Deca u medijima

Poruka
20.421
Sednem večeras da napišem seminarski na temu Deca i mediji , za predmet Etika javnog komuniciranja , i shvatim da na googlo neću naći mnogo što šta što mogu da upotrebim , jer se neke iste stvari vrte u krug...A onda se setim - imam Vas !!!

I počnem da pretražujem forum u nadi da ću ukrasti od vas neka razmišljanja ...ali avaj... ne nadjoh ono što tražim al primetih jednu zanimljivu stvar...Postoji više od deset tema na ovom podforumu gde roditelji mole za pomoć , tj da se glasa za njihovu decu na raznim takmičenjima..

A onda se setim ..pre neki dan sam dobila telefonski poziv od drugairce da glasam na nekom sajtu za bebu njene drugarice ..:roll: Beba ima 6 meseci i već je u igri...

I sad dolazim do onoga što bi da vas pitam ...

Kakvi su vaši stavovi po pitanju ( ne znam bolji izraz ) korišćenja dece u reklamama , na modnim revijama , časopisima ...

Da li je roditeljsko pravo da svoje dete gurne na kurs manekenstva , na tv , na internetsko takmičenje ?? Sudeći po konvenciji o pravima deteta , roditelj ne sme to da radi , ali činjenica je da se to vidi svaki dan...

Sad pitam ja Vas ...jel mi to lečimo komplekse , stremimo slavi ili boljem životu za dete , iskakanju iz anonimnosti i proseka , i da li dete sa npr 5 godina može da iznese sve to što se od njih očekuje...

I za kraj ...čini li vam se da su deca preeksponirana i prezastupljena na tv...da se njihove male lepe glave koriste u marketinške svrhe više nego ikada ?

Gde je tu etika i ko je kriv za kršenje iste...mediji koji traže jeftinu radnu snagu ili roditelji koji su istu tu jeftinu radnu snagu dobrovoljno stvorili??

Ajd sad raspalite...al molim vas (da bi mogla da ukradem vase misli:lol: ), dajte obrazloženje za svoje stavove ma kakvi oni bili...
 
ja sam svoje dete medijski ``promovisala``..i to je trajalo punih deset godina..

i pazi sad.. nemam osecaj grize savesti..;-)

a i tebe sam promovisala..:razz: samo se ti nisi dala dugo..kako ono bi - htela si da osetis cari roditeljstva:lol:

ne mislim da sam svoje dete ``izrabila``.. i ne bih je gurala u ``javnost`` po svaku cenu..jednostavno su se kockice slozile..njoj se to sve dopalo, imala je talenta i eto..

da li bih opet?

bih!

a ti?
 
ne stizem sve da napisem odjednom..na poslu sam..

kako bi znala koje pelene da kupis svojoj nani da taj bebac od 6 meseci nije ubacen u masinu?

a mozda su roditelji tog bebca uspeli da obezbede sledovanje za njegovih dvanaet meseci..i jos po nesto..
 
:lol:Pa jes u pravu si ...jeste dete bilo deset godina na tv , al ...

Bila sam prisutna ...ne sećam se da je bilo preeksponirano ili negativno eksponirano , naprotiv...

Od njenog mediskog pojavljivanja nije bilo direktne materijalne koristi za Vas kao roditelje ,ona nikada nije forsirana van svojih mogućnosti , nije imenom i prezimenom isticana , nije odvajana od grupe , nije radila nista sto bi ugrozilo njeno mentalno ni fizičko zdravlje...

Moj predmet je etika javnog komuniciranja ,a cilj seminarskog da se pokaže gde je granica javnog promovisanja dece...

Bez preterivanja i pokušaja da se opravdam pred tobom, način na koji je Vase dete prikazano u medijima , po mom mišljenju je jedan human način , taman ona mera koja je etički prihvatljiva ( čak i konevenciji o pravima dece ).

Nisam zagovornik sakrivanja dece od javnosti niti javnosti od dece , al za meru jesam ...
A meru odredjuju roditelji ...
 
a humano i ono kad smo zaginuli do sitnih jutarnjih sati..

pa inspiracije kreativnog rezisera - daj sad pustaj maglu..jos, jos, malo je to.. )

a mislis da nismo imali koristi, a?

a kola koja vozimo?
a ona kuca?
a onakva firma?

sve je to dete zaradilo!!!
 
A jes ..sve sam to zaboravila..da ne bude da sam učestvovala u ekspaltaciji dece ,a ovamo se pitam gde je etika...

Sreća te onaj što je pravio špicu nije napisao moje prezime tačno, uvek mogu da se vadim da nisam to ja ...Samo ličimo...

I gde onakva riba ja ..ova ja sa celulitom i kilama viška...ne ne , nisam to ja , jok!
 
mislim da joj jeste oduzeto nesto od detinjstva zbog toga..
mnogo toga je i dobila..

bem li ga valjda smo nasli neku sredinu..

da ona nije zelela, ne bi je ni ukljucili u sve to..al` kako da je ne ukljucis kad je imala zelju i kvalitet?



da ne poverujes da sam ja krenula sa takmicenjima.

jedan od sudija godinama forsira svoju cerku i gura je po svaku cenu, ali mala (23) nema rezultat..
e to je po meni krsenje etike..
kao roditelj treba realno da sagleda sve kvalitete i mane svog deteta i da je usmeri..a ne da leci svoje komplexe..neuspesan kao takmicar - surov kao sudija..
 
sta je tacno medijsko eksponiranje?
da mi dete peva u horu kolibri ili da ga vodim ko mece po sajmovima gde se biraju najlepsa deca za ovo i ono?
ne bih od svog deteta pravila manekena nikada.
ako mi je dete talnetovano i zainteresovano za ples, glumu ili pevanje, podrzala* bih ga u tome, cak i ako ga to vodi na javnu scenu, ali ne po cenu zapostavljanja opsteg obrazovanja previse.



