Ко се боји радикала

dakica

Ističe se
Poruka
2.605
Ко се боји радикала


radikali.jpg

Да је косовско питање решено на обострано задовољство, и Срба и Албанаца, да је Србија у ЕУ или пред њеним вратима као кандидат, да ли би и тада постојао страх од доласка радикала на власт?

Уз косовско и европско питање тај страх данас несумњиво постоји. Свесни су га, уосталом, и радикали.

Томислав Николић и Александар Вучић, не само у кампањи за прошлогодишње парламентарне и скорашње председничке изборе, већ годинама и непитани, као мантру понављају да Србија с радикалима на челу неће улазити ни у какве ратове (Николић: „СРС никога не позива у рат”, 2006. године; „Ми нећемо ратовати. Нити можемо, нити хоћемо”, 2008.) и да земља неће бити изолована („Вучић је прецизирао да они, медији, покушавају да заплаше грађане да би победа Николића донела Србији санкције и изолацију”, 2004; Вучић: „Србија неће бити изолована... Већ осам година слушамо глупости о бирању између рата и будућности”, 2008.)

Ако се на интернет претраживачу Гугл укуцају речи „изолација, Србија, СРС” добије се преко 8.700 сајтова који нешто говоре о тој теми. Ако се укуца „изолација, Србија, ДС”, добије се преко 12.000 сајтова. Већ летимичан преглед показује у каквом се контексту налази која странка, па и какав медијски статус има: СРС се оптужује да гура Србију у изолацију или се радикали бране да се то неће десити; ДС, па и остали неће дозволити да држава буде усамљена и искључена из модерних светских токова. У сличном контексту ће се странке наћи ако се уз њих укуца реч „рат”.

У том смислу је и питање с почетка текста јер оно открива одређену правилност. Што је тежина државног проблема већа и што његово решење више подразумева укључење међународне заједнице то је страх од радикала већи. Чим проблем застане на границама Србије, он је све мањи. Радикали на локалном нивоу држе бар трећину Србије. Због тога се апсолутно нико не узбуђује. Ни у земљи, ни ван ње.

Страх од радикала има бар две димензије. Једна од њих је страх од радикала самих, као и од онога што они симболизују у добром делу јавности. Да би се тај страх објаснио треба се сетити кампање за други круг председничких избора. У тој кампањи тим Бориса Тадића за мету је одабрао Војислава Шешеља. Шешеља, као радикалског барјака и као меру страха, немаштине, несреће, синоним за рат, сукобе, конфронтацију са иностранством, зарђале кашике, витлање пиштољем, свега онога из деведесетих година чега се јавно радикали никада нису одрекли.

Бирајући Шешеља као мету Тадићев тим је, парадоксално, индиректно признао оно што је хтео да порекне: да радикали данас и радикали у Шешељево време ипак нису исто. Да јесу, мета би били Николић и Вучић, односно њихова недела почињена после одласка Шешеља у Хаг. И биће интересантно видети заплет уколико се обистине прогнозе да ће судија Антоанети Шешељу разрезати казну која ће бити једнака времену који је он провео у Хагу, те да постоји могућност да се Шешељ врати до краја ове године. Заплет ће постојати у Србији, али и у редовима радикала. Шта Шешељ може да стави на сто наспрам Николићевих два милиона гласова? Кога од њих двојице јавност, у ствари, види као лидера странке?

После одласка Шешеља у Хаг, радикали јесу постали „умивени”, али и даље постоји она, како је то већ негде речено, „радикалска непредвидивост”. Мање-више је сигурно да ће се они придржавати правила парламентарне игре (тога су се придржавали и деведесетих), али нико поуздано не може да каже када ће из њих проговорити њихов „умивенији”, а кад „прљавији” део. А прљавији део се и даље често излива, на пример пропитивањем да ли су крвна зрнца хрватског или српског порекла (Оливер Дулић), истрагама о усташком пореклу (Ивана Дулић-Марковић), ко је и како опљачкао новац („Тадићево окружење”).

Друга димензија страха, заправо, не потиче од радикала. То је страх од тога како ће тзв. међународна заједница реаговати и шта ће рећи уколико Србију буду предводили Шешељеви саборци, било да се налазе на председничкој функцији, било у влади. И ту се опет враћамо на успех који је постигао Тадићев тим. С тим што је врло вероватно да би се тај страх појавио или ће се појавити у случају неких других странака за које тзв. међународна заједница установи да су некооперативне. Реч је о усађеној, али за непуних двадесет година већ рефлексној реакцији.

