POEZIJA
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 26

Tema: POEZIJA

Zainteresovan član gogga (avatar)
    Učlanjen
    12.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano POEZIJA

recite mi ciju poeziju najvise volite da citate i koje su vam omiljene pesme......
    predlozite mi nesto za smotru recitatora....
    da li vise volite klasicnu ili modernu poeziju?
    domacu ili stranu?

Nov član
    Učlanjen
    19.03.2008.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: POEZIJA

predlažem mlade, neafirmisane pesnike! nekorišćeni potencijali - širiko polje dejstva vlastitoj energiji!

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Nema "klasične" ni "moderne" poezije. Ima samo dobre i loše.

A, tačno, treba i mlade, i tzv. "neafirmisane" pesnike. Sem toga, mnoge tzv. široj javnosti" ne tako znane, ali sjajne, koji se, na primer, mogu naći ako se potrudimo, i potražimo na sajtovima i forumima posvećenim književnosti.
    (Između ostalih: Tvorac grada, Bundolo, Snoviđenje, Eniyaroyah, Svet Knjiga, Mreža kreativnih ljudi, Knjizevnost.org, Metafora, Srbija zemlja heroja, Poezin...)

Aktivan član hedon29 (avatar)
    Učlanjen
    04.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Ne znam da li ce odstupati od teme, ali mene interesuje zasto neko pise pesme. Koji je razlog tome? Da li je neko razmisljao o tome i kakva su misljenja? Ja sam jedno vreme razmisljao, ali ideje do kojih sam dosao su me, tako reci, razocarale. Nametnuo mi se stav da je uzrok tog poriva isti kao i za profane i nedostojne stvari, sto mi je sasvim rastopilo zelju i nadahnuce koje se ima prilikom pisanja pesme.

Zainteresovan član anima.art (avatar)
    Učlanjen
    13.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    40

@ hedon 29

Čini mi se da je pisanje poezije ponekad koketiranje, egzibicionizam, mazohizam i egocentričnost. Razgolićavanje duše pred nepoznatim ljudima. Najintimnija osećanja se oblikuju u naštimane "stihove i rime" u očekivanju divljenja publike. Uživanje u svojim ljubavnim i sličnim jadima je očigledno. Ako su pesme još "protkane" kvazi filozofskom mudrošću, porivi autora su neskriveni.

Čitajući pojedine pesme otkrivam i drugi pristup pisanju poezije. Iz nekih pesama prosijava duhovnost, spontanost i lepota pisane reči.

U trenucima emotivnog naboja, pesma kao iskrica "iskoči" iz duše. Imam spoznaju takvih trenutaka inspiracije. Sama sam se začudila spontanom toku reči i sklopu izrečene misli.

Postoji mišljenje da je umetnost Božja blagodat. Duboko verujem da je poezija (iskrena, topla, jednostavna) govor duše. Nikada ni jedno umetničko delo nije nastalo kao svesna, u određenom vremenu usmerena konkretna aktivnost. Umetnost, naravno i poezija, je nadahnuće Stvoritelja u nama.

Učlanjen
    12.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

[QUOTE=anima.art;6237976]

"U trenucima emotivnog naboja, pesma kao iskrica "iskoči" iz duše. Imam spoznaju takvih trenutaka inspiracije. Sama sam se začudila spontanom toku reči i sklopu izrečene misli."

potpuno se slazem, nekad, jednostavno, reci pocinju same da teku...posle toga se osecam ispunjenom...ponekad i ponosnom jer znam da sam stvorila nesto dobro i ISKRENO, nesto moje, delic mene je postao ta pesma...
    i uglavnom, pisem za sebe, da bih sebe u neku ruku zadovoljila... ponekad pokazem svojim najmilijim, koji mogu da me kapiraju...

Učlanjen
    12.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

ali, moram da kazem da me pesme novopecenih "modernih" pesnikinja potpuno razocaravaju!
    toliko feminizma, grubih reci i psovki..toga se gnusam! ok je, ako bas moras da opsujes, ali ako ti je svaka druga rec...onda, cemu lepa knjizevnost???
    u cemu je poenta? kao, doba demokratije, pesnicka sloboda i slicno, pa ako napisem nesto doskora "zabranjeno", bice "waaaaau"!!!! kakva dobra stvar...itd.

