Provokator, realista, izdajnik ili demokrata

allice

Ističe se
Poruka
2.382
Vladimir Arsenijević
Kosovo (ni)je Srbija
Kosovo je svakako bilo ali više nije i u budućnosti evidentno neće biti srpsko, ali Srbija je bila, ostala i biće očigledno još dugo – zemlja s druge strane ogledala
Od kada je 17. 2. 2008. Kosovo proglasilo nezavisnost, Srbija je stupila u krajnju fazu svog poslovično problematičnog odnosa s realnošću. Stoga mi se čini da je danas važnije nego ikad služiti se jezikom koji ne ispušta iz vida činjeničnu stvarnost i u lokalnu memosferu, zagađenu tolikim glupostima i mitovima, ubaciti i jednu notornu istinu koju u poslednjih dvadesetak dana niko od domaćih opinionmakera se ne usuđuje da izgovori, a koja nam je, kolektivnog mentalnog zdravlja radi, preko potrebna.

Evo te rečenice: Kosovo nije Srbija.

I to je neoboriva činjenica, svidela se ona nekom ili ne.

Devedeset odsto tamošnjeg stanovništva albanske je nacionalnosti i praktično niko od njih ne želi da živi u bilo kakvoj državnoj zajednici sa Srbijom. Nemoguće je i neodgovorno ne poštovati tako nedvosmisleno iskazanu volju nadmoćne većine pa otud proizlazi da bi je valjalo i formalno priznati.

Ali, Srbija neprestano tvrdi da se to nikada neće dogoditi! Kosovo je naša „kolevka”, a to što je ono ujedno i nečiji „dom” nas slabo zanima.

Ovde se otpor zdravom razumu nameće kao elementarna dužnost i stvar čistog patriotizma.

Živimo u čudnim vremenima,a sav njihov ludački naboj sažet je u rečenici koju je nedavno izgovorio jedan naš istaknuti političar: „Nije vreme za Srbiju da bude racionalna!”

Ma šta ko da tvrdio – Kosovo je Srbija!

I tačka!!!

Ali, nema tu ničeg čudnog, zapravo. Sve se to neizostavno događa kad god i gde god dođe do tako ogromnog poremećaja percepcije i rezonovanja, a ta provalija ovde kod nas otvara se i raste nezaustavljivo još od Miloševićevih dana.

Krajnje je deprimirajuće živeti ovde i gledati kako vreme neumitno odmiče. Ne deli nas još mnogo od desetogodišnjice najvećeg razočaranja u savremenoj srpskoj istoriji poznatog kao „5. oktobar”. Stvari teško da će se do tada bitno popraviti – ne treba biti prorok pa pretpostaviti da bi lako mogle da budu i gore nego što su danas.

Biće to jedna krajnje tužna svečanost – desetogodišnjica naše velike i propuštene prilike.

Sve te godine Srbija je ipak mogla i morala bolje da iskoristi.

Kosovo je svakako bilo ali više nije i u budućnosti evidentno neće biti srpsko, ali Srbija je bila, ostala i biće očigledno još dugo – Zemlja s druge strane ogledala. Tužno je, nepodnošljivo je biti u ovako bednim odnosima s kompletnim bližim i daljim okruženjem. Nije u redu biti ovako sam. Ako ste, na primer, u svađi sa svim ukućanima ili komšijama, logično bi bilo da se zapitate šta to nije u redu s vama i zašto vam odnosi sa drugima ne polaze od ruke?

Međutim, Srbi to, većinom, ne vide tako. Uvek su i jedino za sve drugi krivi, a nama preostaje da se nezrelo durimo i ponavljamo svoje male i sve nebitnije „istine” u tom nepravednom svetu koji, s nama ili bez nas, nezaustavljivo grabi napred.

Zato bih želeo da ponovim još jednom, dva puta, pa i sto puta ako treba: Kosovo nije Srbija.

Kosovo je nova nezavisna država na tlu bivše Jugoslavije. Ime joj je Republika Kosovo (orig. Republik Kosova) i priznale su je mnoge države. A isto bi trebalo da učinimo i mi.

