Српска четничка акција 1903 - 12

Одлично!
Драго ми је да Вас има!
Свеједно је како ћемо се чути, овако или преко ПП, битно је да нешто корисно урадимо.
Да ли је неко од Вас прегледао заоставштину чувеног четника Драгише Стојадиновића у народној библиотеци?
По ономе што сам ја видео, ту има око 20.000 страна, а можда и много више.
Ја сам прегледао око 2.000 и ту стварно има одличних ствари. Он је сам напоменуо да жели будућим историчарима који се итересују за тај перијод, да остави обимну грађу.
 
nikako drugovi borci,svaciji rad i akcija moraju biti temeljno prouceni,nikako neizostaviti slavne komadnante i njihov sistem borbe....tipa kako sto brze repetirati pusku i ubaciti nov metak u nju,problemi sa puskama austrougarske proizvodnje pri bliskoj borbi,tj spadanje bajoneta na istoj...ili problem sa zavrtacem na bombama domace proizvodnje.........a nikako ne zaboraviti i procene cuvenog majora kursule.....neprijatelj nije ono sto smo ocekivali...boje se,narocito bliske borbe,bombe i noza

mislim,jel se vi zezate ili ste stvarno resili da proucavate cetnicku gerilasku borbu sa ciljem primene u danasnjim uslovima jer nam predstoji borba protiv ustasa,balija i arnauta na kosovu...turci i austrougari su nestali u medjuvremenu,a bugari se urazumili:):)

ovo moze da bude jedino istoriski pregled neki,podsecanje i nista vise....mislim,i mi hocemo u EU...hebote mish,de ja zivim
 
nikako drugovi borci,svaciji rad i akcija moraju biti temeljno prouceni,nikako neizostaviti slavne komadnante i njihov sistem borbe....tipa kako sto brze repetirati pusku i ubaciti nov metak u nju,problemi sa puskama austrougarske proizvodnje pri bliskoj borbi,tj spadanje bajoneta na istoj...ili problem sa zavrtacem na bombama domace proizvodnje.........a nikako ne zaboraviti i procene cuvenog majora kursule.....neprijatelj nije ono sto smo ocekivali...boje se,narocito bliske borbe,bombe i noza

mislim,jel se vi zezate ili ste stvarno resili da proucavate cetnicku gerilasku borbu sa ciljem primene u danasnjim uslovima jer nam predstoji borba protiv ustasa,balija i arnauta na kosovu...turci i austrougari su nestali u medjuvremenu,a bugari se urazumili:):)

ovo moze da bude jedino istoriski pregled neki,podsecanje i nista vise....mislim,i mi hocemo u EU...hebote mish,de ja zivim

Нема разлога да будеш заједљив. Већ си се истакао у оплакивању туђих гробаља, и игнорисању сопствених. Ово другови, је , даклем , једна увреда, кајом се алудира на комунизам и на комесарскии начин опхођења. Наравно да нико овде неће да организује Четничке упаде на КиМ. И ја сам , ко и ти, био у овим ратовима, и добро знам да ни једна герила не може да порази ни једјну армију, сама по себи. Али то време и ти људи заслужују да буду проучавани и отргнути од заборава. А и те како би могли много да научимо из тог времена. Србија је 1903 г. била у веома сличној ситуацији као и сад. Цела тадашња Европа, осим Русије, и делимично Француске је била или у савезу, или у пријатељским односима са Турском . Енглеска је имала војно савезништво са Турском, а Аустро-Угарска је радила против Србије све што може, због својих планова. Зар не мислиш да би било занимљиво проучити како су се наше власти са свим тим избориле, и до 1012 г. преокренуле ситуацију у нашу корист. Били су пре свега спретни, а питање Родољубља се није ни постављало.
Сви смо ми ѕа Еу, али они нас неће. Неће нас ма шта ми радили, како год се понашали. Одлука је донета још давно. Немамо никакве начине да уђемо, јер ће , кад год испунимо услове стићи нови сет услова. Даклем ЕУ, нас не жели. Ја то не мислим на све земље ЕУ. На пример Италија нема ништа против да Србија уђе у ЕУ. Али они који одлучују, су одлучили да ми не можемо да уђемо. Што се пре освестимо, то боље за нас. Но вратимо се четничкој акцији од 1903 - 1912.
 
Четници су славна српска традиција , није било српског непријатеља који их се није бојао.