Učlanjen
    13.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    40

@ gogga

Potenciranje "lepote ružnog" u savremenoj književnosti je u stvari ulagivanje "konzumentu". Umetnost nije "otvaranje očiju" ili "gleda majmun sebe u ogledalu" več otkrivanje i iskazivanje univerzalnog. I najtužnija i najsurovija istina u našem bivstvovanju može da se iskaže na najlepši način... Tama jezikom pesnika je izgubljena svetlost...ali to ne znači da ulepšava tamu.
    Vulgarni, nazovi, pesnici bahato tumaraju u tami za vlastitom izgubljenom svetlošću.

Učlanjen
    13.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    40

@ gogga

Za smotru recitatora ti predlažem SVANUĆE (Horhe Luis Borhes).
    Prava umetnost je uvek aktuelna.

(kraj pesme)

Ali opet se svet spasao.
    Svetlost prosijava izmišljajući prljave boje
    i sa izvesnom grižom savesti
    što sam saučestovao u uskrsnuću dana
    hitam kući,
    bezbojnoj i ledenoj, obasjanoj belom svetlošću,
    dok jedna ptica zaustavlja tišinu
    i dok istrošena noć
    ostaje u očima slepih.

Učlanjen
    04.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Citat Original postavio anima.art Pogledaj poruku
    @ gogga

Potenciranje "lepote ružnog" u savremenoj književnosti je u stvari ulagivanje "konzumentu". Umetnost nije "otvaranje očiju" ili "gleda majmun sebe u ogledalu" več otkrivanje i iskazivanje univerzalnog. I najtužnija i najsurovija istina u našem bivstvovanju može da se iskaže na najlepši način... Tama jezikom pesnika je izgubljena svetlost...ali to ne znači da ulepšava tamu.
    Vulgarni, nazovi, pesnici bahato tumaraju u tami za vlastitom izgubljenom svetlošću.
    Da, razlika izmedju poezije i onoga sto nije poezija je, cini mi se, upravo ta sposobnost da neko te surove istine i ruznocu iskaze na lep nacin, odnosno umetnicki. Ne znam kako se to postize, ali cini mi se da je to bas ta duhovnost koju neko poseduje, kako si rekla. Stvarno je tesko uspeti dodirnuti tu tanku granicu izmedju sladunjavosti i vulgarnosti.

Učlanjen
    04.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Citat Original postavio anima.art Pogledaj poruku
    @ gogga

Za smotru recitatora ti predlažem SVANUĆE (Horhe Luis Borhes).
    Prava umetnost je uvek aktuelna.

(kraj pesme)

Ali opet se svet spasao.
    Svetlost prosijava izmišljajući prljave boje
    i sa izvesnom grižom savesti
    što sam saučestovao u uskrsnuću dana
    hitam kući,
    bezbojnoj i ledenoj, obasjanoj belom svetlošću,
    dok jedna ptica zaustavlja tišinu
    i dok istrošena noć
    ostaje u očima slepih.
    Citiranje Borhesa mi je podstaklo razmisljanje o ta dva pravca koje si opisala u prvom postu, o egzibicionizmu i bozanskom daru. Sabata smatraju kao anti-Borhesom. Neka moja razmisljanja se saznivaju na paraleli Sabato-Borhes i Igo-Bodler. Da ne bih suvise otisao u apstrakciju, zadrzacu je na odnosu Igo-Bodler(mada mislim da je i u prvom slucaju prisutna ista ta suprotnost). Bodler je poslao neke svoje pesme Igou, koji za njih nije imao jasnu misao sta bi one trebalo da predstavljaju i koji je povod tome. Mislim da je Bodler tim cinom hteo da ponizi Igoovo shvatanje poezije, ali istovremeno mi se cini da je on zalio zbog nedostatka te "bozanske iskre" u njemu, odnosno njegovoj poeziji. Izgleda mi da se i Sabato odredjivao tako u odnosu na Borhesa. Kod Bodlera i Sabata je prisutna srdzba nevoljnika, za razliku od Igoa i Borhesa gde se istice ta zadovoljnost zivotom. Sabato istice da su sujeta i svi oni mracni nagoni coveka ono sto stvara umetnost. Moje osnovno pitanje je da li i jedno i drugo mogu biti umetnost, odnosno ti pokretaci u konkretnim ljudima.
    Poslednji put ažurirao/la hedon29 : 22.03.2008. u 10:37

