Uhapšen pomahnitali poljski snajperista

Samanta_

Iskusan
Poruka
6.229
Uhapšen pomahnitali poljski snajperista
Izgledao je kao da je drogiran! Okretao je cev puške čas na jednu stranu, čas na drugu, nišanio kroz optički nišan i pritiskao obarač... uuu Sa mesta na kome sam bio mogao sam da vidim jadne ljude koji su bili oko autobusa i koji su počeli da beže na sve strane, osvrćući se oko sebe jer nisu znali odakle pucnjava dolazi... - ispričao je za Glas jedan od očevidaca
KOSOVSKA MITROVICA - Na veliku grupu Srba koja je u ponedeljak 17. marta ujutru stajala kraj zapaljenog francuskog autobusa, i koja ničim nije ugrožavala snage Kfora u 150 metara udaljenom dvorištu zgrade Okružnog i Opštinskog suda u Mitrovici nasumice je pucao poljski snajperista koji je potpuno izgubio kontrolu nad sobom, izgledao je kao da je poludeo, i koga su iz sobe iz koje je pucao vezanog izveli rumunski i ukrajinski pripadnici Kfora!

Ovo, u ekskluzivnoj priči za našu redakciju, tvrdi Srbin iz Mitrovice koji je 17. marta ujutru bio u jednoj od zgrada u dvorištu suda i koji je svojim očima sa još nekoliko svedoka gledao pomahnitalog snajperistu koji je najmanje pet minuta nasumice pucao po ljudima koji su glavom bez obzira bežali po okolnim ulicama.
- Pažnju mi je privukao čovek koji se u crnoj uniformi koje nose poljski specijalci, sa snajperom u rukama, pojavio na prozoru trećeg sprata zgrade u kojoj je stanica Unmik policije. Kundakom je prethodno razbio staklo na prozoru, čula se jaka lomljava, a onda je nasumice počeo da puca po narodu...

Gledao sam ga sa malog rastojanja, bio je izuzetno uznemiren, čovek van sebe, izobličenog lica, kao da je drogiran, kao da mu je neko od najmilijih stradao, poginuo, i kao da ne može sebe da kontroliše... - prepričavao nam je juče naš sagovornik, koji je zbog prirode posla kojim se bavi insistirao na anonimnosti i čije je ime poznato našoj redakciji.

Naš svedok tvrdi dalje da uznemireni poljski snajperista, van bilo čije kontrole, sa prozora na kome se pojavio nije mogao da puca u grupe Srba koji su u to vreme bili u žestokom okršaju sa snagama Kfora ispred samog ulaza u dvorište suda, nego je pucao u grupe ljudi koji su stajali kod zapaljenog francuskog autobusa i koji ničim nisu ugrožavali vojnike Kfora na ulazu u sud.

- Izgledao je kao da je drogiran! Okretao je cev puške čas na jednu stranu, čas na drugu, nišanio kroz optički nišan i pritiskao obarač... Sa mesta na kome sam bio mogao sam da vidim jadne ljude koji su bili oko autobusa i koji su počeli da beže na sve strane, osvrćući se oko sebe jer nisu znali odakle pucnjava dolazi... Trajalo je to sve možda - četiri-pet minuta, i za to vreme ispalio je sigurno između deset i petnaest hitaca - kaže naš sagovornik.
Akciju poljskog snajperiste pratilo je još nekoliko svedoka, Srba, koji su se zatekli u jednoj od zgrada u dvorištu suda.

- Video sam onda grupu rumunskih i ukrajinskih vojnika koji su utrčali u stanicu Unmik policije u kojoj je bio snajperista, na drugom prozoru levo od zastave, i, nekoliko trenutaka kasnije video sam i ja, a i ljudi koji su bili oko mene, da su Poljaka vezanog lisicama izveli iz zgrade. Držali su ga, onako vezanog, ispod ruku, između sebe, ubacili u kola sa oznakom UN i neku odveli, ali nisam uspeo da vidim na koju stranu, niti je do mene, kasnije, došla neka informacija šta je bilo s njim - tvrdi naš sagovornik i dodaje da njegovu priču može potvrditi još najmanje petoro šestoro ljudi, Srba koji su, kao i on, sve gledali svojim očima.
Svedok događaja iz dvorišta suda dodaje da je video i druge Poljake, snajperiste, koji su bili na krovu zgrade suda i koji su sa te pozicije pucali na grupe Srba koje su bile ispred ulaza u dvorište.