I to ne zato da bismo se povinovali pritisku međunarodne zajednice već zato što bismo time priznali volju većinskog, albanskog stanovništva te zemlje i ujedno pokazali da smo u dosluhu s realnošću. Imamo puno pravo da nam se ta volja ne dopada, ali uputno bi bilo navikavati se na novo stanje stvari, a pre je uvek bolje nego kasnije.

U svemu tome političari, svakako, igraju najveću ulogu i nose najdublju odgovornost. Oni su dužni da se, u ime svih nas, prvi suoče sa stvarnošću i potraže najbolja rešenja. Bilo bi zaista sjajno kad bi se Srbija posvetila jednoj daleko svrsishodnijoj politici koja priznaje stvarnost, bavi se rešavanjem a ne gomilanjem problema i, ukratko, čini naše živote boljima.

Kad bi, konačno, stupila s one strane ogledala.

Jer, možda to baš i nije toliko nemoguće?

Možda bismo samo morali da resetujemo opšteprihvaćeni način mišljenja i potrudimo se da sve ovo što nam se događa uvidimo kao istorijsku neminovnost, ma koliko bolnu, te da konačno otpočnemo neophodan proces opamećivanja i odgovornog suočavanja s realnošću?

Možda bismo morali da prihvatimo činjenicu da je očito kucnuo čas u kom Srbija mora da nauči da živi bez svoje „kolevke”?

Da je došlo vreme da Srbija – odraste.



Vladimir Arsenijević
[objavljeno: 13-03-2008.]
 
Становање није стална категорија
У Р. Српској 100% Срба неће да живи у Бих, па живе.
Срби из Хрватске нису хтели да живе у Хрватској, па ево их сад овде. Променили место становања.
Шта још остаје. воља САД и једног дела ЕУ. Заправо ЕУ, тачно у оној мери у којој је само сателит САД. Иначе САД су у рецесији, којеа ће тек да се распламса. а ИСТОРИЈА СЕ СТРАХОВИТО УБРЗАВА. Ако у наредном периоду одиграмо како треба , повратиће мо га , а ко не жели да живи у том делу Србије , може да се сели, наравно, у колико није оптужен за нешто. када се води рат, већинско становништво може лако да постање мањинско, што смо научили од Хрвата.
 
Vladimir Arsenijević
Kosovo (ni)je Srbija
Kosovo je svakako bilo ali više nije i u budućnosti evidentno neće biti srpsko, ali Srbija je bila, ostala i biće očigledno još dugo – zemlja s druge strane ogledala
Od kada je 17. 2. 2008. Kosovo proglasilo nezavisnost, Srbija je stupila u krajnju fazu svog poslovično problematičnog odnosa s realnošću. Stoga mi se čini da je danas važnije nego ikad služiti se jezikom koji ne ispušta iz vida činjeničnu stvarnost i u lokalnu memosferu, zagađenu tolikim glupostima i mitovima, ubaciti i jednu notornu istinu koju u poslednjih dvadesetak dana niko od domaćih opinionmakera se ne usuđuje da izgovori, a koja nam je, kolektivnog mentalnog zdravlja radi, preko potrebna.

Evo te rečenice: Kosovo nije Srbija.

I to je neoboriva činjenica, svidela se ona nekom ili ne.


Devedeset odsto tamošnjeg stanovništva albanske je nacionalnosti i praktično niko od njih ne želi da živi u bilo kakvoj državnoj zajednici sa Srbijom. Nemoguće je i neodgovorno ne poštovati tako nedvosmisleno iskazanu volju nadmoćne većine pa otud proizlazi da bi je valjalo i formalno priznati.

Ali, Srbija neprestano tvrdi da se to nikada neće dogoditi! Kosovo je naša „kolevka”, a to što je ono ujedno i nečiji „dom” nas slabo zanima.

Ovde se otpor zdravom razumu nameće kao elementarna dužnost i stvar čistog patriotizma.