Страх ће, на крају, одлучити 11. маја – страх да ћемо изгубити Косово или да нећемо ући у ЕУ. Иако је дилема Косово – ЕУ у суштини лажна, а страх опет увозни производ. Сва истраживања јавног мњења, па и лична искуства сваког грађанина, показују да је уверљива већина грађана и за Косово у Србији и за Србију у саставу ЕУ. Ове изборе нису затражили и расписали ни Тадић, ни Коштуница, ни Николић. И како год одлучили, кога год изабрали, којим год путем кренули, треба се сетити да тај избор није наш.

Раде Станић
[објављено: 16/03/2008]

Радикали су чудо!

radikali-tabela.jpg
 
Радикалима се замера на пропаганди. То би исто замерио и жутаћима.

Овај Политикин чланак је феноменалан, објективан и непристрасан како Б92 може само да машта.

Политици покушавају да прикаче да подржавају одређене политичке идеје, али само испадају невиђено смешни.
 
Uopste se ne treba plasiti dolaska radikala na vlast. Da se razumemo, meni se ljudi koji prebrojavaju krvna zrnca gade iz principa, a i radikalska demagogija mi isto nije bas omiljena. Ali nikome do sada nisu spichili sankcije samo zato sto je izabrao ovu ili onu stranku. Kao sto su i sami zapadni ambasadori izjavili, boli njih uvo ko je na vlasti u Srbiji, njih zanima kako se taj ponasa. A Toma & co ne daju nikakve nagovestaje da bi zapocinjali ili se ukljucivali u bilo koji regionalni pichvajz.
 
Ја се не плашим Радикала на власти, али да будем реална и искрена, њима заиста фале кадрови.
Ма шта лупам, свима фале кадрови.

S ovim bih se složio.

Ljudi s pravim idejama, koji osluškuju javnost i znaju kako se treba prilagođavati (naravno ne u negativnom kontekstu).

Sad, izvinjavam se što potenciram ime Maje Gojković, ali to je poslednji primer kako je teško probiti oklope već formiranih "bordova" u strankama ... Za mene je to žalosno, posebno sam se uzdao u nju i mislio da može ono što i sam mislim da treba ... :cry:
 
S ovim bih se složio.

Ljudi s pravim idejama, koji osluškuju javnost i znaju kako se treba prilagođavati (naravno ne u negativnom kontekstu).

Sad, izvinjavam se što potenciram ime Maje Gojković, ali to je poslednji primer kako je teško probiti oklope već formiranih "bordova" u strankama ... Za mene je to žalosno, posebno sam se uzdao u nju i mislio da može ono što i sam mislim da treba ... :cry:

I ja ih se slozio sa vama, da realno nasim politickim strankama fala dobri i strucni ljudi. Generalno svima, svako ima po 3-4 kvalitetna coveka i to je to.
 
Ne bi se desilo ništa ako bi RADIKALI došli na vlast..
1..Evropa nebi mogla da nas plaši neulaskom u EVROPU zbog radikala
2..Evropa nebi mogla da nas ucenjuje da ćemo živeti lošije jer sada živimo lošije,ne znamo za bolje.
3..Evropa nebi mogla da kaže da ćemo zaostajati za njom 100 godina , jer VEĆ zaostajemo
4..Evropa nam ništa nebi mogla osim u slučaju da odu na neku drugu planetu,pa da nas ne povedu..

Evropa i radikali pod ruku..
 
A pa ja ih se vala plašim. Patim 90te i to ti je.

Pamtim i ja 90-te, ali za njih su najmanje zaslužni radikali. Mnogi su faktori doprineli onom jadu i bedi.

Pre svega nas je uništila, u svakom pogledu, Miloševićeva diktatura. On je tada i vedrio i oblačio u Srbiji. Sve drugo ili drugi koji su se vrzmali po političkoj sceni Srbije tih godina su bili politička nedonoščad, uključujući tu i SRS.

Od bombardovanja, pa na ovamo, ta su nedonoščad odrasla i sazrela. Sve je sada drugačije, i otvaraju se putevi za drugačije bivstvovanje. Da li ćemo izabrati pravi, ne znam.

