EKONOMSKE POSLEDICE eventualne POBEDE RADIKALA- by Danica Popovic
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 45

Tema: EKONOMSKE POSLEDICE eventualne POBEDE RADIKALA- by Danica Popovic

Poznat ~Petar~ (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Arrow EKONOMSKE POSLEDICE eventualne POBEDE RADIKALA- by Danica Popovic

Tomorrow Belongs to the Radicals

Dobro, kakve bi mogle biti ekonomske posledice pobede radikala na sledećim izborima? Tri su zaokreta na vidiku: (1) porašće intervencionizam (2) zaustaviće se ekonomske reforme a (3) porašće saradnja sa zemljama koje nisu priznale nezavisnost Kosova kao što su Rusija, Ukrajina, Bliski i Daleki Istok itd.

Ali šta bi to u stvari moglo da znači? Kad već spomenuh intervencionizam, ne treba zaboraviti da srpska država trenutno već preraspodeljuje preko 40% svog domaćeg proizvoda. Sva naša javna preduzeća (public utilities) u rukama su države, te se na prvi pogled ni ovde stvar ne može preterano mnogo upropastiti (a da to prethodnici već nisu učinili). Nadalje, skoro polovina svih cena u Srbiji formira se u vladi, za nečijim radnim stolom, a ne na tržištu. Kakav bi se to dalji zaokret ka intervencionizmu mogao dogoditi?

Najpre očekujem da pokušaju problem nezaposlenosti reše javnim radovima. To ih neće koštati mnogo, Dinkić je svojim izumom nazvanim Nacionalni investicioni plan ostavio dosta novca za voluntarističko rasipanje, a sva je prilika da će se to i Radikalima dopasti. Radne akcije. Udarničke pesme. Kamere. A iza toga, znamo šta nas čeka: inflacija, rastući platnobilansni deficit i sve sporiji privredni rast. Očekujem, uz to, da statistika počne da objavljuje podatke o sve većim radnim pobedama, te da mi eksperti tek iz indirektnih pokazatelja nanovo pokušavamo da otkrijemo šta se u zemlji zaista dešava. Ne treba zaboraviti ni borbu protiv siromaštva, koja bi se najverovatnije zasnivala na proizvodnji „hleba od tri dinara“ koji su najavljivali u jednoj (ili možda dve) poslednje predizborne kampanje. Zamrzavanja cena svakako bi moglo biti. Ovo moje očekivanje zasniva se na činjenici da je Vojislav Šešelj kao odlazeći potpredsednik vlade oktobra 2000. godine potpisao ukaz o liberalizaciji svih cena u Srbiji, kako bi opozicija, koja je upravo došla na vlast, odmah doživela gnev naroda koji će je oterati sa vlasti. Ništa nije moglo biti pogrešnije od toga, jer se tržište normalizovalo i nestašice su nestale. Hoće li se takve epizode ponavljati? Kako će smiriti devizni kurs, kada narod stane da menja sve dinarske holdinge u devize? Ne znam. Ja sam se svojih dinara već za svaki slučaj oslobodila.

Ako Srpska radikalna stranka dođe na vlast, ekonomske reforme najverovatnije treba zaboraviti. Radikali su mnogo puta najoštrije osudili zatvaranje nelikvidnih banaka, dok su privatizacija, tranzicija i pljačka u njihovom politčkom nastupu uglavnom tretiraju kao sinonimi. Kako onda nastaviti reforme? Kako onda redukovati subvencije, ako će time radnici u državnim zombi-firmama izgubiti posao? Kako ogrančiti rast plata u državnom sektoru, kada upravo treba pokazati da sa dolaskom patriotskih snaga jednom treba da izgube „izdajnici i strani plaćenici“ (koji su zemlju doveli na rub propasti), a „pošten svet“ jednom bude dobitnik? Kako uvesti toliko neophodnu praksu stečaja, ako se time, kao u Mađarskoj, pokrene lavina od 25.000 stečaja u prvoj godini? U Mađarskoj nisu vladali radikali, pa je ta praksa očistila zemlju od nelikvidnih firmi i stvorila osnovu za dolazak greenfield investicija i ubrzani rast. Da, tamo nisu na vlasti bili radikali.

Veoma je verovatno da će se Srbija pod vođstvom radikala okrenuti zemljama koje nisu priznale nezavisnost Kosova, ali, da li će to biti samo retorika? Radikali će najverovatnije ostaviti sve strane investitore na miru, pustiće ih da rade i najverovatnije se neće aktivno mešati u njihovo poslovanje. S te strane, mislim da će tu vladati „miroljubiva koegzistencija“. Ali, hoće li se ikada ponoviti situacija iz oktobra 2007, kada se na tender prijavila firma čuvenog ruskog tajkuna Olega Deripaske, a da tender osvoji neki anonimus iz Austrije? Ja sumnjam.

Tek ako se sve ovo izjalovi i radikali ne dođu na vlast, Srbija ima šanse da nastavi reforme koje će doneti bolji život za sve. Ali, ako proevropske partije uopšte osvoje većinu, to će se dogoditi uprkos svemu što su SAD i EU učinile da u očima Srba obesmisle sve evropske vrednosti, pa da ih onda puste da sami biraju svoju budućnost.

Domaćin
    Učlanjen
    10.03.2008.
    El sueno, la realidad, la luz, la oscuridad
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: EKONOMSKE POSLEDICE eventualne POBEDE RADIKALA- by Danica Popovic

Auu sta ga je strucnjaka i analiticara u zadnje godinu-dve. Sve moj do moga. Ne znam zasto se oni ne kakndiduju pa kad sve znaju valjda ce nam izvuci zemlju iz s_ranja.Steta takva pamet da se trosi na piskaranje po novinama i razglabanje u tv emisijama

Poznat ~Petar~ (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Podrazumevano Re: EKONOMSKE POSLEDICE eventualne POBEDE RADIKALA- by Danica Popovic

zena je profesor makroekonomije; logichno je da razmishlja i pishe o ovome. ne da se kandiduje za bilo shta...niti je od juche, niti samo 'razglaba po emisijama'....

Zainteresovan član Pepeljuga* (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Ovu damu poznajem, radi sa mnom. Strucnjak u PM ...

Poznat ~Petar~ (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Citat Original postavio Pepeljuga* Pogledaj poruku
    a ti radis na ekonomskom faxu kao profesor?
    ae, drugi komentari same teme....ako postoje

Učlanjen
    08.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Kao profesor ne ... jos uvek. Cemu pitanje?

Veoma poznat R.Žiskar (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    233

Citat Original postavio ~Petar~ Pogledaj poruku
    ..., te da mi eksperti tek iz indirektnih pokazatelja nanovo pokušavamo da otkrijemo šta se u zemlji zaista dešava....

a sta mi nindze da radimo sada?

Primećen član _guru_ (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    53

Znaci torente tvrdis da u vlasti rade samo strucnjaci i da oni jedva cekaju da neko dodje da im se mesa u posao. Ili da bilo koji dobronamerni anonimus moze da se kandiduje. Aj nemoj i ti da si naivan.
    Zena je u pravu 90, ako ne i 100%.

Učlanjen
    08.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Imala je ona svetlih momenata ali ovo joj po meni nije trebalo.

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    53

Pepeljuga ako je ona strucnjak u PM, a ti si ocigledno bolja daj svoje vidjenje, a ne samo da omalovazavas. Mogu ja da omalovazavam i Nikolu Teslu, ali ko sam ja da me u tome neko shvati ozbiljno. Isto vazi i za tebe. (mada ne kazem da se doticna moze iole uporedjivati sa teslom).

Poznat ~Petar~ (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Imala je ona svetlih momenata ali ovo joj po meni nije trebalo.
    dobro super. sad mozes da pochnes da komentarises sam text ako nije problem i imash shta

Domaćin
    Učlanjen
    10.03.2008.
    Reputaciona moć
    0

hahahhahaaaa

Učlanjen
    08.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

dobro super. sad mozes da pochnes da komentarises sam text ako nije problem i imash shta
    Nocas cu, moram da izadjem pa kad se vratim natenane cu da citam.

Domaćin
    Učlanjen
    10.03.2008.
    Reputaciona moć
    0

Zena je napisala ono sto bi i svaki drugi clan DS-a ili G17 .
    Naslusacemo se i nacitati ovakvih analiza do 11.maja samo tako

Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    233

Gde je napisala?
    Kada je napisala?
    Ko kaze da je ovo bas njen tekst, neizmenjen?

Poznat ~Petar~ (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

Citat Original postavio dmauka Pogledaj poruku
    Gde je napisala?
    Kada je napisala?
    Ko kaze da je ovo bas njen tekst, neizmenjen?
    http://danapopovic.blogspot.com/

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

А зар није овакво копи-пејст постављање тема најстроже забрањено по "светом Правилнику Крстарице"... а што је најгоре нема ни наведени обавезни линк... хехехе... или је неком то дозвољено...

Ја имадох једну тему ГАЛЕРИЈА ЕКСПЕРАТА - али о'ма је попила тј. прогутала кључ...

