Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Posedujem vecu kolicinu metalnih novcica Kraljevine Jugoslavije iz 1938 godine. U pitanju su novcici u apoenima od 1 i 2 dinara. Besprekorno ocuvani.Mozda i nisu bili u opticaju.
Evo i slike, pa ako ima zainteresovanih , ili ako mozete da mi kazete okvirnu cenu po komadu ili za celu kolicinu ( od 1 dinar imam 695 komada, od 2 dinara 262 komada ), po kojoj bi mogli da se prodaju i gde, bio bih vam veoma zahvalan.

Srdacan pozdrav,

Sinisa Grandic,

Krusevac.
 

Prilozi

  • prednja1.jpg
    prednja1.jpg
    30,7 KB · Pregleda: 14
  • prednja2.jpg
    prednja2.jpg
    32,3 KB · Pregleda: 14
  • zadnja1.jpg
    zadnja1.jpg
    36,3 KB · Pregleda: 16
  • zadnja2.jpg
    zadnja2.jpg
    34,8 KB · Pregleda: 37
Posedujem vecu kolicinu metalnih novcica Kraljevine Jugoslavije iz 1938 godine. U pitanju su novcici u apoenima od 1 i 2 dinara. Besprekorno ocuvani.Mozda i nisu bili u opticaju.
Evo i slike, pa ako ima zainteresovanih , ili ako mozete da mi kazete okvirnu cenu po komadu ili za celu kolicinu ( od 1 dinar imam 695 komada, od 2 dinara 262 komada ), po kojoj bi mogli da se prodaju i gde, bio bih vam veoma zahvalan.

Srdacan pozdrav,

Sinisa Grandic,

Krusevac.

mozes da prodas po >za 1 dinar dobices 5 sadasnjih posto ima mnogo iskovanih i mnogi prodaju a za dva bih dobio a za 2 11,12 dinara npr. ja ih imam 1250 od 1 i slicno za 2
a gde .>najvecu cenu dobio bih u grckoj i rusiji
 
Postovani imam 3 novcanice od 500 dinara od 1. Novembra 1941. godine,novcanice su odlicnog kvaliteta kao da su sad bukvalno stampane i sto je najzanimljivije serijski brojevi su 071,072,073...
Da li bi vi mogli da mi kazete koliko one vrede pojedinacno i zajedno sve 3 i gde bi mogao da ih prodam?
Ko zeli slike nek se javi na mail laptopns@gmail.com na isti mail saljite i ponde...
Srdacan pozdrav i unapred vam hvala...
Branko Novi Sad
 
Koliko vredi novcanica od 500 dinara iz 1970. godine sa likom Nikole Tesle (spomenik) i novcanica od 500 rubalja iz 1961. sa likom Lenjina. Šta znaci UNC kvalitet i za koliko se umanjuje vrednost ako novcanica nije tog kvaliteta.

UNC KVALITET JE BESPREKORNO PRVI KVALITET NOVCANICE KOJE SU U STALJU U KOM SU I ODSTAMPANE BEZ IKAKVIH TRAGOVA PRLJAVSTINE,SAVIJANJA I SL. A NA CENU ISTE DOSTA ZAVISI I RETKOST PRIMERKA NA PRIMER 20 DINARA IZ 1919 GODINE UNC SE TESKO NADJE I KOSTA OKO 400-500 EURA, A SA MINIMALNIM OSTECENJEM JEDVA VIDLJIVIM GOLIM OKOM VREDI 30-40, DOK ZMAJ UNC VREDI 1-1.5 EURA A SLABIJI 0.6-1 SE MOZE NACI STO JE BEZNACAJNA RAZLIKA
 
ne bih ti tacno rekao ajde uvecaj sliku

Na šta sumnjaš,evo većih fotkica!

