Patriotizam?

e sad

Zainteresovan član
Poruka
319
Zanima me sta mislite o ovoj pojavi? Pojedinci su vec osuli paljbu na mene na jednoj temi kada sam samo pomenula da je mozda pametno ici iz ove zemlje!!
A mozda se covek umori od svega sto se ovde izdesavalo poslednjih godina!
Kada bih nekom rekla koliko imam godina verovatno bi mi se smejao - od cega mogu da budem umorna - ali jednostavno je tako!
Vrlo rano sam pocela da se ukljucujem u politicka desavanja ne sto sam zelela vec zbog toga sto sam nesrecnim spletom okolnosti uvucena u to, otac mi je bio na ratistu u Bosni, stric takodje koji se uzgred receno nikada nije potpuno oporavio od svega, nikada nije pricao o tome i mislim da ga to i dan danas jede, otisao je u rat sa 22 godine.
Secam se perioda kada nisu imali da mi daju za kiflu u skoli dok smo sa druge strane gledali svu raskos pojedinih lopova koji su u to vreme ziveli sjajno i sve lepote turbo folka i svega sto nam je tada plasirano.
Onda dolazi bombardovanje ali dobro Srbi smo mi, sve nekako prezivljavamo.
Onda pomislis konacno nam krece na bolje.
Konacno odlazi ONAJ sa vlasti, dolaze bolji i pametniji ljudi i svi smo puni nade i iscekivanja. A opet se nista ne desava, znam sad ce mnogi reci ne moze sve preko noci ali vreme prolazi.
U medjuvremenu moja mama nako 25 godina rada u jednoj firmi ostaje bez posla, zatvorena firma.
Ne zelim da se ovo pretvori u moju zivotnu pricu ( a vidim krenulo je :) ) ali zaista gde je neki kraj. Ja zaista volim ovu zemlju. Ovde su svi ljudi koje volim i sa kojima zelim da budem, ali gde je granica? U svemu tome zavrsavam fakultet i zanima me sta me ceka? Sta ako za nekih godinu dana opet dodje na vlast neko ko ce ponovo da nas izoluje i onda sve ponovo? Iskreno mislim da nije zlocin ako zelis nesto bolje! Znam da nasi ljudi po inostranstvu rade svasta ali mislim da bar za razliku od nas zive mirno...:?:
 
Citam tvoj post i kao da vidim sebe... Istu sam dilemu imao kada sam zavrsio fakultet i odluchio sam da ostanem. Nije se puno stvari popravilo jer smo imali jednu loshu vlast i zamenili smo je drugom koja je neshto manje loshija. Da ce trebati vremena da ovde bude bolje je tachko a koliko je odlichno pitanje? Moja neka iskustva koja imam kako radim i kada vidim sta se oko mene deshava su oko 15 do 20 godina. Nisam ni pesimista ni optimista, to sam pokushao krajnje realno da ocenim. Otici u nepoznatu sredinu tj drugu drzavu vuche jednu krupnu odluku - izgubiti skoro sve veze sa domovinom kao i ta da i po EU ima dosta zemalja gde se zivi napeto zbog puno posla i malo vremena. Jedino je tu amerika malo bolja pricha ali i podaleka. U Srbiji se moze lepo ziveti ako imash retko dobar fakultet i mozes da radis kao konj. Dakle dilema je ogromna a odluka samo tvoja. Na izolaciju i 90ete zaboravi, to se vishe nece vratiti garantovano....
 
U Americi se mnogo vise radi nego u EU i po zadnjim procenama kad se uracuna koliko prosecan amerikanac provede na poslu reg. radno vreme + prekovremeno i znajuci da vecina ne uzima odmore (godisnje) da bi se tako dokazali na poslu i jedne godine se pomakli na lestvici, onda dolazimo do zakljucka da vise rade nego japanci.

