Nedorečena istina! >> opet neki okov nečemu? ;-)

Meda Božanin

Ističe se
Poruka
2.440
Kokane, ako cenis da je za FIlozofiju... ti cusni tamo. Kultnost je veoma siroka i definitvno u mnogo tome filozofskom moze se pronaci filozofija... ti si Kokan... ti odlucujes...

Da se dogovorimo oko nečega & pomognete i meni da (sam) odredim sta bi bilo pravilnije mišljenje:

Kojicinom terminologijom sa druge teme:

Ako znam 100% istine a kažem samo 90% ili recimo 99% (ostalo svesno precutao) da li sam samim time lagao?

Ako ne znam 100% istine a znam recimo 90% i kazem tih 90% a iskljucim postojanje ostalih 10% ILI predstavim tih 90% istine kao svu istinu... jos jedna vrsta lazi?

ili naprosto... teske osoboe sve dozivljavaju tesko i traze filozofiju u svemu... pa cak i prostim stvarim. AKo je tako... dajte vi svoju definiciju lazi (jer mislim da je lakse nego definicija istine).

______________________________________________________________________
Bitno za temu: pod "istinom" podrazumevam apstraktnu istinu tj da li je to licna ili drustvena istina... nebitno je. Recimo da se radi o virtuelnoj istini u cije cinjenicno stanje ne sumnja niko...
 
Ako znam 100% istine a kažem samo 90% ili recimo 99% (ostalo svesno precutao) da li sam samim time lagao?

Не.

Ako ne znam 100% istine a znam recimo 90% i kazem tih 90% a iskljucim postojanje ostalih 10% ILI predstavim tih 90% istine kao svu istinu... jos jedna vrsta lazi?

У првом случају не, у другом случају да. :wink:
 
Ne mislim da je laž ni jedno ni drugo što si naveo. Prećutati nije isto kao i slagati. Isto tako neznanje ne može biti laž. A ono za teške osobe i filozofiranje, pa rekla bih da su sklonije.

Laž je izvrtanje istine. Neko laže ako zna istinu ali je, zbog nečega, ne želi reći, već govori ono što nije istina. Laž može biti dobra i loša. Dobra je kada lažemo da bismo nekome pomogli na neki način, a loša je kada lažemo i time činimo zlo toj osobi, a sve to svesno radimo.
A istina je istina samo što postoje razne stvari u životu. Postoje objektivne istine i subjektivne. Ako smem tako da kažem. Objektivne su da je npr. dan kada je dan, a subjektivne kada vam neko nešto ispriča, neki događaj npr, ali iz svog ugla.
Eto malo filozofiranja u sitne sate. :)
 
Laž može biti dobra i loša. Dobra je kada lažemo da bismo nekome pomogli na neki način, a loša je kada lažemo i time činimo zlo toj osobi, a sve to svesno radimo.

Не постоји добра и лоша лаж. Лаж је лаж. Ако неког заиста волимо и желимо му добро, рећи ћемо му истину по сваку цену. :wink:
 
Не постоји добра и лоша лаж. Лаж је лаж. Ако неког заиста волимо и желимо му добро, рећи ћемо му истину по сваку цену. :wink:

Ne mislim tako. Neke stvari nemaju razloga da budu rečene. Slažem se da loše stvari treba reći ali samo onda ako su bitne, ali ako nisu bitne ne vidim razlog da osobi koju volimo saopštavamo nešto što će ga/je uznemiriti.
 
Kokane, ako cenis da je za FIlozofiju... ti cusni tamo. Kultnost je veoma siroka i definitvno u mnogo tome filozofskom moze se pronaci filozofija... ti si Kokan... ti odlucujes...

Da se dogovorimo oko nečega & pomognete i meni da (sam) odredim sta bi bilo pravilnije mišljenje:

Kojicinom terminologijom sa druge teme:

Ako znam 100% istine a kažem samo 90% ili recimo 99% (ostalo svesno precutao) da li sam samim time lagao?