P.S. Našao sam nešto na netu ali je na Nemačkom:"d=20 mm , 317, Trier. CONSTANTI - NVS P F AVG. Kopf des Constantinus I. mit Lorbeerkranz rechts. Rs: VIRTVS EX - ERCITVS GALL / PTR. Behelmter Mars, nackt bis auf einen Schultermantel, mit Lanze in der Rechten und geschultertem Tropaeum in der Linken nach rechts schreitend; zu seinen Füßen zwei sitzende, gefesselte Germanen, die zu ihm aufblicken. RIC VII, S. 179, 192. C. 702. Depeyrot 24/7 corr. 4,50g. Sehr selten. Vorzüglich."
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    35,4 KB · Pregleda: 27
  • 2.jpg
    2.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 20
Poslednja izmena:
Kolega, dobro jutro.

P.S. Našao sam nešto na netu ali je na Nemačkom:"d=20 mm , 317, Trier. CONSTANTI - NVS P F AVG. Kopf des Constantinus I. mit Lorbeerkranz rechts. Rs: VIRTVS EX - ERCITVS GALL / PTR. Behelmter Mars, nackt bis auf einen Schultermantel, mit Lanze in der Rechten und geschultertem Tropaeum in der Linken nach rechts schreitend; zu seinen Füßen zwei sitzende, gefesselte Germanen, die zu ihm aufblicken. RIC VII, S. 179, 192. C. 702. Depeyrot 24/7 corr. 4,50g. Sehr selten. Vorzüglich."

To uopste nije Vas (?) novcic. Gornji opis odgovara novcicu koji ima i drugaciji avers, i revers kao i kovnicu! Vidim ovo mnogo puta na Limundu recimo, kopiraju neke opise sa interneta koji nemaju blage veze sa novcicem u pitanju. Tako pokusavaju da prevare kupca i navedu ga da pomisli da se radi o necemu Bog zna koliko vrednom, a u stvari, svakome iole upucenijem u anticku numizmatiku otkrivaju, pored svog nepostenja, da nikada nisu videli ni neku najosnovniju literaturu iz ove oblasti, pa i da ne znaju da vrlo prost tekst interpretiraju. Tacna referenca za Vas novcic je RIC VI 78c (var), pp. 568.

Po pitanju cene nisam hteo da komentarisem, jer sam o tome vec pisao (uradite pretragu). Anticki novac nije komoditet kao zlato ili nepreradjena nafta, da ima definisanu trenutnu cenu. Cena je onolika koliko nekome znaci i koliko je voljan da plati, sto je sasvim moguce, a i cesto, vrlo drugacije od kolekcionara do kolekcionara. Vezano za ovo, bas sam pre nekoliko dana ovo diskutovao sa dvojicom kolega, recicu Vam i sledece. Cene antike su kod nas u Srbiji cesto VECE nego na "Zapadu". Apsurdno, ali istinito, tim pre sto je kod nas trzizte preplavljeno falsevima (razlicitog kvaliteta), kao i da kupac nema ama nikakvu zastitu.

Srdacni pozdrav,
Ognjen
 
Slazem se sa predhodnim postom , ima dosta falsifikata ali da je cena kod nas veca nego na zapadu to je vec....ordinarna glupost. Numizmatikom i trgovinom se bavim prilican broj godina i odgovorno tvrdim da se ovde to maltene poklanja. Ukoliko ste primetili , novcic sa slike je sa limunda i tamo se vrti nekih par meseci , sa isto tako blentavom cenom , inace se radi o Konstantinovom folisu u dobroj I klasi a cena , po meni nekih 20-25 Eura i to iskljucivo zbog stanja u kome je inace sam po sebi ne prestavlja numizmaticku retkost.
Takodje natpis na limundu koji prati ovaj novcic je plod imaginacije prevaranta i neznalice , ukoliko to nije sad promenio , ranije je stajao opis pokupljen sa interneta i odnosio se na aureus cara konstantina.
 