Ima ljudi koji imaju neku ideju pa uspeju i uzmu milione, ali to je jedan u 100000, odredjeni strucnjaci uzimaju dobru kintu ali moraju da budu VRH u svom' poslu i poneki privatnik zavisno od toga sta radi i ako te godine ta "industrija" cveta, ostali su svi od prvog do prvog i ako si jedna od te (vecine) a jos u stranoj zemlji....bolje bi ti bilo da nikad nisi ni pocela tu temu.

Na zapadu ces da uspes ako dodjes kao dete (klinac) ili ako se ovde rodis a nisi budala pa nesto uradis po tom pitanju, ako si stariji sa diplomom mozes da obrises dupe da imas 3 doktorata ako ti se ostale kockice ne poklope, znaci da strucnjaci iz te branse trebaju i da su trazeni, a da si ti TATA u svom poslu, u suprotnom sedi tu gde i jesi, ne zamaraj mozak sa politikom i sta ce biti sutra, vec zivi lepo u svom gradu i svojoj zemlji, radi koliko mozes i sto bolje mozes, uzivaj u porodici, prijateljima, praznicima, odmorima i svemu sto zivot nosi, baci TV u djubre i ne misli da je "zapad" Hollywood.
 
Citam tvoj post i kao da vidim sebe... Istu sam dilemu imao kada sam zavrsio fakultet i odluchio sam da ostanem. Nije se puno stvari popravilo jer smo imali jednu loshu vlast i zamenili smo je drugom koja je neshto manje loshija. Da ce trebati vremena da ovde bude bolje je tachko a koliko je odlichno pitanje? Moja neka iskustva koja imam kako radim i kada vidim sta se oko mene deshava su oko 15 do 20 godina. Nisam ni pesimista ni optimista, to sam pokushao krajnje realno da ocenim. Otici u nepoznatu sredinu tj drugu drzavu vuche jednu krupnu odluku - izgubiti skoro sve veze sa domovinom kao i ta da i po EU ima dosta zemalja gde se zivi napeto zbog puno posla i malo vremena. Jedino je tu amerika malo bolja pricha ali i podaleka. U Srbiji se moze lepo ziveti ako imash retko dobar fakultet i mozes da radis kao konj. Dakle dilema je ogromna a odluka samo tvoja. Na izolaciju i 90ete zaboravi, to se vishe nece vratiti garantovano....

Znam da se takva izolacija nece ponoviti pre svega jer ima dosta stranog kapitala u Srbiji a ipak ekonomija i novac sve diktiraju. Znam da se ni u inostranstvu ne zivi ne znam kako. I ne zelim ne znam kakve pare, luksuz i slicno. Ono sto zelim a mislim i vecina Srba je konacno mir, da jednom u 4-5 godina izadjemo na izbore i da se u medjuvremenu bavimo sobom i svojim zivotima a ne temama na koje inace nemamo uticaj.
Zamara sve ovo, stvarno. Pratim sve politicke emisije, mitinge, gledam da li skace kurs eura jer naravno svi imamo neke kredite i tako krug bez kraja.
Kumovi mi zive u Parizu i moja kuma cisti kuce i brine o starim licima a ovde kad dodje prosipa pamet kao tamo je sjajno. Znam da nas i tamo svi gledaju kao mutante i da nas ne cekaju kancelarije sa dobrim pogledom i vrhunske plate. Ali treba pokusati, valjda...
 
Zivot nije kada ti neke stvari zavrsis i onda kazes sebi : "ok, to je to, sad se odmaram, svasta sam do sada prezivela i uradila, vreme je za odmor"...moras naci u necemu svoj izvor energije da stalno napredujes. Ako ti se nesto ne svidja u ovoj zemlji, sigurno da postoje nacini da se stvari popravljaju i menjaju. Koliko god to nekima izgledalo neverovatno, najlakse je otici odavde. Samo, to nije odlazak samo iz Srbije. To je bezanje od problema generalno. O tome se radi.
Primera ima bezbroj, ima ljudi koji su otisli i sada uzivaju plodove svoga rada sa lovom o kojoj mnogi ovde mogu samo da sanjaju, ali ima slucajeva da su ljudi prodavali cele firme sa sve gradjevinskim masinama i cudima, odlazili napolje i posle nekog vremena vracali se bez filera...nije to sticaj okolnosti, to je subjektivni dozivljaj.
 
