Feminizam plus beneficije patrijahalnog drustva

kripton

Aktivan član
Poruka
1.038
...moderne emancipovane zene/devojke ( ova emancipacija je za vecinu isto sto i sminka, samo jos jedan detalj koji stavljaju na sebe da se ukrase i budu IN), cesto podrzavaju patrijahalne stavove kada im to ide u prilog. Stvara se vakum i cela musko/zenska situacija je 'cardak ni na nebu ni na zemlji'. Zasto? Cemu toliko licemerje?
 
...moderne emancipovane zene/devojke ( ova emancipacija je za vecinu isto sto i sminka, samo jos jedan detalj koji stavljaju na sebe da se ukrase i budu IN), cesto podrzavaju patrijahalne stavove kada im to ide u prilog. Stvara se vakum i cela musko/zenska situacija je 'cardak ni na nebu ni na zemlji'. Zasto? Cemu toliko licemerje?

ovde ne postoje emancipovane zene, a ni muskarci. taj pojam kod nas je izopacen, izvrnut i bez smisla. za vecinu je biti emancipovan- biti na stiklama:D. mislim, ako se pretpostavi da su dosli iz opanaka (ne vredjam opanke, vredjam mentalnu ogranicenost), u tom slucaju stikla i jeste visoki nivo civilizacijskog razvoja i emancipacij:). ako se pretpostavi da je dosla iz blatnjavog sokaka palanackih ubudjavelih avlija, onda je zapaliti cigaretu, izbaciti sise, staviti sloj sminke kao masku za masnu kozu verovatno, za nekoga, najvisi stepen drustvene lestvice i licne emancipacije koju su mogli da dosegnu. i to cak ne mogu ni da osudjujem, jer, skoro i da jeste tako:). dostici svoj najvisi nivo razvoja upravo znaci- dalje u razvoju ne mozes, to je plafon..tako da...
da li je emancipovana zena ona koja se hvali da ne zna da skuva pasulj?? mozda, ali ako nije nasminkana tesko da je emancipovana:).
 
...moderne emancipovane zene/devojke ( ova emancipacija je za vecinu isto sto i sminka, samo jos jedan detalj koji stavljaju na sebe da se ukrase i budu IN), cesto podrzavaju patrijahalne stavove kada im to ide u prilog. Stvara se vakum i cela musko/zenska situacija je 'cardak ni na nebu ni na zemlji'. Zasto? Cemu toliko licemerje?


Nije licemerje .. nego upravo ta dvojba gde nam je lepše ... da li na nebu ... ili na zemlji.

Mislim da je danas teško pronaći se .... i da je tu osnovni problem ne samo kod emancipovanih žena, već i kod muškaraca.
 
nase podneblje je stvarno optereceno bremenom starog kao i bremenom izvitoperenog novog. pomiriti ta dva je gotovo nemoguce. za mene je najbolje iz oba sveta uzeti ono sto se misli da je najkvalitetnije. posto smatram da je patrijarhalnost imala neke jake vrednosti koje treba ocuvati, mozda samo malo prilagoditi sadasnjosti.
mislim da je najveci teret na zenskom delu populacije- kako balansirati, kako plivati, ko biti ustvari..
 
Nije licemerje .. nego upravo ta dvojba gde nam je lepše ... da li na nebu ... ili na zemlji.

Mislim da je danas teško pronaći se .... i da je tu osnovni problem ne samo kod emancipovanih žena, već i kod muškaraca.

Naravno...ne zelim da ispadne da sam kivan na zenski rod, jednastavno ja sam muskarac i kao takav imam moj muski ugao posmatranja. Zelim da budem iznad toga al cesto me zenske jedinke vuku na dole
 
hmmm...aj za pocetak da neki expert nabroji nekoliko tih "beneficija patrijarhalnog drustva"
mozda sam samo ja u pitanju, al eto...npr. meni manja placa, od place koju ima muskarac zaposlen na istom radnom mjestu (a ovo se dogadja...vjerovali ili ne), ne zvuci kao beneficija, a svoje kofere ionako nosim sama.

zene su manje placene na zapadu, a zapad, navodno, nije patrijarhalan. ne mesaj manju placenost sa patrijarhalnoscu.
 
meni je ruzno reci- beneficije patrijarhalnog drustva. to mi zvuci- daj da se ogrebemo koliko mozemo. ja bih pre pricala o eventualnom kvalitetu patrijarhalnog drustva, tj. nekim segmentima koji jesu kvalitetni. s tim da je mnogo stvari koje su neprihvatljive.
jedna od tih kvalitetnih tacaka je porodica kao osnov drustva. misli se na zdravu porodicu, gde su i muz i zena verni i stabilni nosioci svojih tradicionalnih uloga. sa zdravim sistemom vrednosti koji se prenosi na decu..
ne znam da li bih se ja snasla u jednoj takvoj porodici jer i ne poticem iz takve, ali mislim da su tu odnosi manje komplikovani i bolje definisani. mada, i zana kao takva dosta skucena, pretpostavljam.
 
