Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Imam utisak da ste se uvredili, zaista mi to nije bila namera. Nisam uzeo ni jedan sajt za poredjenje ni ebay ni limundo ni singidunum, bas iz tog razloga sto se negde nesto vredno pazariti za manje para, kao sto ste Vi naveli na pocetku. Mislim da ima zanimljivih kovanica, a te oko kojih se ovde najvise komentarise nisam ni znao da bas toliko vrede. Hvala na jos iscrpnijoj proceni, probacu verovatno da prodajem na sajmovima po komadu. Pozdrav

Nisam se uvredio i zahvaljujem vam na pažljivosti. Žalim slučaj ako sam dao utisak da sam se uvredio.

Kad na krstaricu stavite nešto na procenu dobit čete realne cene ako ko napravi grešku odmah ga isprave kolege (kao mene mrgasa jer mi je promaklo 5 dinara ;)) težko ko da bi se mogao ko okoristiti na vama jer ce se javiti neko i ispraviti drugog.

Nemamo personalne koristi.
I ako bih ja kupio ( za 40€ ;) ih nebi procenio tako nizko) od vas i jedno i drugo 50 dinara 1932. Jer nemam tako očuvane (ako nisu polirani i čiščeni) i bili bi baš lep doprinos mojoj kolekciji. Imam samo jednu VF+ sa nešto manjih ogrebotina i jako lepom patinom.

I lep pozdrav.

p.s. a ako prodate ta dva komada za 100€ obratite se mi na privat ;)
 
Nemam personalnih izkustva sa tim kovanicam ali znam da je pre godinu dana bila u prodaji na muenzaktion rotirana (180°) kovanica 50 dinara 1932 za 260€ procenjena u medjunarodnoj firmi. A inače o raritetima ili specialitetima te kovanice je najbolje opisano na hrvatskom blogu (http://blog.dnevnik.hr/hrvatskanumizmatika/2005/12/1620446925/50-dinara-1932.html ) gdje je i kataloška cena koja nije pravilo nego smernica!

Sve sa tog hrvatskog sajta je u sustini preuzeto iz Mandiceve knjige, i ni tamo ne postoje simetricni komadi navedeni medju specijalitetima, tj. rotacija 50-dinarki je uvek ista - asimetricna/latinsko kovanje/coin allignment, tj. 180* izmedju aversa i reversa. Ne postoji u literaturi naveden komad koji je simentrican/sa nemackim kovanjem/medalic allignment tj. 0* izmedju aversa i reversa, niti neki drugi ugao rotacije kao greska u kovanju.
 
Slucajno sam dosao u posed novcica od 100 Lira iz 1838 godine. Po Krause katalogu 100lira iz 1838 je zlatnik tezine 32,2500g i cistoce zlata 0900, Vodi kao Rare, dat je broj otkovanih primeraka ali nije data cena ni za jedan stepen ocuvanosti.
Primerak koji imam je od mesinga izuzetno detaljno uradjen. Cak je na vratu vladara iznad godine 1838 vidljiv naziv gravera istina nemam dovoljno jaku lupu pa nemogu da procitam tacno.
Novcic je radjen tehnikom kovanja sa jasno izrazenim karakteristikama tecenja metala pod špritiskom kalupa tako da je iskljucena mogucnost da je replika radjena tehnologijom livenja.
Da li neko zna o cemu bi mogla biti rec, sta je to u stvari.
Pogledajte prilog 280481Pogledajte prilog 280480

pozdrav jevdokan,

o kopiji nemam nekih informacija ali evo nešto o originalu.
Ispod biste treba da je potpis FERRARIS.

Čak i da je urađena u zlatu digla bi "prašinu" jer je ta godina praktično nepostojeća za obe kovnice.
Vaša kovanica ima oznaku Torina (orao), ali sam pronašao da su po nekim podacima iz kovnice Đenova (sidro) kovane
sve godine ali da se neke nikada nisu pojavile na tržištu, uz napomenu da je moguće da su kovane sa drugim datumom.
U pitanju su : 1833,1837,1838,1839,1841,1842,1843,1844,1845 sve iz Đenove

Za Torinsku kovnicu nema nekih informacija o izdavanju kovanica ali upadljivo je
da godišta 1838,1839,1841 iz Torina isto kao i one iz Đenove "nepostoje" na tržištu.
 
pozdrav jevdokan,

o kopiji nemam nekih informacija ali evo nešto o originalu.
Ispod biste treba da je potpis FERRARIS.

