Lov na srndaca

Pravilnikom utvrdjen iznos za divljac ulovljenu u krivlovu:
za srndaca u zavisnosti od poena je od 30.000 - 300.000din
za srndaca bez rogovlja ili sa rogovljem u bastu je 100.000.
za srnu 30.000din

Odhovara se krivicno u svakom od slucajeva a oruzje i sve korisceno u krivolovu oduzima se ili trajno ili do konacne odluke suda. Puska sasvim sigurno odlazi i sa njom dozvola za oruzje. Pa gledaj sta ces? Lovnu kartu ukoliko si negde clan, takodje gubis bar na 5 godina.
Ukoliko si imalac oruzja mogu ti ga oduzeti i ako pravis problem u ulici ili te neko prijavi da se pobijes na javnom mestu itd...porodicne svadje i ostale gluposti.

P.S. gaco, brate znam da se u isto vreme love i veprovi....ali to je po meni sasvim drugacija vrsta lova od lova na srndace, drugacija divljac, svaki lov je gusht za sebe i zato ono rekoh.;)
Prijatelju znam da je svaki lov gust, tu se slazemo i mislim da nas je sve manje lovaca kojima lov predstavlja zadovoljstvo.Cesto imam priliku da vidim lovce koje interesuje samo pucanje i odstrel i nista vise od toga.Kad bi mogli za dan da odstrele sve.Jedan stari lovac je rekao,pravog lovca ces videti u martu i aprilu u lovistu kad nosi so i hranu divljaci.Koliko nas ima takvih?
 
Pa ako su u tvom Udruženju takvi valjda nisu svi isti ima mesta gde lovočuvarska
služba radi svoj poso kako treba. A da ti kažem još nešto nije taj poso baš tako lak
jer lovočuvari rade bez ikakve zaštite i za bedne plate, a svi znamo na šta su sve spremne
lovokradice.
 
A sta mislite koliko tek stetu nanose nase uprave i lovocuvarske slizbe !? I ko ce njih da uhvati na delu??
Evo, u mom mestu su skoro ubacili fazansku divljac ( jedan fazan i dve koke po lovcu), o kolicini da ne govorimo ali postoji sumnja da su ubacene koke vec iznosene, to jest ociscena neka fazanerija i opran novac!
E sad, kako nas oni vode i koliko smo mi aktivni da to sprecimo, divljaci ce biti sve manje!
Pa ako su u tvom Udruženju takvi nemora da su svi takvi .Ima lovočuvara koji svojposo rade svesno i
pošteno. A nemože se reći da je baš lak poso lovočuvara i nikad nemože lovočuvar sam da spreči
lovokrađu već svi mi koji želimo da sprečimo lovokrađu moramo da budemo lovočuvari.
 
A sta mislite koliko tek stetu nanose nase uprave i lovocuvarske slizbe !? I ko ce njih da uhvati na delu??
Evo, u mom mestu su skoro ubacili fazansku divljac ( jedan fazan i dve koke po lovcu), o kolicini da ne govorimo ali postoji sumnja da su ubacene koke vec iznosene, to jest ociscena neka fazanerija i opran novac!
E sad, kako nas oni vode i koliko smo mi aktivni da to sprecimo, divljaci ce biti sve manje!

Nemora da znači da su svi lovočuvari isti ima i poštenih lovočuvara,a mi svi moramo da budemo lovočuvari ako hoćemo da zaštitimo divljač
 
Prijatelju znam da je svaki lov gust, tu se slazemo i mislim da nas je sve manje lovaca kojima lov predstavlja zadovoljstvo.Cesto imam priliku da vidim lovce koje interesuje samo pucanje i odstrel i nista vise od toga.Kad bi mogli za dan da odstrele sve.Jedan stari lovac je rekao,pravog lovca ces videti u martu i aprilu u lovistu kad nosi so i hranu divljaci.Koliko nas ima takvih?

Znam i zbog takvih lov vise ne lici na lov, stari dobri lepi lov.....
niko ne ide u lov zato sto je gladan i treba mu da se najede, nego zbog prirode, divljaci, da se lepo druzimo, da se ne puca na sve sto se vidi a i ne vidi, da niko ne pravi problem pa svima presedne sve, ako se nesto odstreli lepo, ako ne - nista strashno... itd..itd..znas sta hocu da kazem.

Pravog lovca ces videti i u decembru ako je smrzlo i pao sneg, januaru, februaru, ne samo u martu i aprilu, a cesto i u setnji po lovistu, bez puske...;)
naleti se na ponekad na ponekog u krivolovu, pomogne se kolegi lovocuvaru itd...itd...ima tu jos mnogo toga sto bih hteo reci ali da ne davim.
 