Slazem se, treba pokushati... Moj brat u US je otishao pre 9 godina , ima srenju zavrshenu. Covek je proshao rat u BiH na najgori moguci nachin i kada se sve zavrshilo okrenuo se iza sebe i nije imao nishta, ni imovinu ni zenu ni mladost... Petljao je ovde neshto par godina i truba. Tamo je stekao vishe za 5 godina nego ovde sto bi stekao za ceo zivot. Zaradi za 1 dan (10h posla) 230-250usd. Mesecni troshkovi za ratu kuce (na 10godina), struju, rachune, gas, kablovsku, hranu, odecu i obucu za sebe,zenu i dete je oko 850-900usd. Josh i zena radi, pa ti rachunaj....
 
Slazem se, treba pokushati... Moj brat u US je otishao pre 9 godina , ima srenju zavrshenu. Covek je proshao rat u BiH na najgori moguci nachin i kada se sve zavrshilo okrenuo se iza sebe i nije imao nishta, ni imovinu ni zenu ni mladost... Petljao je ovde neshto par godina i truba. Tamo je stekao vishe za 5 godina nego ovde sto bi stekao za ceo zivot. Zaradi za 1 dan (10h posla) 230-250usd. Mesecni troshkovi za ratu kuce (na 10godina), struju, rachune, gas, kablovsku, hranu, odecu i obucu za sebe,zenu i dete je oko 850-900usd. Josh i zena radi, pa ti rachunaj....


Oprosteno ti je sto lazes, ali samo zato sto bolje ne znas, a brat ti prica bajke. Kredit na kucu se ne daje na 10g vec na 25, a u danasnje vreme i na 40, jer je prosecna kuca u Americi od 300-400K, a on sve i da zivi u nekoj vukoyebini u Idaho ili u pustinji Arizoni pa da je kupio kucu i za 150K, njegovi troskovi su najmanje duplo za ono sto si naveo. Sa srednjom skolom tesko da ce imati oko 250$ dnevnicu, a jos taksu kad odbijes ;) Nego ti batice spakuj kofer, pa kod burazera jedno leto pa probaj ;)

p.s. Ja ne kazem da je njemu nije mnogo bolje nego sto je bilo u ratu, ali porediti vreme rata u BiH i Ameriku :roll: je glupost u pocetku, a ovo sto pises je samo smesno :)
 
Vidim cesto boravis u US pa si pun informacija.

U Americi je kredit na nekretninu od 10 god. normalna stvar (15 godina je onako prosjek), kuce za srednji stalez kostaju izmedju 150 000 i 200 000 $ (kako je kriza na subprime market jos i manje) a dnevnica zavisi iskljucivo od toga koliko i sta radis a ne kakva ti je skola. I porez naravno da ovdje nije uracunat, tamo i u samoposluzi stoji cijena bez poreza pa kad dodjes na kasu ima da se zacudis.

Ali hajd sad koliko si informisan a koliko nisi- ovo je i onako tema nit kome u dzep ni iz dzepa, al ti sebi dajes za pravo da optuzujes ljude da lazu i to sve na osnovu vakuma u svojoj glavi.
Primitivno, zapjenjeno, premudro, drsko, siono, bezobrazno, besmisleno, zaludjeno, kukavicki...
 
@SHOGUN mrzim licemerne i bezobrazne ljude kao sto si ti. Ja sam joj isprichao istinu a tvoj je problem zasto je minirash, znam valjda kako mi i gde zivi brat. Kuca u kojoj zivi jeste starija, jedna od onih tipskih americhkih drvenih. Nalazi se u Bafalu, severni deo. Nema ni jednog razloga zbog kojeg bi lagao, da rinta kao konj je istina ali da zivi lepo je apsolutno tachno.
 
