Madjarska manjina trazi teritorijalnu autonomiju po etnickom principu

Markowac

Iskusan
Banovan
Poruka
6.213
Mađarska koalicija u četvrtak je predstavila svoju koncepciju autonomije u kojoj se zauzima za personalnu i teritorijalnu autonomiju po etničkom načelu, te političku autonomiju - koja predviđa razmjernu zastupljenost Mađara u svim parlamentima, punu autonomiju Vojvodine, reorganizaciju lokalne samouprave i novu organizaciju državne uprave i pravosuđa.

Dokument predviđa uspostavu etničke autonomije zasnovane na teritorijalnom načelu u općinama u kojima većinu predstavljaju Mađari, ali i naseljima u kojima su pogrešno povučene granice ili je u njima kolonizacijom namjerno promijenjen etnički sastav stanovništva, priopćili su čelnici Mađarske koalicije.


http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/vojvodina-madzarska-manjina-trazi-teritorijalnu-autonomiju.html
 
Не тражи "мађарска мањина", него мађарске националне странке, за које гласа мање од 50% Мађара...

А интересантно је да у ту "територијалну аутономију" треба да уђу и Нови Кнежевац (30% Мађара, 60% Срба), Суботица (38% Мађара, 46% Срби+Буњевци+Хрвати) и Бечеј (45% Мађара, 43% Срба).

И још у те три врло спорне општине би живело око 50% Мађара из целе аутономије, док би пола Мађара из целе војводине остало изван аутономије. Врло глупо решење, и ко га подржи тај није нормалан. Нацртати тако границе да пола Мађара буде у аутономији, а пола да не буде, и још притом тако одабрати општине да у тој аутономији заврши 70.000 Срба, и три општине у којима Мађари уопште немају већину (Суботица 38%, Бечеј пола-пола са Србима, и Н. Кнежевац са 60%-тном српском већином).
 
Не тражи "мађарска мањина", него мађарске националне странке, за које гласа мање од 50% Мађара...

А интересантно је да у ту "територијалну аутономију" треба да уђу и Нови Кнежевац (30% Мађара, 60% Срба), Суботица (38% Мађара, 46% Срби+Буњевци+Хрвати) и Бечеј (45% Мађара, 43% Срба).

И још у те три врло спорне општине би живело око 50% Мађара из целе аутономије, док би пола Мађара из целе војводине остало изван аутономије. Врло глупо решење, и ко га подржи тај није нормалан. Нацртати тако границе да пола Мађара буде у аутономији, а пола да не буде, и још притом тако одабрати општине да у тој аутономији заврши 70.000 Срба, и три општине у којима Мађари уопште немају већину (Суботица 38%, Бечеј пола-пола са Србима, и Н. Кнежевац са 60%-тном српском већином).

E gospdo dragi forumaši, ovako se argumentovano pobija predlog! A ne Mađari fašisti, demokrate izdajnici i tako te budalaštine...

Sad je i meni, kao nekome kome sitacuja nije baš najjasnija, sve shvatljivije.
 
E gospdo dragi forumaši, ovako se argumentovano pobija predlog! A ne Mađari fašisti, demokrate izdajnici i tako te budalaštine...

Sad je i meni, kao nekome kome sitacuja nije baš najjasnija, sve shvatljivije.

У једној ранијој теми пре неколико месеци сам баш био толико докон да сам сакупљао податке о становништву општина у војводини, па сам дао мање-више прецизне податке (ако ме сећање не вара). Отприлике је поента у томе да је мађарско становништво врло расуто по Банату и Бачкој (у Срему их готово и нема), и да их на тој територији коју желе за своју националну аутономију живи свега око половине, док је друга половина расута по остатку војводине и Београда.