Nemam razloga ad te lazem,ako mi neverujes idi auto putem,ako neizbrois preko sto srna.Onda treba dioptrija.Kad vidis automobil da uvece ide zaustavnom trakom na auto putu polako uvece znaj da lovi srne.

ja ti verujem jer u ovo doba sume su bez hrane za njih, zirenje je izostalo drugu godinu zaredom, mozda ima po malo brsta a na otvorenom ima sta da se pase, sto livada, sto niklih zitarica i zato se vidjaju u mozda vecem broju....od onog na sta smo navikli da vidimo.
Ali zato verujem da je to pristojna vecina u tom delu, jer divljac uglavnom zna gde ima koje hrane i dolazi tamo gde ima.;)


Ali to svakako nije razlog da se ide zaustavnom trakom i puca na njih.:evil:
Pre par dana sam prosao auto-putem do skretanja za Pozarevac i nijednu nisam video nigde, doduse nije bilo ni vreme kad divljac izlazi.
 
@borob,
ima i toga ali nisam za kolektivnu osudu, da svi lovocuvari i upravnici ne valjaju i da su bitange.
Sve se da proveriti pa i to, za fazansku divljac i bolje je ici ciljano na odredjene slucajeve na koje se sumnja ili smrde na prevaru..
Znam puno dobrih i postenih ljudi koji su tkzv. uprava i znam iz konkretnih slucajeva da ne mogu da izbore sa banditima koji su iznad njih.
 
Ako hoćete da imate srneću divljač onda iznesite so na teren postavite ga gde god stignete nemora da se prave specijalna solišta pa će da vidite rezultate. Što više soli više će i srna da bude a i mnogo bolji trofeji.
 
E, moj druze @stomire,
prvo treba da imas kome da izneses so...dzaba da nosis ako nema srnece divljaci a i ono malo sto pristigne jedva spasavamo od krivolovaca..
Svaki izdubljeni panj moze posluziti kao soliste...i hranu iznosimo kad je bilo ono mnogo hladno i sneg, ceo decembar i januar.

Ma bandita ima svuda...evo sad cujem za neku frku oko fazanerije "kosava" i nekog lika -lovnog inspektora...neki smrad trazio mito. A zakon se krsi na svakom koraku, au bre mnogo "heroja" kojima treba kresati krila....
 
Pozdrav iz Valjeva,situacija kod mene u lovistu je odlicna.Prvo ove godine smo podigli ostrel sa 30 na 60 SRNDACA,sto je veoma dobro za nas lovce VALJEVSKOG kraja.Solista se obilaze uveliko,skoro svaki dan.Ja na srnecu divljac sam do prosle godine koristio FERLAHOV DRILING u kalibru 6,5x53R,odlican kalibar za SRNDACA,ali je metak mnogo skup.Pa zato sad prodajem taj top,ali sam pre neki dan kupio jednu dobru papovku radjena je za AMERICKO trziste.I sad je nameravam da lovim sa njom srndace po mom lovistu i naravno i po drugim lovistima u SRBIJI.
Veliki pozdrav za sve lovce od Vlade iz Valjeva
 
ZVANICNI PODACI:
"Srnece divljaci ima oko 80.000 sto je 5 PUTA MANJE nego pre 15-ak godina. Srndaca ima oko 20.000 a trofejna vrednost rogovlja je slaba. Na pocetku lovne sezone lovice se do 15.maja, trofejni srndaci (???) a sezona srndaca slabe trofejne vrednosti "skartova" pocinje 16.maja a zavrsava se 1.oktobra.

Brojnost snece divljaci razlikuje se od lovista do lovista. Najbolje je u Vojvodini - Novi Knezevac, Kanjiza, Senta, Ada... U Sumadiji je ima dosta na obroncima Rudnika, a u Stragarima je prava suma srndaca. (???)
Najlosije je na jugu i istoku Srbije. Tu je brojnost na granici ispod bioloskog minimuma. Lovista su gotovo ociscena od srnece divljaci!!!"

P.S. zanimljiuvo je da je Pnatelic pre mesec dana izjavio da srnece divljaci ima oko 120.000 a godinama unazad je cifra bila uvek 100.000. Kao da uopste nije bilo podmlatka...konkretno pratim srnecu divljac i "novine" koje se izjavljuju i izvaljuju na tu temu jer je to moja omiljena divljac i cini mi se da je jedino istinito ono s pocetka, za sever Vojvodine.
U "mom" lovistu 5 godina unazad nije dozvoljen odstrel nijednog srndaca jer ih NEMA...