Početnik dr.caligari (avatar)
    Učlanjen
    08.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Poezija nema svoju praktičnu svrhu niti će je ikada imati, ona je nedokučiva ili besmislena u tome je sva njena snaga...

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio dr.caligari Pogledaj poruku
    Poezija nema svoju praktičnu svrhu niti će je ikada imati, ona je nedokučiva ili besmislena u tome je sva njena snaga...
    A koja umetnost uopšte ima "praktičnu svrhu"? "Nedokučiva"... Hm... čemu mistifikacija? Naprotiv, prava, dobra poezija , njena snaga je upravo u - tome što NIJE nedokučiva. Ne treba to mešati s univerzalnošću, i neiscrpnošću tumačenja. "Nedokučivost" je, u stvari, najčešće samo opravdanje da se pod poezijom potura svašta. A, besmislena je baš tada.

Učlanjen
    12.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Mnogi misle da je poezija kao vid knjizevnosti stvarno besmislena i da bi svako umeo napisati po koju pesmu ili stih... Kako onda razlikovati dobru od lose poezije i da li uopste poeziju mozemo i tako podeliti?

Učlanjen
    12.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Moje licno misljenje je da je poezija u danasnje vrema kao muzika u danasnje vreme...
    Nekada je bila odlicna, a sada postoje lose kopije iili odlicni, ali neafirmisani pesnici (muzicari).

Primećen član
    Učlanjen
    10.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio gogga Pogledaj poruku
    Mnogi misle da je poezija kao vid knjizevnosti stvarno besmislena
    ko misli?

Učlanjen
    04.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Bas sam bio nejasan, ali mislim da bi jasnije bilo ono sto sam hteo reci kada bih mogao te pesme da iskopiram ovde. Uglavnom(ako me secanje dobro sluzi), te pesme su u sebi sadrzale i neku drugu stranu zivota, onu koju Igo i romanticari nisu opisivali. Kao da je na taj nacin Bodler hteo da ga nazove licemerom, i da sav taj "bozanski dar" izvrgne ruglu.

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio gogga Pogledaj poruku
    Mnogi misle da je poezija kao vid knjizevnosti stvarno besmislena i da bi svako umeo napisati po koju pesmu ili stih... Kako onda razlikovati dobru od lose poezije i da li uopste poeziju mozemo i tako podeliti?
    Da, dobro pitanje: - KO to misli? Misle oni, koje stalno pominjem, što pod "poezijom" poturaju svašta. Koji je - NAMERNO OBESMIŠLJAVAJU, i hermetizuju. Ne bi to bio problem da nije postalo, kako se to moderno kaže "mejnstrim", da se takve knjige nagrađuju i proglašavaju uzorom. A onda, mladi pesnici, povedeni, podražavaju.

A kako razlikovati... Čitati pre svega, klasične, starije "proverene" autore, a zatim, čitati što više, tražiti i među novim, te istinske sledbenike prave, dobre poezije...

Držati se nekih kriterijuma, da li spomenuh već negde na primer, definicije Bogdana Popovića, šta je pesma.