Е сад, не би ни у томе био проблем, него је проблем једино у томе што на тој територији коју траже, у свега три општине имају изразиту националну већину, а то су општине Ада, Сента и Кањижа, са по 70-90% Мађара. Али те општине су слабо развијене и насељене, и зато ту постоји пик на Суботицу и Бечеј, као развијеније и многољудније општине. Проблем је само у томе што у Суботици имају око 38%, док их је у Бечеју пола-пола са Србима. Због чега, по тој логици, Бечеј не би припао некој српској националној области? Подсећам да је Србија по својој дефиницији мултикултурна и мултиетничка (нарочито војводина), и сад се поставља питање зашто се неко са једне стране бори за де-србизацију целе Србије (и војводине), а за мађаризацију неколико општина и стварање нове територије?

Посебан куриозитет је мала општина на северу Баната, Нови Кнежевац, са десетак хиљада становника. у којој Срби имају већину од око 65%. Та општина би требала да припадне мађарској националној јединици само по инерцији, јер се "ту нашла". Ови сви предлози никако не миришу на добро. А ова изјава је посебан безобразлук:

Dokument predviđa uspostavu etničke autonomije zasnovane na teritorijalnom načelu u općinama u kojima većinu predstavljaju Mađari, ali i naseljima u kojima su pogrešno povučene granice ili je u njima kolonizacijom namjerno promijenjen etnički sastav stanovništva, priopćili su čelnici Mađarske koalicije.

"Погрешно повучене границе" имплицира ревизију Тријанонског споразума по којем су повучене границе мађарске државе, али то на страну. Посебан безобразлук и лицемерство у овој изјави је кукање над колонизацијом Срба после Другог светског рата, чиме је промењена етничка структура.

Након Другог светског рата, војводина није насељавана Србима ради неке промене етничке слике или чега већ, већ је насељавана становништвом из пасивних крајева. Конкретно, од 350.000 колониста, било је тачно 67% Срба. Примера ради, у војводину је колонизовано и 30.000 Хрвата.

Са друге стране, Мађара у војводини пре 18. века није ни било, већ су ту колонизовани од средине 18. века, а најинтензивније у 19. веку. Мађарско становништво војводине је искључиво пореклом од колониста, док је српско мешовито - делом староседелачко, а делом пореклом од колониста. Мађара у војводини није ни било, а интензивним насељавањем су у једном моменту чинили чак 20% становништва, са претензијом да тиме целу ову област задрже у Мађарској. Нису овде живели никакви Мађари, па да су се Срби населили па постали већина већим природним прираштајем и досељавањем; Срби чине становништво јужне Паноније још од Сеобе Словена и средњовековне Угарске, готово искључиво становништво чине за време Турака, било као мађарски, било као аустријски граничари, а расрбљавање ове области колонизацијом Немаца, Мађара, Словака, Чеха и Русина почиње тек са слабљењем Турске и нестанком турске опасности. Одакле право колонистима да негодују због других колониста? Чист безобразлук.
 
И још нешто. Сам назив "војводина" за северну покрајину води порекло од Српских националних привилегија и права Срба на националну територију у Аустрији у рангу војводства, и право да бирају војводу међу Србима. Назив води порекло од израза "Српска војводина", "Српско војводство", "војводина Србија", "војводство Србија", "војводовина Србија" и сл. Нешто слично као република Српска у БиХ, када би јој неко одузео оно "српска" и именовао је "Република", а тамошње Србе звао "Републичанима", као што данас имамо војвођане.

Зарад мултикултурализма, толеранције и џентлменског понашања према не-Србима у војводини, она је названа само "војводином", што недвосмислено сугерише да она треба да припада свима подједнако. И сад у једној таквој несрпској а свачијој војводини једна нација жели да истиче своју националну посебност и да реализује своју националну доминацију на једном делу територије, где осим Мађара живи и више од 100.000 не-Мађара (око 70.000 Срба и 30.000 Буњеваца и Хрвата). Шта би требало да буде одговор на ово? Давање националне аутономије Мађарима, а припајање остатка војводине Србији?
 
Уф... а колико много ствари за побијање лежи у оном почетном тексту, то је за не поверовати. Ево, промаче ми и сам наслов: "Мађарска мањина тражи територијалну аутономију по етничком принципу".