*copyright to dragojlo :)
 
sta je tacno medijsko eksponiranje?
da mi dete peva u horu kolibri ili da ga vodim ko mece po sajmovima gde se biraju najlepsa deca za ovo i ono?

Meni ovo pitanje već deluje kao odgovor :lol:...jasno je da znamo i osećamo razliku izmedju onog što je dobro po dete i što će ga oplemeniti čak i kad se pojavljuje na tv , i onoga što može biti kontraproduktivno za dete ...

I ranije pisani stavovi roditelja pokazuju da smo manje više svi za kvalitetno vaspitanje dece...

Mene zato sad više zanima ...kada su manekenstvo , reklame i takmičenja za zvezde granda zamenili kolibre , sportove i balet?

I ko je tome kriv ?
 
Ја мислим да нису заменили... И даље има и хорова, и спортова и балета...самоо...доста често и на те активности родитељи воде децу зарад своје афирмације, лечења својих неиспуњених жеља и постизања успеха по сваку цену.
 
Ја мислим да нису заменили... И даље има и хорова, и спортова и балета...самоо...доста често и на те активности родитељи воде децу зарад своје афирмације, лечења својих неиспуњених жеља и постизања успеха по сваку цену.
aha.
ali dobro je da dijete ide na hor,sport ,balet itd jer tako stvara radne navike.
medjutim,kao [to ti rece...
 
bah...pa zar niste kamenovali onu ženu šo je ljoobazno zamolila da glasamo za njenu decu...??
sada drooga strana ploče... može..ali "umereno"........misim....ne mož devojka da boode malo troodna....a ni deca "malo" eksponirana.....
ako okačite fotku deteta na sajt...normalno je da očekoojete da je ona dostoopna svima...dakle i pedofilima...ako snima reklamu..biće na snimanju danima....u ne baš uvek toplom i neće baš dete pretpostavljam ni uvek hteti..dosadi mu..al ne i roditeljima...ako očekoojete mat korist od svega toga.....onda ša..?....
 
a u kolibrije su uvek primana deca preko veze.......ne znam kako je sad sa ovom novom.... crno pa se ne vidi ....uvek su se roditelji goozili da im dete boode u novogodišnoj emisiji... ...to su bre netalentovana deca....talentovana deca se bave moozikom i sportom.... te male barbike i deca u reklamama za toalet papir sa pačićima meni ne smetaju.....ionako će da vam se osvete kad porastu....heh....starački dom...ebiga...ako dete učiš materijalnim vrednostima...tako će i da ti boode...moodar sam bre ja....
 
Treba praviti razliku izmedju zelje roditelja da im dete pravilno koristi slobodno vreme (u doba moga detiljstva smo se igrali na polajncetu na N.Bgd-u, nije bilo otmica i sl strahota, sada se ne moze dete od na primer 5 godina tek tako samo pustiti napolje).
Sada detetu roditelj treba da nekako osmisli to slobodno vreme i to je OK!

Posle neko dete nastavi da se i dalje bavi ili muzikom ili baletom ili sl - pa samo nekako ode u te estradne vode.

Ali, to je retko.
Mnogo je cesca zloupotreba dece, kako ja to posmatram (mada na tim snimanjima se vise maltretiraju roditelji koji ce sve istrpeti samo da im se dete pojavi na TV-u).
Da ne pominjem one male nasminkane devojcice po modnim revijama, strashno!

A pedofila nikad vise. Ne secam se kada sam videla golu bebecu guzu sve sbog tih strvinara, da izvinete na izrazu.... cini mi se da ih sada ima vise nego ikad.

Znaci, ja jesam da deca idu na hor, balet i sl, ali nikako da se ta tanana ganica predje.

Deci treba ostaviti da budu deca!
pozdrav
 
a u kolibrije su uvek primana deca preko veze.......ne znam kako je sad sa ovom novom.... crno pa se ne vidi ....uvek su se roditelji goozili da im dete boode u novogodišnoj emisiji... ...to su bre netalentovana deca....talentovana deca se bave moozikom i sportom.... te male barbike i deca u reklamama za toalet papir sa pačićima meni ne smetaju.....ionako će da vam se osvete kad porastu....heh....starački dom...ebiga...ako dete učiš materijalnim vrednostima...tako će i da ti boode...moodar sam bre ja....
xexexe... dobar post.
 
Haha, znam osobu koja je forsirala ćerkicu, vodili je na modne revije, na neka snimanja, ne znam ni ja gde sve nisu. Mama je sva cvetala od sreće. Jeste joj lepo dete, ali kad je došlo do toga da mora da se kešne, onda se maloj istog momenta završila karijera.
Valjda je mislila, kako je dovoljna samo lepota.
 

Back
Top