Jedan od "repera", trebalo bi da je, ipak, jasno "šta je pesnik hteo da kaže". Ovo je pojednostavljeno, naravno. Ali nikako ne treba prezirati tu staru frazu i smejati joj se, ona znači mnogo toga zapravo.
    Poslednji put ažurirao/la Милунка Савић : 22.03.2008. u 20:23

Učlanjen
    13.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    40

OPŠTI POGLED NA PESNIČKI JEZIK

"Ako je jezik uopšte sredstvo za sporazumevanje među ljudima i ako je njegova osnovna funkcija komunikacija (saopštavanje misli i misaona veza među ljudima - takozvana komunikativna funkcija jezika), onda je pesnički jezik sredstvo za umetničko sporazumevanje među ljudima, koje pored komunikativne dobija i umetničku funkciju; da slikovito i emocionalno što sugestivnije, što potpunije i što ekspresivnije saopšti jedno ljudsko stanje i jednu životnu istinu.

Dok se u običnom govoru čovek služi jezikom kao sredstvom za sporazumevanje uglavnom ne vodeći računa kako će izraziti svoje misli i osećanja, dotle književnik tome načinu poklanja naročitu pažnju, jer jezikom ne prenosi golu misao, već njime kao materijalom gradi svoje umetničke slike iz kojih misao i osećanje tek imaju da zrače. On hoće jezikom da stvori lepotu kao što je slikar stvara bojama, a muzičar zvukovima. Zbog toga se pred književnika postavljaju mnogi zadaci kada se služi jezikom: da njime stvori upečatljivu sliku iz života, da sintaksičkom i ritmičkom stilizacijom jezika prenese svoj emocionalni stav, da punoćom pojmova svojih reči najsažetije izrazi svoje misli i osećanja, pridajući tim rečima široko simbolično značenje, i uopšte da stvori što veći sklad između svoje jezičke umetničke slike i njenog značenja.

Talenat književnika umetnika ispoljava se u tome koliko ume i uspeva da odabere iz jezika one reči i izraze kojima će najpotpunije da prikaže stvarnost u skladu sa svojim umetničkim namerama. Ukoliko je taj sklad potpuniji i ukoliko je prikazivanje stvarnosti obuhvatnije i dublje, utoliko su i umetnička lepota i značaj jednog književnika veći i svestraniji."

Dr Dragiša Živković,

TEORIJA KNJIŽEVNOSTI
    SA TEORIJOM PISMENOSTI

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva - Beograd, 1988.

Učlanjen
    13.10.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio hedon29 Pogledaj poruku
    Citiranje Borhesa mi je podstaklo razmisljanje o ta dva pravca koje si opisala u prvom postu, o egzibicionizmu i bozanskom daru. Sabata smatraju kao anti-Borhesom. Neka moja razmisljanja se saznivaju na paraleli Sabato-Borhes i Igo-Bodler. Da ne bih suvise otisao u apstrakciju, zadrzacu je na odnosu Igo-Bodler(mada mislim da je i u prvom slucaju prisutna ista ta suprotnost). Bodler je poslao neke svoje pesme Igou, koji za njih nije imao jasnu misao sta bi one trebalo da predstavljaju i koji je povod tome. Mislim da je Bodler tim cinom hteo da ponizi Igoovo shvatanje poezije, ali istovremeno mi se cini da je on zalio zbog nedostatka te "bozanske iskre" u njemu, odnosno njegovoj poeziji. Izgleda mi da se i Sabato odredjivao tako u odnosu na Borhesa. Kod Bodlera i Sabata je prisutna srdzba nevoljnika, za razliku od Igoa i Borhesa gde se istice ta zadovoljnost zivotom. Sabato istice da su sujeta i svi oni mracni nagoni coveka ono sto stvara umetnost. Moje osnovno pitanje je da li i jedno i drugo mogu biti umetnost, odnosno ti pokretaci u konkretnim ljudima.
    "Pokretači u konkretnim ljudima" za stvaranje umetničkih dela su različiti i njih ne bih dovodila u vezu sa vrednošću umetničkog dela. Poznajem umetnike čija ličnost je u suštoj suprotnosti sa senzibilitetom njihovih dela. Tačno je i da mnogi zatvorenici, koje su pokretali "mračni nagoni čoveka", pišu lirsku poeziju.

Verujem da ja za stvaranje umetničkog dela potrebno posebno psihičko stanje: zaljubljenost, izuzetna sreća, emotivna praznina, čežnja, duboka tuga, izneverenost, gubitak nade i vere u ljude i vlastito postojanje.

