Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Da li neko zna o kakvoj je kovanici rec . Sa jedne strane pise ROBERT e JOHN KENNEDY sa njihovim likovima a sa druge Orao sa raskinutim lacem u kandzama . Tu su i godine njihovih rodjenja i smrti i natpisom E PLURIBUS UNUM . Pretpostavljam da je rec o nekoj kovanici komemorativnog tipa od emajliranog metala .
Prvi put cujem da se kovanice rade od emajliranog metala. :think:
Ako si pod kovanicama mislio na kovani novac:dontunderstand:
 
Treba mi hitno misljenje a nigde nikog... Bas super =/

By the way... Imam rimski novcic koji je u solidnom stanju. Slova i ostalo je ok,ali ima dobar sloj zemlje koja se zapekla. Kako da ga ocistim? Nemam hrabrosti da bilo sta pokusam. Vidi se lepa zelena patina ispod...

Kada bih to skinuo uspeo bih da vidim o kom vladaru je rec. Prepoznaju se neke resetke ili tako nesto sa jedne strane,a sa druge je neka glava sa dugom kosom i nosinom. Probao sam da slikam ali se ne vidi dobro...
 
Treba mi hitno misljenje a nigde nikog... Bas super =/

By the way... Imam rimski novcic koji je u solidnom stanju. Slova i ostalo je ok,ali ima dobar sloj zemlje koja se zapekla. Kako da ga ocistim? Nemam hrabrosti da bilo sta pokusam. Vidi se lepa zelena patina ispod...

Kada bih to skinuo uspeo bih da vidim o kom vladaru je rec. Prepoznaju se neke resetke ili tako nesto sa jedne strane,a sa druge je neka glava sa dugom kosom i nosinom. Probao sam da slikam ali se ne vidi dobro...
Vec je bilo govora o ciscenju novcica, proguglaj malo po pdf Numizmatika naci ces.
Ja bas nisam strucnjak za ciscenje antickih novcica posto ne skupljam antiku, ali da pokusam da pomognem dok se ne javi neko pozvaniji sa vecim iskustvom.
Najbolje bi bilo da probas sa ultrazvucnom kadicom, ali predpostavljam da je nemas.
Ako je to sto se natalozilo na novciucu zemlja nebi trebalo da bude vecih problema.
Potopi novcic u vodu, najbolje destilovanu i pusti da malo odstoji, pa probaj da ga cetkas starom vec dobro omeksalom cetkicom za zube. Ona nebi trebala da osteti ni novcic ni patinu. Ne nanosi nikakva sredstva za ciscenje metala ili neke praske, svi su garantovano abrazivni i skidace i patinu. I ne pritiskaj previse.
Videces da li se taj sloj skida cetkanjem.
Kada se sloj vise nebude skidao pod cetkicom uzmi drvenu cackalicu, pa pod lupom polako strpljivo skidaj naslage u udubljenjima. Cackalica nebi trebala da osteti novcic, a skidace prljavstinu. Ako je novcic jako prljav, postupak ces morati da ponavljas. Najbolje je da kada prekidas posao novcic ostavis u destilovanoj vodi do ponovnog ciscenja.
takav postupak moze nekad da traje i nekoliko dana. Kada si novcic ocistio do kraja, prvo ga postavi na upijaci papir koji ce pokupiti vlagu. Kada upijaci papir pokupi vlagu mozes ga do kraja osusiti fenom i onda je najbolje da ga zastitis. Ima vise vrsta komercijalnih sredstava za konzervaciju metalnih novcica, ali mozes se posluziti i pcelinjim boskom koji natrljas na novcic jos topao od feniranja i visak voska pokupis upijacim papirom. Podrazumeva se da ces ovako i cistiti i zavrsno tretirati novcic sa svih strana.
Ali kao sto sam na pocetku napisao na forumu ima ljudi sa velikim iskustvom u ciscenju starih novcica pa bi mozda najbolje bilo da sacekas da se neko od njih javi.
 
