Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Nevjerovatno, hvala sto ste mi rekli jako interesantno stvarno, a posebno ovo kod petodinarko za kosu Milana, ne mogu vjerovat jer ako je kosa totalno izlizana znaci i da je ostatak kovanice u F stanju u najboljem slucaju, cemu onda rezbariti kosu da izgleda kao XF kad ce i dalje kruna i vijenci bit izlizani kao i rub, nema logike. a takve stvari se stvarno lahko primjete.
 
Није то само наша специјалност, раде то и у свету, нпр "репарирају" античке или средњевековне кованице да "поправе" детаље...

jeste , ali kod reparacijja je prodavac duzan da ukaze kupcu na reparaciju , kao i na aukcijama svaka reparacija se mora naznaciti u aukciskom katalogu u suprotnom vlasnik izlicitiranog lota moze da uzme debelu odstetu zbog pokusaja prevre kako prodavcu tako i aukciskoj kuci , pa zato komisija koja odredjuje sta se stvlja na aukciju, to samo kod nas moze da na nekim sajtovima bez ikakve kontrole mogu ljudi da stave sta oce , napisu sta oce , prevare ljude i niko ne odgovara
 
Ако је 34 милиметра онда је 1/2 екуа, цео еку би био око 40-42мм. Ипак је најсигурније да измерите негде ако имате прилику - пола екуа ~13 грама, цео ~26 грама.
Каталошка вредност:
1 еку: VG-75$, F-150$, VF-300$, XF-700$
1/2 екуа: VG-35$, F-90$, VF-200$, XF-450$
 
jeste , ali kod reparacijja je prodavac duzan da ukaze kupcu na reparaciju , kao i na aukcijama svaka reparacija se mora naznaciti u aukciskom katalogu u suprotnom vlasnik izlicitiranog lota moze da uzme debelu odstetu zbog pokusaja prevre kako prodavcu tako i aukciskoj kuci , pa zato komisija koja odredjuje sta se stvlja na aukciju, to samo kod nas moze da na nekim sajtovima bez ikakve kontrole mogu ljudi da stave sta oce , napisu sta oce , prevare ljude i niko ne odgovara

Ma ima toga svugdje gdje se stvari prodaju online :-) Sada je recimo jako popularno prodavati americke dolare osrednjih vrijednosti koji su kovani u Kini i koje ni eksperti ne mogu da provale odokativno. Nekada se radila uglavnom antika a sada se sve vise susrecu rijetki moderni komadi koji su tako uradjeni da ni obicne ekspertize ne pomazu, tehnika je napredovala cudo jedno. Sto se reparacije tice to je po meni OK, isto ko restauracija klasicnog namjestaja, sve dok se to navodi prilikom prodaje. Ljudi repariraju, ciste, patiniraju i jos svasta nesta!!! A ko leti na internetu da kupi nesta ekstra povoljo to je ona stara narodna "sam pao, sam se ubio". Ma nemores prevariti postenjacinu vec samo onoga kome zine ****** na nesto. Svi bi da hodaju po pijacama i netu i da od nekoga kupi za 2-3 evra nesto sto virijedi 20-30 ili vise, e pa kad se opeces onda kazes prevarant! Cesti su kod nas balkanaca dupli arsini, kad ja varam to je OK jer sam poznavalac a kad me neko nasanka onda je pokvaren jadan ja! :hahaha:
 
jeste , ali kod reparacijja je prodavac duzan da ukaze kupcu na reparaciju , kao i na aukcijama svaka reparacija se mora naznaciti u aukciskom katalogu u suprotnom vlasnik izlicitiranog lota moze da uzme debelu odstetu zbog pokusaja prevre kako prodavcu tako i aukciskoj kuci , pa zato komisija koja odredjuje sta se stvlja na aukciju, to samo kod nas moze da na nekim sajtovima bez ikakve kontrole mogu ljudi da stave sta oce , napisu sta oce , prevare ljude i niko ne odgovara
Citam ovaj Vas post, malo pre sam procitao postna tu temu, o perfektnim kopijama iz Kine, pa sam se setio jednog posta kolege Marqss-a o tome da se reputacija postenog numizmaticara stvara godinama i definitivno je jasno da se svaki novcic ako je skuplji od par eura kupuje samo kod proverenih numizmaticara.
A sto se kopija tice ako neko ima odgovarajucu masinu, namerno necu navesti koji tip, moze mapraviti savrsenu kopiji svakog novcica, a pogotovu zlatnih i srebrnih.
Moderna tehnologija i elektronika cine cuda, a u kombinaciji sa ljudskim nepostenjem jos i veca.
Tako gosp. Franc ios Vi jednom navedoste da cuveni dvoglavac kovan u zlatu vredi najmanje 20.000E, a mozda i i do 35.000E
Da nam se sutra ne desi da svako ko ima para da platri ne vise od 5000E bude imao taj novcic i ako se zna da ih je otkovano samo 4 kom. i da se svako kune da je bas njegov original i da su ostali kopije.
 
