
U obavezi ili ne zvanicni uvoznik postoji,i isto ko sto ja nisam kupio auto koji je prodat u Srbiji kao nov ovdasnji uvoznik je u OBAVEZI da mi deo proda ako ga ima na stanju,em nije lud da kaze necu pare,em nesme biti diskriminacije zato sto nije kupljeno kod nasih uvoznika (iz vise razloga,evo recimo Gaca uvozi Trianu svega par godina,znaci li to da svi vlasnici Triana kupljenih 2005-e,2004-e i ranije nemaju sta da traze kod njega od rezervih delova,rekao bih da nece biti tako)!?
Toliko o tome,da sad ne predje ovo u neku raspravu ja mislim da covek treba da kupi ono za sta ima love,sto mu se svidja,i sto ima uvoznika za Srbiju da bi uopste postojala mogucnost nabavke delova,bilo to posle par nedelja-mesec ili dva cekanja,ali ako uvoznika za nasu zemlju ima to je kraj price,bice i delova pa bilo to kod njega kupljeno,uvezeno na crno ili nesto trece,dakle uzmi ono sto je TEBI samom najbolje,ne gledaj mnogo na ime firme i zemlju proizvodnje!!
Pozdrav 8)
 
Jeste ali ovdašnji uvoznik ima delove za tvoj auto na lageru i ne mora lično da ide u Italiju ili Mađarsku po iste. Zamisli koliko bi koštala spona kad bi se išlo po nju u Nemačku ? Naši uvoznici, ako uopšte mogu tako da se nazovu, rade sa vrlo malo novca, pa je lagerovanje robe poslednje što im treba u životu. Ja sam polomio teleskop Falcon Winner od 9 m još pre 2 godine na dva mesta i još nisam dobio taj šesti deo (peti jesam). Toliko o našim "uvoznicima".
 
VooDoo_CHEtnik da li znas nekog ko prodaje neki polovnjak,imas li broj tel?
I da li znas gde moze da se kupi dodatne delove za platformu m350 MILO?
Za koga pecas?

Trenutno ne znam tačno, samo sam čuo nešto bez pažnje, ali lako mogu da ti kažem za koji dan, jer ću za vikend da vidim neke takmičare na profi kupu...
Ja sam pre naki dan prodao pomenutu platformu sa svim mogućim dodacima. Većinu sam kupio, ali sam neke i pravio kod majstora od aluminijumskih profila, i ispali su bez razlike od originala, ali su me toliko i koštali! Poenta je da nemaš gde da ih kupiš. Moj drugar iz kluba prodaje stariji model MILO platforme, takodje komplet opremljene, sad ću da dodam na forum, pa možeš da vidiš...
 
VooDoo i ja imamo Maver štekove (301 i 371)-jako su dobri, ali i prilično skupi pa ćeš teško da prođeš sa 500-600 €. Karbon je opet poskupeo, a tako i štapovi pa je sad 301 sa 4 rezervna top seta na 4. deo, kup kitom, mini prolungom na 13 m, PVC tubama i futrolom za sve to oko 1.200 €. 371 je još skuplji.
 
Taj Trabucco Drem Team xps k1carp ima jako malo opreme za tih 540 €. Moj prijatelj je sad na sajmu kupio model XPS K1 Carp Match za oko 800 €. Ne znam šta tačno ima od opreme-verovatno 2-3 rezervna top seta na 4. deo. To je malo bolji model od tog za 43.000 din.
 
Kupljen Maver 201 2008 godine sa ojacanjima za razliku od modela iz 2007 ,2 top sete na 4. deo prolunga,kup kit .Jos jedno pitanje imam, koji je bolji roler V ili neki drugi?
 
Što pobogu ne kupi kod Žolta roler za 40-50 € kad si kupovao štek ? 1. "V" roleri nisu pomodarstvo već imaju par prednosti u odnosu na "П" roler. Mogu se prilagoditi svakom terenu zbog svoje visine (teleskopske noge i teleskopska glava) naročito kod velikog nagiba iza nas; 2. Većina ima elastični kabl preko samih valjaka koji sprečava izletanje šteka iz rolera kad duva jači vetar (ovako je prošle godine polomljeno više štekova u Novom Sadu na I kolu Master lige). Radi dodatne stabilnosti ispod V rolera postoji kuka za koju se može zakačiti, recimo, PVC kofa sa vodom. Ne verujem da ćeš platiti 100 € za roler koliko koštaju najbolji modeli tipa Preston, Milo, Sensas i sl. Oni su na stalcima koji izgledaju kao najkvalitetniji fotografski tronošci za fotoaparat.
 
Nije bilo vise V rolera,idem danas ponovo u Adu pa cu videti da li je kojim slucajem dobio roler.Ivanhoa da li si pecao negde proteklog vikenda ,da li je bilo neko takmicenje?
 

Back
Top