Због комунистичког и терора запада треба штовише ширити знање о четничком покрету

Nabroj mi te neprijetelje koji su ih se bojali. Moj djed je bio u četnicima i njegove priče su se malo razlikovale od tih tvojih samouvjerenih tvrdnji.
 
Е па одлично. У којиој Четничкој акцији од 1903-1912 је учествовао твој Деда. Да ли у Јужној Србији ( Маћедонији), или на Косову.

To što mi čitamo u knjigama je samo romansirana istorija, našminkana da bi je lakše progutali. Stvarnost je daleko teža za svariti. Ove sadašnje generacije nemaju želudac za to. Prema tome, bolje je da se držimo istorijskih laži. Lakše je.
 
Nabroj mi te neprijetelje koji su ih se bojali. Moj djed je bio u četnicima i njegove priče su se malo razlikovale od tih tvojih samouvjerenih tvrdnji.

Арнаути, Муслимани у Босни , Аустроугари 1914-1915

To što mi čitamo u knjigama je samo romansirana istorija, našminkana da bi je lakše progutali. Stvarnost je daleko teža za svariti. Ove sadašnje generacije nemaju želudac za to. Prema tome, bolje je da se držimo istorijskih laži. Lakše je.

четници Јездимира Дангића су спасли српско Подриње судбине оних који су поклани и спаљени у западној Славонији и Посавини
 
Djed se sa svojim rođenim bratom kao austro-ugarski vojnik predao srpskoj vojsci kod Užica 1914.,dok se treći brat predao Rusima u Galiciji iste godine. Sva trojica su preživila rat, dvojica u srpskoj i treći u ruskoj vojsci. Ali taj čin dezerterstva iz austrougarske vojske bilo je i najhrabrije što su uradili. Sve poslije toga bilo je totalno bezumlje naših slavnih vojskovođa i to što su preživjeli mogu zahvaliti samo Bogu a nikako mudrosti Stepanovića, Mišića, Putnika i Bojovića kojima najveći dio vojske nije dočekao kraj rata a oni se ipak nazivaju pobjednicima.Dokle da sami sebe lažemo?
 
Твој Деда је прешао својима. То је само условно дезертерство. То је заправо један поштен чин . Али он није учествовао у Четничким акцијама од 1903 - 1912. Сви који су се предали и прешли на страну своојих сународника ишли су у доброољачке батаљоне, а не у Четничке јединице. Е сад, знамо да је изгинуће било огромно, а питање које се намеће је , да ли је могло бити другачије. На то питање историја још увек није дала нај прецизнији суд. Сматрам да је учињено много политичких грешака, нарочито у вези са стварањем Југославије. Сведочење твога Деде би било изузетно корисно, али га и те како треба упоредити са сведочењем других Солунаца, а онда узети у обзир историске чињенице, фактографију, обрадити војничке одлуке нашег Ђенералштаба. Само тако се може доћи до какве, такве истине и до објективног посматрања ствари. Наша победа је свакако , по било којим мерилима реална. Питање је само, колико је Пирова. Изгубити 60% мушког становништва је страшна трагедија, од које се готово нико не може опоравити. Питање да ли смо могли другачије у датим околностима .
Али све ово нема везе са темом, која се зове Четничка акција од 1903 - 1912.
 
To što mi čitamo u knjigama je samo romansirana istorija, našminkana da bi je lakše progutali. Stvarnost je daleko teža za svariti. Ove sadašnje generacije nemaju želudac za to. Prema tome, bolje je da se držimo istorijskih laži. Lakše je.

Ко хоће романсирану историју, тај се и држи исте. Кога занима истина, увек има могућности да до истине дође. Мислим да ми немамо баш много чега да се стидимо у својој историји. Самим тим , мислим да је неопходно гледати баш истини у очи, јер само тако можемо да се одредимо према прошлости, самим тим према садашњости, а нарочито према будућности. Наравно, мораммо се увег залагати да се разне историске заблуде као и намерно погрешно креирање историје у политичке сврхе раскринка, као што је на пример историска лаж, на пример , да су Албанци Илири, или чак Пелагези.
С друге стране, никада се несме узимати у обзир сведочење само једног учесника у неком догађају. Мој Прадеда је био у чети Војводе Вука, ( Војина Поповића). . Ми имамо пуно породичних прича о томе, али их ја узимам у обзир само онда када се поклопе са сведочењима осталих учесника у истим акцијама, илли када се поклопе са налазима неколико историчара.
 