Priču da su u okršajima ispred zgrade suda u ponedeljak ujutru Poljaci bili najžešći potvrdili su nam ovih dana i mladići koji su tog jutra zadobili prostrelne rane iz vatrenog oružja.
- Ukrajinci i Rumuni bili su mnogo blaži prema nama, oni su samo bacali dimne bombe. Poljski specijalci, koji se raspoznaju po crnim uniformama, bili su najžešći, uglavnom oni su snajperima pucali na nas sa zgrade suda - kaže Slaviša, Srbin iz Mitrovice koji je u ponedeljak ujutru ranjen sa više gelera u vrat.
Žarko Cvetanović koji je u ponedeljak ujutru zadobio prostrelnu ranu potkolenice tvrdi da je video snajperistu koji je bio u zelenoj maskirnoj uniformi kako nišani pravo u njega.

- Sa 50 metara nišanio je pravo u mene, zaklonjen iza ugla zgrade, gledao me je kroz optički nišan... Sledio sam se, pomislio neće valjda... Pogledao sam ga ponovo, držao me je na nišanu, sekund sam okrenuo glavu na stranu - onda sam osetio da me olovo udarilo u nogu... LJudi su se razbežali od mene, onda sam pao - kaže Žarko.


http://www.glas-javnosti.co.yu/clan...-2008/uhapsen-pomahnitali-poljski-snajperista
 
Šta je tu čudno. Zadnjih decenija je sprovođena takva hajka na Srbe, naročito na Kosovu, da ti koji dolaze tamo kao NATO vojnici nemaju apsolutno nikakav osećaj vrednosti ljudskog života kada su Srbi u pitanju.

Oni se osećaju kao da su došli na safari, a Srbi da su divljač za odstrel.
 
PUCALI DA UBIJU SRBE!!!
Međunarodne snage u Mitrovici koristile zabranjene gumene metke, Srbima koji su protestovali KFOR i UNMIK pucali u glavu


Borba za život... Nebojša Vukomanović oboren snajperskim hicem


Pripadnici KFOR-a i UNMIK-a pucali su 17. marta direktno u glavu Srbima koji su protestovali zbog hapšenja njihovih sugrađana u zgradi Okružnog suda, a namera je bila da oni budu ubijeni (?!), tvrdi za Press doktor Vladan Adžić, upravnik bolnice u Kosovskoj Mitrovici! On otkriva da su neviđenu torturu preživeli i uhapšeni pravosudni radnici kada su odvedeni u zatvor u Prištini, i to posebno žene, kojima su policajci UNMIK-a naredili da skinu odeću i pretili da će ih na jednu noć predati Albancima?!


Nebojša i dalje u komi

Predsednik SNV za sever Kosova i direktor bolnice u Mitrovici Milan Ivanović kaže da je zdravstveno stanje Nebojše Vukomanovića, koji je operisan u kragujevačkom bolničkom centru, i dalje vrlo kritično.

- Ishod je krajnje neizvestan. Vukomanović je u komi i lekari se bore za njegov život. Ono što smo uspeli da saznamo jeste da je on sa balkona mitrovačkog suda pogođen iz snajpera direktno u glavu, i da od tada nije dolazio svesti - priča Ivanović.

- UNMIK policija i KFOR su ispred zgrade suda, pored šok-bombi i suzavca, koristili i vatreno oružje, ali i zabranjene gumene metke. Lično sam video sve pacijente i odgovorno mogu da kažem da se, s obzirom na prirodu rana, u Srbe pucalo u nameri da budu ubijeni, jer je dosta njih gađano direktno u glavu. Rane su bile od vatrenog oružja i gumenih metaka - priča dr Adžić, i dodaje da se dvanaestoro od stotinak primljenih Srba i dalje nalazi u bolnici na lečenju.

On kaže da ima više nego dovoljno dokaza i svedoka o svemu što se dešavalo 17. marta.

