Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

kovanica (jos) nije kod mene - nazalost. materijal: mislim da se radi o "kupfernickel" ili cink. kovanica je kupljena u nemackoj. uzeo sam je od jednog coveka koji radi kao "entrümpler" - tesko prevesti. taj covek cisti stanove/zgrade za drzavu, na primer ako neko umre, itd. valjda cu kovanicu dobiti ovih dana...onda cemo vise znati. :)

Ok, enigma je rešena zahvaljujući Mandićevom katalogu.

Citiram katalog: "U toku 1898. godine, nirnberška kovnica L.CR. LAUER je izdala minijaturne reklamne replike novca nekoliko zemalja uključujući i Srbiju. Izdato je 8 apoena (5 para do 20 dinara svi novci kralja Milana) i svi su iste veličine 12,5 mm, težine 0,57gr. i nose isti datum - 1882. Svi su od mesinga i ofarbani odgovarajućom bojom."

To znači da je ovaj novčić originalno bio ofarban bojom srebra.

Navodi se i cena po komadu: 30-50 evra. Nije loše, mada ovaj deluje prilično neočuvano ipak se radi o finom numizmatičkom materijalu ;)
 
Za Nemacku neznam, ali znam da u Srbiji nemoze da dobije vise od 70-75. U Bosni jos manje.
Mnogi zlatari u Sarajevu prodaju dukate ispod vazece cene zlata jer musterija za zlatni nakit koji oni prave nema, dukate su otkupljivali uglavnom kao lomljeno zlato, a ziveti se mora i jesti se mora, pa daj sta das.
A ako bi neko iz Srbije ili Bosne hteo da proda dukate u Nemackoj, koliko bi ga kostalo da ode u Nemacku i tamo ih ponudi i kome?
U nemackim zlatarama ili bankama, pa da mu uzmu i proviziju za svoju uslugu.
ili da trazi gastarbajtere pa njima da nudi?
Cela ta diskusija o vrednostima dukata za koju se raspituje neko iz Srbije, a prica mu se koliko bi ih mogao prodati u Nemackoj je suplja prica.
Ali, kao sto rece sve je relativno, ako nije suplje.

za prvu pasazu teksta nema dileme, situacija tera ljude da prodaju stvari za "skoro" svaku cenu. sad but true!
sto se tice druge pasaze, mislim da u medjuvremenu nije nikakv problem da se prodaju kovanice na "evropskom drzistu". ebay je na primer najjednostavnija solucija za taj "problem". zlato/kovanice ovde niko vise ne prodaje ili nudi zlataru/bankama... a drugo, skoro 600'000 "jugovica" zive (samo) u nemackoj, znaci, mislim da nije bas potrebno da se trazi gastarbajter...skoro svaka familija ima rodbinu u inostranstvu.
 
Ok, enigma je rešena zahvaljujući Mandićevom katalogu.

Citiram katalog: "U toku 1898. godine, nirnberška kovnica L.CR. LAUER je izdala minijaturne reklamne replike novca nekoliko zemalja uključujući i Srbiju. Izdato je 8 apoena (5 para do 20 dinara svi novci kralja Milana) i svi su iste veličine 12,5 mm, težine 0,57gr. i nose isti datum - 1882. Svi su od mesinga i ofarbani odgovarajućom bojom."

To znači da je ovaj novčić originalno bio ofarban bojom srebra.

Navodi se i cena po komadu: 30-50 evra. Nije loše, mada ovaj deluje prilično neočuvano ipak se radi o finom numizmatičkom materijalu ;)

thumbs up! hvala na informaciji! :worth:
 
pozdrav svima,interesuje me jel ista vrede reprodukcije veoma dobre i veoma staroga novca,hvala u napred

neke reprodukcije antickog novca od renesanse do danas imaju numizmaticku vrednost, neke su cak i cenjene i skupe ali to je redji slucaj. Uglavnom kopije vrede koliko i metal od kojeg su napravljene ili malo vise od toga. ;) pozdrav


edit: malo sam proguglao i kao primer evo jedne kopije sesterca koji se prodaje kao kopija - sa pocetnom cenom od 330 dolara..."padovanac"

http://cgi.ebay.com.sg/RARE-Paduan-...4QQcmdZViewItemQQssPageNameZRSS:B:SILF:SG:101
 
Poslednja izmena:
neke reprodukcije antickog novca od renesanse do danas imaju numizmaticku vrednost, neke su cak i cenjene i skupe ali to je redji slucaj. Uglavnom kopije vrede koliko i metal od kojeg su napravljene ili malo vise od toga. ;) pozdrav

ma imam neke 4 reprodukcije veoma dobro uradjene pa me interesuje dai nekog interesuje jer mjenjao bi ih za nase kovanice,mislim one koje mi fale a ima ih za sada dosta:think:
 
Pozdrav svim numizmaticarima,interesuje me dali reprodukcije veoma starog novca imaju ikakvu vrednost,posjedujem Marcus Brutus(roman denarius 42 BC,Emperor Domitian (roman denarius)AD 81-96,Edward IV GROAT 1480-1483 i Alexander III penny 1280-1286.interesuje me koliko se kotiraju na trzistu i moguca je zamjena za nase stare kovanice.hvala unapred

Nemas potrebe jedan te isti posto stavljati na svaku temu, samo pravis dzumbus... ;)
 
Hajrija, halal ti vjera :) ako zaista imas tu kovanicu 50 pfennig 1950 G, bank deutscher lander, i ako je lijepo ocuvana, racunaj 400 eura da vrijedi, naravno dileri ce ti manje dat, cak mnogo manje.
U pitanju je kovnica i godina sa izuzetno malim tirazom, jedna od njemackih najrjedjih kovanica, sta da ti kazem osim svaka cast na pronalasku, to je bas nesto.
Speedster, ovo sam izracunao jer sam mislio da nema sanse da gospodja ima tu stvarcicu, sad sam se i ja malo iznenadio, jedino ako se neko ne zajebava hehe.
pozdrav
 
pozdrav svima,jel reprodukcija staroga novca ima kakvu vrednost,hvala

Istorijski falsifikati da koji su pravljeni i ubacivani dok je taj novac bio o opticaju , novi falsifikat koji se prave sa namerom da bi se prevarili pocetnici u numizmatici su odvratne stvari sa kojima ne treba trgovati , jer ne samo sto prevare nekoga nego i mnoge pocetnike koji bi postali numizmaticari odvrate od kolekcionarstva jer se lako napecaju i misle da je sve prevara.
 

Back
Top