Samo stvaranje je u stvari čin ispunjenja...sreća...osećaj igre (oživi dete u vama), a onda dolazi ono najteže. Delo odlazi od vas, ono je naspram vas, suprostavljeno... otuđeno. Divimo mu se - ili ga kritikujemo, čak i uništavamo... Sledi beskrajna praznina... do novog "pokretača", do nove inpiracije...

"Dok su u meni - pesme su divne,
    kad ih napišem - stihovi samo".

(Zmaj)

Početnik dr.caligari (avatar)
    Učlanjen
    08.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Poezija ne trpi definicije. Ona ako postoji prožima sve ako ne onda... Nje toliko bitna vrednost umetničkog dela jer ne postoji način na koji bi se ona mogla meriti, bitna je datost....

Fuu-chan nije na forumu
    Trenutna aktivnost? Pa, pokušavam da se oslobodim viška glodara! :D
    Zainteresovan član Fuu-chan (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2007.
    Pol
    ženski
    negde, malo zapadnije odavde, a malo istočnije od Valhale...
    Reputaciona moć
    40

To je tačno, ali samo donekle. Naravno da se vrednost umetničkog dela ne može egzaktno izmeriti, ali daleko od toga da nije važna. Ako se složimo oko jedne prilično labave, ali validne definicije: da umetničko delo nema praktičnu već isključivo estetsku svrhu, onda se vrednost nekog dela uslovno rečeno može meriti učinkom estetskog. Naravno, ne postoji neko uputstvo ili recept po kom se može pogledati u tabelu i tačno reći: e, ovo je umetničko delo, a ovo nije. To ostaje na onome ko recipira delo, a on onda mora posedovati veoma istančan osećaj za estetsko. A to je nešto što se ne može prosto naučiti, kao ni pisanje poezije.
    Dok sam bila mlađa, nisam bila veliki ljubitelj čiste poezije, jer je nisam dovoljno razumela, dok sam sa svakom vrstom proze bila u stanju da izađem na kraj. Međutim, tokom godina proučavanja književnosti, naučila sam kako treba prići poeziji i šta treba tražiti u njoj, gde treba postavljati pitanja, a gde ne. Sada mnogo više čitam poeziju, mada me i dalje košta izvesnog napora da dovedem sebe u ono egzaltirano stanje savršenog prijemnika, ali sad bar znam kako to da postignem.
    Što se tiče izbora, najviše mi leži poezija romantizma, zatim Bodler, i upravo ulazim u carstvo avangarde, pa kad je savladam donekle - javiću vam svoje utiske.
    Ako treba da izaberem jednog pesnika koji me uvek bez po muke pokreće - to bi onda bio Edgar Alan Po. I to ne samo zbog goth tematike, već zbog mnogih stvari koje njega čine izuzetno kvalitetnim i samosvesnim pesnikom.

Primećen član
    Učlanjen
    10.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

Fuu-chan, divan ti je post!!!

Fuu-chan nije na forumu
    Trenutna aktivnost? Pa, pokušavam da se oslobodim viška glodara! :D
    Zainteresovan član Fuu-chan (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2007.
    Pol
    ženski
    negde, malo zapadnije odavde, a malo istočnije od Valhale...
    Reputaciona moć
    40

... huh... ops: ... pa, hvala... malko sam se zanela...
    8-)

Zainteresovan član belo okruglo (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Licno, najdraza mi je Desanka Maksimovic jer tako pitomo dira strune duse. Ona je vecna, za sve generacije. Svidja mi se i par pesama Vaska Pope, mada me nervira sto takve nebuloze ponekad razumem. Ili barem mislim da razumem.Volim i rodoljubive pesme Milana Rakica.

Slične teme

1. Mp3- Poezija
    Autor Nina u forumu Romantika
    Odgovora: 1692
    Poslednja poruka: 16.09.2016., 20:41
  2. SF Poezija
    Autor analogdigit u forumu Književnost
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 16.09.2005., 17:59

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor