Posao u turizmu
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Posao u turizmu

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.06.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Posao u turizmu

Moze li mala pomoc?
    Htela bih da radim u turizmu, ali je problem sto nemam radnog iskustva. Kada god odem na neki razgovor za posao zavrsi se tako sto mi kazu da im je potreban neko sa iskustvom (ili me i ne zovu na razgovor), a kako da imam iskustvo kada niko nece da me primi da radim. I eto me tako u zacaranom krugu? Moze neki savet?

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5973

Podrazumevano Re: Posao u turizmu

Koju si skolu zavrsila..koje jezike govoris..?Sve se svodi na to da imas dobar cv ili preko veze.

Primećen član
    Učlanjen
    20.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    Sve se svodi na to da imas dobar cv ili preko veze.
    NIJE ISTINA !

Turizam je specifičan po tome što se ne možeš zaposliti preko veze, jer, šta da rade sa tobom ako si smotan ? U većini ostalih poslova ti pronađu neko radno mesto u zavetrini, ali ovde nema između...ILI JESI ILI NISI ....

Za početak...nemoj da sanjaš da odmah dobiješ neko dobro radno mesto, nego kreni od običnih, najobičnijih. Nauči sve o vođenju vodičke ture kroz grad u kome živiš. Onda idi u turistički savez, položi i postani vlasnik LICENCE za turističkog vodiča. Onda se javi agencijama, pa odradi nekoliko vodičkih tura po rodnom gradu, pa ako se pokažeš, dobićeš neke dalje ture...pa tako dalje ......

Ja sam čak i prala autobus u početku, pa sam vodila grupe, pa posle par godina prešla u avio odeljenje....pa sam sad šef smene na recepciji u hotelu sa 4 zvezdice .....

Problem kod vas mladih generalno, je što nemate strpljenja, i odmah hoćete da postanete direktor, ili barem zamenik ....

Ne kažem da je to slučaj i sa tobom, ali UGLAVNOM ....

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5973

Kako bih ti rekao..u cv-u treba pisati da li ima neko radno iskustvo..opet..ja sam zavrsio turisticku skolu pa nemam zelje i iskustva to raditi..a preko veze ce poceti bez pomenutog na nekim poslovima kao sto si ti radila jel..znaci javljanje na telefon..prodaja aranzmana..takodje imam drugaricu koja je preko veze pocela raditi ture za grcku(vidim da znas grcki)bez ijedne reci grckog jezika..to jest poznavanja turizma..viziranje pasosa i smestaj u turistickom mestu je smejurija..koja se lako nauci.

Domaćin Sehnsucht (avatar)
    Učlanjen
    24.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    197

Citat Original postavio Phantom der Nacht Pogledaj poruku
    NIJE ISTINA !

Turizam je specifičan po tome što se ne možeš zaposliti preko veze, jer, šta da rade sa tobom ako si smotan ? U većini ostalih poslova ti pronađu neko radno mesto u zavetrini, ali ovde nema između...ILI JESI ILI NISI ....
    Tacno tako, ako si smotan ne mozes da radis u turizmu ali mozes da budes sofer, lekar, vatrogasac...:wink:

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5973

Jeste..svi su experti svog posla..daj bre kad si videla vodice da nisu smotani..samo da te baci u sobu..nesposobni sijalicu da ti nabave ili rese obican problem.

Primećen član
    Učlanjen
    20.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Lepo to peva Riblja Čorba:

Pekar, lekar, apotekar ......mogao sam biti ja ....BILO ŠTA !

Primećen član
    Učlanjen
    20.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    Jeste..svi su experti svog posla..daj bre kad si videla vodice da nisu smotani..samo da te baci u sobu..nesposobni sijalicu da ti nabave ili rese obican problem.

Nije baš UVEK tako.

Čuveni JOE iz Pefkohorija i Polihrona pruža čak i seksualne usluge ( ako mu se sviđaš....)

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5973

Tako je..zato to ne peva neko u normalnom svetu..vec ovde..gde ce otpustiti dobre radnike zarad neznalice koja je dosla preko veze.
    Ja naravno nisam iskljuciv..kazem devojci sustinu i surovu istinu..a ti joj upakuj u masnicu ja ne zelim.

Nov član
    Učlanjen
    28.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Phantom der Nacht Pogledaj poruku
    NIJE ISTINA !

Za početak...nemoj da sanjaš da odmah dobiješ neko dobro radno mesto, nego kreni od običnih, najobičnijih. Nauči sve o vođenju vodičke ture kroz grad u kome živiš. Onda idi u turistički savez, položi i postani vlasnik LICENCE za turističkog vodiča. Onda se javi agencijama, pa odradi nekoliko vodičkih tura po rodnom gradu, pa ako se pokažeš, dobićeš neke dalje ture...pa tako dalje ......

Ja sam čak i prala autobus u početku, pa sam vodila grupe, pa posle par godina prešla u avio odeljenje....pa sam sad šef smene na recepciji u hotelu sa 4 zvezdice .....

Problem kod vas mladih generalno, je što nemate strpljenja, i odmah hoćete da postanete direktor, ili barem zamenik ....

Ne kažem da je to slučaj i sa tobom, ali UGLAVNOM ....
    Potpuno se slazem sa tobom. Ja sam vlasnik jedne turisticke agencije i ne mogu da ti opisem kakvi se retardi od devojaka javljaju na konkurs. Oni misle da sto su zavrsile faks da su bogom dane i da ce samo putovati po svetu ... znaci strasno ... a da ne pricam sto preuvelicaju svoj CV ... kada treba da rade tek onda shvate da nisu za taj posao jer su one zamisljale to totalno drugacije ... znaci uzas ... od 100 devojaka ne mozes izabrati ni jednu koja bi mogla imati slifa za taj posao ... sve agencije imaju generalno problem sa dobrim kadrom ... ali to je inace problem u svakoj grani ...
    I slazem se sa tim ... nemoj te mnogo ocekivati od toga da ce vas neko moliti da radite vec vi sami treba da se nametnete pa makar i volontirali ne bi li naucili taj posao pa kada dodjete do stadijuma da znate posao onda mozete da postavljate svoje uslove ... ako ste dobri u poslu i donosite novac agenciji niko vas nece podjebavati niti se nad vama izivljavati tipa da ne primate platu ili da radite na crno ...

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

To je izuzetno tezak posao.Izuzetno.Ako mislis da ga radis onako kako treba.Moras sve da podredis poslu a porodica mora da trpi.Ako to ne mozes,ne pocinji.Moglo bi se reci da je za taj posao idealna izreka:Spolja gladac a unutra jadac.

Primećen član
    Učlanjen
    28.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Dakle posto imam neko iskustvo u oblasti turizma moj savet ti je da posao trazis u nekoj drugoj bransi zato sto:
    1.ponuda radne snage u ovom sektoru je ogromna(u sta si verovatno mogla i sama da se uveris ako si isla na intervjue za posao)
    2.veoma lose je placeno.Po manjim agencijama salterski radnik ima 250e platu a samo po najvecim 350e-400e
    3.zaboravi na letovanja.Kada sav normalan svet bude isao na more ti ces se ubijati od posla i raditi i prekovremeno
    4.vrlo nesigurno radno mesto.Poznato je koliko je turizam osetljiv na krize tako da u bukvalnom smislu strepis kakva ce biti sezona jer ako prodaja lose ide tvoje radno mesto i plata dolaze pod znak pitanja.

Ako radis kao predstavnik na nekoj destinaciji posao je sezonski a i nisi prijavljena....
    Jedino sto vredi jeste da radis receptivu tj.sa strancima koji dolaze kod nas,da budes licencirani vodic.
    Lep posao,dobra kinta ali nevolja je sto vodica sa znanjem engleskog ima dosta.Ukoliko znas i neki drugi jezik npr.nemacki onda je to vrlo perspektivan posao jer ce vremenom stranci dolaziti u sve vecem broju,to je izvesno.

Slične teme

1. ŠAMAR HRVATSKOM TURIZMU
    Autor strawbbery_city u forumu Politika
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.04.2009., 17:30
  2. MENADZMENT U TURIZMU
    Autor Olivier u forumu Arhiva
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.09.2008., 19:23
  3. MENADZMENT U TURIZMU - NIS
    Autor Fragile u forumu Arhiva
    Odgovora: 1