Да ли је драмски текст литерарно дело, или...
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Да ли је драмски текст литерарно дело, или...

Elita Strela (avatar)
    Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Arrow Да ли је драмски текст литерарно дело, или...

Да ли је драмски текст литерарно дело, или “само” предожак за позоришну представу?

Ову тему посвећујем како класицима драмског стваралаштва, тако и савременим драмским писцима. Жеља
    ми је да овде буду поменути сви драмски писци и њихова дела, чије би сте поставке желели да гледате на
    сцени, а такође би било занимљиво да кажете које писце сматрате неизводљивим, или тешко изводљивим
    на сцени, упркос њиховој очитој литерарној вредности.

Zainteresovan član privalova (avatar)
    Učlanjen
    25.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Re: Да ли је драмски текст литерарно дело, или...

Pa, ne znam... Čitala sam neki intervju sa Ronaldom Harvudom u kom on kaže da su drame za gledanje a ne za čitanje, tako da on, recimo, nije upoznat sa svim Šekspirovim dramam jer nije imao priliku sve da ih odgleda u pozorištu, a da ih čita - neće.
    E sad - to možda može u Engleskoj, ali da čovek recimo prođe kroz ova naša bg. pozorišta mislio bi da su Nušić, Sterija, a bome i Šekspir neki teški kreteni (ili se meni bar tako čini).
    Mada, opet, vodvilje bi bilo blesavo čitati, oni su za scenu.
    Ja volim da čitam drame, a volela bih da gledam predstave po dramama Darija Foa (na prvom mestu) i, recimo, Toma Stoparda. Ma volela bih da gledam svakog dobrog pisca ( a ko zna koliko ih ima novih za koje nikad nisam čula) samo da ga ne unakaze.

Primećen član
    Učlanjen
    10.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

i jedno i drugo. Kao književno delo, dramski tekst se posmatra na jedan način, a kao "predložak" za predstavu - na drugi i u tom slučaju, najvažnije je, tj. presudno je rediteljsko čitanje, dok je pri tzv. književnom tumačenju drame ne moramo da uzimamo u obzir scensko izvođenje i odnos teksta prema sceni, uslovljenost glumačkom interpretacijom itd.

Meni se nije dopala Bradićeva postavka Proklete avlije, i uopšte dramatizacija Andrića mi ne leži, ne sviđa mi se, mislim da njegova dela gube bogatstvo značenja, kad se postavi na scenu.

Elita Strela (avatar)
    Učlanjen
    09.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Не слажем се са овим Харвудовим ставом и са великим задовољством читам управо драмске текстове, у ствари задњих година не читам романе, већ искључиво драме. Ваљда мислим на тај "сценски" начин. У ствари драме су по мени есенција, концентрат...

А сад, за почетак, ево пар примера који су то писци и комади изводљиви, а који теже изводљиви на сцени...
    Гетеов Фауст је, рецимо, изванредан као литература, док је изузетно тежак, готово немогућ за сценско извођење.
    Достојевски се лако претаче у сценску форму, односно релативно је лако направити добру драматизацију и поставити га на сцену, док је Толстоја, готово немогуће поставити на сцену.
    Морам још нешто да напишем, али сада о релацији драма (сценарио) филм. Наиме, својевремено кад сам гледала чувени руски филм "Сурова романса", који ме је оставио без даха,
    пожелела сам након тога да прочитам и комад на бази кога је направљен сценарио за филм и доживела сам поприлично разочарење, јер комад "Девојка без мираза" Островског, није поседовала ни упола снаге, ни експресивности, коју је донео филм...

Nov član
    Učlanjen
    10.04.2008.
    Reputaciona moć
    0

Drago mi je da se otvoreno i bez ustezanja govori o ovakvim stvarima. Iskreno, struka ce mi biti takva da moram znati sta "narod" misli o toj "stvari"... Elem, voleo bih ako bi mi neko izašao u susret, i, bez ustezanja, rekao gde mogu naći adaptaciju "zločina i kazne", autora Andzeja Vajde (Andrzej Vajda)... Hitno! .....hvala

Zainteresovan član silenty (avatar)
    Učlanjen
    02.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Volim da citam dramska dela i mislim da je jako tesko,i velika je umetnost,napisati dramu.Mislim da je Tenesi Vilijams jedan od pisaca koji olaksavaju glumcima,u tom smislu sto su mu likovi potpuni sa kompletnom autobiografijom,pa bih volela da odgledam sva njegova dela,mada su veoma zahtevna sto se tice scenografije.Takodje bih volela da vidim i Krlezinog Vucjaka mada mislim da je bolji kao literalno delo nego sto bi izgledao na sceni. Prokletstvo izgladnele klase Sema Separda,mislim da bi to moglo odlicno da se uradi.

Nov član
    Učlanjen
    09.04.2008.
    Reputaciona moć
    0

Mislim da je svaki Sekspirov tekst literarno delo, nema sumnje. Mozda ga neko ne voli iz ko zna kojih razloga, ali mu se ne moze osporiti kvalitet. Uostalom, ko smo mi da o tome raspravljamo?
    Slazem se sa Strelom, drame su esencija, koncentrat. Ni na jednom drugom mestu se ne moze u par recenica ispricati zivot, i to pretociti na scenu. Kvalitetna drama se i prepoznaje po sto kracim didaskalijama, ako je moguce da ih uopste i nema, jer jedino tako ostavlja glumcu i reditelju mogucnost mastanja i slobode u kreaciji. Previse upucivanja u detalje, znaci i nemoc dramskog pisca da dijalozima ili situacijom do kraja docara svoju zamisao. Najlepse je igranje kratkim dijalozima, ponekad isprekidanim recenicama, a da ne govorimo o pogledima. Gledao sam divne glumce koji se igraju tisinama. A to im omogucuje dramski tekst koji ostvaruju na sceni. Divota!

Slične teme

1. ЛИК И ДЕЛО ОЛГЕ ЛУКОВИЋ ПЈАНОВИЋ
    Autor foliranat1 u forumu Teorije zavera
    Odgovora: 57
    Poslednja poruka: 13.08.2012., 16:31
  2. Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 26.04.2009., 00:43
  3. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 08.05.2008., 20:13
  4. Лик и дело Карла Маркса
    Autor gost 94023 u forumu Filozofija
    Odgovora: 117