Sve je to daleka istorija. Nemožemo se složiti oko događaja koji su se desili prije petnaestak godina. Već postoji hiljadu verzija i tumačenja perioda 1991/95 a kamoli nešto tako daleko kao što je 1903. O tome možemo samo nagađati.

За 100 година сви ће мо се слагати око догађаја који су се збивали 91 -95. . Свакој историји је потребно време, да отстоји, и да прође известан период.. Зато се у културним друштвима о МЛАДОЈ историји и не расправља, то јест, расправља се , али се коначан суд не доноси. . У историји је позната ствар да се касније, стватри виде јасније.
 
Тема је Четничка акција 1903 - 12 и јуначка борба четника против Бугара, Турака и Арнаута на територији садашње Македоније. На Косову и Метохији није било извођења борбених акција, осим две борбе, где су четници били пресретнути приликом пута за Македонију.
Остало оставите по страни.
 
Kako je veliki srpski novinar opisao smrt vojvode Petka Ilića i njegovih četnika, na visovima iznad Pčinje

SAMRTNO KOLO ČETNIČKO

piše:
Stanislav Krakov

Poljubili su se. Zatim obrazovali krug, klečeći jedan kraj drugog, zagrljeni kao u kolu. Mali Denko je zapalio fitilj... Strašan tresak, kamen i dim razneli su samrtno kolo komitsko. Turci ih, žive, neće uhvatiti

Odela vlažnog, natopljenog rosom u providnoj jutarnjoj magli, sedam četnika probuđenih svitanjem leno je protezalo umorne udove. Svaku noć su na drugome planinskom vrhu prenoćište tražili. Potere dignute još od Čelopečke bitke neprekidno su kroz šume prolazile. Sam sa četom u Pčinji, mladi vojvoda Petko Ilić uvek im je vešto izmicao. Sklonio se sada u šumu kozjačku više Svetog Oca Prohora, zadovoljan što je juče i prekjuče i svakog dana od kako je Savatije ostavio da četu vodi, srećno izbegao askerima.

Ležao je probuđen sa rukama pod glavom i gledao u vlažno lišće, drhtavo i svetlo na ranom suncu i jedan mali komad neba koji su široke grane uokvirile. Odjednom ga je trgao tihi pisak kao pesma tetreba. Skočio je i šest njegovih drugova stajalo je već spremno sa oružjem. Stražar je sa ivice proplanka javljao ptičijim glasom opasnost koja se bližila. Od manastira se duga vojnička povorka penjala.

Jedan za drugim, bliski, bez reči, pohitali su četnici ka Bukovljanskoj šumi da pregaze Pčinju i da se široke, neprovihodne staračne gore dohvate. NJihov hitri hod je puščani vihor zaustavio. I sa te strane askeri su dolazili vičući i pucajući.
Nestrpljive komite dočekivale su već prve askere, koji su se neoprezno pojavljivali iza drveća, pljuskom usijanog čelika.

Grmljava na planinskom vrhu pod vedrim nebom ispunjavala je nemirom i teškom slutnjom sva srca u Pčinji.

Kada se za trenutak odjek baruta utišao, kao kliktanje orla raznosio se nad vrhovima drveća kroz sveži zrak glas Petkov koji se rugao prkosno sultanu i Turcima, veselio četnike i pevao. Sva je planina njegovim glasom odjekivala.

Po podne osušeno žeđu njegovo grlo je umuklo. Na stenama nije bilo više vlage da je popiju, u torbama nije bilo hleba. Četnici su između dva hitca grizli komadić voska koji su zajedno sa bombama nosili.

I puške su se sve ređe javljale. Zabrinuto su drugovi Petkovi tražili poslednje met-ke po redenicima i taračugama. Kada se sumrak već približio, nad vrhom brega zavladala je tišina. Samo su još zalutala zrna udarajući o stene prštala. Ni jednog kuršuma Petkova družina nije više imala.

Ohrabreni, puzeći između drveća i kamenja, askeri su se vrhu brega primicali. Zaklonjeni iza debelih stabala, pozivali su komite na predaju.

Prva večernja zvezda zablistala je na nebu. Još jedna za njom obasjala je vrh brega i poletela ka šumi. Četnici su bacili prvu bombu. Plamen je osvetlio senke i gvožđe je u divljem vrisku kidalo stabla i tela. Pred strašnim komitskim žarištem uzmakli su askeri.

