SIREVI, JELA SA SIROM

Uh.... meni se sve istopi u tiganju :(((((((


I meni se ispocetka topilo, ali onda sam cula jedan jako dobar savjet: 2 puta paniraj
Kad prvi put zamocis u prezlu, ponovo u jaje i ponovo u prezlu. I normalno, na jaku vatru, jer to nema sta dugo da se pece.
Sretno!
 
Slusaj savet kuvara:Sir moras ici u BRASNO pa u jaja pa onda u prezlu.To ponovis jos jedanput,sir oblikujes rukom da slucajno ne bi imao rupice od prstiju prilikom paniranja jer zbog toga sir hoce da iscuri.I na kraju ga ne peces u tuganju nego u mnogo dubljem ulju(friteza),mada mozes i inprovizovati.
 
Mmm.. otvorio mi se apetit. Mnogo volim pohovani kackavalj i pohovani sir.
Ako mogu da dodam uz gornja objasnjenja samo jos...
Preko pohovanog kackavalja ili sira najvise volim tartar sos. Imate ga u C-marketu u teglici. Ili mozete da napravite sami: majonez, malo vina ili sirceta, rendani ili sitno sitno seckani kiseli krastacici i luk, ja stavim malo mirodjije...
 
...mislim nekad da bih mogla samo na siru da zivim.Imam jedno pitanjce za forumase.Zna li neko recept za SOS OD 4 SIRA? Imam neki osecaj da ce se Espanol odazvati :wink: Inace bih volela da mozda ovde malo vise pisemo o sirevima i upoznamo se s njima.Znaci - maskarpone, romano,pekorino, azjadjo, mocarela, itd....Pa pisite ljudi....Naravno i domaci sirevi i recepti sa njima bice rado prihvaceni :D !
 
e,ovako...naberete dosta drva i zalozite veliku vatru..ponesete dosta piva i lagano cirkate dok se vatra ne zgori..kad ostane samo zar,pobacate krompirice u zar(po mogucnosti glamocke,jer su to najbolji krompirici na svetu)...e onda usecete ljeskovih grana i njima povremeno raspirujete zar...(jednu ljeskovu grancicu odeljete i zasiljite-ona ce vam biti potrebna kasnije)...posle nekog vremena sve krompirice obrnete naglavacke...i tako par puta..kad vam se ucine krajnje sumnjivi,onako nagaravljeni,onda uzmete onaj zasiljeni ljeskov prutic i nabodete krompiric...ako grancica lako prolazi kroz njega,onda je on pecen...samo ga tako nabodenog frljnete na travu..i tako jedan po jedan...kad se svi ispeku,treba ih oljustiti,a ako volite onu zagorelu pokoricu,dovoljno ih je nozem malo sastrugati..e,onda ide spektakl,izvadis teglu,dve,kajmaka i udri po krompiru...i po kajmaku...to ti je,bre,prste da polizes :P
 
bundeva:
e,ovako...naberete dosta drva i zalozite veliku vatru..ponesete dosta piva i lagano cirkate dok se vatra ne zgori..kad ostane samo zar,pobacate krompirice u zar(po mogucnosti glamocke,jer su to najbolji krompirici na svetu)...e onda usecete ljeskovih grana i njima povremeno raspirujete zar...(jednu ljeskovu grancicu odeljete i zasiljite-ona ce vam biti potrebna kasnije)...posle nekog vremena sve krompirice obrnete naglavacke...i tako par puta..kad vam se ucine krajnje sumnjivi,onako nagaravljeni,onda uzmete onaj zasiljeni ljeskov prutic i nabodete krompiric...ako grancica lako prolazi kroz njega,onda je on pecen...samo ga tako nabodenog frljnete na travu..i tako jedan po jedan...kad se svi ispeku,treba ih oljustiti,a ako volite onu zagorelu pokoricu,dovoljno ih je nozem malo sastrugati..e,onda ide spektakl,izvadis teglu,dve,kajmaka i udri po krompiru...i po kajmaku...to ti je,bre,prste da polizes :P
:D :D :D
 
bundeva:
e,ovako...naberete dosta drva i zalozite veliku vatru..ponesete dosta piva i lagano cirkate dok se vatra ne zgori..kad ostane samo zar,pobacate krompirice u zar(po mogucnosti glamocke,jer su to najbolji krompirici na svetu)...e onda usecete ljeskovih grana i njima povremeno raspirujete zar...(jednu ljeskovu grancicu odeljete i zasiljite-ona ce vam biti potrebna kasnije)...posle nekog vremena sve krompirice obrnete naglavacke...i tako par puta..kad vam se ucine krajnje sumnjivi,onako nagaravljeni,onda uzmete onaj zasiljeni ljeskov prutic i nabodete krompiric...ako grancica lako prolazi kroz njega,onda je on pecen...samo ga tako nabodenog frljnete na travu..i tako jedan po jedan...kad se svi ispeku,treba ih oljustiti,a ako volite onu zagorelu pokoricu,dovoljno ih je nozem malo sastrugati..e,onda ide spektakl,izvadis teglu,dve,kajmaka i udri po krompiru...i po kajmaku...to ti je,bre,prste da polizes :P

