SKY STAR 2 ?

Blago receno - bacanje para.

I dalje ces morati da se konektujes na net normalnim putem, samo ces koristiti sky servis za brze skidanje... Doduse, znajuci kako sve to ocajno radi kod jedinog nama dostupnog EuropeOnline, ne bih bas ni rekao 'brze skidanje', obzirom na limite i sta sve ne...

Jednom recju, ne preporucujem!
 
Koristio sam je do pre dve godine preko Europe Online servisa i radila je odlicno. EOL je nakon toga uveo limite i sada je zaista bacanje para ako racunas na internet. Ako hoces da gledas SatTV karta je dobar izbor.
 
Inco, uz dužno poštovanje, nisi u pravu. Cenim tvoje znanje (koje, bez imalo sumnje smatram da imaš), ali pošto koristim dotičnu stvar otkad postoji, reći ću par stvarčica...

Od svega je tačno jedno - satelitski link koji se koristi kod nas je jednosmeran, što će reći - potrebno je da za slanje podataka koristiš neku drugu vrstu konekcije (dialup, kablovska...), a podaci stižu sa satelita.

Što se EON-a tiče, oni su stvarno postali sranye. Prvo, uveli su još davno mesečni limit od 1GB (koliko znam) i brzina je bedna (u konkurenciji satelitskih provajdera). Rešenje je SkyDSL, provajder koji je kod nas prisutan poslednjih godinu dana. Oni NEMAJU NIKAKAV limit i brzina downloada je do 8Mbs. Ja CD skidam za prosečno 15min. Ponekad malo više, dok muzika ide brzinom kojom se podiže Winamp.

Osim svega pomenutog, nije potrebno da sve vreme budeš konektovan i na zemaljski link. Ako želiš, možeš da naručiš fajlove koje želiš da skineš i onda se diskonektuješ sa dialup-a. Sačekaš par minuta i fajl počinje da stiže sa satelita, bez ikakvih troškova. Inače, na ovaj način možeš i da preuzimaš mail bez konektovanja.

Jedina mana ovog provajdera je visoka cena (visoka u odnosu na EON), ali s obzirom šta sve možeš da dovučeš za tih godinu dana pretplate, to i nije mnogo (bilo je oko 300e/godina kad sam ja uplatio).

Kartica koja ti treba ne mora da bude SkyStar2. Može bilo koja DVB, ali je SkyStar daleko najisplativije rešenje. Ako se odlučiš za nju, preporučujem verziju 2.6B, čiji se dekoder daleko manje greje (odnosno ne greje se uopšte), brže radi i, što je najvažnije, stabilna je u potpunosti.

Za detalje pogledaj www.skydsl.co.yu

Nadam se da sam bio od pomoći
 
Cuo sam za SkyDSL, ali posto ih nisam nikad probao ne mogu ni da ih preporucim.

EOL je ipak najrasporostranjeniji kod nas, pa sam se obazreo na isti.

U osnovi, jednosmerni satelitski linkovi su uzas, tako da ih ne bih ni preporucio. Sad, ako vec neko odluci da koristi tako nesto, neka pogleda i na SkyDSL, ako ne stavljaju onakve limite kakve stavlja EOL, onda bar neka njih odaberu.

Ako je nekom do satelita, dvosmerni satelitski link je prava stvar. Moze se koristiti za sve sem online igranja (zbog izrazito velikog ping-a od oko 500ms). Trenutno takvo resenje nudi DirecWay. Oprema je malko skuplja, oko 1500-2000€, ali je pocetna investicija isplativa, obzirom na zagarantovanih 2Mbit/s (do 8Mbit/s u slabom opterecenju) za downlink i 768 kbit/s (do 2Mbit/s u slabom opterecenju) za uplink. Naravno, nista sem brzine nije ograniceno, i ovaj paket kosta $129 / mesecno. Telefon, kablovski ili bilo kakav drugi net apsolutno nisu potrebni. Ceo sistem je dosta portabilan (antena se literalno sklapa, i precnika je 90cm sto nije tesko uglaviti gde god zelite), i mozes da ga stavis cak na auto, i imas net u njemu... gde god da odes (postoji samo 4-5 tacaka na planeti koje nisu pokrivene). Antena poseduje ultra precizne motore, i softver kontrolise gde ce biti nagnuta (sama trazi najjaci signal), a moze cak i da se poveze sa GPS uredjajem radi preciznog namestanja.

