Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Pozdrav.

Naleteo sam na ovaj medaljon, i posto nisam uspeo da nadjem apsolutno nista o njemu, pitao bih vas, da li vi mozda imate neku informaciju? Postoji mnogo medaljona sa pojedinacnim slikama Jozefa, i Vildhelma, ali nisam nasao ni jedan jedini da su njih dvojica zajedno na istom. Hvala

13090864_10207735633900558_988792684_o.jpg
 
@srdjanvuk

Prva stvar koju treba identifikovati sa otomanskih kovanica je godina. Godine su po hidzri (muslimanskom kalendaru) ispisane arapskim ciframa, na slici su arapske cifre:
OtomanNumbers.jpg


Npr. na drugoj slici, prva bakrena kovanica u gornjem levom cosku je 20 para, a ispod cifre 20 je godina 1255 po hidzri (1839 godina po nasem kalendaru) i to je uvijek prva godina vladavine datog sultana, u ovom slucaju Abdul Mejid. S druge strane kovanice je potpis sultana u kaligrafiji (tzv. tugra) a ispod tugre je konkretna godina vladavine datog sultana, koliko mi se cini sa slike to je 21, to se sabira sa prvom godinom vladavine sultana te se dobija 1859 godina (1. godina je 1839, tj. tacna godina je 1839 + 21 - 1). U katalozima ces ovu kovanicu naci pod godinom 1255/21.

Ova konkretna kovanica je kovana u vecem broj primeraka, i nije retka bez obzira na starost, njena kolekcionarska vrijednost je minimalna. Inace je otomansko carstvo bilo ogromno i sa velikim tirazima kovanica a interes medju kolekcionarima je minimalan tako da retko koja kovanica ima neku ozbiljnu kolekcionarsku vrednost.

Uglavnom na prvoj slici su tri kovanice kurush-a sa pocetnom godinom 1223 Mahmuda II (1808-1839), i jedna kovanica kurusha sa pocetnom godinom 1293 Murada V (1876-1909), na drugoj (i trecoj) slici su kovanice od 20 i 30 para gore pomenutog Abdul Mejid-a sa pocetnom godinom 1255 te jedna kovanica od 5 ili 6 kurusha Mahmuda II.
 
@srdjanvuk

Kataloska vrijednost 5 franaka 1809 u VF je oko 60e. Mada se kovanica doima dobro ocuvana ima dosta ogrebotina i udara na obodu, ja bih ostao u dvocifrenim euro okvirima. Moja preporuka je da se pogledaju i cijene kod realizovanih prodaja na EBay-u, nakon sto se ukuca pretraga za 5 francs 1809 odes na advance search i tamo checkiras 'sold items', pa ponovo pokrenes pretragu, samo ove cijene su relevantne na EBay-u.

U srednjovekovne kovanice se ne razumem, tu ce ti morati pooci neko drugi.
 
Poštovanje svim članovima. Nova sam i imam pitanje. Pronašla sam NEŠTO što liči na kovani medaljon ili već šta god. Sa prednje strane je lik Karadjordja i slova imena ona stara, a sa zadnje opet starim slovima piše praviteljstvujušči sovjet serbski. Ima četiri oscila i kartu Crne Gore. Piše 1804. godina a verujem da je iz tog perioda. Ako bi neko mogao da mi odgovori šta je to i koliko bih eventualno mogla da dobijem prilikom prodaje. Hvala unapred
 

Back
Top