Vasi i Nasi Trofeji - galerija slika

jedan lep trofej u zlatu 121,25 poena iz HOMOLJA
 
Rapala,
pozdravljam te i lepo od tebe sto si sa nama podelio ove lepe slicice.Hteo bih da ti nesto sugerisem.Ima jedna izreka:"Sve sto leti,ne jede se..." a u pecaroskom maniru moglo bi da se kaze "Sve sto pliva ne jede se".Sta ja sad hocu da kazem sigurno se pitas?Pa evo na sta mislim-Plemenita riba-smudj,saran,stuka,som itd. ima (svaka vrsta posebno) odredjenu velicinu ispod koje je navodno obavezno pazljivo skidanje takve ribe sa udice i vracanje u vodu.Naravno,kod nas,sve se to zasniva na samoj savesti pojedinca ali cu ti reci ovo,koliko cuvas vodu ona ti uvek duplo toliko vraca.Vidis i sam da ribe nema bas previse i da ove godine potrovase svuda po Srbiji krs i lom ribe.Znam da je tebi sada kao pocetniku svaki ulov trofej ali pokusaj da sebe naucis da manje primerke vracas nazad.Nemoj da mislis da ces biti jedini koji to radi jer je svest o tome da treba pecati i sledece godine a ne samo ove,pocela da se kod mnogih budi.Razmisli malo o tome pa vidi sta ces.Da ti ne pricam o tome koliko sam ja primeraka i kolikih vratio i veruj mi da me je za svaku vracenu ribu reka uvek nagradila.Pozdrav i bistro.

Svaka ti cast na drugarskom savjetu mladom kolegi ali nazalost 50% ne samo pocetnika vec i mnogo mnogo starijih i iskusnijih kolega radi bas suprotno.Ovih dana sa mukom gledam nazovimo ribolovce kako pune dzakove od krompira skobaljom koji je trenutno u mrijestu zaglavio pred branom...................BLJAK I BISRO
 
Evo da se predstavimo jedna fina pastrmcica i ja. Pastrmka je inace strankinja, norvezanka :-)

STAP: Walton spin 240 cm; 3-15 gr
MASINICA: Okuma Epix EF 20
STRUNA: Dyneema monofilament 0,15
MAMAC: Rapala

Pastrmku sam upecao u krajem aprila, nakon zabrana, u velikom viru iz kojeg smo izvadili jos par slicnih pastrmki i dva velika lososa. Zao mi je sto tada nisam imao musicarski pribor. Inace pastrmka je tamo, kao sto vidite, tamnija, u smedjim tonovima, a cesto izlazi iz rijeka i u more, koje nije puno slano. Postoji i morska pastrmka.
 
Šaran sa Tamiša od 06.07.2008 Uhvaćen na stari kukuruz(na dlaku).Imao je 5,5 kila (već smo ga skoro pojeli)Ne izgleda najbolje jer sam se slikao posle 5 sati od ulova.Uginuo je odmah jer sam ga vezao kanapom kroz škrge i usta (nisam hteo da rizikujem sa slabom čuvarkom punom rupa).
Najlon 0.35 (nisam ga menjao jedno 3 god-sav iskrzan.Veče pre ulova kupio novi ali me mrzelo da motam)-Udica Owner 2/0 model CHINU (kad zakačim granu pucaju kao od šale)
Štap Zebco Rhino 3.3 mislim od 50-100 g (nisam siguran)
Mašina Silstar cx50 (stara 15 god.ali u upotrebi tek 6 meseci-iskopao sam je novu iz ormara)
 

Prilozi

  • IMG_4890.jpg
    IMG_4890.jpg
    36,7 KB · Pregleda: 44
Poznati borčanski šarandžija Dragoje Ivanović, zvani Dragan Nišlija, šarane divljake od 3,6 i 6,5 kg (65 i 85 cm), upecao je 3. juna, između 10,45 i 12,30 č, na Tamišu kod Barande, na lokalitetu Mačkov vir, na stari, merkantilni kukuruz. Manju ribu je izvadio za oko pet minuta, a krupniji šaran se vađenju na suvo opirao dvostruko duže.
 

