Uputstvo za kupovinu jeftinog štapa

VooDoo_CHEtnik

Zainteresovan član
Poruka
285
Počeo sam našem kolegi kumu da pišem poruku, pa rekoh da bi mnogima bilo korisno, ako već ne znaju, šta može da vas snađe kod jeftinih štapova, pošto se na forumu pričalo o temi ovih dana...

Svi jeftini štapovi su izrađeni sa manje pažnje od skupih. Jeftinim smatram ove do 50 evra, recimo.
Kod njih pazi kad ih kupuješ u paru, ili 3 komada da su svi isti, tj. da su identično namotani. Proveri svaki i uporedi, ako želiš da ti budu potpuno isti.
Najčešća greška im je da se drška klati, tj. da nije dobro zalepjlena, ili se blankovi razlikuju, a drške su iste, a burazer u fabrici žuri da ga što pre završi. Ovo se primećuje kad uhvatiš štap za dva kraja drške i jako ga klatiš napred-nazad. Ako osećaš da klacka malo, onda uzmeš drugi kod koga se to ne oseća. Kod dvodelnih štapova (najčešće kod onih sa plutanom drškom) hoće ležište mašine da se razdvoji od plutanog dela drške. Ovo jednostavno probaj tako što ćeš da uvrneš rukom malo snažnije samo ležište i gornji deo plutane (ili neke druge) drške. Ako je jako i ne mrda, onda O.K. Ovo mi se desilo kod Formax i Robinson varaličaraca!
Treća stvar koju Žuti rade je kad imaju u proizvodnji polomjlen deo (najčešće vrh) onda ga često zamene drugim od drugog materijala (npr. karbonski vrh zamenjen fiberglasom), što se golim okom lako vidi na površini samog materijala. To sam video kod jednog tele-carp štapa koje sam ranije pomenuo.
Još jedna česta ''koska'' koju nam uvaljuju svi proizvođači sa niskom cenom je i ona fora:''pola-pola''. To znači da je jedan deo štapa od fibera, a drugi od karbona. Kod šaranskih sam to često viđao. Ja mislim da je to loša kombinacija, ako možeš da biraš čist grafit!
Ovo bi ukratko bila tehnička kontrola koju moraš sprovesti, kad je jeftin štap u pitanju. Srećno sa kupovinom i bistro na vodi!;)
 
Zaboravio si bas ono najvaznije,sve to u vezi plute ili vrste materijala je manje bitno (koliko para toliko muzike),jer ako recimo neko kupuje varalicarac,mora prvo da obrati paznju na tezinu stapa,na balans takvog stapa,posebno ako vec ima masinicu sa kojom zna da ce ga koristiti,na vodjice (i njihov raspored ali prvenstveno na njihov kvalitet,ne moze stap od 3m sa 4-5 plasticnih vodjica NIKAD da bude dobar),na liniju blanka da se tako izrazim,jer nije uopste retkost videti dobar stap a kriv,to me je za konac odbilo od jednog Colmic bolonjeza od 5m za nekih 5000 dindzi,dobar ovako,lepo balansiran,ne tako jeftin a kriv mu vrh (ne da vuce na dole nego bukvalno kriv u levu stranu gledano sa vodjicama okrenutim nadole) tako da je to prvo i glavno sto treba gledati,naravno posle toga treba pogledati i da li blank ima ostecenja,kakav je drzac masinice i ostalo gorepomenuto!!
Pozdrav 8)
 
A kod takvih štapova niko i ne gleda "kičmu blanka" kad stavlja vođice.Ovo je vrlo bitno jer se moderni štapovi od karbonskih vlakana ne savijaju tj. nisu podjednako elastični u svim pravcima što je posledica samog procesa izrade štapova. Štos je da se štap bez vođica i rolenhaltera donjim (debljim) krajem osloni na zemlju, a vrh zarotira između palca i kažiprsta. Štap će tada zauzeti sam takvu poziciju koja nam omogućava da pravilno namontiramo vođice duž blanka na mestima koje smo prethodno obeležili. Kod bolonjeza pa i telemeča to nije toliko delikatan posao jer se vođice postavljaju samo na krajevima sekcija štapa uz po neku klizeću vođicu. Međutim pravilno postavljanje vođica na dvodelni ili trodelni štap je puno teži posao, jer i najkvalitetniji blank može biti upropašćen ako vođice nisu pravilno postavljene. U fabrikama postoje programi za projektovanje štapova tipa “Solid Works” koji im pomaže ne samo u pretvaranju skica u trodimenzionalne modele već i proračunava naprezanja kojima će predmet biti izložen i na njemu markira kritične tačke - mesta gde će odabrani materijal popustiti, i sugeriše šta umesto njega koristiti. Jedan od takvih softvera je i “Finite Element Analysis” (FEA) koji, kao i “SolidWorks”, može predvideti ponašanje određenog materijala u različitim proizvodima.
 