- Ja nisam vojnik, već lekar, ali ovo što sam video dovoljno je da mogu da tvrdim da su okupljeni Srbi služili kao glineni golubovi! Jer da su hteli da ih uplaše ili nateraju da se razbeže, pucali bi im u ruke i noge, a ne u glavu! Imamo i nekoliko pacijenata sa povredama od gumenog metka. Među njima najteže je prošao Ivan Ćuća, koga je takav metak pogodio u levo oko - objašnjava dr Adžić.



Bez milosti... Poprište obračuna u Kosovskoj Mitrovici


I profesor Miloš Jovanović, koji je na beogradskoj očnoj klinici operisao Ćuću, tvrdi da sve ukazuje na to da je ovaj mladić pogođen gumenim metkom.


UN istražuju ko je pucao u Vukomanovića

Čelnici UN zatražili su od UNMIK-a objašnjenje ko je i po čijem naređenju pucao u Nikolu Vukomanovića, koji se posle operacije u Kragujevcu već tri dana nalazi u komi. UN su zatražile i da se preispita lanac komandovanja, odnosno da se utvrdi ko je policajcima UNMIK-a izdao direktno naređenje da zauzmu zgradu suda u severnom delu Mitrovice.

Portparol UNMIK-a Aleksandar Ivanko rekao je juče Tanjugu da je akciju hapšenja Srba u Okružnom sudu naredio komesar UN policije Lari Vilson, a odobrio zamenik šefa UNMIK-a Lari Rosin. Ivankov nije odgovorio na pitanje da li je za akciju UN policije u Mitrovici dobijeno „zeleno svetlo" iz centrale UN u Njujorku.

- Radi se o vrlo teškoj povredi koja je izazvana nekim tupim predmetom, što je dovelo do gubitka očne jabučice i vida. Na osnovu onoga što je pacijent izjavio i karaktera povrede, on je verovatno pogođen gumenim metkom. Ćuća sada nije životno ugrožen i mi činimo sve da ga psihički „stavimo" na noge, jer je za njega gubitak jednog oka veliki psihički šok - objašnjava profesor Jovanović.

Doktor Vladan Adžić otkriva i da su uhapšeni Srbi preživeli neviđenu torturu u Prištini.

- Srbi su u prištinskom zatvoru brutalno maltretirani. O kakvoj torturi se radi govori činjenica da su čak i žene bile izložene nasilju, a među njima je bila i jedna trudnica. Policajci UNMIK-a su im naredili da skinu odeću, a onda su im pretili da će ih na noć predati Albancima (?!). Neke od tih žena su još uvek u teškom psihičkom šoku - priča Adžić.

Sekretar u Ministarstvu za Kosovo Dušan Proroković zatražio je međunarodnu istragu o događajima u Mitrovici.

- Prve izjave iz UNMIK-a i KFOR-a bile su da međunarodne snage nisu koristile vatreno oružje, pa onda da jesu, ali da su samo pucale u vazduh. Sada znamo da je na ljude koji su nenaoružani stajali pored mosta pucano iz snajpera?! Imamo fotografije prostrelnih rana i metaka i svedoke koji su sve to videli i koji su spremni da govore o tome - kaže Proroković.

Vojni komentator „Politike" Miroslav Lazanski kaže za Press da sve što se dogodilo „govori da međunarodne snage na Kosovu rade šta hoće".


Gumeni meci zabranjeni u misijama UN

Anonimni zvaničnik UN objašnjava da je korišćenje gumenih metaka u misijama svetske organizacije zabranjeno.

- Mi smo još u julu prošle godine zabranili upotrebu gumenih metaka, s obzirom na to da su od takve municije prošle godine na Kosovu ubijena dvojica pristalica kosovskog radikalnog pokreta „Samoopredeljenje". Prema medijskim izveštajima, čini se da su gumeni meci opet upotrebljavani, ali će eventualno pokretanje istrage zavisiti od informacija sa terena - rekao je ovaj zvaničnik.

- Nažalost, to je tako! Uostalom, i Kosovo nam je oteto bez saglasnosti UN, pa šta onda za njih znači i zabrana korišćenja gumenih metaka ili prekomerna upotreba sile?! Očito je da rade šta im se hoće, ne poštujući međunarodno pravo. Srbija mora da zatraži zvaničnu istragu - kaže Lazanski.

I vojnopolitički analitičar Zoran Dragišić smatra da ima dovoljno elemenata za pokretanje istrage.

- Pored nastradalog ukrajinskog policajca i jednog Srbina u komi, imamo još dosta ljudi sa vrlo ozbiljnim ranama, uključujući i Ćuću, koji je izgubio oko, pa istraga o događajima u Mitrovici pod hitno mora da se otvori. Pitanje je, međutim, šta bi onaj ko bi bio zadužen za istragu na kraju saopštio, da li bi pokušao nešto da zataška, upotrebu gumenih metaka, na primer. Srbija u svakom slučaju mora da zahteva da se stvari izvedu na čistac - kaže Dragišić.

S. VOJINOVIĆ
 
Ma kakvi poludeo.:mad: Pa zar su i poljaci pre par godina isto bili ludi i to cela jedinica u Kos.Mitrovici prilikom hapsenja jednog srbina tukli su sve prolaznike koji su se zatekli tog trenutka u glavnoj ulici blizu mosta pa su tada nasi morali zbog njihove brutalnosti i terora da upotrebe oruzje i bombe.A ovo je njihova osveta jer su tada prosli mnogo lose.
 
Doktor Vladan Adžić otkriva i da su uhapšeni Srbi preživeli neviđenu torturu u Prištini.

- Srbi su u prištinskom zatvoru brutalno maltretirani. O kakvoj torturi se radi govori činjenica da su čak i žene bile izložene nasilju, a među njima je bila i jedna trudnica. Policajci UNMIK-a su im naredili da skinu odeću, a onda su im pretili da će ih na noć predati Albancima (?!). Neke od tih žena su još uvek u teškom psihičkom šoku - priča Adžić.


Sta reci na ovo...izmedju ostalog.._?:confused::arrow:
 
KRIVI KFOR I UNMIK
Šef UN administracije u Mitrovici, Amerikanac Džerard Galuči, otvoreno optužio međunarodne snage da su krive za nasilje 17. marta


Jasno reći Albancima da UN ostaju na severu Kosova... Nasilje buknulo na godišnjicu pogroma 17. marta


Regionalni administrator UNMIK-a za Kosovsku Mitrovicu, Amerikanac Džerard Galuči, optužio je KFOR i UNMIK da su odgovorni za nasilje 17. marta, kada je ispred zgrade Okružnog suda u Mitrovici povređeno skoro 200 ljudi, a poginuo jedan ukrajinski policajac. Galuči u pismu koje je uputio Savetu bezbednosti UN tvrdi da nije bilo nikakve potrebe da međunarodne snage upadnu u sud i pohapse srpske pravosudne radnike, i to baš na godišnjicu velikog pogroma Srba 2004. godine. Radio KiM iz Čaglavice tvrdi da je Galuči zbog toga podneo ostavku i napustio Kosovo i Metohiju.



- Loše zamišljena operacija „Povratak reda i zakona" od 17. marta dovela je do iščezavanja zakona i reda na severu Kosova. Izbor datuma, četvorogodišnjice poslednje epizode etničkog čišćenja na Kosovu, one protiv Srba, i odluka o hapšenju i transportovanju Srba za Prištinu, bili su kao stvoreni da zapale srpska osećanja. Da je policija bilo kog drugog dana jednostavno tražila da ljudi napuste prostorije suda, možda bismo bili u mogućnosti da objavimo pobedu bez žrtava. Videli smo da su ljudi napustili sud bez ikakvog opiranja - kaže se u pismu.

Galuči naglašava da Srbi tokom protesta i sukoba sa međunarodnim snagama nisu uznemiravali niti napadali Albance u severnom delu Mitrovice.