Petko je pogledao svoje drugove. Svi su tu bili oko njega. bliski, svih sedam: Manasija Nikolić, Đoša Belja-novče, Koce Janković, Mihajlo iz Košine, Božin iz Otljana, An-đel iz Četiraca, svi bledi i odlučni, svi potamneli od zemlje i baruta, svi mladi. Ni jedan nije imao više od dvadeset godina. Denko Kumanovče, najmlađi, još nije napunio ni osamnaest.

Dugo je on molio protu Taška, koga je uvek vozio fijakerom od varoši do stanice kada je iz Kumanova za Skoplje išao:

- A, bre, gospodin proto, prati me u četa.

Kada su mu se prota i učitelj Šarplaninac na to smejali, on je skoro kroz suze govorio:

- More, bre, pratite me, pa će vidite koj sam.

- Neka ga đavo nosi, rekao je jednog dana prota, neraspoložen i uznemiren bliskom smrću i pretnjama egzarhijskim. Neka ide.

Denko je otišao u četu rešen da reč održi. Sada je došao trenutak da pokaže ko je. Poslednju bombu on je u rukama držao.

Petko je pogledao drugove. Sreo je u njihovim očima istu divlju odlučnost, neustrašivu rešenost kao kod bogova. Razumeli su se pogledom. Silnim udarcima o stene na komađe su polomili oružje. Samo je Petko skrivao o pojasu revolver koji mu je Savatije poklonio.

Kratka tišina pokrila je vrh i uplašene Turke. Brzo su prilazili četnici jedan drugome i ljubili se. Primakli su se blisko u krug i popadali na kolena. Svaki je ruke drugu na ramena stavio. U sredini je klečao mali Denko, fijakerista iz Kumanova, i udarao u kresivo.

Sudbonosni fijuk zapaljenog fitilja prostrujio je kroz sva ustreptala srca mladićska. Još su se jednom brzo, kroz poslednji osmeh pogledali. Samo su se ruke jače upile u drugarska ramena i strašan tresak, plamen i dim razneo samrtno kolo komitsko.

Kada je otvorio oči Petko je video još uvek plameni zastor između sebe i potamnelog neba. Odelo, ruke i lice bilo mu je toplo i vlažno. Više njegove glave jedna bela žila je kao puž drhtala. ležao je u sred samrtnog vira od ljudskih tela, bez oblika. Činilo mu se da čuje ječanje kraj sebe. Podigao se teško oslanjajući se na ruke koje su klizale. Video je u sumraku svetle oči Božinove i čuo je reči:

- Utepaj me, Petko, Turcite živ da ne me fatat.

U Božinovoj torbi našao je Petko dva revolverska metka. Pogledao je još jednom druga i razumeo je neizbežnu molbu nje-govu. Još samo su njih dvojica ostali. Spustio je svoje izgorele, krvave usne na njegovo čelo. Prislonio je cev na mesto rumenog poljupca.

Noseći odjek smrtnog hitca kao poslednji oproštaj, vukao se Petko sada potpuno sam u sred smrti, ka ivici strme litice koja se ka Pčinji spuštala.

Nagnut nad ponorom, ispalio je poslednje zrno u stomak. Dubina je povukla snažno krvavo telo sebi.

Noć je pala nad Kozjakom, nad rekom i nad mračnim šumama.
 
Српска четничка акција може се поделити на три периода:

1. Период развоја, који почиње оснивањем Српског комитета и који обухвата 1903, 1904. и 1905. годину. Ово раздобље се карактерише снажном групном иницијативом истакнутих појединаца, коју усмерава и контролише српска влада. То је истовремено период када ова иницијатива покушава да се ''отме'' од надзора владе. Тада долази до великих пропуста, пример за то су неуспеси првих чета.

2. У периоду успона, који обухвата 1906. и 1907. годину све конце Акције држи у рукама српска влада. Она то чини преко Министарства иностраних дела, односно његовог Конзуларног одељења, при коме постоји Врховни одбор (управа) српске четничке организације. Ова организација, у 1905. години добија назив: ''Тајно удружење српска одбрана'' и

3. Период смиривања почиње 1908. године и траје до почетка Првог балканског рата. Карактеристике овог периода су избегавање оружаних сукоба и припремање становништва за коначно ослобођење.
 

Back
Top