NEMANJICI

Sve sam o njemu znala od A do SH i pitala me je profesorka i sve sam lepo ispricala da bi me zena na kraju ispalila recenicom " Vidim da ne znas nista o Milutinu" a onda drugaricu pitala o Dragutinu.
Ne znam za sta ti treba ali imas nesto malo u knjizi za istoriju mislim za drugi srednje probaj da nadjes knjigu za drustvenjake a ako ti to nije dovoljno idi u biblioteku i trazi nesto o Nemanjicima, sigurno ima.
 
Dragutin je prvi sin Uroša prvog i Jelene Anžujske. Vladao je Srbijom 1276-1282. Umro 1316 god. 1282 je pao sa konja i slomio nogu, što je shvatio kao Božju kaznu što je ocu preuzeo presto, te je vlast predao bratu Milutinu. Dragutin je nastavio da vlada severnim delom ( od Rudnika do Trebinja ). Uskoro je od Ugara dobio i Beograd i Mačvu, gde je vladao do smrti.
1282 kada su u Deževu podelili vlast, dogovoreno je i da posle Milutinove smrti Srpski presto preuzme Dragutinov sin Vladislav.
Dragutin, Milutin i majka im Jelena ( u monaštvu Jelisaveta ) se proslavljaju kao svetitelji 30. oktobra po starom kalendaru.
 

Back
Top