Živimo u čudnim vremenima,a sav njihov ludački naboj sažet je u rečenici koju je nedavno izgovorio jedan naš istaknuti političar: „Nije vreme za Srbiju da bude racionalna!”

Ma šta ko da tvrdio – Kosovo je Srbija!

I tačka!!!

Ali, nema tu ničeg čudnog, zapravo. Sve se to neizostavno događa kad god i gde god dođe do tako ogromnog poremećaja percepcije i rezonovanja, a ta provalija ovde kod nas otvara se i raste nezaustavljivo još od Miloševićevih dana.

Krajnje je deprimirajuće živeti ovde i gledati kako vreme neumitno odmiče. Ne deli nas još mnogo od desetogodišnjice najvećeg razočaranja u savremenoj srpskoj istoriji poznatog kao „5. oktobar”. Stvari teško da će se do tada bitno popraviti – ne treba biti prorok pa pretpostaviti da bi lako mogle da budu i gore nego što su danas.

Biće to jedna krajnje tužna svečanost – desetogodišnjica naše velike i propuštene prilike.

Sve te godine Srbija je ipak mogla i morala bolje da iskoristi.

Kosovo je svakako bilo ali više nije i u budućnosti evidentno neće biti srpsko, ali Srbija je bila, ostala i biće očigledno još dugo – Zemlja s druge strane ogledala. Tužno je, nepodnošljivo je biti u ovako bednim odnosima s kompletnim bližim i daljim okruženjem. Nije u redu biti ovako sam. Ako ste, na primer, u svađi sa svim ukućanima ili komšijama, logično bi bilo da se zapitate šta to nije u redu s vama i zašto vam odnosi sa drugima ne polaze od ruke?

Međutim, Srbi to, većinom, ne vide tako. Uvek su i jedino za sve drugi krivi, a nama preostaje da se nezrelo durimo i ponavljamo svoje male i sve nebitnije „istine” u tom nepravednom svetu koji, s nama ili bez nas, nezaustavljivo grabi napred.

Zato bih želeo da ponovim još jednom, dva puta, pa i sto puta ako treba: Kosovo nije Srbija.

Kosovo je nova nezavisna država na tlu bivše Jugoslavije. Ime joj je Republika Kosovo (orig. Republik Kosova) i priznale su je mnoge države. A isto bi trebalo da učinimo i mi.

I to ne zato da bismo se povinovali pritisku međunarodne zajednice već zato što bismo time priznali volju većinskog, albanskog stanovništva te zemlje i ujedno pokazali da smo u dosluhu s realnošću. Imamo puno pravo da nam se ta volja ne dopada, ali uputno bi bilo navikavati se na novo stanje stvari, a pre je uvek bolje nego kasnije.

U svemu tome političari, svakako, igraju najveću ulogu i nose najdublju odgovornost.
Oni su dužni da se, u ime svih nas, prvi suoče sa stvarnošću i potraže najbolja rešenja. Bilo bi zaista sjajno kad bi se Srbija posvetila jednoj daleko svrsishodnijoj politici koja priznaje stvarnost, bavi se rešavanjem a ne gomilanjem problema i, ukratko, čini naše živote boljima.

Kad bi, konačno, stupila s one strane ogledala.

Jer, možda to baš i nije toliko nemoguće?

Možda bismo samo morali da resetujemo opšteprihvaćeni način mišljenja i potrudimo se da sve ovo što nam se događa uvidimo kao istorijsku neminovnost, ma koliko bolnu, te da konačno otpočnemo neophodan proces opamećivanja i odgovornog suočavanja s realnošću?

Možda bismo morali da prihvatimo činjenicu da je očito kucnuo čas u kom Srbija mora da nauči da živi bez svoje „kolevke”?

Da je došlo vreme da Srbija – odraste.



