Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

big-62279_1-1.jpg



Koliko vredi ovaj Mihajlo ?

Ovaj komad nije lepo patiniran , nego blatnjav, a uz to su mu se pojavile ove zelene mrlje koje se nazivaju (rak novca) kad bi se komad ocistio ispd nih su krateri, na zalost to je problem kod bronze koji se neda popraviti sve u cvemo ne vredi vise od 3-4 e
 
Ovaj komad nije lepo patiniran , nego blatnjav, a uz to su mu se pojavile ove zelene mrlje koje se nazivaju (rak novca) kad bi se komad ocistio ispd nih su krateri, na zalost to je problem kod bronze koji se neda popraviti sve u cvemo ne vredi vise od 3-4 e
Definitivno tacna procena stanja novcica. Ono sto vi zovete rak novca, u strucnoj literaturu zastite od korozije, ne numizmatike, se to zove "ziva korozija". To je korozija koja je aktivna, "radi", napreduje i sa vremenom skroz unisti predmet.
Mrtva korozija je neaktivna, cesto se naziva patina, ona stvara zastitni sloj oksida metala po povsrini koji stiti metal od daljnjeg propadanja, neaktivna je.
Steta, osim tih mesta sa zivom korozijom ostatak novcica ima lepu patinu.
I jos nesto. kod novcica od legura bakra je jako vazno zaustaviti tu zivu koroziju. U tehnici postoji vise nacina, zastite bakarnih legura od korozije, muzeji primenjuju neke koje bi se, po mom misljenju, mogle prihvatiti i za zastitu novcica. U muzejima se te metode koriste za zastitu premeta od bronze koji imaju veliku vrednost jel su uglavnom sofisticirane, skupe i nije ih lako primenjivati u kucnoj radinosti.
Mozda iskusnije kolege numizmaticari znaju i neku metodu koja se primenjuje iskljucivo na zastiti novcica, nije teska za upotrebu u kucnim uslovima i daje dobre rezultate.
Sada kad napisah videh da je to u stvari spisak mojih, a verovatno i ostalih numizmaticara.
 
možda sam ja malo subjektivan tj "slab" na bronzu Obrenovića ali ne možemo očekivati perfektno stanje tako reaktivnog materijala posle 150 godina i deset ratova...zato mislam da ne bih tako oštro trijažirao kad je 1868 godina u pitanju...na kraju krajeva, cena je onolika koliko je neko spreman da plati za ono što mu treba i što mu znači...na kraju krajeva, čemu katalozi onda ako po njima kupovati Austriju i Tursku a naš prvi novčić posle srednjeg veka degradirati u bescenje...lično, imam 10 para u raznoraznim kvalitetima u uvek volim da ih upoređujem a slažem se za "rak" tj aktivnu koroziju...imam neke komade koji su tako rapidno propali a kad sam ih kupio izgledali su bolje, tj pojavila se zelena reakcija koja pravi udubljenja...to se i ne isplati sprečavati osim ako niste sentimentalno vezani za komad!
pozdrav, Bogdane, Jevdokane i Ado....zanimljiva tematika!
 
Kad sam se slozio s Markom u pogledu cijene od 10-15 eura mislio sam na podrucje u kojem ja zivim, u Sarajevu je zbog nedostupnosti ove kovanice njena cijena tolika, najmanje, kod vas je vjerovatno trziste dosta zasiceno tim komadima pa je i cijena niska, kao sto znamo samo je jedno pravilo koje odredjuje cijenu, i nijedno drugo, PONUDA - POTRAŽNJA. pozdrav


Potpuno se slažem, Ado! ako ćemo tom logikom, u Srbiji nikad nije bilo više kolekcionara domaće numizmatike nego posle raspada ex YU...sada intenzivno kreću i mladi i stari i cene su "od do" i nikako se ne mogu porediti one u BG i one u Užicu ili Sarajevu...već sam rekao da sam 5x bolji komad platio 10e (onaj stakleno zeleni XF) ali bio jopet i za ovaj dao najmanje 7e...
ajde baš da vidim koliko biste dali za ovaj komad, čisto me zanima! kataloge imate, kvalitet vidite, a kad vam kažem koliko sam je platio nećete verovati!Komad nema ni jedan udarac, svi detalji se vide i presvučena je masnom staklastom patinom....
pozdrav svima!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolege,

