"Samovoljno" isključivanje monitora i praktično i računara

dakyorlando

A picker, a grinner, a lover, and a sinner
Moderator
Poruka
39.937
Počelo je u poslednjih par dana i ponovilo se još par puta do danas .Usred rada računara, dakle dok je uključen, u potpuno nepredvidivom trenutku, slika na monitoru jednostavno nestane! Lampica na njemu počne da treperi (gori konstantno dok je računar uključen), iz kućišta se i dalje čuje rad hladnjaka samo malčice drugačijim intenzitetom, crvena lampica na kućištu (koja označava učitavanje nečega) je stalno upaljena, dok se modem potpuno isključi. Dugmad na kućištu za gašenje i restart uopšte ne rade. Jedino moram da isključim na prekidač pozadi (ili da isključim dovod struje) da bih ponovo uključio.

Nekad se ovo desi tek par sati posle uključivanja, ali desilo mi se i samo dva-tri minuta od dizanja sistema. Pokušao sam dvaput da pokrenem skeniranje na viruse i adware, ali proces nije došao do kraja a opet se ugasio. Pokušaću još neki put, ali pitam vas: šta bi mogao da bude uzrok tome? Da li u monitoru (koji je star tri i po godine i nije rasklapan odonda i ništa po njemu nije "čačkano") ili u samom računaru? Molim za pomoć.
 
desavalo se to meni, imam u firmi Semprona 2500+ starog oko 3 godine, kada sam ga uzeo pocelo je da se desava isto sto i tebi... elem taj sempron je fabricki radi na 1740Mhz tako da mu je radna temperatura oko 75-80 C ... imas u Bios-u opciju za automatsko iskljucivanje (prelazak u stand-by) kada temperatura procesora dodje do odredene granice kod mene je bilo 85 stepeni... Kada sam iskljucio automatsko gasenje nikada se vise nije sam ugasio, radi ko zmaj i dan danas...
 
hmmm... mozhda je do grafike?! Jesi proverio jeli dobro ulazi u slot?! A to shto kazhesh da rade slabije ventilatori, pa verovatno se taj na grafici iskljuchi! Izvadi je, ochisti slot za grafiku od prashine i vrati je :D

Pa već tri i po godine sve radi normalno i nije bilo problema, a prošlog leta je komp, tj. kućište, bio na kompletnom reinstaliranju i čišćenju. Ne kažem da slabije radi ventilator, nego se uz njegovo standardno brujanje čuje i neki piskutav zvuk visoke frekvencije (moji matorci su čuli u drugoj sobi).

Bojim se da čačkam po kućištu da nešto ne zeznem, ali pokušaću da očistim slot. Samo ne vidim što bi se ventilator isključio sam...

desavalo se to meni, imam u firmi Semprona 2500+ starog oko 3 godine, kada sam ga uzeo pocelo je da se desava isto sto i tebi... elem taj sempron je fabricki radi na 1740Mhz tako da mu je radna temperatura oko 75-80 C ... imas u Bios-u opciju za automatsko iskljucivanje (prelazak u stand-by) kada temperatura procesora dodje do odredjene granice kod mene je bilo 85 stepeni... Kada sam iskljucio automatsko gasenje nikada se vise nije sam ugasio, radi ko zmaj i dan danas...

I moj je otprilike takav i te starosti (nije Sempron ali je oko 2500), sa sličnom radnom frekvencijom... ako kažeš da se nikad nije ugasio kad si to podesio trebalo bi i meni s obzirom da moj komp ima gotovo iste karakteristike... Hajde budi tako dobar pa mi kaži šta si tačno podesio u BIOS-u, koje opcije.

Inače i kad isključim monitor hoće to da se desi, ali smatram da sigurno ne bi bilo naodmet da se monitor otvori i očisti, jer nikad nije a star je tri i po godine.
 
Dakyorlando da li ti je prikacen TV na komp?
Ako jeste na TVu ti je izasao BSOD, zabelesi sifru pa javi, ili sam pogledaj sta znaci.
Monitor ti je OK, ugasi se jer se Win ugasio.To mozes proveriti i tako sto kad se to desi, stisnes dugme za paljenje i PC se odmah ugasi(pod uslovom da si podesio da gasi posle 4sek drzanja dugmeta) nadam se da shvatas;)

Zasto ti ne izbacuje BSOD na monitoru i zbog cega se javlja je pravo pitanje...
 
Prikačen mi je TV na komp, ali ne znam šta je to BSOD pa ne znam ni da li se pojavljuje ili ne. Kako da ga pokrenem i vidim tu šifru?

Inače imam nekih drugih muka sa TV-om: ne mogu da snimam program ili da prebacim u FM mod, pojavi se poruka "Access violation at address 7C918FEA in module 'ntdl.dll'. Write of address 00000010" (nekad budu druga slova i brojevi). Ne znam da li to ima neke veze sa ovim.