Jel mozete da mi kazete koja je marka stapa dobra u toj kategoriji jeftinijih odnosno do 50eura?


Ja sam vec pominjao ovde SPRO marku, koju kod nas sad prodaju dosta njih. Ja imam tri njihova stapa. Dva panja 2.40 Prion Pilk, placeni su oko 30 eura komad i jedan manji iz iste serije, od 2.10. Akcija 100gr. Nema tih ociglednih gresaka, tipa da su krivi, lose lepljeni itd... Znam dosta njih koji su upili SPRo stapove, u klasi su 20-80 evra i svi su u principu zadovoljni. Mislim da za tu cenu trenutno nema boljeg kvaliteta. Firma je navodno holandska, ali koga je briga... Odlicno se pokazali. Probaj sa tim, uvek mozes da odes pod Pancevacki most i da ih sve ispregledas, pa proceni sam...

Evo fotke mojih SPRO stapova

index.php
 
Jao bre ljudi batalite akciju od 100 g. Štap ima akcije A,B,C i D-ili respektivno: savijanje samo vrhom-prva četvrtina štapa; savijanje duž celog vršnog dela; poluparabolik i parabolik-savijanje celom dužinom štapa. 40, 60 ili 100 g nije akcija već težina bacanja, tj. koliko štap može da izbaci najveći teret (olovo, varalica i sl.), a da se njime postigne najduži zabačaj. To nije gornja oznaka već je negde na pola između gornje i donje težine bacanja. Recimo štap C.W. 50-100 g najdalje bi trebao da lansira teret od oko 70 g. Ovo važi za kvalitetnije štapove na kojima je oznaka na štapu adekvatna njegovoj stvarnoj snazi. Kod loših i jeftinih štapova često se sa težinom bacanja dosta pretera pa takav štap ne može ni približno da baci deklarisano otežanje.
 
Ha, sorry Ivanhoa, u pravu si, ali znas ono, kad pricas sa ljudima pa kazes, 'moj dvodelac, dva i po metra, stogramac...'

Dakle, stapovi na slici su stogramci, 2, 40, A akcije, dakle panj :D

@ Nitro.

Stapove SPRO, niko ne kopira, zato sto spadaju u jeftinije, tako da nema fals SPRO, mada Kinez je cudo, mozda se i to pojavi.
 
Ha, sorry Ivanhoa, u pravu si, ali znas ono, kad pricas sa ljudima pa kazes, 'moj dvodelac, dva i po metra, stogramac...'

Dakle, stapovi na slici su stogramci, 2, 40, A akcije, dakle panj :D

@ Nitro.

Stapove SPRO, niko ne kopira, zato sto spadaju u jeftinije, tako da nema fals SPRO, mada Kinez je cudo, mozda se i to pojavi.

zna li tko šta o marki shakespeare vidio sam u jednoj trgovini štap shakespeare. to je dvodjelni štap gramaže zabačaja 250-500 g, dužine 2,10 i 2,40 m, mislim da je to štap za big game fishing, jako je jeftin 110 kn, znači oko 15 eura. dali bi taj štap bio dobar za dubinski lov soma i dali je to dobar štap za svoju cjenu. jer mi je prodavač rekao da taj štap ljudi koriste za savu za lov amura i soma. i čuo sam da je shakespeare jako dobra marka.
 
Big game, šekspir od 15 evra, nije šekspir. Nisam ih viđao u poslednje vreme nisu preterano zastupljeni, samo jedna radnja ispod Pančevca ih ima, ali nisam ih zagledao pa ne znam ni cene. Što se tiče kvaliteta izuzetni su, imam par komada starih oko 20g i rade i dalje bez problema. Mislim da je u toj cenovnoj klasi dobar SPRO, gledao sam i neke Konger koji deluje ok, Robinson, ili neki jeftiniji Šimano ili Kormoran, ima dosta tih štapova do 50 evra.
 
