Narodni lekovi, sujeverja, običaji i slično

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Nadam se da ova tema neće prouzrokovati svađe kakve su se viđale na ovom forumu. Bilo bi lepo da se izbace vređanja tipa - ti si budala ili nenormalna ako to radiš ili misliš da je korisno; svako od nas je dovoljno odrastao da proceni da li će nešto pokušati ili ne da isproba.

Znači, volela bih da se u ovoj temi (bez prepucavanja) pišu sve narodne (ne)mudrosti u lečenju, saveti; počevši od skidanja temperature, zaustavljanja proliva, zaustavljanja krvarenja, lečenje modrica; pa sve do nošenja crvenih končića i ćilibarnih narukvica; može i one tipa beba 40- ti dan ne treba da spava kod kuće, ne znam zašto, znam da sam tu negde pročitala...
Mislim da bi bilo lepo skupiti sve to na jednom mestu, pa ko voli nek izvoli :wink:
 
Narodni lekovi su super nesto... Ja ih radije primenjujem nego ove hemiske...

- Za skidanje visoke temperature. Uzme se krompir, isitni se do nivoa kasaste mase, ne kuva se ili bilo sta slicno samo se onako ziv ispasira. Takav se pomesa sa sircetom. Onda se ta smesa saspe u carapu i to se onda jeli obuje na neoge. I drzi se nekoliko sati. On za razliku od lekova trajno obori temperaturu na nizi nivo.

- Za sinuse...
Uzme se lonac i napuni se vodom. Onda se to sve stavi na ringlu od sporeta i kad voda prokljuca naspe se unutra kao da oces caj da napravis kamilice i obavezno bosiljka. Onda se uzme pokrivac srednje debljine i pokrije se preko glave koja je jeli nadnesena nad serpom. Potrebno je udisati vrela isparenja sve dok ih ima da idu iz lonca. Nakon toga navuci vunenu kapu i otici na spavanje, u svakom slucaju nikako ne izlaziti napolje nakon ovog postupka. Usput osim sto sredjuje sinuse moze i da ukloni bubuljice i svu mast i prljavstinu iz pora na licu ako se duze primenjije.
 
Ja više volim hemiju. ne uništavam se, ali je delotvornije. A možda i zato što sam imala jedan problem koji lekari nisu umeli da reše, pa mi davali pogrešne lekove i onda smo prešli na te "narodne", pa ni oni nisu ništa radili, pa sam upoznala lekara koji zna šta radi i on mi je dao lek, hemiju, koja mi je pomogla i sada je se ok. Tako da nisam pobornik nerodnog lecenja. Moye neke sitne boljke, koje nisu ni jake niti bitne, ali za ozbiljnije stvari treba koristiti prave lekove.
 
E to sa krompirom u čarapama je i meni mama radila... pih al je gadan osećaj krompira na tabanu! :)
Znam da se obloge od rakije nikako ne koriste ukoliko je u pitanju gnojna angina, takođe se ne stavljaju na kožu ukoliko se pre toga ne namaže neka krema... Nisam probala ni jedno ni drugo, znam da je moja baba izgorela kožu na vratu sa tom rakijom:)
I kad sam imala upale i upale pluća, dr nam je preporučila da mi mama uveče namaže ispranu svinjsku mast na grudni koš, pa onda preko idu gaze ili krpe, pa preko normalno pidžama i tako se prespava... znam da mi je brzo sazreo šlajm i da me nisu bolela pluća kad se zakašljem... ne znam dal je to narodni lek pošto mi je dr preporučila :)
 
ok je, ali znaš da ti kad imaš neki problem sa piškenjem =) lekari kažu da uzmeš čaj od uve.
nedavno sam čitala da čaj od brusnice ne da bakterijama da prionu za mokraćni kanal, al to nije narodni lek nego medicinska studija. tu sam isto čitala da su ga davali starim licima u domu i da im urin posle nekog vremena nije onako smrdeo, tj nestao je smrad iz čitavog bloka! .. ili je to bio sok od brusnice..

u apotekama je kutija tog čaja 250din i skuplje. sine! u maksiju je bio neki za 80din i super je ukusan i sve, kad ja pogledam, a ono jabuka i hibiskus sa aromom brusnice =/
 
Meni su super te narodne umotvorine .... zato što su prirodne i ne mogu na naude.

Npr. za bolove u ušima - postoji neka biljka koja se zove ''čuvarkuće'' izgleda kao lotosov cvet u potpuno zelenoj boji, ali su joj listovi onako puni nekog soka ... Kaneš 2-3 kapi i bol nestane.

Npr. kad imaš proliv ... naprviš smesu od 1 kašičice crne kafe i dodaš čašicu rakije .. smućkaš ... i popiješ .... prestaje u roku od odmah ....

Npr. za bol jajnika ... dovoljna je obloga od belog vina, a za bol u grlu - obloga od komove rakije.


Eto ... to su neki prirodnjački lekovi za koje sam čula.
 
Znam da za pluća najbolje ide guščija mast. Ali pretpostavljam da ju je sad teže naći. Ali sirup od bokvice, garantovano sazreva šlajm - to je valjda mešavima narodno-farmaceutska.
Uvin čaj i čaj od brusnice - melem za bešiku!

Što se tiče skidanja tempereture rakijom ili alkoholom, kao upotrebljavaju se samo zato što brže isparavaju, ali kod osetljive kože sasvim dobro pomažu i hladni oblozi od vode.
 
ja imam mali i ne znam kako da ga se rešim. u stvari znam, al volim da jedem, šta ću =)

evo jednog izuzetno gadnog narodnog leka, iz druge ruke znam da je jako delotvoran.

na uboje (ne na otvorene rane, nego one uboje kad znaš da će sutra da ti izađe modrica ko jadran) se privije sitno seckan crni luk. modrice posle nema ni od korova, a i ne boli. al ne daj bože onome ko spava u istoj sobi s vama...
 
ok je, ali znaš da ti kad imaš neki problem sa piškenjem =) lekari kažu da uzmeš čaj od uve.
nedavno sam čitala da čaj od brusnice ne da bakterijama da prionu za mokraćni kanal, al to nije narodni lek nego medicinska studija. tu sam isto čitala da su ga davali starim licima u domu i da im urin posle nekog vremena nije onako smrdeo, tj nestao je smrad iz čitavog bloka! .. ili je to bio sok od brusnice..

u apotekama je kutija tog čaja 250din i skuplje. sine! u maksiju je bio neki za 80din i super je ukusan i sve, kad ja pogledam, a ono jabuka i hibiskus sa aromom brusnice =/

ma,kupiš 1 kg brusnice i kuvaš čaj...jest da je 1 kg,kod nas,bar 9 eura...ali ovi čajevi,navodno od brusnice su samo kao što ti reče,hibiskus i nema ni b.od brusnice...
 

Back
Top