- KFOR nije policija. Na severu zvanično nema policije, a nema ni čuvanja zakona od strane međunarodne zajednice. Naš kredibilitet i mogućnost da na severu Kosova nastavimo svoju misiju su ozbiljno ugroženi. Ni KFOR ni policija ne mogu da koriste silu za postizanje političkih ciljeva. Korišćenje sile će jedino voditi nasilju koje će ubrzati podelu ili će doći do novog etničkog čišćenja i konflikta. Sve ovo bi trebalo imati u vidu kada UN budu donosile naredne odluke o carini, sudovima, železnici, struji... UNMIK ili UN moraju da donesu neki akt u kome će da pokažu kajanje za ovo što se dogodilo u Mitrovici i priznaju počinjene greške - navodi u pismu Galuči.

On na kraju „Izveštaja posle poraza" preporučuje da se Albancima jasno kaže da će sever Kosova i dalje voditi UN i KFOR.

Zoran Vlašković
 
...za sve je kriv organizator/i nesmotrene akcije upada u sud, zato sto je bespotrebno zrtvovao tudje zivote, zarad ne znam kakvih interesa.


Da li si ti svestan KOGA i STA opravdavas..?:|

Procitaj jos jednom >


Doktor Vladan Adžić otkriva i da su uhapšeni Srbi preživeli neviđenu torturu u Prištini.

- Srbi su u prištinskom zatvoru brutalno maltretirani. O kakvoj torturi se radi govori činjenica da su čak i žene bile izložene nasilju, a među njima je bila i jedna trudnica. Policajci UNMIK-a su im naredili da skinu odeću, a onda su im pretili da će ih na noć predati Albancima (?!). Neke od tih žena su još uvek u teškom psihičkom šoku - priča Adžić.

Sta reci na ovo...izmedju ostalog.._?
danas 13:51
:eek:
 
Jel' ovo cinjenica ili tvoje misljenje? Postoji li neki sajt, vest, bilo sta gde se sa sigurnoscu tvrdi da su SRBI ubili Ukrajinca? Ili i ti pripadas onima kojima su uvek i samo Srbi krivi?

A da,i njega je upucao zlobni poljski snajperista po naređenju CIA pa je to podmetnuto golorukom srpskom narodu... Idi uzmi svoj valijum pa lezi,vidiš da ti nije dobro..
 
Fora je u tome sto na KiM salju manje-vise one vojnike i policajce koji su nesposobni za Afganistan i Irak, ili koji direktno plate za to zadovoljstvo (cujem da je tarifa oko 5 soma eura). Taj novac oni brzo vrate tako sto sa lokalnim stanovnistvom razmenjuju cigarete, hranu, pelene i ostale zivotne potrepstine za rakiju, gudru, antikvitete, itd...

Naravno da ce neko takav (nesposobna budala) puci pod pritiskom i krenuti da puca nasumicno na sve u krugu od 200 metara sto ne nosi uniformu.
 
A da,i njega je upucao zlobni poljski snajperista po naređenju CIA pa je to podmetnuto golorukom srpskom narodu... Idi uzmi svoj valijum pa lezi,vidiš da ti nije dobro..

Ocekivala sam da raspolazes nekim informacijama za koje ja nisam cula, ali ti si izgleda spreman/na samo na vredjanje drugih forumasa. A o tome je kome je dobro a kome ne - drugi put :-)
 
Kada pokreces neke akcije pre toga sednes i razmislis kakve snage imas da izdrzis do kraja,
i u sta se upustas, kao i kakvim sve rizicima izlazes nenaoruzan narod.
Ovo su sve posledice te glupave akcije upada u sud.

"Glupava" akcija "upada" u SVOJE prostorije?!
Cccc, ovo kao da je Adem pisao.
Covece, isterali te iz TVOJE kuce i ti se vratis u nju, a oni te prebiju - i TI SI KRIV?
:confused::confused::confused::confused::confused:
Siledzije, seme im se zatrlo...
 
Ocekivala sam da raspolazes nekim informacijama za koje ja nisam cula, ali ti si izgleda spreman/na samo na vredjanje drugih forumasa. A o tome je kome je dobro a kome ne - drugi put :-)

To da je upucan od strane nekog iz srpske gomile i da je iskrvario na ulici pred očima kolega koji nisu smeli da mu priđu da ne bi i sami nastradali je opšta poznata činjenica. A uskoro će biti pronađeni i glavom i bradom oni koji su pucali pa u mardelj..
 

Back
Top