Kolega Jevdokan takvi primjerci se vjerovatno nalaze u vitrinama nekih grofova, lordova i predsjednika koji vjerovatno i neznaju da ga posjeduju, slicna stvar je sa zlatnicima od 100 perpera. necete takve stvari naci kod nas "obicnih kolekcionara", a ljudi koji to imaju sute i ne govore na sve strane "imam ga ja".
a sto se kopija tice mislim da se sve moze savrseno odraditi poznavajuci danasnju tehnologiju, ali osim rubnog natpisa. Pogledajte katalog Mandica, strana 91. kako su pokusali kopirati 20 perpera ali rubni natpis je jednostavno grublji i mislim da nikada ne mogu to uraditi do savrsenstva, iskusniji kolekcionari dobro znaju na sta tacno mislim.
Veliki pozdrav za tebe druze.
 
Kolega Jevdokan takvi primjerci se vjerovatno nalaze u vitrinama nekih grofova, lordova i predsjednika koji vjerovatno i neznaju da ga posjeduju, slicna stvar je sa zlatnicima od 100 perpera. necete takve stvari naci kod nas "obicnih kolekcionara", a ljudi koji to imaju sute i ne govore na sve strane "imam ga ja".
a sto se kopija tice mislim da se sve moze savrseno odraditi poznavajuci danasnju tehnologiju, ali osim rubnog natpisa. Pogledajte katalog Mandica, strana 91. kako su pokusali kopirati 20 perpera ali rubni natpis je jednostavno grublji i mislim da nikada ne mogu to uraditi do savrsenstva, iskusniji kolekcionari dobro znaju na sta tacno mislim.
Veliki pozdrav za tebe druze.
Ja sam ti jednom vec pricao o svom iskustvu sa obradom metala, a izrada kalupa u kojem se izradjuje novac je upravu iz tog domena. Nekad je taj kalup izradjivao mukotrpno rukom majstor graver, a dans svaka CNC masina to moze da napravi do zadate tacnosti i to znatno tacnije nego sto je moguce meriti. A mera od 0,01mm jenog stotog dela milimetra za CNC masinu je mala sala, CNC masine koje se koriste za izradu kakupa mogu i znatno tacnije. I sto je najbitnije, svaki majstor graver radi, u tvornicama ili zavodima ili stamparijama, zovi ih kako hoces, kad je raspolozen. Jedan poznanik graver koji je radio u ZIN pricao mi je da kada je imao porodicnih problema, razvodio se u to vreme jedino je imao obavezu da dodje na posao. Citav dan je provodio u basti zavoda puseci i muceci svoju muku i tako dosta dugo vremena. Niko mu nije rekao ni a. jer, da je uzeo da radi pa pogresio i zeznuo klise na kome je do tada radio nekoliko meseci sta bi uradio. Morao da baci taj klise i pocne da radi novi. I kad se rade kalupi za kovanje metalnih novcica je ista stvar.
A CNC masina se ne razvodi, deca joj nisu bolesna pa da je zabrinuta sta ce sa njima biti, ne umara se i ne zavisi od pokreta ruke. I moze se podesiti da materijal kalupa skida u mikronima 0,001 deo milimetra. Sve to odradi elektronika.
zato nimalo ne sumnjam da su kinezi poceli da rade savrsene kopije srednjevrednih kovanica. Verovatno se nece olako resiti da rade i kopije vrlo vrednih novcica, jel takvi su i poznati, pa bi bilo pitanje odakle odjednom toliko tih novcica danas kad ih juce nije bilo ni za leka.
A sta mislis da se ja malo angazujem pa recimo meni, naravno ja sam na prvom mestu, pa tebi, pa gosp. MarQss-u, pa gosp. Franc ios-u i jos ponekom prijatelju napravim ne po jedan nego po dva novcica nek ima i jedan rezerve.;)
Pa onda podmitimo gosp. Mandica recimo sa 3 takva novcica da u svom katalogu napise da je iznenada saznao da tog novcica nije otkovano samo 4 primerka nego recimo 44 i eto para ko blata.:)
Jesi li vido sta masta moze za par minuta da smisli. E, a sad zamisli nekog ko o tako necem ne razmislja samo nekoliko minuta nego znatno duze vreme.
 
Kolega Jevdokan takvi primjerci se vjerovatno nalaze u vitrinama nekih grofova, lordova i predsjednika koji vjerovatno i neznaju da ga posjeduju, slicna stvar je sa zlatnicima od 100 perpera. necete takve stvari naci kod nas "obicnih kolekcionara", a ljudi koji to imaju sute i ne govore na sve strane "imam ga ja".
a sto se kopija tice mislim da se sve moze savrseno odraditi poznavajuci danasnju tehnologiju, ali osim rubnog natpisa. Pogledajte katalog Mandica, strana 91. kako su pokusali kopirati 20 perpera ali rubni natpis je jednostavno grublji i mislim da nikada ne mogu to uraditi do savrsenstva, iskusniji kolekcionari dobro znaju na sta tacno mislim.
Veliki pozdrav za tebe druze.