Mislim da treba povezati stvari pre iznosenja misljenja. Posao i velicina plate su vec socijalni momenat koji nema veze sa polom, a i ako ima to su licne odluke poslodavaca. Isto tako ce utegnuta cica pre dobiti zaposlenje nego neprivlacni decko iz kog nista ne isijava....

to ovde, minjaci se zaposljavaju, ne kvalifikacije:D. o tom izvrnutom sistemu i pricam...eh...:roll: negde se gleda strucnost..ali to negde nije ovde
 
zene su manje placene na zapadu, a zapad, navodno, nije patrijarhalan. ne mesaj manju placenost sa patrijarhalnoscu.

ma da...to je zbog...cega?
i sta je uopce "patrijarhalnost"? kako se manifestira?

Zapad...navodno nije patrijarhalan...pa...ista se prica pricala i za Istocni blok
s tom razlikom sto su zene Istocnog bloka zaista imale jednake place u odnosu na muskarce i jednake mogucnosti dok zene na Zapadu igraju upravo po taktu melodije koju je u uvodnom postu odzvizdao autor...

Zapad je stigao ovdje kod nas, na Istok (valjda) i priodno se nakalemio na "komunistickom represijom potisnute tradicionalne vrijednosti"
(al je ovo sklepotina, al neka...)
ne znam da li ste primjetili...:lol:

ta prica o kuhanju & kozmetici u svijetu urbanih cobanica pa...
povrsna je, zabavna, al nije ni ocesala o temu...sorry...

i to sto "minjaci zaposljavaju" - kako u kojoj "profesiji"...:roll:
meni ne bi pomogla ni titula Miss Galaksije ako ne znam uraditi ono za sto me placaju
 
Vec izvesno vreme imam probleme sa nekim zenama. U najbanalnijim temama pokazuju zube i svim silama zele da me umanje i postave mi mesto na lestvicu ispod.

hmmm...zar to moze, bez obzira na spol, ako zaista nije tako?
drugim rijecima, imas i ti zube, valjda..sta te prijeci da ih koristis?
zbunis se kad ti "arhineprijateljica" izadje na megdan u "minjaku"?
e jbga...ako je to slucaj onda ti imas problem, a ne one...neke...u "minjacima"...
 
ma da...to je zbog...cega?
i sta je uopce "patrijarhalnost"? kako se manifestira?

Zapad...navodno nije patrijarhalan...pa...ista se prica pricala i za Istocni blok
s tom razlikom sto su zene Istocnog bloka zaista imale jednake place u odnosu na muskarce i jednake mogucnosti dok zene na Zapadu igraju upravo po taktu melodije koju je u uvodnom postu odzvizdao autor...

Zapad je stigao ovdje kod nas, na Istok (valjda) i priodno se nakalemio na "komunistickom represijom potisnute tradicionalne vrijednosti"
(al je ovo sklepotina, al neka...)
ne znam da li ste primjetili...:lol:

ta prica o kuhanju & kozmetici u svijetu urbanih cobanica pa...
povrsna je, zabavna, al nije ni ocesala o temu...sorry...

i to sto "minjaci zaposljavaju" - kako u kojoj "profesiji"...:roll:
meni ne bi pomogla ni titula Miss Galaksije ako ne znam uraditi ono za sto me placaju

to za minjake je bio moj odgovor kriptonu, ako nisi primetila. a nisi ga ni shvatila, ocigledno. no nije vazno...
moja poenta je bila negde sasvim drugde, a ti tamo nisi.
 
ma da...to je zbog...cega?
i sta je uopce "patrijarhalnost"? kako se manifestira?
Zapad...navodno nije patrijarhalan...pa...ista se prica pricala i za Istocni blok
s tom razlikom sto su zene Istocnog bloka zaista imale jednake place u odnosu na muskarce i jednake mogucnosti dok zene na Zapadu igraju upravo po taktu melodije koju je u uvodnom postu odzvizdao autor...

Zapad je stigao ovdje kod nas, na Istok (valjda) i priodno se nakalemio na "komunistickom represijom potisnute tradicionalne vrijednosti"
(al je ovo sklepotina, al neka...)
ne znam da li ste primjetili...:lol:

ta prica o kuhanju & kozmetici u svijetu urbanih cobanica pa...
povrsna je, zabavna, al nije ni ocesala o temu...sorry...

i to sto "minjaci zaposljavaju" - kako u kojoj "profesiji"...:roll:
meni ne bi pomogla ni titula Miss Galaksije ako ne znam uraditi ono za sto me placaju

kad na ovo tvoje pitanje damo pravi odgovor, bice moguce diskutovati sire o ovim problemima.
 

Back
Top