Vidim cesto boravis u US pa si pun informacija.

U Americi je kredit na nekretninu od 10 god. normalna stvar (15 godina je onako prosjek), kuce za srednji stalez kostaju izmedju 150 000 i 200 000 $ (kako je kriza na subprime market jos i manje) a dnevnica zavisi iskljucivo od toga koliko i sta radis a ne kakva ti je skola. I porez naravno da ovdje nije uracunat, tamo i u samoposluzi stoji cijena bez poreza pa kad dodjes na kasu ima da se zacudis.

Ali hajd sad koliko si informisan a koliko nisi- ovo je i onako tema nit kome u dzep ni iz dzepa, al ti sebi dajes za pravo da optuzujes ljude da lazu i to sve na osnovu vakuma u svojoj glavi.
Primitivno, zapjenjeno, premudro, drsko, siono, bezobrazno, besmisleno, zaludjeno, kukavicki...

Mesecni troshkovi za ratu kuce (na 10godina), struju, rachune, gas, kablovsku, hranu, odecu i obucu za sebe,zenu i dete je oko 850-900usd. Josh i zena radi, pa ti rachunaj....

Blago vama gde vi zivite ;) a ja definitivno ne posecujem te delove US of A :D cim kazes da je to realnost :P
 
Znam da se takva izolacija nece ponoviti pre svega jer ima dosta stranog kapitala u Srbiji a ipak ekonomija i novac sve diktiraju. Znam da se ni u inostranstvu ne zivi ne znam kako. I ne zelim ne znam kakve pare, luksuz i slicno. Ono sto zelim a mislim i vecina Srba je konacno mir, da jednom u 4-5 godina izadjemo na izbore i da se u medjuvremenu bavimo sobom i svojim zivotima a ne temama na koje inace nemamo uticaj.
Zamara sve ovo, stvarno. Pratim sve politicke emisije, mitinge, gledam da li skace kurs eura jer naravno svi imamo neke kredite i tako krug bez kraja.
Kumovi mi zive u Parizu i moja kuma cisti kuce i brine o starim licima a ovde kad dodje prosipa pamet kao tamo je sjajno. Znam da nas i tamo svi gledaju kao mutante i da nas ne cekaju kancelarije sa dobrim pogledom i vrhunske plate. Ali treba pokusati, valjda...

Ako malo procitas vesti videces da su i strani investitori zabrinuti.Cekaju ishod izbora.Ako vladu formiraju DSS,SRS i SPS pobecice glavom bez obzira.
 
@SHOGUN mrzim licemerne i bezobrazne ljude kao sto si ti. Ja sam joj isprichao istinu a tvoj je problem zasto je minirash, znam valjda kako mi i gde zivi brat. Kuca u kojoj zivi jeste starija, jedna od onih tipskih americhkih drvenih. Nalazi se u Bafalu, severni deo. Nema ni jednog razloga zbog kojeg bi lagao, da rinta kao konj je istina ali da zivi lepo je apsolutno tachno.

Znas li ti burazeru koja je vukoyebina Buffalo i to jos "severni deo" (van "grada") i jos na to kuca "starija", e u tom slucaju mogu i da poverujem da je ta kuca 100 000, ali opet bi mu troskovi bili dosta veci od onih sto si ti naveo, a necu ni da znam kako rinta, jos nedaj Boze ako je neki posao napolju, a zima traje pola godine i prosecna temp. je -30 sa regularnim mecavama. U svakom slucaju, zayebi ti batice i Buffalo i US, nego sve se udaraj nogom u dupe od srece sto si tu gde i jesi, a moze tebi batica da sredi papire, ne brini se ti, samo bi ti ja savetovao da odes loma tamo pa da vidis kako je ;)
 
Ja stvarno nisam siguran da li je dao neshto uceshca za taj kredit ali znam da ga lagano otplacuje. Naravno da on ima i drugih troshkova u svom zivotu kao sto su benzin i servisiranje auta, telefon i slicno ali znam da moze krajnje opushteno da zivi, sve da pokrije i da dodje u ex YU kad pozeli. Takodje mi je rekao da moze da optlati ostatak kredita ali nema racunicu jer mu je svakako kamata na kredit niska.
Uostalom to i nije tema, poenta priche je da moze covek sasvim lepo da se snadje i napolju ako ume. Koliko ih je otishlo ali je procenat koji se vratio jako mali.
 
