Instaliranje XP i Ubuntua

Guterill

Obećava
Banovan
Poruka
93
E ovako: hteo bih da formatiram C,D i E particiju (ukupno 230gb) i da instaliram XP pa Linux. Hteo bih da napravim particije tako da, kada se pokrene Win, on vidi tri particije (C: 30Gb, D: 70Gb, E: 70GB) a kada se pokrene Lin da vidi dve particije (C: 20Gb, D: 40GB- koliko ostane).Znam da instaliram XP ali ne znam da intaliram Lin (cuo sam od drugara da je mnogo lako) i ne znam kako da podesim te particije. Jos samo da dodam: znam kako se Win instalira ali ne znam kako to da podesim.
 
Hm, pazi, malo je komplikovano izvesti dual boot jer xp nece da prepozna ubuntu kad su na istom hardu... ali, moguche je... Ovako sam ja to odradio na lapu... Prvo, izvrshi defragmentaciju particija na kojima zelish da instalirash ubuntu... potom format u fat 32... Ovde prekidash i normalno odradish instalaciju windowsa i prilikom nje obrishesh one particije na kojima ces instalirati ubuntu. Posle instalacije xp ugasish makinu i ubacish live cd pokrenesh boot i pokrenesh live cd... tamo dvoklik na install i posle pratish uputstva... Sad, particije tj. velichinu odredjujesh sam ali najbitnije je da ti swap bude duplo vechi od ram memorije... druga particija neka ti bude root a nju editujesh sa / i sledeca editovana sa home... Kad stignesh do 82% tu ce da ti zakuca... to je normalno... moj savet, iskljuchi internet posle minut... Kad sve to odradish, javi se pa da nastavimo...
 
Kad stignesh do 82% tu ce da ti zakuca... to je normalno... moj savet, iskljuchi internet posle minut...


Sakal ne znam da li je pametno da gasi internet zbog updatea, ja sam to uradio ali nije hteo posle da mi uradi update
kad sam upalio ubuntu a ovako instalaciju produzi za nekih 15 min dok skine neki security update
 
Hm, ma jeste pametno... to je trik, kako ushtedeti na vremenu a usput, pocetnici tu uvek misle da neshto nije u redu pa dolazi do panike... Zato sam i napisao da se javi posle... Update sredjujesh kasnije sam... Odesh u sinaptik, pa repositorijumi pa setings... tu stikliras sve na prvoj, drugoj i trecoj strani... zatvorish pa reload i voila... sve sredjeno... E da, prebacish na main server i to je to... Zatvorish sinaptik i eto one narandzaste gore desno...
 
Hm, ma iskljuchis net na min. pa ga opet ukljuchis... cisto da ne gubish vreme... Posle instalacije odradish ono shto sam napisao i update pristizhu odmah... preciznije od 198 do 214 paketa... A mozes i da cekas, samo morash opet u sinaptik da prebacish na main server...
 

Back
Top