Ako ne znam 100% istine a znam recimo 90% i kazem tih 90% a iskljucim postojanje ostalih 10% ILI predstavim tih 90% istine kao svu istinu... jos jedna vrsta lazi?

ili naprosto... teske osoboe sve dozivljavaju tesko i traze filozofiju u svemu... pa cak i prostim stvarim. AKo je tako... dajte vi svoju definiciju lazi (jer mislim da je lakse nego definicija istine).

______________________________________________________________________
Bitno za temu: pod "istinom" podrazumevam apstraktnu istinu tj da li je to licna ili drustvena istina... nebitno je. Recimo da se radi o virtuelnoj istini u cije cinjenicno stanje ne sumnja niko...

Ne mislim da je laž ni jedno ni drugo što si naveo. Prećutati nije isto kao i slagati. Isto tako neznanje ne može biti laž. A ono za teške osobe i filozofiranje, pa rekla bih da su sklonije.

Laž je izvrtanje istine. Neko laže ako zna istinu ali je, zbog nečega, ne želi reći, već govori ono što nije istina. Laž može biti dobra i loša. Dobra je kada lažemo da bismo nekome pomogli na neki način, a loša je kada lažemo i time činimo zlo toj osobi, a sve to svesno radimo.
A istina je istina samo što postoje razne stvari u životu. Postoje objektivne istine i subjektivne. Ako smem tako da kažem. Objektivne su da je npr. dan kada je dan, a subjektivne kada vam neko nešto ispriča, neki događaj npr, ali iz svog ugla.
Eto malo filozofiranja u sitne sate. :)

Ako je laz izvrtanje istine... preneli/prosirili smo definiciju na to kako neko dozivljava "izvrtanje".

Sad... ako te pitam: "reci mi sve ta znas" a ti mi kazes samo onih 90% a precitis ostatak... jesi li ti mozda izvrnula istinu?
Opet, neznanje samo po sebi ne moze da bude deo lazi, tu se slazem. Sta onda sa slucajevima gde onaj koji "poseduje to neznanje" tvrdi da je to jedina ili sva istina i iskljucuje mogucnost da je u posedu onog "neznanja"?
Nadam se da sam jasan... jer je premnogo za kucanje...

@ Snaga Volje
Ako bi malo opsirnije odgovorio (nije ovo policija... nije strasno ako kazes svoje misljenje) mozda bih i razumeo zasto tako mislis ;-)

@ Kokan
Ja sam be Kokane, vec 2 sedmice na ostrvu koje se zove "crna rupa europejskog supackog skupocenog persijskog tepiha koji samo sto ne plane"
 
Ne znam. Nisam sigurna. Opet kažem, zavisi od istine. A opet i načina na koji se ona kaže ili slaže. I, opet kažem, ne mislim na bitne informacije, već nešto što nije bitno ali će sigurno povrediti osobu kojoj bi možda terbalo kazati. Ali dobro, razlikujemo se. Smatram da svi lažemo i da su više to ove tzv. bele laži (tj. dobre laži).
 
Не постоји добра и лоша лаж. Лаж је лаж. Ако неког заиста волимо и желимо му добро, рећи ћемо му истину по сваку цену. :wink:

POLAKO BRE!

nemo da sirite temu na nebitan deo!

Razlozi za skrivanje ili nedorecenost istine su NEBITNI!

Jel jasno? Jeste...
E sad je sve na svom mestu.

Tema o podvucenom je vec bila... ranije... i nije sustina ove teme
 
Ako je laz izvrtanje istine... preneli/prosirili smo definiciju na to kako neko dozivljava "izvrtanje".