Vladimir Arsenijević
[objavljeno: 13-03-2008.]

ja bih ovaj tekst dao nekima da ga citaju po nekoliko puta dnevno 14 dana, [kao i svakom bolesniku, naveo bih da se lek mora iskoristiti u celosti inace efekat leka nema pravo dejstvo] nakon svakog citanja da razmisljaju na glas o tome sta su shvatili, i sta im se ne dopada u tom tekstu. i samo da dodam, ne mora da znaci da ce lek delovati, jer ako bolesnik nemazelju za zivotom, nijedan lek mu ne moze po moci
 
Ma text je odlican, pogotovo prvi deo. Postavljena dijagnoza. Svaka je na mestu i nema se sta tu prigovoriti. Drugi deo je pomalo dosadan i text cini nepotrebno predugackim, ali sve je tu istina, sto je i najbitnije.

Ima jako puno autora da se nadje na netu, autora koji su sacuvali zdrav razum u pretezno bolesnom okruzenju. Okruzenju kakva je Krstarica npr gde se nepobitno dolazi pod uticaj raznih samoproklamovanih patriota. Zato svaka cast onima koje nisu uspeli da iskvare razne zverke.
 
Треба да пронађеш или да се распиташ за његову детаљну радну и животну биографију и све ће ти бити јасно.

Није он ни провокатор, ни реалиста, ни издајник, ни демократа - он је битанга.
 
Dzaba likujete i radujete se ,jednoga dana ce mo ga vratiti u nase vlasnistvo i to mnogo lakse nego sto ste mislili!!Bice u narednim godinama zaista zanimljivo gledati kako sipci naglo i u ogromnom broju umiru a deca radjaju deformisana (radjati sa vise nogu,ruku,ociju) kao posledica bombardovanja osiromasenim uranijumom Kosova i Metohije!!! Hehehehe ipak je nasa zadnja!!!
 
Vladimir Arsenijević
Kosovo (ni)je Srbija
Kosovo je svakako bilo ali više nije i u budućnosti evidentno neće biti srpsko, ali Srbija je bila, ostala i biće očigledno još dugo – zemlja s druge strane ogledala
Od kada je 17. 2. 2008. Kosovo proglasilo nezavisnost, Srbija je stupila u krajnju fazu svog poslovično problematičnog odnosa s realnošću. Stoga mi se čini da je danas važnije nego ikad služiti se jezikom koji ne ispušta iz vida činjeničnu stvarnost i u lokalnu memosferu, zagađenu tolikim glupostima i mitovima, ubaciti i jednu notornu istinu koju u poslednjih dvadesetak dana niko od domaćih opinionmakera se ne usuđuje da izgovori, a koja nam je, kolektivnog mentalnog zdravlja radi, preko potrebna.

Evo te rečenice: Kosovo nije Srbija.

I to je neoboriva činjenica, svidela se ona nekom ili ne.

Devedeset odsto tamošnjeg stanovništva albanske je nacionalnosti i praktično niko od njih ne želi da živi u bilo kakvoj državnoj zajednici sa Srbijom. Nemoguće je i neodgovorno ne poštovati tako nedvosmisleno iskazanu volju nadmoćne većine pa otud proizlazi da bi je valjalo i formalno priznati.

Ali, Srbija neprestano tvrdi da se to nikada neće dogoditi! Kosovo je naša „kolevka”, a to što je ono ujedno i nečiji „dom” nas slabo zanima.

Ovde se otpor zdravom razumu nameće kao elementarna dužnost i stvar čistog patriotizma.

Živimo u čudnim vremenima,a sav njihov ludački naboj sažet je u rečenici koju je nedavno izgovorio jedan naš istaknuti političar: „Nije vreme za Srbiju da bude racionalna!”

Ma šta ko da tvrdio – Kosovo je Srbija!

I tačka!!!

Ali, nema tu ničeg čudnog, zapravo. Sve se to neizostavno događa kad god i gde god dođe do tako ogromnog poremećaja percepcije i rezonovanja, a ta provalija ovde kod nas otvara se i raste nezaustavljivo još od Miloševićevih dana.

