Ustavni sud razmatra zabranu najpopularnije stranke u zemlji! Da li je moguće?

nesha t.

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.885
Moguće je, ali u Turskoj. O čemu se radi? Turska je kao što znamo od Ataturka naovamo sekularna zemlja. No, narod kao narod, voli islamiste, pa ih je i izabrao da budu vladajući. Njihov je i predsednik države Erdogan. E sad, nekima se to nije dopalo, presavili tabak i obratili se ustavnom sudu Turske koji je prihvatio da razmatra zabranu vladajuće islamske stranke. Sve opcije su moguće. Ako bi se desila zabrana, to bi nesumnjivo bio prvi takav slučaj u svetu. Da li je to moguće i da li tako treba? Da li je popularnost starija od ustava?

Tekst o ovome imate ovde.
 
Moguće je, ali u Turskoj. O čemu se radi? Turska je kao što znamo od Ataturka naovamo sekularna zemlja. No, narod kao narod, voli islamiste, pa ih je i izabrao da budu vladajući. Njihov je i predsednik države Erdogan. E sad, nekima se to nije dopalo, presavili tabak i obratili se ustavnom sudu Turske koji je prihvatio da razmatra zabranu vladajuće islamske stranke. Sve opcije su moguće. Ako bi se desila zabrana, to bi nesumnjivo bio prvi takav slučaj u svetu. Da li je to moguće i da li tako treba? Da li je popularnost starija od ustava?

Tekst o ovome imate ovde.
Sacekacemo da nam se Waishaupt javi sa svojim izlaganjem sa najvisih istanci.:roll::lol:
 
Interesantno kako se neki naši ovdašnji nacionalisti često pozivaju na to kako je Srbiji preko potreban jedan Ataturk, čovek koji je modernizovao Tursku i koji je raskrstio sa jednom retrogradnim, zaostalim i verski opterećenim načinom vladavine i uređenjem države:lol:

Elem, u normalnim državama je Ustavni sud svetinja, i po tome se vidi koliko je koje društvo stabilno i pravno uređeno.Tako da nečija popularnost nije garancija da možeš da radiš šta hoćeš, a islamisti u Turskoj su na žiletu između onog dozvoljenog političkog delovanja i kršenja Ustava.
 
Gluposti. Jel' ustav Bogom dan ili narod kroz parlament treba da bude u stanju da ga menja ako hoce?

Nisu Turci toliki postovatelji ustava nego je Turska toliko pod sapom vojne hunte da ne dozvoljava utvrdjivanje moci bilo kakvih rivala. Turski generali koji su cetiri puta izvodili puceve ce izvesti i peti, sklonice Turadiju oko islamista, i trijumfalno zadrzati sve finansijske i politicke konce u rukama.

I ni jedan srpski nacionalista ne prica o Ataturku - paralele su sasvim besmislene - ali mnogi pricaju o Pinoceu, bas kao i u Rusiji.
 
Pa to je pisac hteo da kaze - cezne za zabranom SRS zbog njinih antidemokrackih tendencija. Dal' ti znas covece da je njima jedan haski optuzeni na celu stranke? Pa missim, sta reci.

DSS takodje treba zabraniti, jasna stvar - to je Voja Mloha Dr Kostunica koji je naredio ubistvo Djindjica, izmedju ostalog, a i retrogradan je jako. Oni oko Velje Selje isto tako zbog nedostatka kulture izrazavanja i ophodjenja.

SPS su krivci za devedesete i kao takvi moraju biti lustrirani i celishodno najureni iz politickog zivota.

Elem, ovo je pravi put i ja se nadam da ce nas NATO uskoro okupirati i sprovesti ove preko potrebne mere.
 
Pa to je pisac hteo da kaze - cezne za zabranom SRS zbog njinih antidemokrackih tendencija. Dal' ti znas covece da je njima jedan haski optuzeni na celu stranke? Pa missim, sta reci.

DSS takodje treba zabraniti, jasna stvar - to je Voja Mloha Dr Kostunica koji je naredio ubistvo Djindjica, izmedju ostalog, a i retrogradan je jako. Oni oko Velje Selje isto tako zbog nedostatka kulture izrazavanja i ophodjenja.

SPS su krivci za devedesete i kao takvi moraju biti lustrirani i celishodno najureni iz politickog zivota.

Elem, ovo je pravi put i ja se nadam da ce nas NATO uskoro okupirati i sprovesti ove preko potrebne mere.
I onda smo opet na pochetku,u prirodnom politichkom okruzenju"demokrata".
Da narod ne pravi pogreshne izbore treba ga osloboditi tog tereta...onako...bash bash demokratski.
Mozda se i vrati neshto od urbanog slobodarskog i demokratsklog duha osamdesetih ako se to desi?
 
Zalosno je da nas Turci po ko zna koji put u istoriji uce pameti. Imaju petlju da urade ono sto je u interesu napretka njihove drzave, pa makar to bilo i ukidanje stranke koja je medju najjacima u drzavi. E, to je trebalo uraditi sa radikalima, socijalistima i julovcima (SRS, SPS i JUL) u rano jutro 6. oktobra (u stvari, jos 5. oktobra kasno uvece) i danas bi ova nsrecna zemlja izgledala mnogo bolje. Da je to uradjeno kada je trebalo, ne bi danas imali sva ova sranja, a ne bi imali ni politicku nakazu Kostunicu sa svojim praznim pricama i laznim dilemama. Nazalost, prilika je propustena, najgori su podigli glave, jer oni koji su trebali da ih eliminisu iz politickog zivota nisu za to imali muda. E, sad mi samo nije jasno zasto su bili bez tih muda?::lol:
 
Pa to je pisac hteo da kaze - cezne za zabranom SRS zbog njinih antidemokrackih tendencija. Dal' ti znas covece da je njima jedan haski optuzeni na celu stranke? Pa missim, sta reci.

DSS takodje treba zabraniti, jasna stvar - to je Voja Mloha Dr Kostunica koji je naredio ubistvo Djindjica, izmedju ostalog, a i retrogradan je jako. Oni oko Velje Selje isto tako zbog nedostatka kulture izrazavanja i ophodjenja.

SPS su krivci za devedesete i kao takvi moraju biti lustrirani i celishodno najureni iz politickog zivota.

Elem, ovo je pravi put i ja se nadam da ce nas NATO uskoro okupirati i sprovesti ove preko potrebne mere.
Te paralele si povukao ti, a ne ja. Ako posmatramo van Turske, onda možemo govoriti samo uopšteno. Naime trenutno zaista deluje da je SRS najpopularnija, ali ne mora da znači da će to biti i za koji mesec. Gde si samo našao sličnost s okupacijom da mi je znati.
 
Te paralele si povukao ti, a ne ja. Ako posmatramo van Turske, onda možemo govoriti samo uopšteno. Naime trenutno zaista deluje da je SRS najpopularnija, ali ne mora da znači da će to biti i za koji mesec. Gde si samo našao sličnost s okupacijom da mi je znati.

te paralele si u pravo povukao ti nego si licemeran i kvaran pa neces da priznas.

ti si sa ovim hteo da izvuces paralelu vezano za srbiju, kao eto u turskoj oce da zabrane najjacu partiju pa bi mogli i mi isto u srbiji.

mozes samo da sanjas . samo da sanjas....
 
Te paralele si povukao ti, a ne ja. Ako posmatramo van Turske, onda možemo govoriti samo uopšteno. Naime trenutno zaista deluje da je SRS najpopularnija, ali ne mora da znači da će to biti i za koji mesec. Gde si samo našao sličnost s okupacijom da mi je znati.

Druze, okupacija je preko potrebna jer u nasoj zemlji nema zdravih snaga koje bi obavile ovu rabotu. Vojska je, kao sto znamo, uporiste retrogradnih elemenata, tako da nece kod nas moci da obavi istu slobodarsku funkciju kakvu obavlja u Turskoj.
 
Zalosno je da nas Turci po ko zna koji put u istoriji uce pameti. Imaju petlju da urade ono sto je u interesu napretka njihove drzave, pa makar to bilo i ukidanje stranke koja je medju najjacima u drzavi. E, to je trebalo uraditi sa radikalima, socijalistima i julovcima (SRS, SPS i JUL) u rano jutro 6. oktobra (u stvari, jos 5. oktobra kasno uvece) i danas bi ova nsrecna zemlja izgledala mnogo bolje. Da je to uradjeno kada je trebalo, ne bi danas imali sva ova sranja, a ne bi imali ni politicku nakazu Kostunicu sa svojim praznim pricama i laznim dilemama. Nazalost, prilika je propustena, najgori su podigli glave, jer oni koji su trebali da ih eliminisu iz politickog zivota nisu za to imali muda. E, sad mi samo nije jasno zasto su bili bez tih muda?::lol:

mozes samo da sanjas komunjaro.

vremena crvenog terora i mraka su daleko za nama.
 
Zalosno je da nas Turci po ko zna koji put u istoriji uce pameti. Imaju petlju da urade ono sto je u interesu napretka njihove drzave, pa makar to bilo i ukidanje stranke koja je medju najjacima u drzavi. E, to je trebalo uraditi sa radikalima, socijalistima i julovcima (SRS, SPS i JUL) u rano jutro 6. oktobra (u stvari, jos 5. oktobra kasno uvece) i danas bi ova nsrecna zemlja izgledala mnogo bolje. Da je to uradjeno kada je trebalo, ne bi danas imali sva ova sranja, a ne bi imali ni politicku nakazu Kostunicu sa svojim praznim pricama i laznim dilemama. Nazalost, prilika je propustena, najgori su podigli glave, jer oni koji su trebali da ih eliminisu iz politickog zivota nisu za to imali muda. E, sad mi samo nije jasno zasto su bili bez tih muda?::lol:

Da, samo što bi to moglo dovesti do državnog udara, a u krajnjem slučaju i do građanskog rata. O eskalaciji kurdskog pitanja i da ne pričam...
 

Back
Top