Ognjene
A kako da se mi obichni pochetnici zashtitimo od takvih prevaranata kad i neki iskusniji nasednu na prevaru.Bio sam prisutan na Zemunskom buvljaku /prislushkivao sam razgovor/kad se prodavac hvalio tiho svom poznaniku da ima choveka koji mu shtancuje rimske novchice bukvalno na kilograme koje on posle uvaljuje kako kaze CAVAMA.
Koliko je Limundo po tom pitanju pouzdan.koliko vidim oni prerastaju u ozbiljnu aukcijsku kucu bar za podruchje Srbije ?
pozdrav
Dragan
 
Ognjene
A kako da se mi obichni pochetnici zashtitimo od takvih prevaranata kad i neki iskusniji nasednu na prevaru.Bio sam prisutan na Zemunskom buvljaku /prislushkivao sam razgovor/kad se prodavac hvalio tiho svom poznaniku da ima choveka koji mu shtancuje rimske novchice bukvalno na kilograme koje on posle uvaljuje kako kaze CAVAMA.
Koliko je Limundo po tom pitanju pouzdan.koliko vidim oni prerastaju u ozbiljnu aukcijsku kucu bar za podruchje Srbije ?
pozdrav
Dragan

Dragane dobro vece.

Nazalost, mrka je kapa po tom pitanju. Kada se radi o utvrdjivanju autenticnosti antickog novca, nema zamene iskustvu koje se stice kroz baratanje vecim kolicinama originala, kao i falsifikata/kopija. Ono sto pocetnik u introstanstvu moze da uradi, na primer, je da investira odredjenu sumu novca i kupi razuman broj kovanica razlicitog tipa od pouzdanog prodavca/dilera. Naoruzan dobrom literaturom, ispitivanje te pocetne kolekcije, upoznavanje sa stilovima razlicitih perioda i vrsta novca, patine i metalurskih "potpisa" njihove izdrade, vec coveka stavlja u mnogo bolji polozaj. Onda se pazljivo moze odlucivati na manje pouzdane kupovine.

Sta je i zasto onda kod nas drugacije? Eto, za pocetak, to sto je pouzdanog prodavca, u blagu ruku, vrlo tesko naci. Tuzno je sto vam moram reci da bez ikakve sumnje znam, u sta sam se licno mnogo puta uverio, da je veliki broj nasih, nazovi eminentnih numizmaticara deo te mreze koja uvozi i distribuira bugarske falseve. To vam je slika i prilika nase anticke numizmatike - te ljude ne vodi ljubav ka antici da se njome bave, vec ljubav ka nekom daleko "modernijem" novcu. Nadam se da cete razumeti zasto ipak ne mogu da navedem konkretna imena.

Sada, zamislite da vam neko proda fals. Kako cete vi to ikada ustanoviti? U velikom broju slucajeva, prevareni n inajmanje ne sumnja u autenticnost kupljenog komada i bezbrizno ga stavlja u kolekciju. Oprezniji ce ga mozda odneti nekome na proveru, ali kome? Opet, velika je verovatnoca da cete otici kod nekoga ko je ili deo gorenavedene mreze, kome nije u interesu da vam kaze istinu, ili kod nekoga ko nije istinski ekspert. Pravih poznavaoca je kod nas izuzetno malo. Kod nas se "ime" moze napraviti krajnje amaterskim prepisivanjem stranih knjiga i onda njihovim izdavanjem pod svojim imenom. Nije da kod nas vaze neki internacionalni zakoni kojima bi to bilo sankcionisano, niti je ikoga briga sta se desava u nekoj siromasnoj balkanskoj drzavici.

A sta biva kada vas neko prevari? To je vasa rec protiv njegove, niko vam ne moze pomoci.

Dakle, mrka kapa...