Krajnje je deprimirajuće živeti ovde i gledati kako vreme neumitno odmiče. Ne deli nas još mnogo od desetogodišnjice najvećeg razočaranja u savremenoj srpskoj istoriji poznatog kao „5. oktobar”. Stvari teško da će se do tada bitno popraviti – ne treba biti prorok pa pretpostaviti da bi lako mogle da budu i gore nego što su danas.

Biće to jedna krajnje tužna svečanost – desetogodišnjica naše velike i propuštene prilike.

Sve te godine Srbija je ipak mogla i morala bolje da iskoristi.

Kosovo je svakako bilo ali više nije i u budućnosti evidentno neće biti srpsko, ali Srbija je bila, ostala i biće očigledno još dugo – Zemlja s druge strane ogledala. Tužno je, nepodnošljivo je biti u ovako bednim odnosima s kompletnim bližim i daljim okruženjem. Nije u redu biti ovako sam. Ako ste, na primer, u svađi sa svim ukućanima ili komšijama, logično bi bilo da se zapitate šta to nije u redu s vama i zašto vam odnosi sa drugima ne polaze od ruke?

Međutim, Srbi to, većinom, ne vide tako. Uvek su i jedino za sve drugi krivi, a nama preostaje da se nezrelo durimo i ponavljamo svoje male i sve nebitnije „istine” u tom nepravednom svetu koji, s nama ili bez nas, nezaustavljivo grabi napred.

Zato bih želeo da ponovim još jednom, dva puta, pa i sto puta ako treba: Kosovo nije Srbija.

Kosovo je nova nezavisna država na tlu bivše Jugoslavije. Ime joj je Republika Kosovo (orig. Republik Kosova) i priznale su je mnoge države. A isto bi trebalo da učinimo i mi.

I to ne zato da bismo se povinovali pritisku međunarodne zajednice već zato što bismo time priznali volju većinskog, albanskog stanovništva te zemlje i ujedno pokazali da smo u dosluhu s realnošću. Imamo puno pravo da nam se ta volja ne dopada, ali uputno bi bilo navikavati se na novo stanje stvari, a pre je uvek bolje nego kasnije.

U svemu tome političari, svakako, igraju najveću ulogu i nose najdublju odgovornost. Oni su dužni da se, u ime svih nas, prvi suoče sa stvarnošću i potraže najbolja rešenja. Bilo bi zaista sjajno kad bi se Srbija posvetila jednoj daleko svrsishodnijoj politici koja priznaje stvarnost, bavi se rešavanjem a ne gomilanjem problema i, ukratko, čini naše živote boljima.

Kad bi, konačno, stupila s one strane ogledala.

Jer, možda to baš i nije toliko nemoguće?

Možda bismo samo morali da resetujemo opšteprihvaćeni način mišljenja i potrudimo se da sve ovo što nam se događa uvidimo kao istorijsku neminovnost, ma koliko bolnu, te da konačno otpočnemo neophodan proces opamećivanja i odgovornog suočavanja s realnošću?

Možda bismo morali da prihvatimo činjenicu da je očito kucnuo čas u kom Srbija mora da nauči da živi bez svoje „kolevke”?

Da je došlo vreme da Srbija – odraste.



Vladimir Arsenijević
[objavljeno: 13-03-2008.]


To znaci da su Ameri umesali prste ili vase komsije (u ovom slucaju Albanci) zele deo vaseg dvorista\zemlje!!!
 
Etnicka situacija bi bila drugacija kada bi se Srpske izbeglice vratile svojim domovima. I dalje bi Srbi bili manjina ali bi ipak dole bilo skoro duplo vise nego sada...