Sad... ako te pitam: "reci mi sve ta znas" a ti mi kazes samo onih 90% a precitis ostatak... jesi li ti mozda izvrnula istinu?
Opet, neznanje samo po sebi ne moze da bude deo lazi, tu se slazem. Sta onda sa slucajevima gde onaj koji "poseduje to neznanje" tvrdi da je to jedina ili sva istina i iskljucuje mogucnost da je u posedu onog "neznanja"?
Nadam se da sam jasan... jer je premnogo za kucanje...

"

Pa sad je prošireno ono za 90% istine. Ako neko kaže da mu se kaže sve što se zna, a zna se 100% onda jeste laž skrivati 10%, ali ako ne kaže reci mi sve onda prećutkivanje nije laž, već prećutkivanje.
A ono oko neznanja. Pa opet ne laže, ako nije svestan da ne zna. E sada, zavisi od informacije. Ako ej nešto što je on dobio kao istinu, a nije istina, nije slagao neznanjem. A ako je nešto gde može da se pretpostavi da nije istina a on tvrdi da nesumnjivo jeste, onda je prosto glup. Laž je samo onda kada znamo da ono što govorimo nije istina.
 
Dakle... ipak moze ono prvo da bude laz... ako se, recimo, zahteva na celokupnoj istini a dobije se samo deo...


A sta je sa slucajem kada onaj sto "poseduje neznanje", a zna da to poseduje u odredjenom %, predstavlja onih 90% istine kao 100% istine iako zna da ima 10% onoga sta mu je nepoznato ili nepoznato kao istina.?
Onda je u ćorsokaku.
Bez 100% istine nema validnih zaključaka.
 
Kokane, ako cenis da je za FIlozofiju... ti cusni tamo. Kultnost je veoma siroka i definitvno u mnogo tome filozofskom moze se pronaci filozofija... ti si Kokan... ti odlucujes...

Da se dogovorimo oko nečega & pomognete i meni da (sam) odredim sta bi bilo pravilnije mišljenje:

Kojicinom terminologijom sa druge teme:

Ako znam 100% istine a kažem samo 90% ili recimo 99% (ostalo svesno precutao) da li sam samim time lagao?

Ako ne znam 100% istine a znam recimo 90% i kazem tih 90% a iskljucim postojanje ostalih 10% ILI predstavim tih 90% istine kao svu istinu... jos jedna vrsta lazi?

ili naprosto... teske osoboe sve dozivljavaju tesko i traze filozofiju u svemu... pa cak i prostim stvarim. AKo je tako... dajte vi svoju definiciju lazi (jer mislim da je lakse nego definicija istine).

______________________________________________________________________
Bitno za temu: pod "istinom" podrazumevam apstraktnu istinu tj da li je to licna ili drustvena istina... nebitno je. Recimo da se radi o virtuelnoj istini u cije cinjenicno stanje ne sumnja niko...

ovaj em je lud, em je glup. Ako je neko glup 60, a lud 60% sta je sa onih 20% ili na primer, sta ako neko za sliku na koju se vide noge od dna do ispod sise kaze da se na njoj vide samo potkolenice, dali je to laz, ili istina itd.

ili na primer covek otvori ovakvu temu kao najveca budala, da bi mu neko reko dali reci neistinu (da znas 100% istine, 90% proglasiti za sto) znaci lagati?????
joj majko mila idem da gledam velikog brata oni su zasticeni u smislu da devno cuju samo 10 budala, e sad ovaj je zaebo svih 10.
 
Ako znam 100% istine a kažem samo 90% ili recimo 99% (ostalo svesno precutao) da li sam samim time lagao?