Vezano za koroziju bakra i legura (bronza, mesing i sl.) napisano je mnogo radova, medjutim ono sto numizmaticari zele je gotovo neizvodivo. Mjesta na kovanici zahvacena "zivom" korozijom se ne mogu ocistiti na zadovoljavajuci nacin, a pogotovo ne u kucnoj radinosti. Prakticno ziva korozija je zapravo kontinuirani proces stvaranja bakar-klorida na zahvacenom mjestu. Ovakvo mjesto bi pod broj jedan trebalo ocistiti od nastalog klorida mehanicki (ispod ostaje rupica :-( ) zatim sprijeciti nastajanje nove korozije tako sto se hemijskim procesom aktivni bakarni ioni vezu u inertne komplekse i na kraju zastiti kovanicu od venjskuh uticaja. Hemijsko komplekiranje se moze napraviti sa 5% otopinom natrijum karbonata nakon cega se kovanica ispere 100 % alkoholom a zatim se obicno komad presvlaci zastitnim filmom na bazi akrilata ili (nesto starija metoda) nekih specijalnih voskova. U svakom slucaju ovo je tezak i neisplatan proces, pogotovo na ovakvim komadima. Osim toga, vecina kolega dobija osip na sam pomen nekog ciscenja novca (koliko sam primijetio :-) ), sta li tek misle o navedenoj proceduri? Definitivno najefikasniji nacin borbe protiv ovoga je elektroliza ali onda zbogom patini a i pojavit ce se rupice. Sto se tice vrijednosti po meni je ovo nesto sto nikada ne bih uzeo jer ce vremenom degradirati a ne isplati se pokusavati ocistiti i stabilizirati ovako jeftin komad.
 
Potpuno se slažem, Ado! ako ćemo tom logikom, u Srbiji nikad nije bilo više kolekcionara domaće numizmatike nego posle raspada ex YU...sada intenzivno kreću i mladi i stari i cene su "od do" i nikako se ne mogu porediti one u BG i one u Užicu ili Sarajevu...već sam rekao da sam 5x bolji komad platio 10e (onaj stakleno zeleni XF) ali bio jopet i za ovaj dao najmanje 7e...
ajde baš da vidim koliko biste dali za ovaj komad, čisto me zanima! kataloge imate, kvalitet vidite, a kad vam kažem koliko sam je platio nećete verovati!Komad nema ni jedan udarac, svi detalji se vide i presvučena je masnom staklastom patinom....
pozdrav svima!

marko druze i prije sam ti vidio ovu kovanicu, ovakvu skoro da nisam vidjao, vrijedi dosta, al opet koliko je neko spreman da plati, neko bi dao i 50 eura neko 20, ja tu negdje izmedju, al je definitivno rijec o fantasticnom komadu. koliko si ti dao za njega bas me zanima?
 
Evo konacno sam sklopio spisak za novcice sa prostora Jugoslavije

2 pare- 1904
5 para-1912 1976 1883 1884 1905
10 para- 1980 1996 1991 1992 1884 1883 1925 1985 1912 1908 1920
20 para-1912 1990 1884 1883 1980
25 para-1920 1982 1938(sa rupom)
50 para-1980 1991 1990 1994 1925 1938 1945
1 dinar- 1925 1938 1986 1974 1980 1983 1984 1992 1991 1996
2 dinara- 1990 1991 1992 1925 1972 1974 1980 1982 1986 1985 1984 1938
5 dinara 1986 1991 1992
20 dinara-1988
50 dinara- 1992
neke zanimljivosti:
JUGOSLAVIJA PTT MEGAPLAST
bas bas zheton

Sve su na prodaju
 
Poslednja izmena:
eto kolega Marko me preduhitrio sa procjenama al to je to, sasvim realna cijena, samo ovu kovanicu 10 para sam vidjao na internet aukciji na stranici kupujemprodajem.com. al definitivno sasvim lijep komad.


Ovo i jesam skinuo sa sa stranice kupujemprodajem.com, cena mu je 50 evra, cinio mi se da je zaista precenjen pa sam zato i stavio sliku i dokazalo se da zaista jeste...50 evra za njega...Hmmm...I da imam ne bi dao...
 
Morash staviti i fotografije reversa da bi ti tachno rekao, ali ovako bez toga:

Aurelianusov antoninijan

Cornelia Supera (zena cara Aemilianus-a) - naravno, u pitanju je livena kopija; poshto je poznato samo mali broj kovanica sa likom ove carice, svi su jako skupi....(pa otud kopije...)

Constantivs mala bronza

Ova dva prava su prilichno male novchane vrednosti, osim ako se ne radi o nekim redjim reversima....
Pozz
 

Back
Top