Ako je ovo za Valjevo tacno a voleo bih da jeste onda je super, mada sam cuo nesto drugaciju verziju.
Osim solista, zaboravih, jako je vazno ocuvanje stanista srnece divljaci o cemu se uopste ne vodi racuna niti je ijedno udruzenje rec progovorilo na tu temu.
 
Pa počinje sezona lova na srndaća. Drago mi je vidjeti da ima dosta lovaca koji se interesuju za stanje u lovstvu. Samo ako se ukazuje i razmatra neki problem on će početi i da se rješava. Najgore je ako se problem zataškava i prećutno odobrava.
Ja sam već mnogo puta ukazivao na dosta loše stanje u lovstvu. država Srbija je pokazala potpunu nebrigu za oblast lovstva, zadnji oblici socijalističkog samoupravljanja su zadržani u oblasti lovstva, LSS i LSV nikada za zadnjih 15 godina nisu organizovali nijedan seminar ili bilo kakav sastanak sa stručnim službama Lovačkih udruženja koji su temelj lovstva....O ovim i još mnogo drugih problemima sam pisao i Vladi R.Srbije i resornom ministarstvu...no to njih uopšte ne zanima.
Međutim sve dođe na svoje pa će i to. Do tada potrebno je da svi lovci dobro probude svoju savjest i po tome postupaju. Najveći problem kod pada brojnosti srneće divljači je veliki krivolov koji je u nekim slučajevima organizovan.

Dobro proučite kako je zakon regulisao lov srndaća...način lova...vrstu oružja i municije...lovite prema izdatoj dozvoli...i dobar pogled !
 
Cini se da lovci slabo ucestvuju u diskusijama, sto se za ribolovce ne bi moglo reci i to je znak da lovci jos uvek "spavaju" i cekaju da problem resi neko drugi.
Nece niko drugi, a ako budemo sacekali da neko drugi resava, onda smo ga ugasili.

Miso, slazem se s tobom, nijedan problem i ne moze da bude resen ukoliko nije prikazan kao problem, ako se zataskava, laze i precutkuje, kao foliramo se da ga nema...sve je super itd...
a i vrapci znaju da nije.

Baratanje ciframa onako ofrlje i odokativno je mnogo losa pojava kojom se celnici LSS i LSV obilno sluze. Pa pogledaj samo kolika je ralika izmedju 80.000 i 120.000 , 40.000 covece (trecina, odnosno polovina populacije).
Mada, moram priznati da je stanje u Vojvodini malo bolje nego u ostatku Srbije.
Nije samo krivolov, ima i trovanja i stradanja po putevima, i zamki, pasa lutalica itd...problem unistavanja stanista na koji LSS nije nikad nijedan dopis napisao a ni LSV...

P.S. kome si pisao tacno? Ako nije problem posalji mi na PP i sta si pisao pa da ja nakitim jos malo , pa cu i ja da posaljem opet. I ja sam vec pisao i dobio odgovor.
Zabrinut sam za moju omiljenu divljac...kako je bilo do pre 10-ak godina a kako je sada.
 
ZVANICNI PODACI:
"Srnece divljaci ima oko 80.000 sto je 5 PUTA MANJE nego pre 15-ak godina. Srndaca ima oko 20.000 a trofejna vrednost rogovlja je slaba. Na pocetku lovne sezone lovice se do 15.maja, trofejni srndaci (???) a sezona srndaca slabe trofejne vrednosti "skartova" pocinje 16.maja a zavrsava se 1.oktobra.

Brojnost snece divljaci razlikuje se od lovista do lovista. Najbolje je u Vojvodini - Novi Knezevac, Kanjiza, Senta, Ada... U Sumadiji je ima dosta na obroncima Rudnika, a u Stragarima je prava suma srndaca. (???)
Najlosije je na jugu i istoku Srbije. Tu je brojnost na granici ispod bioloskog minimuma. Lovista su gotovo ociscena od srnece divljaci!!!"

P.S. zanimljiuvo je da je Pnatelic pre mesec dana izjavio da srnece divljaci ima oko 120.000 a godinama unazad je cifra bila uvek 100.000. Kao da uopste nije bilo podmlatka...konkretno pratim srnecu divljac i "novine" koje se izjavljuju i izvaljuju na tu temu jer je to moja omiljena divljac i cini mi se da je jedino istinito ono s pocetka, za sever Vojvodine.
U "mom" lovistu 5 godina unazad nije dozvoljen odstrel nijednog srndaca jer ih NEMA...