Je l to predlog za prvomajski uranak? :D
 
Goscica:
...mislim nekad da bih mogla samo na siru da zivim.Imam jedno pitanjce za forumase.Zna li neko recept za SOS OD 4 SIRA? Imam neki osecaj da ce se Espanol odazvati :wink: Inace bih volela da mozda ovde malo vise pisemo o sirevima i upoznamo se s njima.Znaci - maskarpone, romano,pekorino, azjadjo, mocarela, itd....Pa pisite ljudi....Naravno i domaci sirevi i recepti sa njima bice rado prihvaceni :D !
Goščice, pravi si kvarnjak :wink: Za sos "quattro formagio" ne postoje kruta pravila, osim uvodnog dela. Dajem ti recept koji najčešće koristim a potiče sa severa Italije. Za 4 osobe, na tiganju rastopiš 100 gr. butera i odmah dodaš 1/4 litra (najbolje) tečne pavlake. Mešaš dok se ne zgusne i u to ubaciš 100 gr. krupno rendanog ementalera (može i mocarela, ali traži veliku veštinu u vremenu kuvanja). U posebnoj dubljoj posudi 100 gr. vrlo mladog, neslanog sira mešaš sa dva žumanceta dok se ne pretvori u finu glatku masu i dodaš u tiganj, vrlo kratko, koliko da se zagreje. Obavezno dodajem jedno 50 - 80 gr. nekog "buđonija" (Rokfor, Gorgonzola...)sitno narendanog. Sve se preliva preko OBAVEZNO vrućih proceđenih špageta i brzo i dobro izmeša. Četvrti sir je sitno rendani parmezan, koji se prosipa preko svega u tanjiru. Postoje još mnoge varijante, ali ja navijam za ovu. Javi kakvi su rezultati.
 
Skuvaju se makarone i sipaju u vatrostalnu ciniju. Mrvljeni sir se izgnjeci i pomesa sa jajetom i mlekom ili pavlakom. To se prelije preko makarona i to se zapece u rerni... Prste da polizes.
 
Espanol:
Goscica:
...mislim nekad da bih mogla samo na siru da zivim.Imam jedno pitanjce za forumase.Zna li neko recept za SOS OD 4 SIRA? Imam neki osecaj da ce se Espanol odazvati :wink: Inace bih volela da mozda ovde malo vise pisemo o sirevima i upoznamo se s njima.Znaci - maskarpone, romano,pekorino, azjadjo, mocarela, itd....Pa pisite ljudi....Naravno i domaci sirevi i recepti sa njima bice rado prihvaceni :D !
Goščice, pravi si kvarnjak :wink: Za sos "quattro formagio" ne postoje kruta pravila, osim uvodnog dela. Dajem ti recept koji najčešće koristim a potiče sa severa Italije. Za 4 osobe, na tiganju rastopiš 100 gr. butera i odmah dodaš 1/4 litra (najbolje) tečne pavlake. Mešaš dok se ne zgusne i u to ubaciš 100 gr. krupno rendanog ementalera (može i mocarela, ali traži veliku veštinu u vremenu kuvanja). U posebnoj dubljoj posudi 100 gr. vrlo mladog, neslanog sira mešaš sa dva žumanceta dok se ne pretvori u finu glatku masu i dodaš u tiganj, vrlo kratko, koliko da se zagreje. Obavezno dodajem jedno 50 - 80 gr. nekog "buđonija" (Rokfor, Gorgonzola...)sitno narendanog. Sve se preliva preko OBAVEZNO vrućih proceđenih špageta i brzo i dobro izmeša. Četvrti sir je sitno rendani parmezan, koji se prosipa preko svega u tanjiru. Postoje još mnoge varijante, ali ja navijam za ovu. Javi kakvi su rezultati.
He he, ma znala sam ja ko ce meni da da recept za 4 sira. :P Ja imam neki ali sam to belezila na brzinu i htela sam da proverim postupak.U ovaj recept samo ne idu jaja, vec se u serpu na laganoj vatri stavljaju pavlaka+puter+parmezan+mocarela+provalone+romano i to onda preko paste.Ima samo 1000 i kusur kalorija :? Ali sta da se radi, mozemo nekad i to da priustimo sebi, a onda na trcanje.... :lol:
 