Hvala. Vidjao sam razlicite nacine ciscenja pa zbog toga i pitam. Neki pricaju da ih treba cistiti kecapom i tartar majonezom, drugi uz kadicama, treci kiselinama i sl... Imam knjigu o ciscenju ali su to za mene "spanska sela" da bih petljao sa hemikalijama. Ipak sam ja jos pocetnik. Ali probacu metod sa destilovanom vodom.
E sada si me skroz doveo u nedoumicu. Jel se ti bavis numizmatikom, ili kulinarstvom?:dontunderstand:
Kakav kecap, kakav tartar majonez? kakve trice i kucine?
Ako neko i koristi ta kulinarska sredstva za ciscenje novcica onda je to zato sto nezna koja su to sredstva u njima koja u stvari ciste novcice. Oni koji znaju to koriste ta sredstva a majonez i kecap koriste da se zaslade kada se umore od pipavog posla.
Forumas ssin je na jednom mestu postavio knjizicu koju je pisao neko u Hrvatskoj, stvarno se ne secam imena pa potrazi. U toj knjizici ima nekoliko dosta dobrih recepata, ima i preporuka sta se u kojim slucajevima koristi i preporuka sta treba izbegavati u kucnoj radinosti, recepti koji se koriste u muzejima i kod ozbiljnih restauratora i konzervatora sa bogatim iskustvom.
Napisi koju to knjigu imas o ciscenju pa da vidim sta u njoj ima i da li mozes da se time pomognes.
I za kraj najozbiljnije: kada je numizmaticki materijal bilo koji u pitanju zaboravi kiseline i takva sredstva za ciscenje. I u preporucivim sredstvima za ciscenje najcesce ima kiselina, ali je rastvor jako blag, ali i pored toga skidaju patinu, istina sporo pa se proces moze kontrolisati.
 
Nisam ni ja neko sa iskustvom u čišćenju novca, ali evo neka moja iskustva do sada.
Sa UZ kadicom nemam iskustva, ali po vecini numizmatičara (barem sam ja tako stekao utisak) da je ona isuviše jaka metoda za bronzu, i da uglavnom odnosi i patinu!

Kolega Jevdokan je sve dobro rekao za destilovanu vodu, to je najbezbednija metoda za kovanice, jedino se može i malo zagrejati da bi se ubrzao proces. Nikako vrela voda i naglo puštanje kovanice u nju, nego postepeno do nekih 60-70 C. Meni zimi stoje na radijatoru! Postoji i isti ovakav način samo što se potapa u maslinovo ulje!
Sve u svemu treba biti strpljiv, jer da bi prljavština popustila, može proći i dosta vremena.
Bronza se po nekom pravilu čisti samo fizičkim putem (četkice,čačkalice......a igle i skalpeli samo u iskusnim rukama!!!) Ostali načini sa nekim jakim tečnostima bi je samo uništili ! A kečap i tartar :eek::hahaha:

* po mom mišljenju, ako su komadi "zdravi" ispod naslaga, sa ovim načinima bi trebalo sasvim lepo da se očiste
 
Evo gde sam procitao za kecap i tartar... Cak i da je delotvorno novcic cu namazati tartarom tek kad budem hteo da hga pojedem =) Evo slike
 

Prilozi

  • sredstva-za-ciscenje-metala02-1.jpg
    sredstva-za-ciscenje-metala02-1.jpg
    28,5 KB · Pregleda: 25
Da li neko zna o kakvoj je kovanici rec . Sa jedne strane pise ROBERT e JOHN KENNEDY sa njihovim likovima a sa druge Orao sa raskinutim lacem u kandzama . Tu su i godine njihovih rodjenja i smrti i natpisom E PLURIBUS UNUM . Pretpostavljam da je rec o nekoj kovanici komemorativnog tipa . Precnik 34 mm .
 

Prilozi

  • DSC00780.jpg
    DSC00780.jpg
    18 KB · Pregleda: 20
  • DSC00781.jpg
    DSC00781.jpg
    16,6 KB · Pregleda: 17

Back
Top