Ako ne znam 100% istine a znam recimo 90% i kazem tih 90% a iskljucim postojanje ostalih 10% ILI predstavim tih 90% istine kao svu istinu... jos jedna vrsta lazi?
______________________________________________________________________


Medo, Bozana ti je 100% rekla : Ako si pio veceras nemoj da vozis jer ce te nahvatati panduri i 99% ce ti oduzeti dozvolu! (Istina)
Ali, ti znas da ostaje 1% mogucnosti da te ne odrade tako strogo, cak kontas da ih nece ni biti na drumu i ulazis u svoju mahinu i letis...Ovde govorimo o verovatnocama da budes provaljen kao vrlo rizican vozac na putu (recimo da si krenuo do prve drumske kavane Dzerimo ;) )(igra sa istinom)
Induktivnim zakljucivanjem cemo doci do zakljucka da ukoliko nema sigurnosti 100% (vrana je crna) u odredjenu tvrdnju, ona nije cela i nije konacna a samim tim nije i relevantna za celishodno vrednovanje. Dakle tvrdnja koja sa odnosi na sve posmatrane slucajeve se odnosi i na sve moguce slucajeve....
Istina je jedna i jedina i iznosi 100% !!!
p.s. mozemo i deduktivni metod da ukljucimo :)
 
Lazes kako zines, vidim ja!
Medo, Bozana ti je 100% rekla : Ako si pio veceras nemoj da vozis jer ce te nahvatati panduri i 99% ce ti oduzeti dozvolu! (Istina)
Ali, ti znas da ostaje 1% mogucnosti da te ne odrade tako strogo, cak kontas da ih nece ni biti na drumu i ulazis u svoju mahinu i letis...Ovde govorimo o verovatnocama da budes provaljen kao vrlo rizican vozac na putu (recimo da si krenuo do prve drumske kavane Dzerimo ;) )(igra sa istinom)
Induktivnim zakljucivanjem cemo doci do zakljucka da ukoliko nema sigurnosti 100% (vrana je crna) u odredjenu tvrdnju, ona nije cela i nije konacna a samim tim nije i relevantna za celishodno vrednovanje. Dakle tvrdnja koja sa odnosi na sve posmatrane slucajeve se odnosi i na sve moguce slucajeve....
Istina je jedna i jedina i iznosi 100% !!!
p.s. mozemo i deduktivni metod da ukljucimo :)

ti to nesto kao kapricoza je pica koja sadrzi pecurke i salamu i sir, ali obicno izostave pecurkre? I sto sad covek da ih krivi sto su 10% godine izostavljali i sir, ako je 90% godine na pici bilo sira? njihov jelovnik je istinit...

salim se, naravno.
 
Zecja pasteta se pravi tako sto se koriste 1:1 zec i krava. Tacnije: 1 zec+ 1krava.
Za zene je tipicno da nikada ne lazu, ali i da nikada ne kazu celu istinu.
Zato ih je tako tesko razumeti.
off: Bernard so je jednom izjavio o zenama: Kada sam bio mladji pokusavao sam i da ih razumem; sada ih samo j***m.
Tipicno za politicare na vlasti je da nikada ne kazu celu istinu. Opozicija se bavi drugim sportom, zamenom teza uglavnom.
 
Medo, Bozana ti je 100% rekla : Ako si pio veceras nemoj da vozis jer ce te nahvatati panduri i 99% ce ti oduzeti dozvolu! (Istina)
Ali, ti znas da ostaje 1% mogucnosti da te ne odrade tako strogo, cak kontas da ih nece ni biti na drumu i ulazis u svoju mahinu i letis...Ovde govorimo o verovatnocama da budes provaljen kao vrlo rizican vozac na putu (recimo da si krenuo do prve drumske kavane Dzerimo ;) )(igra sa istinom)
Induktivnim zakljucivanjem cemo doci do zakljucka da ukoliko nema sigurnosti 100% (vrana je crna) u odredjenu tvrdnju, ona nije cela i nije konacna a samim tim nije i relevantna za celishodno vrednovanje. Dakle tvrdnja koja sa odnosi na sve posmatrane slucajeve se odnosi i na sve moguce slucajeve....
Istina je jedna i jedina i iznosi 100% !!!
p.s. mozemo i deduktivni metod da ukljucimo :)

Gosp'a ili Gos'n Laudanum,
kako sam razumeo (ne iskljucujem da je moje misljenje jedina istina), vi govorite o verovatnoci da nesto bude istina ili ne.
TO, to nije srz ove teme.
Jadar ove teme nalazi se u nedorecenoj istini koja nije dovedena u pitanje ni od koga... mozda je to nepostojeca stvar, pretpostavljeno je postojanje apsolutne istine samo zarad lakseg razumevanja teme.
Ni proracun rizika nije bitan.