I kad spomenuh, Slobinu diktaturu... Ko je od njega napravio diktatora i dao mu u ruke mogućnost da nas urniše 10 godina? Po meni najveći krivac za to je zapad. Zašto zapad?
Pa, oni su Slobu nazivali garantom mira na Balkanu, dajući mu tako ulogu nezamenjivog faktora.
Oni su nam '92. uveli sankcije, zbog toga što je Alija pobio svoje građane u redu za hleb, koje su stvorile neviđenu bedu u državi, a samom Miloševiću prostor da u takvom okruženju radi šta hoće.

Zato molim da se prestane sa glupostima Šapera i ostalih Gebelsovih poklonika o radikalima kao sinonimu '90-ih.
 
Pamtim i ja 90-te, ali za njih su najmanje zaslužni radikali. Mnogi su faktori doprineli onom jadu i bedi.

Pre svega nas je uništila, u svakom pogledu, Miloševićeva diktatura. On je tada i vedrio i oblačio u Srbiji. Sve drugo ili drugi koji su se vrzmali po političkoj sceni Srbije tih godina su bili politička nedonoščad, uključujući tu i SRS.

Od bombardovanja, pa na ovamo, ta su nedonoščad odrasla i sazrela. Sve je sada drugačije, i otvaraju se putevi za drugačije bivstvovanje. Da li ćemo izabrati pravi, ne znam.

I kad spomenuh, Slobinu diktaturu... Ko je od njega napravio diktatora i dao mu u ruke mogućnost da nas urniše 10 godina? Po meni najveći krivac za to je zapad. Zašto zapad?
Pa, oni su Slobu nazivali garantom mira na Balkanu, dajući mu tako ulogu nezamenjivog faktora.
Oni su nam '92. uveli sankcije, zbog toga što je Alija pobio svoje građane u redu za hleb, koje su stvorile neviđenu bedu u državi, a samom Miloševiću prostor da u takvom okruženju radi šta hoće.

Zato molim da se prestane sa glupostima Šapera i ostalih Gebelsovih poklonika o radikalima kao sinonimu '90-ih.

Savršena introspekcija. Kao i na pravo mesto upećena "molba" . ;-)
 
Ја се не плашим Радикала на власти, али да будем реална и искрена, њима заиста фале кадрови.
Ма шта лупам, свима фале кадрови.

svim strankama fale kadrovi i ni za jednu stranku nije problem to sto nema kadra, problem je sto u stranka postoji misljenje da stranacki aktivista mora PO SVAKU CENU da bude na nekoj odredjenoj funkciji pa makar nemao veze blage sa poslom koji obavlja.

nadam se da radikali kad osvoje vlast nece upasti u tu zamku i da ce ljude pre svega birati po strucnosti a ne na osnovu clanstva i privrzenosti stranci.
 
Dolaska radikala se plasi svako ko se seca bede, ratova, hiperinflacije i ostalih lepota devedestih. Oni koji su se tad nalupali para zele da im se to vreme vrati. Dzaba sad Toma hoce da kaze da nisu oni to, nikad se nije odrekao ni Seselja ni Slobe niti sme, samo manje prica o tome jer je ukapirao da narodu nije do rata nego do zivota.
 
Ne bi se desilo ništa ako bi RADIKALI došli na vlast..
1..Evropa nebi mogla da nas plaši neulaskom u EVROPU zbog radikala
2..Evropa nebi mogla da nas ucenjuje da ćemo živeti lošije jer sada živimo lošije,ne znamo za bolje.
3..Evropa nebi mogla da kaže da ćemo zaostajati za njom 100 godina , jer VEĆ zaostajemo
4..Evropa nam ništa nebi mogla osim u slučaju da odu na neku drugu planetu,pa da nas ne povedu..

Evropa i radikali pod ruku..
Психо, јеси ти доживео неку метаморфозу, или ми се чини?:lol:
 
svim strankama fale kadrovi i ni za jednu stranku nije problem to sto nema kadra, problem je sto u stranka postoji misljenje da stranacki aktivista mora PO SVAKU CENU da bude na nekoj odredjenoj funkciji pa makar nemao veze blage sa poslom koji obavlja.

nadam se da radikali kad osvoje vlast nece upasti u tu zamku i da ce ljude pre svega birati po strucnosti a ne na osnovu clanstva i privrzenosti stranci.
Бојим се да неће...мислим да се већ међу њима зна ко на које министарство пуца.

Мени наше странке, заиста личе на Комунистичку партију.
Један доживотни лидер!
Телевизије играју како они свирају!