Prilozi

  • 197-ivanovic.jpg
    197-ivanovic.jpg
    28,7 KB · Pregleda: 42
Eh, ljudi, taman sam mislio da ću i ja moći da se pohvalim lepom fotkom, kad ono...

U petak sam bio na nekom veštačkom privatnom jezeru na Horgošu.
Dozvoljeno samo po tri štapa, pa sam ubacio dva redovna šaranska sa bojlama na dlaku i jednu malu germinu 1.5m (staru Bog zna koliko, ostala od pokojnog dede), sa hranilicom i na udici starim prošle godine kuvanim kukuruzom, namirisanim prirodnim medom. Zabacio sam je na svega 20-ak m. Da se nađe za babušku.

Taman sam seo i zapalio cigaretu, nisam ništa očekivao da će da se desi brzo po zabačaju, te nisam ni buljio u karike, već sam zverao okolo, pošto sam prvi put bio na tom jezeru.

Posle, šta znam, minut-dva pogledam u štapove i vidim da mi na toj maloj germini karika stoji zalepljena za štap. Stoji i ne spušta se.
Prvo sam pomislio da sam ja zaboravio da je spustim prilikom montaže, al' reko hajde da trgnem, za svaki slučaj.

Kad sam povukao, zbunio sam se. Štap se savio toliko koliko nisam ni verovao da može.

Ništa... Krenem ja da izvlačim polako ribu. Nije bilo nekog naročitog otpora, niti nekog preteranog voženja u stranu, samo par oštrih udaraca od kojih sam mislio da će mi štap ispasti iz ruke.
Kada sam doveo ribu pred obalu i izdigao je na površinu, imao sam šta da vidim.

Amur veći nego onaj sa slike na predhodnoj stranici. Ja sam cenio da je težio 10-ak kg, a sad vidim da pošto onaj sa slike je 15 kg, da je ovaj morao biti nekoliko kila teži.
Kada me je ugledao, posle 2-3 sekunde, udario je kontru. Mašinica je zujala da se zapali. Odvukao je desetak metara i smirio se. Onda sam ga ponovo privukao. Tako nekoliko puta.

Kada sam video da se izvrnuo na stranu i da leži na površini k'o krava, rešio sam da podmetnem meredov. To mi nije baš polazilo za rukom, jer mi je meredov kratak, a visina obale od vode oko 1m. Tada sam odlučio da ipak uđem u vodu da ga uhvatim (yebeš patike).
Ali ne lezi vraže! On je smogao snage za još jednu kontru, a ja sam napravio kardinalnu grešku. Dok sam podmetao meredov, prstima sam pritisnuo damil uz štap. Kad je trgnuo, mašinica nije mogla da ga popušta, damil mi je isekao preste i PENG. Puče i ode u PM.

Ne mogu da vam opišem kako sam se osećao. Legao sam na zemlju, i nekoliko min. nisam imao volje da ustanem.
Posle sam uzeo mobilni i sjebao sam drugara koji je nekoliko minuta pre ovog događaja otišao da traži drva za kuvanje paprikaša u kotliću. Yebo ga paprikaš.

Nikada nisam upecao ništa preko 2 kg, pa vi vidite kako mi je bilo.

Posle oko pola sata sam za utehu upecao amura od 1050g na direktaš.
Video sam ga da prevrđe rep na površini blizu obale, pa se spusti i rije dno. Uzeo sam direktaš i zabacivao na mesto odakle su se dizali mehurovi vazduha. Čim mi voda odnese plovak, ja ga izvadim i zabacim na isto mesto. Negde 5.-6. put, plovak nije ni stigao da se ispravi, kad je naglo nestao pod vodom.
 
Sta sve rade seljaci(i sta su radili godinama unazad) mucenom Tamisu....struja,krec,mreze...ccccc
I opet ima ribe!!Svaka cast momci za onako lepe sarane sa Tamisa!Pogotovo za onog od 5,5 kilograma,jer ga je Peca dovukao sa starim ufrckanim,iskrzanim najlonom.Lepo kazu:"Boj ne bije svetlo oruzije..."
 

Back
Top