Bitni su svesno precutani delovi poznate istine i iskljucivanje mogucnosti za ista vise od nekome poznatog & sakrivanje da nesto nepoznato postoji malo sire od poznate istine.

Npr. nadri-astrolog mi kaze samo lepe stvari koje vidi a sve ostalo sta se NJEMU ucini da nije lepo ili da ja ne mogu da "svarim" on precuti (iako sam insistirao na kazivanju SVEGA sta vidi u zvezdama).
ili
Taj isti astrolog kaze: zvezde kazu da ocekujem veliku srecu u narednom periodu a precuti da mu fali podatak za npr Saturn ili precuti da Pluton (diskutabilna planeta) ima uticaja na njegovu analizu.
Podrazumevano je da OBOJE/OBOJICA verujemo planetama i uticaju Horoskopa na ljude 100%
 
Srce Moje... ;-)
pa najzad da nadjemo dodirnu tacku... tacku potpunog razumevanja.

neistina... laz...
nije li tek neznatna razlika izmedju ova dva?

svi koji nisu paralelni dodirnu se u jednoj tacki... oni krivudavi i u vise tacaka...

nije neznatna razlika. ljudi mogu izgovarati stvari koje su objektivno neistine, a nemati svest o tome. oni ne lazu.
laz je svesno precutkivanje ili izvrtanje istine onoga ko je svestan sta istina jeste.

prijatan dan, medo b. :-)
 
Gosp'a ili Gos'n Laudanum,
kako sam razumeo (ne iskljucujem da je moje misljenje jedina istina), vi govorite o verovatnoci da nesto bude istina ili ne.
TO, to nije srz ove teme.
Jadar ove teme nalazi se u nedorecenoj istini koja nije dovedena u pitanje ni od koga... mozda je to nepostojeca stvar, pretpostavljeno je postojanje apsolutne istine samo zarad lakseg razumevanja teme.
Ni proracun rizika nije bitan.

Bitni su svesno precutani delovi poznate istine i iskljucivanje mogucnosti za ista vise od nekome poznatog & sakrivanje da nesto nepoznato postoji malo sire od poznate istine.

Npr. nadri-astrolog mi kaze samo lepe stvari koje vidi a sve ostalo sta se NJEMU ucini da nije lepo ili da ja ne mogu da "svarim" on precuti (iako sam insistirao na kazivanju SVEGA sta vidi u zvezdama).
ili
Taj isti astrolog kaze: zvezde kazu da ocekujem veliku srecu u narednom periodu a precuti da mu fali podatak za npr Saturn ili precuti da Pluton (diskutabilna planeta) ima uticaja na njegovu analizu.
Podrazumevano je da OBOJE/OBOJICA verujemo planetama i uticaju Horoskopa na ljude 100%

Medo, ja sam se igrala recima, a zakljucila sam u jednoj recenici i to zadnjoj u postu.
Uzeo si primer astrologa i obostrano, apsolutno, verovanje u uticaj planeta. Koja se vodi kao da je egzaktna nauka, sto se dovodi u pitanje sada kada je Pluton izbacen iz sistema. Ukoliko astrolog precuti lose uticaje Saturna (jer ne moze da mu fali podatak za Saturna ukoliko ima tacan datum i vreme rodj) to je skrivanje istine dalje sledi da je to obmana tj. laz.
Ponovicu, istina je jedna i jedina!
Mene sada interesuje tvoje misljenje!
 

Back
Top