Obavestenje za pocetnike i one koje interesuje numizmatika

notafilija

Zainteresovan član
Poruka
358
Nov sam na forumu, al bi hteo da napomenem pocetnicima par stvari.

1.Na svastarite-opredelite se za jedan period ili tematiku

2.Sakupljajte samo kvalitet (papirni novac UNC ako je moguce, jer dosta naseg novca je retkost, kao idealan primer je 1000 dinara-4000 kruna iz 1919 koju sam video samo jednom)

3.Sav papirni novac iz perioda Knjazevine i Kraljevine Srbije je redak-sem 10 dinara iz 1893.

4.Nasa numizmatika,bez obzira na kataloge je vise osobnog karaktera (procena retkosti nekih primeraka). Kao primer bi naveo da sam cesto dolazio do novcanice 10 dinara iz 1929 u UNC , a samo sam jednom imao 500 dinara 1935 takodje u UNC koju sam menjao sa neke gluposti.

5.Dobro se posavetujte sta imate. 90% numizmatike nije vredan, ali postoji onih 10% koji su uzasno vredni.

6.Obavezni su katalozi bez njih ne vredi da sakupljate. Sad su dostupni i preko neta – skinite ih.

7.Nezavaravajte se. Nas papirni novac spada u jedne od najredjih, i u svetu se dobro placa.

8.Budite svesni da je nemoguce za nase uslove sakupiti citave kolekcije.

9.Sami se gradite i nedozvolite uticaj drugih na vas, i zapamtite numizmatika je samo HOBI. Nije vredno imati redak novcic ako ces gladovati.

Sa sva pitanja mozete me kontaktirati na nikolajojinm@yahoo.com
 
свака част за упуте

требало би направити неки каталог (ако админ дозвољава) са сликама и ценама

Zlatko je napravio dobar katalog jugoslavenskog novca
Još jedan savjet: trudite se pronaći rjeđe i skuplje komade koji se uklapaju u vašu zbirku, oni jeftiniji i manje vrijedni će vremenom naići sami i bit će ih i viška
 
Posjedujem novcanicu od 100 dinara koja potice iz 1941 godine.Posto se ne razumem u filateliju i numizmatiku pokusacu da ju svojim rijecima opisem.Na njoj pise Srpska Narodna Banka,Narodna Banka Kraljevine Jugoslavije.Datum je 1.maj,1941.Na jednoj strani je seljak u narodnoj nosnji koji drzi trs grozdja i dvoglavi orao sa 4 slova S.Na drugoj strani je neka zena u haljini koja u lijevoj ruci drzi mac i na dnu je vodeni zig sa likom ali ne znam tacno koja osoba je u pitanju.Molim ako neko zna da mi kaze da li ta novcanica uopste vredi ili kome da se obratim za savet.hvala
 
Nov sam na forumu, al bi hteo da napomenem pocetnicima par stvari.

1.Na svastarite-opredelite se za jedan period ili tematiku

2.Sakupljajte samo kvalitet (papirni novac UNC ako je moguce, jer dosta naseg novca je retkost, kao idealan primer je 1000 dinara-4000 kruna iz 1919 koju sam video samo jednom)

3.Sav papirni novac iz perioda Knjazevine i Kraljevine Srbije je redak-sem 10 dinara iz 1893.

4.Nasa numizmatika,bez obzira na kataloge je vise osobnog karaktera (procena retkosti nekih primeraka). Kao primer bi naveo da sam cesto dolazio do novcanice 10 dinara iz 1929 u UNC , a samo sam jednom imao 500 dinara 1935 takodje u UNC koju sam menjao sa neke gluposti.

5.Dobro se posavetujte sta imate. 90% numizmatike nije vredan, ali postoji onih 10% koji su uzasno vredni.

6.Obavezni su katalozi bez njih ne vredi da sakupljate. Sad su dostupni i preko neta – skinite ih.

7.Nezavaravajte se. Nas papirni novac spada u jedne od najredjih, i u svetu se dobro placa.

8.Budite svesni da je nemoguce za nase uslove sakupiti citave kolekcije.

9.Sami se gradite i nedozvolite uticaj drugih na vas, i zapamtite numizmatika je samo HOBI. Nije vredno imati redak novcic ako ces gladovati.

Sa sva pitanja mozete me kontaktirati na nikolajojinm@yahoo.com
:worth: hvala bili ste stvarno iscrpni, pozdrav
 
Zbog pojave velikog broja falsifikata naročito papirnog novca, ne smijete biti prehlađeni jer se na njima još osjeti miris boje.Ovo važi za novčanice kraljevine jugoslavije i jugoslavije 1945 pa nadalje.Zato su unc koje su rijetke veoma tražene ali samo jedan komad da bi se napravili novi falsifikati.Ipak bolje je da kupite neku XF na kojoj se vidi da nije falsifikat.Shvatite da za prave kolekcionare novac ima dušu, svoju istoriju, onaj UNC to je novac bez duše, a nisi siguran da li vrijedi 1 ili 100EURa
 

Back
Top