Big game, šekspir od 15 evra, nije šekspir. Nisam ih viđao u poslednje vreme nisu preterano zastupljeni, samo jedna radnja ispod Pančevca ih ima, ali nisam ih zagledao pa ne znam ni cene. Što se tiče kvaliteta izuzetni su, imam par komada starih oko 20g i rade i dalje bez problema. Mislim da je u toj cenovnoj klasi dobar SPRO, gledao sam i neke Konger koji deluje ok, Robinson, ili neki jeftiniji Šimano ili Kormoran, ima dosta tih štapova do 50 evra.

ja nisam iz srbije ja sam i hrvatske taj shakespeare štap sam vidio u trgovini ribičkog pribora, ta trgovina prodaje poznate marke (shimano,shakespeare,spro,zebco,byron,mitschel,sufix,browning...) pa pored tolikih poznatih i dobrih štapova ja nevjerujem da je taj šekspir neka kopija bez obzira na cjenu, kao što si ti rekao da to nije šekspir. ja sam u toj trgovini česti kupac i imam shimano štapova i spro roli sa kojima sam jako zadovoljan koje sam kupio u toj trgovini i jako je oprema jeftina kad usporediš s ostalim trgovinama. jer sam gledao i uspoređivao cjene u ostalim trgovinama gledao sam štapove i role istih marki i tipova, potpuno iste stvari i nigdje nisam vidio jeftiniji pribor kao što je jeftin u toj trgovini. čak i u bosni sam gledao u jednoj ribičkoj trgovini gdje kažu da je oprema jeftina, nije jeftinija od te trgovine. pa ja vjerujem pored tolike jeftine ribičke opreme i pribora u toj trgovini da je to orginal šekspir a ne neka kopija. ja neznam dali je to baš big game štap ali mu je gramaža zabacivanja do 500 g, i vidio sam isti taki istog izgleda i gramaže zabacivanja cormoran štap na internetu gdje piše da je big game štap.:ok:
 
Ne mora da znaci da nije Shakespear ako je 15 eura,i oni se sad rade u Kini,a uzmi u obzir i to da su stapovi kod njih i jeftiniji nego kod nas,odnosno koliko su kod nas na crnjaka toliko su kod njih legalno,a sa tolikom tb taj stap je verovatno obican fiberas,znaci nesto bolje nego Germina tako da toliko i vredi,da je malo duzi pa bi bilo super ali ako je bar 2,4m moze da se koristi fino,ako peca iz camca odgovara i 2,1m!
Pozdrav :cool:
 
Ne mora da znaci da nije Shakespear ako je 15 eura,i oni se sad rade u Kini,a uzmi u obzir i to da su stapovi kod njih i jeftiniji nego kod nas,odnosno koliko su kod nas na crnjaka toliko su kod njih legalno,a sa tolikom tb taj stap je verovatno obican fiberas,znaci nesto bolje nego Germina tako da toliko i vredi,da je malo duzi pa bi bilo super ali ako je bar 2,4m moze da se koristi fino,ako peca iz camca odgovara i 2,1m!
Pozdrav :cool:

ja bi si taj šekspir uzeo dužine 2,40m znaš li šta bi se na taj štap dalo uloviti i koliko velika riba ako na njemu imam rolu kapaciteta bar 0,40/200m i da rola ima bar 3 ležaja. bez obzira što je taj štap jeftin ali on je namjenjen za soma. jedan čovjek mi je pričao on je jako iskusan ribić da nije toliko bitan štap koliko rola, on pored dobrih i skupih štapova ima i jedan štap iz kina šopa koji nije platio ni 10 eura, a na njemu ima spro rolu koju je platio oko 20 eura i na taj štap je izvlačio štuke i šarane po 3-4 kg i još uvjek mu je čitav. ja mu to vjerujem jer se on dosta dugo bavi ribolovom i ima iskustva.:ok:
 
Kolega, nisam znao da si iz Hr, tako da i ne znam kolike su cene tamo, u principu kinez je kinez :)
E sad da li je starije koka ili jaje ( važniji štap ili mašinica) je "vekovno" pitanje, bitno je i jedno i drugo, treba ih dobro upariti!
Slab štap, a na udici velika riba, potrebno je znanje, iskustvo, strpljenje i sreća!
Ovaj štap o kom razmišljaš, bi trebalo da vadi te šarane, štuke i sl, 3-4 kg bez problema.
 