Цела политичка и друштвена сцена ми личи на описе Комунистичке.
И данас смо сведоци како овдашњи модератор банује све који мисле супротно њему, а врх форума не реагује.

Па стварно, на шта вам то личи?

А реко лепо једном на тв-у Др Воја Коштуница да је за излазак из комунизма потребно, нараоду малом као што смо ми, бар 60 година.
Наравно, то није сам смислио, то су показале велике Европско-Америчке студије.:D
 
Pamtim i ja 90-te, ali za njih su najmanje zaslužni radikali. Mnogi su faktori doprineli onom jadu i bedi.

Pre svega nas je uništila, u svakom pogledu, Miloševićeva diktatura. On je tada i vedrio i oblačio u Srbiji. Sve drugo ili drugi koji su se vrzmali po političkoj sceni Srbije tih godina su bili politička nedonoščad, uključujući tu i SRS.

Od bombardovanja, pa na ovamo, ta su nedonoščad odrasla i sazrela. Sve je sada drugačije, i otvaraju se putevi za drugačije bivstvovanje. Da li ćemo izabrati pravi, ne znam.

I kad spomenuh, Slobinu diktaturu... Ko je od njega napravio diktatora i dao mu u ruke mogućnost da nas urniše 10 godina? Po meni najveći krivac za to je zapad. Zašto zapad?
Pa, oni su Slobu nazivali garantom mira na Balkanu, dajući mu tako ulogu nezamenjivog faktora.
Oni su nam '92. uveli sankcije, zbog toga što je Alija pobio svoje građane u redu za hleb, koje su stvorile neviđenu bedu u državi, a samom Miloševiću prostor da u takvom okruženju radi šta hoće.

Zato molim da se prestane sa glupostima Šapera i ostalih Gebelsovih poklonika o radikalima kao sinonimu '90-ih.


Sve ovo bi bilo apsolutno tačno kad čovek, kao intelektualno biće, ne bi pamtio. Da možemo da izbrišemo iz memorije sve ono što su isti ovi ljudi, koji danas vode SRS, činili devedesetih godina. Da možemo da zaboravimo svu onu svesrdnu podršku koju su davali politici SPS, kako su okretali glavu, a možda, kažem možda i učestvovali u najvećoj pljački naroda od postanka Srbije do danas. Kako su podržavali Miloševića u njegovoj izdaji srpskog naroda u BiH i Hrvatskoj i još mnogo toga što bi se dalo naći u njihovom delovanju devedesetih. A ponavljam: to su isti ti ljudi na čelu stranke. Nisu neki drugi, bolji, potpuno isti. Fali im samo glavešina.

Drago mi je zbog vas kad takve stvari možete da zaboravite. Sigurno da je tako lakše, ali to ne znači da je i bolje. Ko nam garantuje da iste greške neće ponoviti i 2008-20012.? To je dug period i mnogo toga može da se (ne)uradi za četiri godine. A mi, (Srbija) ovako ranjivi kakvi smo sada, teško da bismo podneli još jedan tako loš period.

Ja ne mogu i neću da im zaboravim. Ni ratove, ni kradje, ni siromaštvo, niti i jednu jedinu stvar koju su uradili devedesetih i moj glas im nikad neće pomoći da to i ponove. A za vas, zaista ne znam. Mogu samo da kažem: blago vama.
 
Bilo nam je super 90-ih...
Imao sam od Jezde i Dafine po 150maraka mesečno a moji radili za 5maraka..
Bilo nam je mnogo lepo..Na početku reda za ulje jedna cena, a kad dođeš na red, druga cena..
Uživao sam u sivoj ekonomiji,jureći za benzinom preko granice...
Sankcije su život....
 
Dolaska radikala se plasi svako ko se seca bede, ratova, hiperinflacije i ostalih lepota devedestih. Oni koji su se tad nalupali para zele da im se to vreme vrati. Dzaba sad Toma hoce da kaze da nisu oni to, nikad se nije odrekao ni Seselja ni Slobe niti sme, samo manje prica o tome jer je ukapirao da narodu nije do rata nego do zivota.

ja se svega secam bas kao sto si rekao i zato sam sebi obecao da cu da odem u tri lepe ako oni pobede. nije dobro ni ovako ali tek smo ga ondaK naebali. ja verujem da je toma gori od seselja i da nije ukapirao da nam je do zivota
 

Back
Top