razvod-zadrzavanje muzevljevog prezimena
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: razvod-zadrzavanje muzevljevog prezimena

Veoma poznat Matejana (avatar)
    Učlanjen
    02.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2621

Podrazumevano razvod-zadrzavanje muzevljevog prezimena

Interesujeme dali razvod braka dovodi automaski do promene, odnosno vracaja na devojackog prezimena? Bila bih jako zahvalna ako bi se nasao neko da mi odgovori, naime posle sklapanja braka 1969 sa mojim tadasnjim suprugom sam otisla u Pariz gde i danas zivim. Nakon deset godina doslo je do razvoda braka, tacnije 26.10.197. Brak je razveden pred visim sudom u N.Sadu bez mog prisustva imala sam advokata koji me je zastupao, dvoje maloletne dece sina 10 i cerka 3godine su mi povereni na cuvanje i vaspitavanje, napominjem da je brak razveden bez utvrdjivanja krivice po clanu 60 zakona o braku RSAvojvodine. Prilikom podnosenja tuzbe ja sam trazila da mi se dodele deca i da sacuvam muzevljevo prezime koje sam uzela prilikom sklapanja braka, napominjem da u mom sudskom resenju nigde ne postoji odluka o tome i kako mi je u to vreme moj advokat rekao da u svakom slucaju mogu zadrzati prezime sto sam i ucinila svaki deset godina menjam pasos u ambasadi u Parizu nikad mi niko nije trzio nikakva dokumenta. Posle 40godina provedeni u Parizu zelja mi je da sa vremene na vreme boravim malo duze u Srbiji pa me interesuje kako produziti L.K. koja je istekla 1978 hoce li mi praviti problema oko prezimena koje je isto kao i na pasosu, prezime koje nose moja deca i ja vec 40god. Malo predugacko ali se nadam da ce neko imat strpljenja da procita do kraja i da da me razumije verujte mi da sam se trudila da to objasnim sto bolje mogu. U napred zahvalna

Primećen član 7sins (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: razvod-zadrzavanje muzevljevog prezimena

Dok se ne javi neko strucniji; mislim da uopste zakonski nisi u obavezi da moras da vratis svoje devojacko prezime. Kad budes dolazila u Srbiju izvadi-produzi licnu kartu, da li ti je ta licna karta koja je istekla na devojacko ili muzevljevo prezime? Uglavnom znam da kad sam menjala prezime morala sam da podnesem kopiju izvoda iz maticne knjige vencanih, ali isto tako ce tebi u tom izvodu u napomeni pisati da je tvoj brak razveden. Najbolje je da vidis na licu mesta u SUPu kad budes dolazila u Srbiju. I jos da dodam, razvod ne dovodi automatski do promene prezimena, moras da izvadis novu licnu kartu ako zelis da vratis svoje prezime
    Poslednji put ažurirao/la 7sins : 03.04.2008. u 11:05 Razlog: da dodam

Veoma poznat limunada (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    646

pazi,kad se udaješ i mijenjaš prezime...to više nije "njegovo",već tvoje...po zakonu...i ti sa njim možeš raditi šta hoćeš...bez obzira na razvod...to je sada tvoje prezime,ako me razumiješ...
    Spremi se,idemo u kino,gledaćemo neku limunadu
    Obuci se da izgledaš fino, pahuljice u čađavom gradu

Primećen član 7sins (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Slazem se sa limunadom, to je sada tvoje prezime i nisi u obavezi da ga menjas - vracas svoje devojacko.

Zainteresovan član upsss09 (avatar)
    Učlanjen
    24.03.2008.
    Reputaciona moć
    37

razvela sam se 2002 i zadržala muževljevo prezime, doduše oboje smo iz Srbije i istog grada, promenila sam lk i pasoš i sve je ok, jer na izvodu iz mkr stoji datum zaključenja braka ( i podatak o uzimanju prezimena)
    možda nije i neka pomoć, ali eto...

Veoma poznat **TASKA** (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    142

Prije 20 god,kada je mm imao 16 g roditelji su mu se razveli...Svekrva i dan danas nosi prezime bm,ostavila je zbog djece....jednako dugo zivi u inostranstvu,i nikada koliko ja znam nije imala problema u vezi dokumenata,ni tamo,ni ovdje...

Buduća legenda dive (avatar)
    Učlanjen
    06.09.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    5142

limunada je u pravu - to je sada tvoje prezime.

nista ne ide automatski. ukoliko zelis da ga menjas - tek onda podnosis zahtev.

Veoma poznat Matejana (avatar)
    Učlanjen
    02.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2621

Svima vam mnogo hvala na vasim brojnim odgovorima, ustvari ja u Parizu dosad nisam imala problema sve do dana kad sam podnela dokumenta za penziju bez obzira sto moja karta za boravak, pasos svi papiri koji su mi bili potrebni kroz zivot od 40godina u Parizu su sa muzevljevim prezimenom, poslali su mi resenje za penziju na devojacko prezime sto automatski dolazi do ponistavanja socijalne karte jer njihov zakon zahteva da stoji u sudskom resenju prilikom razvoda da mi je sud dozvolio zadrzavanje muzevljevog prezimena. Ja sad neznam kome da se obratim u zemlji za izdavanje neke potvrde ili resenja da na to imam pravo, da bih to stanje mogla regulisati? Bila bih zahvalna ako bi mi neko mogo pomoci da nadjem resenje za moj problem

Veoma poznat **TASKA** (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    142

Pa jedino valjda preko advokata da se obratis sudu...ne znam sta drugo...

Slične teme

1. Prezimena
    Autor snoshaj efendija u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 04.08.2008., 13:33
  2. Zena sa dva prezimena
    Autor pulp u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 240
    Poslednja poruka: 18.04.2008., 16:37
  3. Poreklo prezimena
    Autor VictorySun u forumu Arhiva
    Odgovora: 1