јОпет двоструки стандарди...хех...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Elita kyo. (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Pol
    muški
    Hortus Croatiae ........ ignore lista: kajzersoza, chupakaz
    Reputaciona moć
    339

Citat Original postavio Torrente-Bgd Pogledaj poruku
    Auu sta ga je strucnjaka i analiticara u zadnje godinu-dve. Sve moj do moga. Ne znam zasto se oni ne kakndiduju pa kad sve znaju valjda ce nam izvuci zemlju iz s_ranja.Steta takva pamet da se trosi na piskaranje po novinama i razglabanje u tv emisijama
    čemu odmah pljuvačina?
    pa žena u podosta segmenata dovoljno realno govori...vidi se da dobro barata i materijom i terminologijom...a ne ko radikalni, ali i demokratski blok...uglavnom demagogijom...

žena je predočila jednu od verzija kako bi se stvari mogle odvijati ukoliko dođu radikali na vlast....

bilo bi lepo od tebe ...da kad se već ne slažeš s opisanim u njenom tekstu daš neki pravovaljani kontraargument ili neku svoju tezu a ne da pljuješ avansno...jer eto prismrdelo je možda na neku podvalu

ovo što je žena napisala lako može da se desi...

NARAVNO postoje više verzija i ne mora da bude tako ...ukoliko se promeni retorika radikala i na kraju postane neka više "light" nego što je sad od strane radikala

sve ovisno kako će se postaviti...budu li vukli neke poteze ko SM&ekipa 90ih moglo bi bit JOŠ i gore

al dobro živi bili pa videli

Poznat lav8 (avatar)
    Učlanjen
    23.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    116

Ovo je vise napisano u cilju sirenja straha

Domaćin
    Učlanjen
    10.03.2008.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio kyoatia Pogledaj poruku
    čemu odmah pljuvačina?
    pa žena u podosta segmenata dovoljno realno govori...vidi se da dobro barata i materijom i terminologijom...a ne ko radikalni, ali i demokratski blok...uglavnom demagogijom...

žena je predočila jednu od verzija kako bi se stvari mogle odvijati ukoliko dođu radikali na vlast....

bilo bi lepo od tebe ...da kad se već ne slažeš s opisanim u njenom tekstu daš neki pravovaljani kontraargument ili neku svoju tezu a ne da pljuješ avansno...jer eto prismrdelo je možda na neku podvalu

ovo što je žena napisala lako može da se desi...

NARAVNO postoje više verzija i ne mora da bude tako ...ukoliko se promeni retorika radikala i na kraju postane neka više "light" nego što je sad od strane radikala

sve ovisno kako će se postaviti...budu li vukli neke poteze ko SM&ekipa 90ih moglo bi bit JOŠ i gore

al dobro živi bili pa videli
    Ko tebe sta pita. Gledaj tamo sta se u tvojoj lepoj desava.

Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    233

Hvala.
    Sto nas dovodi do sledeceg pitanja. Jesu li tekstovi po raznim blogovima relevantni za raspravu? Treba li sada da iskopamo dva teksta u kojima neki drugi ljudi govore nesto suprotno?
    Ali, sa druge strane, dobro je da si dao link jer je nesto drugo strasno do neba.
    A to je naslov bloga i kome je namenjen.
    Znaci li to da svi studenti III godine koji slusaju ovaj predmet, ne smeju da glasaju za srs? Ili smeju ali samo ako nikome ne kazu?:shock:
    Gospodja je fasista na kvadrat i treba joj momentalno zabraniti da predaje bilo sta bilo kome.

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    53

Klasicni demagoski napad na licnost.

Elita kyo. (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Pol
    muški
    Hortus Croatiae ........ ignore lista: kajzersoza, chupakaz
    Reputaciona moć
    339

Citat Original postavio Torrente-Bgd Pogledaj poruku
    Ko tebe sta pita. Gledaj tamo sta se u tvojoj lepoj desava.
    strašan kontraargument i demant...

al dobro...meni to više znači jer kad me se počne ovde napadati teranjem i/ili vređanjem...a ne argumentima...to samo pokazuje koliko su neki od vas slabi u diskusiji i nemoćni da me demantiraju

poEntu shvati sam...naravno ako umeš

Primećen član
    Učlanjen
    27.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio dmauka Pogledaj poruku

a sta mi nindze da radimo sada?

Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    233

Citat Original postavio _guru_ Pogledaj poruku
    Klasicni demagoski napad na licnost.
    i delo, i delo...

Slične teme

1. Danica Drašković u Upravi NIS-a
    Autor gost 23146 u forumu Politika
    Odgovora: 111
    Poslednja poruka: 03.04.2009., 16:19
  2. Jel to Danica seje smrt
    Autor Torrente-Bgd u forumu Politika
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 26.07.2008., 11:51