Kad se ugasi monitor ne reaguje ni dugme za restart ni za isključivanje (nisam siguran za držanje 4 sekunde, ne znam kako se to podešava), jedino prekidač na zadnjoj strani kućišta.
 
BSOD- blue screen of death...popularan naziv za plavi ekran koji se pojavi kad pukne Win. Na njemu se u dnu nalazi zapis o gresci zbog koje je doslo do pada sistema i sastoji se od nekog opisa i sifre koja tipa 0x00000000A. Ta sifra govori sta je problem.

Inace ako ti je TV prikacen na komp(pod tim mislim da ti je drugi izlaz sa graficke spojen na obican televizor- ne varijante imam TV karticu), kad ti se sledeci put to desi upali TV i prebaci na ulaz na kom ti je PC i trebao bi da vidis taj plavi ekran.
 
A, misliš na onaj plavi ekran sa belim slovima? Ne, on mi se ne pojavljuje, nego se monitor isključi a s njim praktično i komp. Tako da ne znam koja je to šifra kad se taj plavi ekran nikad nije pojavio... mada ni juče ni danas se nijednom nije desilo to samovoljno gašenje, da ga ne ureknem...

Meni su beli priključak za antenu i još jedan crni za zvuk utaknuti pozadi u komp, znači imam TV karticu, nema direktne veze između kompa ili grafičke sa TV-om. Ali ne razumem zašto bi veza sa antenom bila uzrok ovome?

A ne znam kako to da upalim TV i prebacim na ulaz na kom je PC... jer kod mene je baš ova druga varijanta, a ne to da je drugi izlaz sa grafičke spojen na TV. Nego ovako kako sam opisao, sa TV karticom.
 
Koliko je meni poznato TV mi nije nakačen na izlaz grafičke već ima zasebnu TV karticu.

Ovaj problem mi se ne dešava već dva-tri dana, ali svejedno bih voleo da sprečim eventualna buduća gašenja. A s obzirom da ne poznajem toliko hardver svog kompa da bih išao komponentu po komponentu, ne znam šta da radim. Možda da odnesem nekom kućište na obradu, ali mislim da ne bi bilo loše da se monitor otvori i očisti: mnogo se zagreva u odnosu na vreme kad je bio nov, a ponekad slika na njemu zna da drhti, nekad jačim intenzitetom a nekad slabijim. Možda i to ima neke veze...
 
znash kad ti se restartuje sam komp ?! e umesto toga mozhesh da namestish da ti se umesto restarta pojavi BSOD ali ce se on ipak restartovati, razumesh?! Pokazace BSOD pa ce onda od tebe trazhiti da ga restartujesh (necesh moci da "izadjesh iz BSOD-a ;))
A gasish restarovanja ovako:
desni klik na my computer, properties, advanced, pa pod pasusom "Startup and Recovery" idesh na settings, pa dechekirash automaticaly restart... ae pa javi rezultate, slikaj taj BSOD nechim pa postavi sliku ;)
 
Meni se nije desilo da se komp sam restartuje, već samo da se nešto ugasi u njemu. Onda ne reaguje ni dugme za restart ni za isključivanje. Ali dobro, sklonio sam znak štikliranja ispred te opcije... da li sad nešto treba da uradim da bi dobio taj BSOD ekran ili će to sam komp kad ga budem restartovao ili u nekom drugom slučaju?
 
Evo šta mi se danas dogodilo:

Imam razdvonik za struju sa ukupno šest utičnica gde su uključeni monitor, kućište, zvučnici, i po potrebi štampač. I dok je komp radio, ja uključim u jednu od utičnica štampač i istog trenutka se komp isključi a od tog plavog BSOD ekrana ništa (iako sam podesio ovo što je strajo rekao). Znači, isključi se i monitor, modem, ali i kućište, znači prestane sa zujanjem. Dakle, kao da je komp totalno isključen, s tom razlikom što je još jedino lampica na kućištu gorela a dugme za uključivanje nije radilo nego sam mogao na prekidač da isključim kućište. To me navodi na zaključak da ima neke veze i s tim da li je uključen štampač jer koliko mi se čini, dok mi se komp isključivao štampač je bio sve vreme priključen (mada ne i upaljen sve vreme).
 
Osim PC-ja i monitora treba još i zvučnike prikačiti... a tu su, nevezano od kompa, još i mini muzička linija i lampa, treba sve njih uključiti... mada čisto sumnjam da je razvodnik neispravan, a još manje štampač kog sam kupio pre dva meseca i još nijednom čak ni tonere nisam zamenio... Inače nema adapter nego običan utikač.

Osim toga, ranije kad se isključi kućište nastavi da zuji, a sad poslednji put je i ono prestalo sa radom, mada je lampica gorela... Kad bi mi secikesa rekao šta je to podesio u BIOS-u pa mu se više nije dešavalo ovo što i meni...
 

Back
Top