potreban mi je savet oko programskih jezika
Prikazujem rezultate 1 do 24 od 24

Tema: potreban mi je savet oko programskih jezika

Početnik
    Učlanjen
    08.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano potreban mi je savet oko programskih jezika

Potreban mi je savet koji programski jezik da krenem da ucim do kraja . Na Visual Basic sam se dosta naviko posto samo i u njemu radim do sada sam napravio veliki br. KVIZOVA i neke sitne programcice medjuti dosta njih me savetuje da bezim od visual basic-a. Treba mi savet na koji jezik da se prebacim - deplhi,(komlikovani)c,c++,pascal,java itd

molim vas dajte neki od svoji saveta :wink:

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

moj savet delphi, ali samo ako znas pascal jezik. za delphi imas milion komponenti kojima mozes da uradis sve, lak je za ucenje i jako mocan.

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

C++ ... bez malo univerzalni jezik za sve upotrebe.

iluzionista
    Guest

Podrazumevano

Citat Original postavio Incognito
    C++ ... bez malo univerzalni jezik za sve upotrebe.
    Slazem se. Mada bi ja preporucio C. Ali ne smem, jer mu fale neki vazni elementi C++a.

Ma objektni C.

Početnik
    Učlanjen
    06.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Najbolje ti je da dobro razradis Visual Basic pogotovo .net jer je jako mocan ko kaze da nije laze prvo uradi dosta stvari u njemu pa predji na c++ (polako)

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

C++ i gotovo, nema tu neke priche.

Kad to savladash i Java i C# su ti pft!

Veoma poznat
    Učlanjen
    07.12.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: potreban mi je savet oko programskih jezika

Citat Original postavio Veverica_igor_89_Dead
    Potreban mi je savet koji programski jezik da krenem da ucim do kraja . Na Visual Basic sam se dosta naviko posto samo i u njemu radim do sada sam napravio veliki br. KVIZOVA i neke sitne programcice medjuti dosta njih me savetuje da bezim od visual basic-a. Treba mi savet na koji jezik da se prebacim - deplhi,(komlikovani)c,c++,pascal,java itd

molim vas dajte neki od svoji saveta :wink:

daj kvizove!!

SluX
    Guest

Podrazumevano Delphi definitivno

To ti je moja preporuka.Moze da uradi sve sto i c, istom brzinom, a kod mu je lepsi 5 puta.

Ghost is my name
    Guest

Podrazumevano Znaci Delphi i nema grese

znaci slobdno bi mogao da krenem bez ikakvog straha da ucim Delhi - a visual basic da batalim

a da li je tacno da je kod^ pascal-u i delphi-u isti

koju mi knjgu predlazete za pocetak

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

pa da, u sustini je sintaksa ista samo sto imas klase. stvarno nisam naiso na stvar koja ne moze da se uradi u delphi.
    dobra knjiga je bila delphi biblija. sad ne znam

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.03.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Knijge

Znam dve: Delphi za pocetnike(ne znam pisca, ali je zuta knjiga ) i Delphi sa resenim zadacima( Laslo Kraus).

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

delphi za pocetnike je za verzije 1 i 2, al ima dosta stvarcica za pocetnike

Obećava
    Učlanjen
    06.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

iako svaki jezik ima svoje prednosti i mane, mislim da se najvise isplati uciti C++, narocito na duge staze...

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

ja mislim da je u globalu delphi mnogo zapostavljen, i to nepotrebno. ovde sigurno ima iskusnijih od mene - recite sta moze da se uradi u cpp sto ne moze u delphi, ja jos nisam nasao tako nesto. mozda je zbog nenormalne cene, doduse to nama nije problem, al ljudima normalnim mozda jeste, bem li ga

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.03.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Citat Original postavio stormbringer
    ja mislim da je u globalu delphi mnogo zapostavljen, i to nepotrebno. ovde sigurno ima iskusnijih od mene - recite sta moze da se uradi u cpp sto ne moze u delphi, ja jos nisam nasao tako nesto. mozda je zbog nenormalne cene, doduse to nama nije problem, al ljudima normalnim mozda jeste, bem li ga
    Slazem se sa tobom. Nema te stvari koju Delphi ne moze da odradi.
    Sto se tice brzine, isti je kao i c++, jedino sto kada radis sa nizovima Delphi vrsi neku bog-zna-kakvu proveru,dok kod C-a ova provera moze posebno da se ukljuci.Tako rekose meni neki pametniji od mene .
    A sto se tice standardnih win aplikacija Delphi RULES!!!!!!!

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

mozda je zbog nenormalne cene
    Ma koja cena, vidi poshto je V.Studio ili C++ Builder. Sve je to u 4 cifre.
    Jednostavno, C++ je mnogo jachi od Delphija i tu prestaju sve priche. Borland C++ Builder je idealno reshenje za sve kojima se svidja fazon Delphia, a radili bi u C++u.

Inache, ta primedba o nizovima nikako ne stoji...

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Evo ovako: koji je najbolji programski jezik zavisi od toga sta zelis da programiras (sad sam izmislio toplu vodu!)