Poslednja izmena:
Kolega, nisam znao da si iz Hr, tako da i ne znam kolike su cene tamo, u principu kinez je kinez :)
E sad da li je starije koka ili jaje ( važniji štap ili mašinica) je "vekovno" pitanje, bitno je i jedno i drugo, treba ih dobro upariti!
Slab štap, a na udici velika riba, potrebno je znanje, iskustvo, strpljenje i sreća!
Ovaj štap o kom razmišljaš, bi trebalo da vadi te šarane, štuke i sl, 3-4 kg bez problema.

taj štap nije baš slab on je krutog vrha i velike gramaže zabacivanja do 500 g. jeftin je i ja bih ga koristio za savu jer je za nju potrebno bar 200 g olova jer brzo nosi. meni netreba skup štap jer se tek oko 3 g bavim ribolovom, pošto je on namjenjen za somove ja bih probao hvatati somove na njega do 5-6 kg, a poslje kad bi se naučio na te manje somove onda bi si kupio neki skuplji i pokušao nešto veće hvatati.:super:
 
ja bi si taj šekspir uzeo dužine 2,40m znaš li šta bi se na taj štap dalo uloviti i koliko velika riba ako na njemu imam rolu kapaciteta bar 0,40/200m i da rola ima bar 3 ležaja. bez obzira što je taj štap jeftin ali on je namjenjen za soma. jedan čovjek mi je pričao on je jako iskusan ribić da nije toliko bitan štap koliko rola, on pored dobrih i skupih štapova ima i jedan štap iz kina šopa koji nije platio ni 10 eura, a na njemu ima spro rolu koju je platio oko 20 eura i na taj štap je izvlačio štuke i šarane po 3-4 kg i još uvjek mu je čitav. ja mu to vjerujem jer se on dosta dugo bavi ribolovom i ima iskustva.:ok:

Vidi,nije taj tvoj drugar bas nesto u pravu,mozes ti da imas recimo Daiwu Hyper Custom koja kosta kao odlican kompjuter,a da je nataknes na stap od 15-ak eura i da zeznes ribolov u potpunosti jer neces moci da zabacujes dobro ili mamce ili varalice,neces osecati dobro udarce,bice recimo prekrut pa ce ti se otkacinjati cesto ribe,ili premekan pa ce ti kontre biti slabe,moje misljenje za 16 godina ribolova je da je bas obrnuta situacija,masinica je najcesce samo magacin za najlon/strunu a jedino za nas varalicare ima veci znacaj od toga ali je opet stap bitniji!
Ti ne mozes kupovati stap i planirati da na njemu pecas ribe do recimo 5 kila pa da onda kupis nesto bolje i da pecas vece ribe,skuplji ili bolji pribor NE znaci i vece ulove,vise znaci dobra tehnika i varalica ili dobar mamac,kvalitetna udica i najlon,odgovarajuci stap pa tek onda masinica,a zahvaljujuci i dobroj lokaciji uz ovo navedeno lako ti se moze desiti da na taj stap hvatas somove teske po nekoliko desetina kilograma!
Ako si resio da kupis njega zato sto je jeftin,a pecao bi soma,onda moras kupiti i dobru masinicu koja ga moze izvuci pa bio on 10kg ili 50kg tezak,a dobra ne znaci uvek i skupa,verovatno i kod vas ima recimo Spro BlueArc 940 masinica ili Ryobi Zauber 4000,ne bi trebalo da su preko 60-ak eura ili po tvome 400-tinak kuna,odlicne su masinice i lepo slazu,metalne iznutra sto znaci i dugotrajnost i izdrzljvost pa mozes da se nadas da izvuces sve sto ulovis,a i sutradan kad ti dosadi penzionersko sedenje pored vode i cekanje satima i danima na udarac i resis da postanes varalicar,treba samo da kupis neki bolji,varalicarski,stap i na konju si,ta masinica ti je tetkica za sve, zaebalo vek! ;)
Ako se to desi a do tad si skrsio BlueArc ili Zauber na krupne somove,mozda ces i tada hteti nesto bolje,ali da znas da ne treba preterivati,ja trenutno imam Daiwa SOL 3000 i ocekujem da mi stigne Shimano Aspire 4000 koji zajedno kostaju poprilicno,ali opet ne preterano jer mi ni budzet ne dozvoljava neke nebuloze niti je to potrebno realno,i jedna i druga su metalke i trajace mi godinama a isto bih prosao i da sam BlueArc kupio,samo mi se nije svideo iako je bio 2 i po odnosno 3 puta jeftiniji,a ti opet nemoj ici na losije od njega,na neki kineski plastikaner koji ce ti razvaliti prvo somce od nekoliko kila pa da se kajes posle zbog ustede 10-ak eura! :)
Pozdrav :cool:
 
Vidi,nije taj tvoj drugar bas nesto u pravu,mozes ti da imas recimo Daiwu Hyper Custom koja kosta kao odlican kompjuter,a da je nataknes na stap od 15-ak eura i da zeznes ribolov u potpunosti jer neces moci da zabacujes dobro ili mamce ili varalice,neces osecati dobro udarce,bice recimo prekrut pa ce ti se otkacinjati cesto ribe,ili premekan pa ce ti kontre biti slabe,moje misljenje za 16 godina ribolova je da je bas obrnuta situacija,masinica je najcesce samo magacin za najlon/strunu a jedino za nas varalicare ima veci znacaj od toga ali je opet stap bitniji!
Ti ne mozes kupovati stap i planirati da na njemu pecas ribe do recimo 5 kila pa da onda kupis nesto bolje i da pecas vece ribe,skuplji ili bolji pribor NE znaci i vece ulove,vise znaci dobra tehnika i varalica ili dobar mamac,kvalitetna udica i najlon,odgovarajuci stap pa tek onda masinica,a zahvaljujuci i dobroj lokaciji uz ovo navedeno lako ti se moze desiti da na taj stap hvatas somove teske po nekoliko desetina kilograma!
Ako si resio da kupis njega zato sto je jeftin,a pecao bi soma,onda moras kupiti i dobru masinicu koja ga moze izvuci pa bio on 10kg ili 50kg tezak,a dobra ne znaci uvek i skupa,verovatno i kod vas ima recimo Spro BlueArc 940 masinica ili Ryobi Zauber 4000,ne bi trebalo da su preko 60-ak eura ili po tvome 400-tinak kuna,odlicne su masinice i lepo slazu,metalne iznutra sto znaci i dugotrajnost i izdrzljvost pa mozes da se nadas da izvuces sve sto ulovis,a i sutradan kad ti dosadi penzionersko sedenje pored vode i cekanje satima i danima na udarac i resis da postanes varalicar,treba samo da kupis neki bolji,varalicarski,stap i na konju si,ta masinica ti je tetkica za sve, zaebalo vek! ;)
Ako se to desi a do tad si skrsio BlueArc ili Zauber na krupne somove,mozda ces i tada hteti nesto bolje,ali da znas da ne treba preterivati,ja trenutno imam Daiwa SOL 3000 i ocekujem da mi stigne Shimano Aspire 4000 koji zajedno kostaju poprilicno,ali opet ne preterano jer mi ni budzet ne dozvoljava neke nebuloze niti je to potrebno realno,i jedna i druga su metalke i trajace mi godinama a isto bih prosao i da sam BlueArc kupio,samo mi se nije svideo iako je bio 2 i po odnosno 3 puta jeftiniji,a ti opet nemoj ici na losije od njega,na neki kineski plastikaner koji ce ti razvaliti prvo somce od nekoliko kila pa da se kajes posle zbog ustede 10-ak eura! :)
Pozdrav :cool:

ja znam da na skuplji i bolji štap nemora ići veća riba, sve ovisi o veličini mamca. ja na taj štap nebi stavljao nekakve glomazne mamce već bi stavio na njega mamac primjeren za hvatanje soma do 5-6 kg, čuo sam da za takve somove može se koristiti najobičnija trokuka ne ništa prevelika i na nju nanižeš debelih glisti ili pijavica ili komad nekakvog mesa. a kada bih stekao iskustvo sa tim manjim somovima do možda 10 kg, onda bi si kupio bolju opremu i na nju nešto veći mamac pa pokušao na nešto veće.:D
 
Ne razumes,ne mozes NI TAKO da prebiras,a i zasto bi kad nekad i som od 10kg zna da se bori bolje nego onaj od 30kg ili i vise,a sad ti je prava prilika da naucis jer su vode jos hladne i oni tek izlaze iz krtoga,nisu jos u punoj snazi i nece biti jos par meseci,a ti se ne igraj sa malim trokama i slabim najlonom da bi"nisanio"sitnije somove,to ne ide tako,tip na par durdubaka dobio soma od 20kg,a drugi na babusku od 200gr somce od 2kg,selekcija nije moguca nego najlon 0,40-0,50mm,jake kovane udice od 3/0 navise i udri!
Pozdrav :cool:
 
Ne razumes,ne mozes NI TAKO da prebiras,a i zasto bi kad nekad i som od 10kg zna da se bori bolje nego onaj od 30kg ili i vise,a sad ti je prava prilika da naucis jer su vode jos hladne i oni tek izlaze iz krtoga,nisu jos u punoj snazi i nece biti jos par meseci,a ti se ne igraj sa malim trokama i slabim najlonom da bi"nisanio"sitnije somove,to ne ide tako,tip na par durdubaka dobio soma od 20kg,a drugi na babusku od 200gr somce od 2kg,selekcija nije moguca nego najlon 0,40-0,50mm,jake kovane udice od 3/0 navise i udri!
Pozdrav :cool:

ja znam o čemu ti govoriš nisam ja ni spominjao da bi koristio slabe flaksove, znam ja da za soma je potreban flaks debljine bar 0,35 i za predvez najbolja sajlica. ja sam ove jeseni ulovio soma od možda 60 cm nisam ga vagao ali mislim da je bio težak oko 1kg. ulovio sam ga na pecalicu od 5 m na glistu, na najobičniju udicu veličine 6, kad su ljudi koji su tog dana tamo pecali vidjeli tog mog soma čudili su se jer na tom mjestu gdje sam pecao rjetkost je uloviti soma, a još rjeđe soma te veličine ljudi su me pitali koji sam mamac koristio svi su mislili da sam imao neku veliku udicu ili trokuku i da sam pecao na dubinku. a ja ga upecao na najobičniju udicu i ne na dubinku već na plovak.;)
 
Onda nemoj da planiras dzabe da ih selektiras sitnijim udicama i mamcima,to je kao prvo nemoguce a kao drugo i prilicna glupost,ako si resio da pecas ribe kojima je maksimalna tezina nekih 200kg ali recimo da su"prosecni"kapitalci do 100kg,onda nema sta da planiras da par godina ucis na komadima do 10-ak kila,za te potrebe kupi slabiji stap,recimo feeder model,i lovi mrenu,slicno se bori kao som,pa vezbaj koliko hoces! :)
P.S.Ne moras svaki put da mi citiras post,pogotovo sto skoro uvek pises odmah posle mene! ;)
Pozdrav :cool:
 
to što si ti rekao na feeder mrene, nije loša ideja:ok: al postoji druga stvar ja bi si taj štap kupio zbog pecanja na savi a ona je brza pa nosi laka olova. kao što si već pročitao taj štap je 500 g akcije zabacivanja, pričali su mi ljudi koji su često na savi da nevrjedi na nju bez bar 200 g olova. a ako si kupim feeder on nije za teža olova pa bi mogao lako pući. ja imam 7 štapova al je moj štap najveće akcije zabacivanja 100g(shimano tcax 11350) pa bi si ja kupio za savu taj shakespeare, a to šta ću ja na njega uloviti " soma, amura, šarana" ili nešto drugo nije toliko bitno, bitno je da on može podvositi teža olova primjerena brzini save. i planiram kupnju takva dva a ne jedan jer nisu skupi a meni za početak netreba nešto skupo, polako dok se naučim pa dok steknem iskustvo pa onda poslje nešto skuplje.:super:
 
