"Čiji je posao NAJTEŽI i najkompleksniji za USPEH nekog FILMA?"

"Čiji je posao NAJTEŽI i najkompleksniji za USPEH nekog FILMA?"

  • 1) GLUMCI

  • 2) REDITELJ

  • 3) PRODUCENT

  • 4) SCENARIST

  • 5) SNIMATELJ - KAMERA

  • 6) SNIMATELJ ZVUKA

  • 7) KOSTIMOGRAF

  • 8.) MONTAŽER

  • 9) EKIPA ZA SPECIJALNE EFEKTE

  • 10) NEKO DESETI (navedi u postu)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

kyo.

Elita
Poruka
22.685
Kome po vama NAJVIŠE pripada čast za USPEH nekog FILMA i zašto?

Možete i navesti primere filmova...ko se u kojem filmu najviše po vama potrudio...Nov sam ovde al...Eto otvorio sam ovu temu/anketu u nadi da ćemo podići raspravu i diskusiju o filmskoj industriji na neki viši nivo

------------------------------------------------

Anketa: Ko je po Vama NAJZASLUŽNIJI za uspeh nekog FILMA?:

1) GLUMCI (od glavnih i sporednih glumaca do statista)

2) REDITELJ (jer on vodi proces snimanja, koordiniše rad, sudeluje i u određivanju koju scenu treba ubaciti ili izbaciti, kut snimanja, koji scenarij je prihvatljiv itd.)

3) PRODUCENT (jer je on uz redatelja glavna osoba koja radi na filmu u procesu produkcije, a proces se sastoji od prikazivanja filma pokusnoj publici i uz njihove komentare i sugestije, producent vraća redatelju nedovršeni film na doradu)

4) SCENARIST (jer je on pisac filmskog scenarija; bilo adaptacijom nekog romana za film; bilo stvaranjem scenarija iz sopstvene mašte)

5) SNIMATELJ - KAMERA (ili DIREKTOR FOTOGRAFIJE) (jer on nadzire i koordiniše sa kamermanima i asistentima, a i poseduje posebna znanja siz fotografije i oblikovanja rasvete

6) SNIMATELJ ZVUKA (jer je zadužen za zvučne efekte, kao i pri odabiru određene muzike za podlogu, te njegov kvalitet i ovisi i o SKLADATELJU muzike)

7) KOSTIMOGRAF (zato jer je odličan poznavalac stilova i načina oblačenja u različitim vremenskim periodima, a u tome mu pomažu VIZAŽISTI i dr.MAKE-UP stilisti)

8.) MONTAŽER (zato jer od gomile filmskog materijala on odabire onaj najbolji i obrađuje ga)

9) EKIPA ZA SPECIJALNE EFEKTE (zato jer su uz KASKADERE zaduženi za poseban dojam i posebne efekte snimane u posebnim studijima)

10) NEKO DESETI (navedi u postu)
 
ili da pojednostavnim za one neodlučne:)

Ovisno što vas najviše privuče filmu:

ako je to :arrow: interpretacija onda zaokružite :arrow: glumci
:arrow: ukupni dojam filma :arrow: reditelj
:arrow: detalji filma :arrow: producent
:arrow: fabula i tekst :arrow: scenarist
:arrow: jasnoća i lepota slike :arrow: snimatelj kamera
:arrow: jasnoća i lepota zvuka :arrow: snimatelj zvuka
:arrow: lepi kostimi i šminka :arrow: kostimograf
:arrow: razumljivost hronologije filma :arrow: montažer
:arrow: specijalni efekti :arrow: ekipa za specijalne efekte


po meni je to SCENARIST
zato jer je na njima jedan jako veliki i odgovoran teret a definitivno su potplaćeni za to radno mesto
Film bez dobre priče i fabule nemože bit dobar ma makar ga režirao najbolji reditelj i glumili najveće zvezde...
eto ja se odlučio ...na vama je red:D
 
volio bi čuti malo komentare ovih koji su zaokružili reditelja?:D

e da baj d vej...


ovu temu primjerice možemo iskoristiti i za ocenjivanje filmova po šabloni:

na primjer

Film Titanic

kategorija...................ocene od 0 do 10
glumci...................5/10
reditelj...................6/10
producent..............7/10
scenarist...............9/10
kamera.................8/10
zvuk/muzika..........7/10
kostimograf...........8/10
montažer..............7/10
specijalni efekti.....8/10


eto opet ispalo scenarist najbolji:mrgreen:
 
ovo je samo primer...da ni bi pomislili da sam natripovan tim filmom:mrgreen:

ovu temu primjerice možemo iskoristiti i za ocenjivanje filmova po šabloni:

na primjer

Film Titanic

kategorija...................ocene od 0 do 10
glumci...................5/10
reditelj...................6/10
producent..............7/10
scenarist...............9/10
kamera.................8/10
zvuk/muzika..........7/10
kostimograf...........8/10
montažer..............7/10
specijalni efekti.....8/10


eto opet ispalo scenarist najbolji:mrgreen:



inaće moj najdraži film je:

Amelie
http://hr.wikipedia.org/wiki/Amelie
Redatelj Jean-Pierre Jeunet
Scenarist Guillaume Laurant,
Jean-Pierre Jeunet
Glavne uloge Audrey Tautou,
Mathieu Kassovitz,
Rufus



a evo i moje ocene ovaj put za prave:D
:arrow:
glumci...................10/10
reditelj...................9/10
producent..............9/10
scenarist...............10/10
kamera.................8/10
zvuk/muzika..........10/10
kostimograf...........9/10
montažer..............8/10
specijalni efekti.....-/-
 
Hm... Pa pitanje je previše kompleksno da bi se odgovor formirao na osnovu jednog od ponuđenih.
Osim toga, opisi funkcija ti i nisu baš na mestu (reditelj obično ne bira scenario, osim ukoliko nije (ko)producent; producent jeste glavna osoba, a screeninzi se ne moraju odžavati; snimatelj zvuka nema veze sa score-om, a ni sa efektima; montažer nipošto ne bira sam materijal - moće finesama doraditi materijal, prepraviti stručno ono što treba/želi, ali njegova reč nikada nije poslednja...).

Uzdžan. ;)
 
reditelj.
mogu glumci da budu perfektni, ali ako nema kompozicije i energije.. nije to to.

Reditelji
Zato sto moze biti odlican scenario ali ako npr. film rezira Uwe Boll nema mu spasa
On treba da stvori taj filmski duh

sve ok ...al ipak scenarist...bez dobre priče...može redatelj da se postavi na trepavice...nema vajde ....ajd u krajnjem slučaju poravnao bi važnost redatelja i scenarista...ostali su ipak ispod toga

scenarista. ako nema dobre price tesko da ostalo moze da izvadi stvari...

Scenarista. Ako nema njega niceg nema. Glumci mogu da budu izvanredni ali ako je radnja glupava, dzaba sve.

lepo lepo ...vidim nisam ja usamljen u stavovima ovde:)

Mislim da je reditelj,ipak on,,pakuje celu pricu,,
Poz. za nosioca teme.

takodje i tebi
:D
 
Vidim sve oskarovci u pitanju..da li se pod uspeh podrazumeva nagrada ili novac-gledanost filma?
Pretpostavljam da je zarada..znaci ne bi glavni glumac dobijao 2es miliona po filmu a scenarista 1..vec bi se to malo preokrenulo.Ako tom cruise snima svakakve gluposti..i dobro ih proda..to je znaci do glumca i producenta..da pitamo nekoga da li je otisao na neki od novijih blockbustera zbog rezije ;)
 
Svi zajedno. Film je timski rad. Da, vazan je scenario, samo sto scenario nije nista dok se ne snimi. Da, vazan je reziser, ali neki glumac moze da se seti necega, da obogati lik i to je njegova zasluga. Taj lik ni ne postoji dok mu neko ne da glas i lice... Tako i montazer, kasting agent ... i, naravno, slucaj! Koliko puta se samo desilo da najbolje scene nastanu sasvim slucajno :) I sami reditelji kazu da bez obzira na koncept i plan nikada ne znaju sta ce se zapravo dogoditi dok ne vide gotov film...
 
Pa, nije baš tako jednostavno generalizovati... Zaokružio sam reditelj, ali podrazumevajući da reditelj ima potpunu kreativnu kontrolu nad filmom i da mu producenti ne duvaju za vrat... Najbolji primer, Stenli Kjubrik. Svi njegovi filmovi rađeni su po nekom literarnom predlošku, za koje je sam Kjubrik, doduše, pisao scenarije (ponekad uz pomoć autora knjige), ali ako scenaristu shvatimo kao ovde što je navedeno (''sve ok ...al ipak scenarist...bez dobre priče...''), dakle kao nekog ko je odgovoran za puku radnju, onda su scenaristi zapravo pisci originalnih dela, a Kjubrik samo reditelj. Ako tako gledam ulogu scenariste (ovo je, naravno, pogrešno viđenje u opštem slučaju, ali je, kako sam već objasnio, u ovom topiku tako definisano), ne bih se usudio da kažem da su Kjubrikovi filmovi kvalitetni prvenstveno zbog predloška, a tek onda zbog režije. Prost primer. ''Artificial Intelligence''. Scenario napisao Kjubrik, režiju odradio Spilberg. I bez obzira što je scenario Kjubrikov, film nema lepotu, svrsishodnost i hiruršku preciznost filmova koje je sam Kjubrik režirao. Ruku na srce, ima i drugih primera, kao na primer ''Dobri Vil Hanting'', gde se Gas van Sant nije previše mešao u svoj posao i gde su najveći deo posla odradili scenaristi (Ben A. i Met. D)... Ili recimo ''Dogma 95'' filmovi... Ako me neko ubedi da je u tom načinu snimanja filmova bitno bilo šta osim scenarija, onda prestajem da se zanimam za film. Sad mogu lepo da pljunem na sve što sam napisao i da kažem da je nemoguće izvesti opšti zaključak i da zavisi od slučaja do slučaja... Moguće je odgovoriti možda (!) jedino na pitanje kome najviše pripada čast za uspeh KONKRETNOG filma... Ipak sam zaokružio (čekirao :D) ''reditelj'', pre svega zbog toga što kada odlučujem da pogledam neki film, paralelno sa naslovom gledam ko ga je režirao, pa tek onda ko glumi, a za scenariste se interesujem samo izuzetno...
 

Back
Top