Druze, sad kada sam ti poslao prethodnu poruku sam video da sam prevideo deo tvog posta u kome pises da je rubni natpis grublji. To je zato sto taj koji je radio kalup nije posvetio dovoljno paznje i tom detalju. Radi se o sledecem:deo kalupa koji formira precnik novcica i u kome je uradjen natpis koji je uradjen mora biti visedelni, da se po otkivanju novcica otvara, gravura teksda se izvlaci iz prstena i novcic ispada. Konstruisati takav alat i nije neka pamet, konstrukcija takvih alata ima u ruskim atlasima za alate za "Holodnu deformirovku"-Hladnu deformaciju ima koliko hoces, ali ga je kunst napraviti na klasicnim masinama. Prvo sto se trazi, za klasicnu masinu velika tacnost, drugo sto se nakon izrade kalup mora termicki obradivati. Znaci kalup se radi na predmere, i nakon kaljenja klizne povrsine bruse, unutrasnost kalupa polira i kalup ide u rad. Nova tehnologija omogucava da se kompletan materijal za izradu kalupa okali i onda iz okaljenih komada rade segmenti alata i alat sklapa, proba i ide u proizvodnju.
Moj druze, da sam hteo i dan danas da hocu da se bavim necasnim rabotama ne samo ove vrste imao bih ja para da kupim i pravi novcic jeda od ona cetiri i da mi jos ostane para.
Al hebi ga, nisam te fele, a i volim da mirno spavam. A mozes to nazvati ili praznoverjem ili sujeverjem ili kako hoces, ali ja duboko verujem u onu narodnu: oteto prokleto.
 
Poslednja izmena:
Druze, sad kada sam ti poslao prethodnu poruku sam video da sam prevideo deo tvog posta u kome pises da je rubni natpis grublji. To je zato sto taj koji je radio kalup nije posvetio dovoljno paznje i tom detalju. Radi se o sledecem:deo kalupa koji formira precnik novcica i u kome je uradjen natpis koji je uradjen mora biti visedelni, da se po otkivanju novcica otvara, gravura teksda se izvlaci iz prstena i novcic ispada. Konstruisati takav alat i nije neka pamet, konstrukcija takvih alata ima u ruskim atlasima za alate za "Holodnu deformirovku"-Hladnu deformaciju ima koliko hoces, ali ga je kunst napraviti na klasicnim masinama. Prvo sto se trazi, za klasicnu masinu velika tacnost, drugo sto se nakon izrade kalup mora termicki obradivati. Znaci kalup se radi na predmere, i nakon kaljenja klizne povrsine bruse, unutrasnost kalupa polira i kalup ide u rad. Nova tehnologija omogucava da se kompletan materijal za izradu kalupa okali i onda iz okaljenih komada rade segmenti alata i alat sklapa, proba i ide u proizvodnju.
Moj druze, da sam hteo i dan danas da hocu da se bavim necasnim rabotama ne samo ove vrste imao bih ja para da kupim i pravi novcic jeda od ona cetiri i da mi jos ostane para.
Al hebi ga, nisam te fele, a i volim da mirno spavam. A mozes to nazvati ili praznoverjem ili sujeverjem ili kako hoces, ali ja duboko verujem u onu narodnu: oteto prokleto.

Kolega Jevdokan s velikim interesovanjem citam ove vase postove o temi izrade novca, nadam se da cu nekada znati o tome priblizno kao i vi jer kataloge svi mogu da nauce to suro stivo, pozdrav za tebe druze.
 
Kolega Jevdokan s velikim interesovanjem citam ove vase postove o temi izrade novca, nadam se da cu nekada znati o tome priblizno kao i vi jer kataloge svi mogu da nauce to suro stivo, pozdrav za tebe druze.
Kolega, vec sam pisao o tom, ja sam jako star cica i svasta sam u zivotu radio i probao. Od najranije mladosti me je zanimao metal i njegova obrada. U jednom periodu zivota sam radio kao konstruktor alata za izradu nekih delova hladnom degformacijom. Naravno ne novca, ali "princip je uvek isti sve ostalo su nijanse"
Kada budete imali godina koliko ja sigurno cete biti i bolji od mene. Prvo sto se vi necete rasplinjivati kao ja na svakakve tipove poslova, a drugo uvek dolaze neki novi klinci koji su bolji od nas starih. (Ovo ja nisam napisao:)) Da nije tako, jos bi sedeli u pecinama i jeli sirovo meso, ni za vatru nebi znali.
 
big-62279_1-1.jpg



Koliko vredi ovaj Mihajlo ?
 

Back
Top