Goscica:
Espanol:
Goscica:
...mislim nekad da bih mogla samo na siru da zivim.Imam jedno pitanjce za forumase.Zna li neko recept za SOS OD 4 SIRA? Imam neki osecaj da ce se Espanol odazvati :wink: Inace bih volela da mozda ovde malo vise pisemo o sirevima i upoznamo se s njima.Znaci - maskarpone, romano,pekorino, azjadjo, mocarela, itd....Pa pisite ljudi....Naravno i domaci sirevi i recepti sa njima bice rado prihvaceni :D !
Goščice, pravi si kvarnjak :wink: Za sos "quattro formagio" ne postoje kruta pravila, osim uvodnog dela. Dajem ti recept koji najčešće koristim a potiče sa severa Italije. Za 4 osobe, na tiganju rastopiš 100 gr. butera i odmah dodaš 1/4 litra (najbolje) tečne pavlake. Mešaš dok se ne zgusne i u to ubaciš 100 gr. krupno rendanog ementalera (može i mocarela, ali traži veliku veštinu u vremenu kuvanja). U posebnoj dubljoj posudi 100 gr. vrlo mladog, neslanog sira mešaš sa dva žumanceta dok se ne pretvori u finu glatku masu i dodaš u tiganj, vrlo kratko, koliko da se zagreje. Obavezno dodajem jedno 50 - 80 gr. nekog "buđonija" (Rokfor, Gorgonzola...)sitno narendanog. Sve se preliva preko OBAVEZNO vrućih proceđenih špageta i brzo i dobro izmeša. Četvrti sir je sitno rendani parmezan, koji se prosipa preko svega u tanjiru. Postoje još mnoge varijante, ali ja navijam za ovu. Javi kakvi su rezultati.
He he, ma znala sam ja ko ce meni da da recept za 4 sira. :P Ja imam neki ali sam to belezila na brzinu i htela sam da proverim postupak.U ovaj recept samo ne idu jaja, vec se u serpu na laganoj vatri stavljaju pavlaka+puter+parmezan+mocarela+provalone+romano i to onda preko paste.Ima samo 1000 i kusur kalorija :? Ali sta da se radi, mozemo nekad i to da priustimo sebi, a onda na trcanje.... :lol:
Ma HEBEŠ kalorije (ovo je fina španska varijanta prim.aut.) :wink: . Greška u tom receptu je što se parmezan u principu nikad ne topi nego se radi pravog ukusa uvek dodaje preko jela. Osim toga različito reaguje istopljen sa raznim masama i može da napravi kermes. Nisam još rekao gore da se sve radi na umerenoj vatri i oko ne odvaja od tiganja. Meša se stalno širokom drvenom lopaticom i povremeno podiže da se proveri gustina mase. Pozdrav. :lol:
 
Goscica:
A da li je tacno da pravi parmezan moze 7 godina da traje u dobrim uslovima i da recimo padana sir (parmezan) stoji 18 meseci pre upotrebe :?: :shock:
Tačno, ukoliko su u većem komadu. Čak i rendani u dobrim uslovima (zatvoreni- vakumirani) traju bez problema 2-3 godine. Najbolji sirevi iz Parme suše se najmanje 18 meseci, a najbolji su oni koji uspeju da "izdrže" bez prodaje i malo duže.
 
Goscica:
e bas mi nesto interesantno to sve sa tim sirevima....citava nauka bre... :D
Hajde malo da ti pravim zazubice. Kada iz Torina kreneš u brda prema Francuskoj, na tridesetak kilometara naletiš na ogromnu zgradu od brvana u kojoj je (tako tvrde) jedna od najvećih prodavnica sireva u Evropi. U svako doba imaju više od 2000! vrsta sireva. Nisam brojao, ali to je strava, ne znaš šta da kupiš. A u sklopu svega je restoran u kome se sve služi na bazi sireva, od supa , čorbi, preko predjela, glavnih jela, sve do dezerta. Jednom sam hteo da ispustim dušu koliko sam jeo različitih jela, prosto da ne veruješ šta sve od sira može da se napravi. Ne preporučujem damama koje vole sir! :wink:
 
Moja omiljena scena u filmu Franch kiss je kada Meg Rajan u vozu za Nicu kaze kako ne moze da veruje da u Francuskoj postoji preko 500 nacina da se obradi mleko da bi se dobio sir. I navali na tanjir pun raznih sireva. Sledeca scena je kako joj je muka koliko se najela i kako kaze "Jao upravo sam pojela tu kravu". :lol:
Uglavnom recept za palacinke sa sirom:
ispeces gomilu palacinki u tiganju velicine malog tanjira. Mrvljeni sir, 2 jaja, malo mleka, so sve se izmesa i time se pune palacinke. I redjaju se jedna pored druge u plehu koji je dubok da "primi" dva reda palacinki. Ili ako imate vecu vatrostalnu ciniju jos bolje. Palacinke prelijete pavlakom i jajetom. I sve to zapecete u rerni.
Uz jogurt, savrsen dorucak ali i rucak, a boga mi i vecera! :D
 

Back
Top