Razvijanje emotivne inteligencije kod dece u skoli

Zefirra

Iskusan
Poruka
6.123
Mislim da se u nashim skolama jako malo vremena posvecuje psihickom i emotivnom razvoju dece.Bar ako je ostalo onako kao kad sam je ja zavrshavala.
Svidelo mi se sto sam videla u jednom filmu, kad ucitelj ili nastavnik napravi parove po razredu.I svaki par dobije zadatak da glumi da su u braku i da o tome kasnije napishu referat i predstave ga odeljenju.Cesto dobiju i lutku , kao dete o kom treba da se brinu.

Cini mi se , da mnogo dece jos u kuci uce da potiskuju emocije , pogotovo one lepe kao sto je ljubav.
Ljubav je kic,ljubav je za slabice,mama i tata je nikad ne pokazuju,ljubav je nesto sto treba ismevati...ne znam koliko ste se sretali s ovakvim oblikom ponashanja...ja jesam.
Nekako , ne znam da li samo ja imam takav utisak , ali izgleda mi da se mnogo vishe promovishe agresivnost,materijalnost i sex nego bilo sta drugo...

Kakav je vas stav o tome? Smatrate li da bi bilo dobro da recimo psiholog jednom nedeljno drzi cas deci u cilju razvijanja pozitivnih medjuljudskih odnosa?
Da li bi skola trebalo malo vishe da se posveti i zivotu, a ne samo obrazovanju dece?
 
evo, ako te nesto vise zanima, sta oni otprilike rade... pricaju sa nastavnicom (govorim o drugom razredu osnovne skole), crtaju, prave mini predstave...
cini mi se da sadrzaji ovog predmeta prilicno mogu da pomognu ucenicima u komunikaciji sa drugima, u razumevanju drugih, njihovih osecanja, postupaka, uce se toleranciji, i mnogo cemu drugome...
organizuju se igrice tipa "sta bih ja uradio" pa ide neka zadata tema npr. ako te neko ponizava, ili trazi kavgu... zasto se javlja ljubomora, odnosi u porodici, ljubav, svadje, odnosi medju decom, drugarstvo, pricali su o zdravoj ishrani, crtali voce povrce...tako, slatki su. :smile:
i mi bas volimo da porazgovaramo sa njom posle tog casa, da vidimo sta su radili, sta ona misli o tome...
 
nesto slicno tome sto ti opisujes moje dete radi na casovima gradjanskog vaspitanja. :smile:
sigurno se ti casovi razlikuju od skole do skole, od nastavnika do nastavnika, ovo sto oni rade je meni onako, slatko i simpaticno.

Часови грађанског и јесу управо тако замишљени, и то је добра страна...Међутим, како ко то спроводи....то је већ под знаком питања...:roll:
Иначе, слажем се са тиме да нам је школство скорз анахроно, да програми и методе већином нису прилагођени савременим тенденцијама у дрштву, да се и даље већина часова базира на екс катедра предавањима, на сувом грувању и пуком репродуковању... да је ГРАДИВО оно што је центар свега, а да су сама ДЕЦА негде скрајнута....:(

(Да је Гашина реформа заживела до краја, то јест да нови министри нису вратили школство две деценије уназад - вероватно би тих светлих примера било много више.)
 
Škola je valjda vaspitno-obrazovna ustanova pa se samom ulogom podrazumeva da nas donekle vaspita... a i to bi trebalo za podgrupu da ima ne naduvavanje informacijama o tome kome, kako i kada persirati već eto..... u "moje vreme" psiholog nije ni imao (imala) funkciju, više je onako bila tu... da se kaže da škola ima psihologa.

Ali je zato u srednjoj psiholog dočekivao decu i nagovarao/la ih da odaberu Ruski umesto Engleskog :shock:
 

Back
Top