Прави наслов би требало да гласи: Мађарске националне странке траже територијалну аутономију по принципу "заграби колико можеш", јер очито није реч о етничком принципу јер у три општине уопште немају апсолутну већину, од којих у једној (Н. Кнежевац) већину чине Срби са 60%.
 
Уф... а колико много ствари за побијање лежи у оном почетном тексту, то је за не поверовати. Ево, промаче ми и сам наслов: "Мађарска мањина тражи територијалну аутономију по етничком принципу".

Прави наслов би требало да гласи: Мађарске националне странке траже територијалну аутономију по принципу "заграби колико можеш", јер очито није реч о етничком принципу јер у три општине уопште немају апсолутну већину, од којих у једној (Н. Кнежевац) већину чине Срби са 60%.

E vidiš, upravo zbog takvih idiotizama ja juče otvorih temu o izgrađivanju autoputa, ne napadajući nikoga, samo mi bi čudno što dve strane pričaju sasvim suprotne priče. Onda stavih prst na čelo i rekoh sebi - kome to oni šupljiraju?!
Imamo statistike, ugovore, činjenice da se sa njima povodimo, a ne rečima stranaka, blokova, interesnih skupina i tako toga.
Poenta je da postoji jedno ispravno stajalište koje je određeno faktima, stoga ja ne verujem nikome dok mi ne da validne podatke o nečemu. Pogotovu ne političarima u ma kojem bloku bili.
 
Богартовом излагању бих додао и чињеницу да је мађарска нација била изразито асимилаторски настројена.Тако данас у Војводини имате много Мађара којима већ по презимену можете закључити да су неког другог,а не мађарског порекла.
 
Mađarska koalicija u četvrtak je predstavila svoju koncepciju autonomije u kojoj se zauzima za personalnu i teritorijalnu autonomiju po etničkom načelu, te političku autonomiju - koja predviđa razmjernu zastupljenost Mađara u svim parlamentima, punu autonomiju Vojvodine, reorganizaciju lokalne samouprave i novu organizaciju državne uprave i pravosuđa.

Dokument predviđa uspostavu etničke autonomije zasnovane na teritorijalnom načelu u općinama u kojima većinu predstavljaju Mađari, ali i naseljima u kojima su pogrešno povučene granice ili je u njima kolonizacijom namjerno promijenjen etnički sastav stanovništva, priopćili su čelnici Mađarske koalicije.


http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/vojvodina-madzarska-manjina-trazi-teritorijalnu-autonomiju.html

Нешто не верујем хрватима...
 
Pa kada Srbima 1920. nisu smetali procenti da anektiraju kompletnu Vojvodinu u kojoj su tada bili manjina,što bi sada Mađari cepidlačili oko procenata?

Мало си побркао лончиће.Није Србија напала Аустроугарску веће је Аустроугарска напала Србију.И није Србија анектирала Војводину већ је Скупштина Срема,а дан касније и Скупштина Бачке,Баната и Барање,прогласила присаједињење са Србијом.И није Војводина већ је Војводовина Србија и Тамишки Банат.Тако је бар унета ова територија у Аустроугарску.
 
Мало си побркао лончиће.Није Србија напала Аустроугарску веће је Аустроугарска напала Србију.И није Србија анектирала Војводину већ је Скупштина Срема,а дан касније и Скупштина Бачке,Баната и Барање,прогласила присаједињење са Србијом.И није Војводина већ је Војводовина Србија и Тамишки Банат.Тако је бар унета ова територија у Аустроугарску.

Srbi i Hrvati zajedno tada su činili 41% stanovništva Vojvodine,tako da je ta Skupština i njene odluke bila legitimna kao seoski vašar.
 
Srbi i Hrvati zajedno tada su činili 41% stanovništva Vojvodine,tako da je ta Skupština i njene odluke bila legitimna kao seoski vašar.

Ако се не варам,одлука је потврђена свим мировним уговорима.Све земље су признале Краљевину СХС па самим тим и Србију која је у Краљевину унела територију Војводине,укључујући и Мађарску која је тада настала.
 

Back
Top