Čak i da je urađena u zlatu digla bi "prašinu" jer je ta godina praktično nepostojeća za obe kovnice.
Vaša kovanica ima oznaku Torina (orao), ali sam pronašao da su po nekim podacima iz kovnice Đenova (sidro) kovane
sve godine ali da se neke nikada nisu pojavile na tržištu, uz napomenu da je moguće da su kovane sa drugim datumom.
U pitanju su : 1833,1837,1838,1839,1841,1842,1843,1844,1845 sve iz Đenove

Za Torinsku kovnicu nema nekih informacija o izdavanju kovanica ali upadljivo je
da godišta 1838,1839,1841 iz Torina isto kao i one iz Đenove "nepostoje" na tržištu.

Hvala na trudu speedster. Ja o "originalu" u zlatu nisam imao nekih bitnih podataka, ali me je ova kovanica zainteresovala pre svega sto je ocito da je u pitanju otkov ne kopija radjena livenjem.
Da li ovo: Čak i da je urađena u zlatu digla bi "prašinu" treba da znaci da i ovakva kakva je tj od mesinga ili neke legure koja lici na mesing "dize prasinu" odnosno treba da bude interesantna?
Da li su prema vasim podacima ove godine koje ste naveli kovane naknadno u novije doba ili su kovane u godinama koje nose kovanice?
I da li ono "ne postoje na trzistu" znaci da i ako su otkovane, a verovatno jesu jer u katalozima postoje slike nisu nikad pustane u opticaj nego su cuvane u trezorima i onda posle nekog vremena prekovane?
I na kraju, da li je moze biti da je ova kovanica probni primerak otkovan u toku pripreme za kovanje serije u zlatu, da se proveri kvalitet alata za kovanje?
Izvinjavam se zbog mnogo pitanja, ali me je ova kovanica bas zainteresovala jer je ocito da je napravljen alat za izradu te kovnice, a u katalogu je navedeno i koliko je primeraka otkovano, ali nema podataka o ceni ni za jedan stepen ocuvanosti.
I neka onda neko kaze da numizmatika nije ekstremno zanimljiva nauka i hobi;)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, jer bi mogao neko da mi kaze koliko vrede ovi moji primerci, nisu bas u najboljem stanju ali nisu mnogo ni losi. Citao sam ovde kako se krecu cene alime zanima koliko konkretno vrede ovi primerci. Hvala na pomoci
scan0001-1.jpg

scan0003-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, jer bi mogao neko da mi kaze koliko vrede ovi moji primerci, nisu bas u najboljem stanju ali nisu mnogo ni losi. Citao sam ovde kako se krecu cene alime zanima koliko konkretno vrede ovi primerci. Hvala na pomoci

Ne vidim nista sto bi odskakalo od proseka, kovanice od 1 dinar vrede 3-4 evra, 2 dinara 7-8 evra, jedini izuzetak bi mozda bio bolje ocuvan 1 dinar iz 1879-te, ali i on je u najboljem slucaju neki VF- i vredi mozda duplo vise nego ovaj slabije ocuvan primerak.
 
Mrgaso hvala na odgovoru, a novcanica od 50 dinara koliko vredi u ovakvom stanju? I zanima me kakva su ona tri novcica levo, ako neko zna? Pozdrav

Kovanica od 50 dinara vredi samo kao srebro, oko 6 evra, ima ih jako puno. Sto se tice kovanica sa arapskim natpisima, mislim da su u pitanju otomanske kovanice od 5, 10 i 20 para iz perioda 1910-1915, takve kovanice uglavnom vrede manje od 100 dinara.
 
Dragi forumasi jedno pitanje:
Koja je vrednost 10 para iz 1879. godine
Koja je vrednost 2 dinara iz 1925. godine
Koja je vrednost 25 para iz 1920. godine.
Unapred hvala...