Za win aplikacije i ja kazem Delphi rules. To je definitivno najbolja RAD razvojna sredina i pored doticnog ti C++ nece mnogo nedostajati. E, sad, ako zelis da programiras software poput drajvera ili nekih drugih sistemskih stvarcica - za to ti je potreban neki jezik niskog nivoa. Masinac i assembler si verovatno odbacio u startu (a i niko normalan vise ne radi u nima) pa ostaje samo C. E, sad, mnogi ce reci da sve to moze da se uradi u Delphiju jer u isti moze da se ubaci assemblerski kod u sred Object Pascala. E, pa, na zalost ne moze. Delphi kompajlira aplikacije za Windows, i bez doticnog sistema su njegovi programi samo bezvredni skup bajtova na disku, dok C/C++ kompajleri mogu da stvore programe od "nule", t.j. za koje cak nije ni potreban OS. S obzirom na to a i na stvar da u C++ moze da se uradi isto tako dobra win aplikacija kao u Delhiju, i jos ako uzmes u obzir da C/C++ postaoji za bukvalno sve platforme i sve OS, shvatices nadmocnost ovog jezika nad drugima. Znaci naucis jedan jezik i mozes da radis sve... Ali i dalje ako samo radis win aplikacija Delphi ne zaostaje ni malo u odnosu na C, a daleko je laksi i razumljiviji.

Sto se tice Jave, ona je dobra za sta je i zamisljena - za pisanje programa koji rade na vise/svim sistemima. Medjutim, shvati da ti programi nisu klasicni izvrsni (kompajlirani) programi vec se interpretiraju na Virtual Machine-u, sto znaci da su neuporedivo sporiji. Java moze da ti posluzi ako programiras za web - za applete i sl.

E, Visual Basic je stvarno los... Jednino za sta je upotrebljiv je pisanje makroa za Office i slicne aplikacije. VBA, cak i uz .Net je njesra... Uostalom i Delphi moze da koristi .Net...

Sad vidi gde si se nasao, a ako si se vec resio da ucis Delphi mogu da ti kazem jos nesto: izbegavaj knije od Laslo Krausa (uz duzno postovanje coveka koji je profesor na VETSU) - bar meni se ne svidjaju. Sto se se tice Delphi za pocetnike, nije losi za pocetnike . Razmisli o Mastering Delphi (Majstor za Delphi u smotanom prevodu nekog iz KB-a) ili nekoj drugoj ozbiljnijoj literarturi STRANIH pisaca. E, da, izbegavaj knjige u kojima prevode sve sto moze da se prevede sa engleskog. Totalno neces da se snadjes ako form u knizi zovu obrazac a dugme (button) kontrola. sl. E, da, uz licencirani Delphi stize gomila knjiga, na engleskom naravno, sto je za ocekivanje s obzirom da Delphi Studio kosta oko 3500 USD. (BTW: C/C++ kompajlere imas za dz. ali su daleko bolji oni koji su komercijalni - Borland, Micros~1... Ima i paskal srednine za win koja je besplatna - Free Pascal - ali je blago receno smasna)

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Za win aplikacije i ja kazem Delphi rules. To je definitivno najbolja RAD razvojna sredina i pored doticnog ti C++ nece mnogo nedostajati.
    Ljudi, amanzaman!
    Je li neko od vas ikad chuo za Borland C++Builder???
    Stvar izgleda isto kao Delphi, radi se isto kao u Delphiu, i VCL i CLX su tu, mozh' da kachish Delphi kod i komponente, ma sve je isto.
    Samo shto je C++, odnosno za klasu bolji jezik od Pascala.

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

E, pa vidi: Borlandov kompajler za C++ ima iste klase, ali ne vidim razlog da se mlatim sa njim kad mogu da radim sa ISTIM klasama u Delphiju, pri cemu sintaksu Pascala znam odlicno a sintaksu C-a nabadam, tek kad mi je potreban opis neke api funkcije. Nisam rekao da je C losiji, vec da za obicne aplikacije na koje tipovi kao ja gube najvise vremena Delphi boravi rame uz rame sa C-om i da je pri tom prostiji.

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

To je skroz u redu za tvoj sluchaj, ali chovek pita shta POSLE VB-a?

C++ je nalogichniji izbor, i nije nimalo tezhi od ObjectPascala! Chak je u mnogim stvarima mnogo dosledniji i konzistentniji!
    Uz Delphi ti sudbina zavisi iskljuchivo od Borlanda! Ako Borland propadne, ode i tvoj jezik u 3 lepe, dok je C++ ipak svetski standard za sve i svja.

Namerno kazhem C++ - nikako ne valja ici prvo na C, bolje ga je skroz zaobici!

Moderator skura58 (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    625
    Reputaciona moć
    13472

Ako već to znaš jedini pravi put za tebe je SQL Server.
    Kada i to savladaš programerske firme će se otimati o tebe

Zainteresovan član chaami (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

Šta se bre ovo dešava????
    U poslednje vreme svi odgovaraju na neke teme od pre deset godina.

miki208 nije na forumu
    Ponekad ljudi za koje to niko ne bi pomislio, mogu da urade nesto sto niko ne moze da zamisli.
    Aktivan član miki208 (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    71

Citat Original postavio chaami Pogledaj poruku
    Šta se bre ovo dešava????
    U poslednje vreme svi odgovaraju na neke teme od pre deset godina.
    Hmm, i ja se pitam sta se ovo desava

Početnik
    Učlanjen
    06.12.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Baš je kul tema, ja saznao nešto što me je davno kopkalo, a mrzelo me je da tražim. "Zašto je C++ po difoltu bolji od Delfija?"

Slične teme

1. POTREBAN SAVET
    Autor rafael 1 u forumu Hardver
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 19.07.2006., 00:26
  2. potreban savet!!!!
    Autor emilijano u forumu Satelitska televizija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 15.06.2006., 21:58
  3. Potreban mi je savet!!!
    Autor Little_white_witch u forumu Muzika
    Odgovora: 5