To si u pravu ali ne bi bili sigurni ako bi se vratili na juzni deo Kosova jer zamisli kakva je to sigurnost kad ti u policiji KPS 70% Albanskih policajaca su bivsi pripadnici Ovk!!:!:
 
Valjda je to i njihovo dvoriste posto kazete da su bili ravnopravni gradjani 90-ih

Evo da ti objasnim na jednostavnom primeru:

Ja imam jedno dvoriste (Srbija) i sad ja ti dozvolim da se naselis na mojem juznom delu (Kosovo) ali to je moja zemlja a tebi sam dao da zivis na mojem posedu i da mi placas kiriju (porez) i sad kako ti meni mozes da oduzmes moj deo dvorista kad je to moje??Oni imaju pravo da zive i koriste taj deo dvorista ali ne i da mi otimaju!!!:!:
 
Evo da ti objasnim na jednostavnom primeru:

Ja imam jedno dvoriste (Srbija) i sad ja ti dozvolim da se naselis na mojem juznom delu (Kosovo) ali to je moja zemlja a tebi sam dao da zivis na mojem posedu i da mi placas kiriju (porez) i sad kako ti meni mozes da oduzmes moj deo dvorista kad je to moje??Oni imaju pravo da zive i koriste taj deo dvorista ali ne i da mi otimaju!!!:!:

Ej bre, jel znas ti kad su se oni doselili? I Austro-ugarska je dozvolila Vojvodini da se pripoji Srbiji. I sta sada? Ako odemo tako daleko u istoriju ne pise nam se dobro.
 
Ej bre, jel znas ti kad su se oni doselili? I Austro-ugarska je dozvolila Vojvodini da se pripoji Srbiji. I sta sada? Ako odemo tako daleko u istoriju ne pise nam se dobro.

Ali Austro -Ugarska je dala pristanak i dala Vojvodinu i cao a mi kad potpisemo da im dajemo Kosovo nemamo onda sta da se ljutimo na njih dali smo i cao,ali mi nismo nista potpisali i to je nase i nedamo!!!Ako odemo u istoriju pisenam se mnogo dobro jer Albanska drzava je nastala 1912 a prve informacije o srpskoj državi potiču iz VII veka i dinastije Vlastimirovića. Rodonačelnik najznačajnije srednjevekovne srpske države, poznate kao Raška!!Pa da vidimo ko je stariji i polaze vece pravo na Kosovo!!!
 
Ej bre, jel znas ti kad su se oni doselili? I Austro-ugarska je dozvolila Vojvodini da se pripoji Srbiji. I sta sada? Ako odemo tako daleko u istoriju ne pise nam se dobro.

Austro -Ugarska nije ni[ta dozvolila. Ona je porazena u ratu, i raspala se . U Vojvodini je organizovan plebiscit, pa se taj deo biv[e Austro-Ugarske pripoio Srbiji. Naravno, ne kao nekakva Autonomija , nego kao normalan novi deo Srbije. Tada ni jedan nemac nije proteran iz Vojvodine..
 
Kada neko za svoj prvi roman dobije NIN-ovu nagradu (1994 ili 1995) i ujedno bude najmlađi laureat u njezinoj istoriji, onda je talenat stvarno zadnje što mu se može osporavati.

Politički stavovi u redu ... to je već nešto drugo.
Ja procitao "U potpalublju". Vonja na mediokritet.

A o drugaru mu Vidojkovicu, inace znanom kao najvecem jebachu zemlje Srbije ne bih trosio reci.
 
Ej bre, jel znas ti kad su se oni doselili? I Austro-ugarska je dozvolila Vojvodini da se pripoji Srbiji. I sta sada? Ako odemo tako daleko u istoriju ne pise nam se dobro.

Није Аустроугарска "дозволила" војводини да се припоји Србији, већ су Друга војводина (Банат-Бачка-Барања) и Срем (као прокламовани део Државе СХС) припојени Србији као етнички српски и историјски српски делови Краљевине Угарске.

Да подсетимо, Краљевина Угарска је, као мултинационална територија, у свом саставу имала етничке немачке, хрватске, словачке, српске, румунске и украјинске пределе. У свом саставу није имала само "војводину Србију", већ целу Словачку, 70% данашње Хрватске, 50% Румуније и делове Аустрије и Украјине. Распадом мултинационалне А-У, свака нација је добила своје.
 

Back
Top