Mesecni troshkovi za ratu kuce (na 10godina), struju, rachune, gas, kablovsku, hranu, odecu i obucu za sebe,zenu i dete je oko 850-900usd. Josh i zena radi, pa ti rachunaj....

Blago vama gde vi zivite ;) a ja definitivno ne posecujem te delove US of A :D cim kazes da je to realnost :P

Nigde nije sjajno i kao sto sam vec rekla ne sanjam ne znam kakvo bogatstvo. Ne plasim se da radim i zelim da radim ali samo hocu adekvatnu naknadu za to, ne par hiljada eur vec samo da se zivi pristojno. I kao sto sam vec rekla svi mi zelimo MIR i nista vise!
Ne verujem da se bas neko ko ode odavde razbija od para na bilo koji nacin ali mislim da kad dodje kraj meseca zna sta je zaradio i koliko ima na raspolaganju.
Mozda gresim jer nemam zaista licno iskustvo u radu u inostranstvu:?:
 
Ja stvarno nisam siguran da li je dao neshto uceshca za taj kredit ali znam da ga lagano otplacuje. Naravno da on ima i drugih troshkova u svom zivotu kao sto su benzin i servisiranje auta, telefon i slicno ali znam da moze krajnje opushteno da zivi, sve da pokrije i da dodje u ex YU kad pozeli. Takodje mi je rakoa da moze da optlati ostatak kredita ali nema racunicu jer mu je svakako kamata na kredit niska.
Uostalom to i nije tema, poenta priche je da moze covek sasvim lepo da se snadje i napolje ako ume. Koliko ih je otishlo ali je procenat koji se vratio jako mali.

Ja se slazem sa svim tim, sem sa racunicom da su mu svi (porodicni) mesecni troskovi oko milju,a da zaradjuje oko 4 cisto :roll:, ja sam na to komentarisao, ali kao sto si rekao to nije bila tema, sada sve zavisi u kakvoj je ko situaciji, oni sto lose zive u Srbiji ti bi se normalno za bolji zivot preselili u Zambiju a kamoli u US, bez obzira gde u US, vec ja to gledam sa druge tacke gledista, pa mi malo suludo.
 
Nigde nije sjajno i kao sto sam vec rekla ne sanjam ne znam kakvo bogatstvo. Ne plasim se da radim i zelim da radim ali samo hocu adekvatnu naknadu za to, ne par hiljada eur vec samo da se zivi pristojno. I kao sto sam vec rekla svi mi zelimo MIR i nista vise!
Ne verujem da se bas neko ko ode odavde razbija od para na bilo koji nacin ali mislim da kad dodje kraj meseca zna sta je zaradio i koliko ima na raspolaganju.
Mozda gresim jer nemam zaista licno iskustvo u radu u inostranstvu:?:

Evo BanBan drugarica ce da te prihvati u Kanzas City (jos je "city" yebote) ;) pa cete i tamo da se kartate u salteru, ovaj put zbog tornada :D kad niste na poslu 9-5, a posle imate dovoljno vremena da pogledate "Sex in the City" ili "Desperate Housewives" i utripujete Hollywood itd. ;) a onda kad vas popusti i padnete u bedak kako godine prolaze a dani isti, onda cete se baciti na Prozak :P
 
Ako malo procitas vesti videces da su i strani investitori zabrinuti.Cekaju ishod izbora.Ako vladu formiraju DSS,SRS i SPS pobecice glavom bez obzira.
boo-did-i-skeerd-u.jpg
 

Back
Top