Cek bre,polako sa predrasudama!Jel znas ti kakvi su feeder stapovi?Jel znas da su u proseku tezine bacanja (a NE akcije,to je nesto drugo) od 80-150gr?To sto ti pricaju o Savi je verujem dobra nebuloza,znas li koliko je 200gr olova,to ti je kao jedan malo stariji i glomazniji mobilni telefon ceo od OLOVA,sto je nerealno jer ona nije neka jaka planinska reka a i da jeste kao recimo Tara kod nas i to bi bilo preterivanje,za 100gr i da poverujem nekako,pale te!
Drugo ti kad kupis stap prosto MORAS da ocekujes i krupni ribu,nema sta da pises da ces kad steknes iskustvo kupiti nesto jace i bolje i... jer ti ne mozes da znas dal ces ribu zivota dobiti odmah na prvom-drugom-trecem pecanju,pa da se spremas za nesto ozbiljnije tek kad kupis ozbiljniji i skuplji pribor!
Pridji svakom ribolovu ozbiljno i opremljen za grdosiju od 50 kila,nema veze sto ces verovatno pecati komade od 5-10 kila recimo,takav som proguta bez problema i udicu 5/0 sa babuskom od 200gr,a da stavis nesto manje i slabije samo rizikujes da izgubis trofej!
Pozdrav :cool:
 
Platis pa se klatis, ovaj pecas, ovaj vadis velike ribe ;) Pri kupovini jeftinog stapa mozes na svasta da naletis... Prvo na fals, pa mozda i na nesto extra jer firma nije poznata pa ne sme da budzi cene (ova opcija je moguca ali jako malo verovatno :) ), pa mozes da naletis na neku bakicu koja prodaje dedin pribor za dzabaka, a i na popularne nase narkice koji su ga negde maznuli ili kako vec pa daj sta das... Da bi kupio relativno dobro ali jeftino treba znanje i iskustvo... Opet, jeste da je skupo i dobro, ali i tu se moze ustedeti, jer sto da das za neki simano (moj omiljeni :) ) ako mozes za gotovo isti stap samo malo stariji, tj. za neki koji nije u modi da das manje parica i da budes zadovoljan... Ja licno ne planiram da u takve avanture idem sam, uvek zamolim caletovog druga (posto je cale manje strucan) koji se bavi ribolovom profi 40 i kusur godina pa sa njim kupujem... Ako imas nekoga pitaj zamoli ga (ili je), manje kosta tako nego da se zeznes ;) BISTRO!!!
 
Cek bre,polako sa predrasudama!Jel znas ti kakvi su feeder stapovi?Jel znas da su u proseku tezine bacanja (a NE akcije,to je nesto drugo) od 80-150gr?To sto ti pricaju o Savi je verujem dobra nebuloza,znas li koliko je 200gr olova,to ti je kao jedan malo stariji i glomazniji mobilni telefon ceo od OLOVA,sto je nerealno jer ona nije neka jaka planinska reka a i da jeste kao recimo Tara kod nas i to bi bilo preterivanje,za 100gr i da poverujem nekako,pale te!
Drugo ti kad kupis stap prosto MORAS da ocekujes i krupni ribu,nema sta da pises da ces kad steknes iskustvo kupiti nesto jace i bolje i... jer ti ne mozes da znas dal ces ribu zivota dobiti odmah na prvom-drugom-trecem pecanju,pa da se spremas za nesto ozbiljnije tek kad kupis ozbiljniji i skuplji pribor!
Pridji svakom ribolovu ozbiljno i opremljen za grdosiju od 50 kila,nema veze sto ces verovatno pecati komade od 5-10 kila recimo,takav som proguta bez problema i udicu 5/0 sa babuskom od 200gr,a da stavis nesto manje i slabije samo rizikujes da izgubis trofej!
Pozdrav :cool:

bio sam prošlog tjedna na pecanju na strugu, njemu sad vodostaj opada pa je brz. na jednom štapu sam imao hranilicu i u njoj kruh pomješan sa nekom šaranskom smjesom bila je teška možda oko 80 g. strug je tu hranilicu nosio ko od šale, zabaciš ravno a on nju odnese skoz naljevo. a sava koja je puno brža nego strug kad mu opada vodostaj možda bi i nosila olovo od 200 g ko od šale. a kako nebi nosila to olovo od 100 g što si ti rekao. nekažem ja da je feeder loš štap i znam ja da oni znaju biti do možda 200 grama zabacivanja ali mi se na njemu onaj jako tanak vrh čini kao slab za teža olova ( neznam, možda i nije slab). I daj mi reci dali ti možda znaš šta o SAMURAI rolama vidio sam ih danas u izlogu one trgovine u kojoj sam vidio taj shakespeare štap. neznam dali je to marka samurai ili su to role od abu garcie, jer sam vidio da abu garcia ima svoje role tipa samurai. pa ako znaš šta o tim samurai rolama javi:ok:
 

Back
Top