Od ovih kovanica jedino 10 para iz 1879 vredi nesto, no njena vrednost se drasticno menja od ocuvanosti, moze da vredi od 2-3 evra do 50 evra (od F do XF stepeni ocuvanosti).
 
Da li neko može da mi da procenu ovih novčića. Nemaju fizičkih oštećenja.
http://www.dodaj.rs/f/2i/nS/GBs2t5b/cam00219.jpg
http://www.dodaj.rs/f/y/123/1JjNywhI/cam00220.jpg

20 dinara 1938 v redi samo koliko ima srebra u sebi jer je oštečen
a vrlo zanimljiv je drugi iz velike britanije ali neznam dali je sovereign (fi 22 mm i 0,235 troy unči) ili half (pola) sovereign (fi 19 mm i 0,118 troy unči)
ako je iz zlata vredi koliko ima zlata u sebi.
Ima nekoliko "dobrih " datuma koji su dosta vredniji od samog zlata a i pored toga dali je kovan u velikoj britaniji ili u canadi ili australiji. Izpod konjenika malo iznad datuma je mint mark koji označava poreklo kovanja:
BEZ = Great Britain
C = Canada
P = Perth, Australia
M = Melbourne, Australia
S = Sydney, Australia
Baš ne vidim dobro datum dali imate 1928 ili 1926 a mint mark vidim da ima i mislim da je M
ako imate nešto od toga i ako je 22 mm diametra to vredi
1926P: 800 €
1928M: 2600 €
Trebao bi da ga vidim kako je očuvan ( jer XF vredi mnogo više a da ne pričam o UNC) i najbitnije dali je od zlata. Ako nije onda je bezvredan. Pola sovereigna vredi samo onoliko koliko ima zlata u sebi cca. 150€ osim ako bi imali pola suvereigna iz pertha australia sa P mint markom godine 1918. Ali vidi se na slici da nije 3 broj 1u datumu! Ako mi pošaljete koji je datum, diametar i mint mark onda vam mogu reči okvirnu cenu a ako mi pošaljete i dobru sliku novčića - najbolje skenerom, onda vam mogu dati tačniju cenu.
 
Koliko ja znam 20 dinara kralj Petar II koji gleda u levo je od srebra. I sam ima jednu.

Да, 20 и 50 динара је од сребра, и ако немају нумизматичку вредност (нису чуване у одговарајућим условима) вреде 300 односно 500 динара, барем их ја толико плаћам!
 
Pozdrav forumasima , potrebna mi je pomoc.Sta je i koliko vredi kovanoca sa slika.Sa jedne strane je natpis AUSTRIA SERVUS EUROPA a na drugoj ECU OSTERREICH ECU JOHANN STRAUSS, precnik 40 mm,tezina 27 gr.Pogledajte prilog 283004Pogledajte prilog 283005

Ovo je memorialna medalja iz austrije. Sastav bakar niklj Cu-Ni i preko nje pozlata iz 24 karatnog zlata. Vredi u UNC kvaliteti (najviša moguča očuvanost) do max 8 €. Prodaje se na ibeju oko 5€.
 
Da li mozete reci koliko moze da vredi ovaj srebrnjak, ovako sam ga dobila davno uokviren kao privezak. Precnik novca je oko 37-8mm bez tog rama.Hvala.
http://i.minus.com/jbdSQlaOkMHWtZ.jpg
http://i.minus.com/j9YWt0FOuuI8e.jpg

10 franaka 1965 tezine 25grama 900 čistoče znači 90% srebra = 22,50 grama čistog srebra u toj kovanici. 22,50 x 0.50 €/g ( na berzi srebra za 1 gram) = 11,25€ minimum ali pošto je te godine skovano oko 8 milijona primjeraka i vaš nije XF*+ kvalitete vredi samo onoliko koliko ima srebra u sebi znači 12€ je vredan.
A UNC* (nema ogrebotina lep kao da je sad dosao iz kovnice) se prodaje oko tridesetak eura.

*XF - extra fine ( extra očuvan)
*UNC - uncirculated ( novac bez cirkulacije)
 

Back
Top