Pozdrav,
Ognjen
 
A kako da se mi obichni pochetnici zashtitimo od takvih prevaranata kad i neki iskusniji nasednu na prevaru.

postoji samo jedan 100% siguran put kako da dodjes do originalnih novcica,
a to je da kupis metal detektor i sa njim da obilazis terene za koje je poznato ili za koje slutis da u sebi sadrze takve i druge artefakte
sve ono sto nadjes bice zasigurno originalno, a kad ih svojerucno pronadjes poprimice i neke druge nematerijalne vrednosti,
veruj mi da ce ti kolekcija biti jos draza kad je popunjavas onim sto si sam nasao na spram onoga sto si do tada kupovao ili menjao
pozzzz
 
postoji samo jedan 100% siguran put kako da dodjes do originalnih novcica,
a to je da kupis metal detektor i sa njim da obilazis terene za koje je poznato ili za koje slutis da u sebi sadrze takve i druge artefakte
sve ono sto nadjes bice zasigurno originalno, a kad ih svojerucno pronadjes poprimice i neke druge nematerijalne vrednosti,
veruj mi da ce ti kolekcija biti jos draza kad je popunjavas onim sto si sam nasao na spram onoga sto si do tada kupovao ili menjao
pozzzz

slazem se
ali i to je na ivici legalnosti chak i da u svom dvorishtu radim sa detektorom uvek ce se naci neki penzioner prvoborac iz obliznjeg solitera koji ce da zove policiju a ja da se ubijem objashnjavajuci da nisam na zvanichnom zashticenom lokalitetu pa mi oni to oduzmu pa ja onda nekoliko godina se povlachim po sudovima dok ne povratim detektor itd
poshto pretpostavljam da ti radish sa detektorom kazi da li si imao neprijatnosti i koliko sme to javno da se radi ,tipa e sad idem posle ruchka na obalu Dunava malo da istrazujem - hobi arheologija
 
kupovina,posedovanje i koriscenje metal detektora nije kaznjivo,
pogotovo u svom dvoristu ili uz dozvolu vlasnika terena na kome se nalazis,
poznajem puno hobi tragaca ali ne znam za primer da je iko imao problema sa zakonom ako je trazio na terenu koji nije arheolosko nalaziste,
drugo su tragaci koji recimo "zaoru" po poznatom arheoloskom nalazistu ili oni koji se profesionalno bave kupo-prodajom i svercovanjem artefakata u inostranstvo sto je vec samo po sebi krivicno delo...
 
Poštovanje. Imam 2 zlatnika i jedan srebreni novčić pa me zanimaju vrijednosti.
Srebreni novčić: 2 korona 1912- pozadina: FERENCZ JOZEF I K A CS ES M H S D O AP KIR.
Zlatni novčić:pozadina - EMPIRE FRANCAIS 1868 20 FR -NAPOLEON III EMPEREUR.
Zlatni novčić ili dukat neznam šta je a na njemu piše: FRANC IOS I D G AVSTRIAE IMPERATOR, a pozadina: LOD ILL REX A A 1890 HVNGAR BOHEM GAL
S tim da sva tri novčića imaju kopčice vjerovatno za lančića a inače su u odličnom stanju.
Posjedujem i jedan đepni sat također zlatni koji je star po urarovoj procjeni preko 100 godina, a marka je REMONTOIR
 
Molim vas da ovde započinjete sve razgovore o tome ,,koliko šta vredi,,

=========================================================
Vec kada sam onako "naleteo" na ovu temu, da upitam kolege:

Da li neko ima sliku "Panicev zlatnik" - to je period, ako se ne varam, kada je bila inflacija, jugoslavija, Galenika skandal - i tako dalje - znaci 90-tih, ja sam cuo da je pusten u opticaj zlatnik, kojim je trebalo da se placa letina seljacima - no nisam siguran da li je to istina i da li postoji taka zlatnik.

Ja licno bih bio zainteresiran da ga kupim ako nije neka milionska vrednost.

Inace interesira me i vrednost srebrnjaka koji su izdani/kovani u pocast 29 sahovske olimpijade u Novom Sadu 1990 godine.
Dva srebrnjaka koje imam su u kutiji, + plasticnim kutijicama sa certifikatom, nominalne vrednosti 100 i 150 dinara.

Ako neko ima precizne podatke, bit cu zadovoljan da mi posalje odgovor na
milco_d@017.net.il

pozdrav svima
Milco
http://serbiastamp.blogspot.com
http://stampmusthave.blogspot.com
http://balkanstamp.blogspot.com
 

Back
Top