Ako je ovo za Valjevo tacno a voleo bih da jeste onda je super, mada sam cuo nesto drugaciju verziju.
Osim solista, zaboravih, jako je vazno ocuvanje stanista srnece divljaci o cemu se uopste ne vodi racuna niti je ijedno udruzenje rec progovorilo na tu temu.[/QUO
Pozdrav neznam sta si ti cuo ali ja kao podpresednik lovnog turizma,kod mene u UDRUZENJU,mogu ti samo izneti da sam dobio ponudu za dolazak 5 SPANACA kod nas na ostrel srndaca u aprilskom roku.
Iskreno ti kazem ne samo tebi vec i ostalima lovcima,samo se dobrom politikom treba baviti i u lov ulagati i sve ce biti uredu.
Evo jos jedna informacija vezana za moje drustvo,za tri godine mi smo pustili preko 18.000 FAZANA,sto nije ni jedno drustvo u SRBIJI pustilo za 3 godine.
Ove godine je pusteno jos 3000 fazana odraslih i 1000 zeceva,planira se da se iduce godine u lov pusti i AMERICKA CURKA, I DIVOKOZA obe vrste divljaci samo za komercijalu ,a za lovce nas ce biti pusteno oko 2000 MORKI,koje ce se loviti u periodu izmedju avgusta i oktobra iduce godine.
Toliko iz Valjeva,rec prepustam tebi,pozdrav i cujemo se
 
Pozdrav i tebi Kukurek i svim kolegama,
procitao sam tvoj post na temi o Krivolovu i sad sam malo u dilemi, ili te tamo nisam skapirao bas najbolje,(oko LSV) ali nema veze, sad smo kod ovoga.
Konkretno za Valjevo cuo sam, i ne samo ja, da su cifre malo naduvane i to sto hoce da dodju ti spanci to sad nije bitno i nema veze sa ovim o cemu pricamo. Neka dodju, samo zelim da te zamolim da vodite domacinski racuna o lovistu...nema veze sto su oni stranci ...ybt.dodju nasi iz dijaspore i odma se napravi haos, poroksaju sve sto vide (ima svez primer s kraja decembra prosle godine).:x
Drugo, za Rudnik, sa okolinom, takodje naduvano jer negde u arhivi sam imao neki papir od pre par godina gde oni kukaju kako ni zeca vise nemaju u lovistu, ni svraku, nista..

Slazem se da u divljac i lovista treba ulagati i to mnooogo vise nego sto se sada ulaze, takodje i u edukaciju clanstva, na razne nacine i sa vise aspekata. Ako se nastavi ovim tempom nebrige, za koju godinu nece imati sta da se lovi....:shock: Odgovornost snose glavni koji bi samo da ne talasaju nikoga iz straha za svoje gu...-fotelje i privilegije a trebalo je do sada vec mnogo toga da urade...

Lepo je sto ste pustili toliko fazana, znaci sad bi trebalo da ih imaaaaaa...:)
Odakle vam zecevi i po kojoj ceni su nabavljeni? Zasto vam je trebalo 500parova?
Imate li terene za divokozu? Divokoze su istrebljene sa mnogih stanista na koja bi mogle da se unesu ponovo.:?:
I ko izdaje dozvolu da se unesu alohtone vrste?

Sve ovo pitam da bi i ostale kolege cule i saznale mozda nesto novo i na svom terenu primenili ili pokrenuli neku novu inicjativu.

Pozdrav iz Beograda.....:)
kad stignes odgovori i nemoj se ljutiti, ja sam uvek direktan...
za sever Vojvodine nema primedbi, zaista je tako i mnogo je lepo i proci kroz ta lovista, svuda ima divljaci da se bar vidi...:)
i ja bih voleo da je i u ostatku Srbije tako ali nije.
 
Capreolus kolega,nisu uopste naduvane brojke divljaci,zeceve smo kupovali od kolega iz BACKE TOPOLE i dobili smo zecevo od kolega iz zbratimnjeog grada ZRENJANINA.
Divokuzu smo uvezi iz RUMUNIJE,i spremamo se da je pustimo u ogradjeni prostor na planini MEDVEDNIK.
Pozdrav
 
Verovatno je najgora situacija po pitanju srna, a i divljaci uopste kod mene u Toplici (direktno mislim na opstinu Blace). Zimus sam video tri srne kada sam isao peske u Blace u skolu. Nije proslo nedelju dana a vec sam cuo da je policija nasla kozu i iznutrice od srne. Kod nas je svakako problem u mentalitetu, nasi "lovci" iz sela pucaju u sve sto se krece pa cak i u orlove misare (kao napadaju golubove). A pored toga imamo i pasa lutalica na pretek, ali hvala bogu za njih imam resenje- floberica CZ99 PREC. pa medju oci (eh kad bi mogli tako i lovokradice).
 

Back
Top