E sad, postoji jedna zackoljica sa ovakvim inace savrsenim resenjem za internet (pogotovo za ruralna mesta gde jos ni telefonska mreza ne postoji). Zabranjena je zakonom u nasoj zemlji. Gradjani smeju da poseduju predajnike snage do 0.1W (koliko me secanje sluzi) koji rade na 'gradjanskim' frekvencijama (27 MHz, 900MHz, 2.4GHz), a ovo je dosta jace i radi na drugim frekvencama. Doduse, sanse da vas ulove sa tom opremom su odprilike kao one da ulove Karadzica i Mladica, ali ako vas budu trazili ima sanse. No, zadnji put kad su jurili 'satelitske predajnike' u nasoj zemlji je bilo '99 za vreme rata. Jurili su novinare/spijune koji su koristili satelitske telefone...

Licno, mislim da je vredno rizika obzirom na mogucnosti koje dobijate.

Eto, da kompletiramo Satelitsku ponudu u zemlji ;)
 
Slažem se. Maštao sam svih ovih godina o dvosmernom linku, ali nekako mi se ne daje tih 2000 za to. Isplati se - da. Ali opet, ne znam. Mnogo je. Još je gore što sam imao priliku i da probam, pa sam poželeo još više. Za sada ne, ali za neki period... što da ne.

Što se tiče zakonskog ograničenja i tu si u pravu. Mada sam ja nešto razmišljao da ipak probam. Inače, otkrivanje je moguće, i to na krajnje neverovatan način - ako se negde u blizini nalazi vojni radar. Postoji mogućnost da ovakav link izazove smetnje na našim radarima koje je Hitler zaboravio pri povlačenju. Samo, problem je izgleda (opet) u monopolu. Ne sviđa se ljudima da omoguće stanovništvu brži internet, koji je pritom nezavisan od telekoma. Mislim da je u tome, ustvari, ceo problem. Dabome :?
 
StORM48:
Slažem se. Maštao sam svih ovih godina o dvosmernom linku, ali nekako mi se ne daje tih 2000 za to. Isplati se - da. Ali opet, ne znam. Mnogo je. Još je gore što sam imao priliku i da probam, pa sam poželeo još više. Za sada ne, ali za neki period... što da ne.

Što se tiče zakonskog ograničenja i tu si u pravu. Mada sam ja nešto razmišljao da ipak probam. Inače, otkrivanje je moguće, i to na krajnje neverovatan način - ako se negde u blizini nalazi vojni radar. Postoji mogućnost da ovakav link izazove smetnje na našim radarima koje je Hitler zaboravio pri povlačenju. Samo, problem je izgleda (opet) u monopolu. Ne sviđa se ljudima da omoguće stanovništvu brži internet, koji je pritom nezavisan od telekoma. Mislim da je u tome, ustvari, ceo problem. Dabome :?

Pa pazi... 2-way satelitski net i nije tako skup ako se dogovoris sa 5-6 stanara u svojoj zgradi (ili blizem komsiluku) da podelite troskove... Ispadne jeftinije od bilo kog resenja, a konekcija te brzine je sasvim dovoljna i za 10-ak aktivnih korisnika, non-stop...

A zakon... ma vojska ce te malo teze uhvatiti jer oni to i ne pustaju niti proveravaju... E sad, kad bi te trazili, nasli bi te vrlo lako... Sve u svemu, mozes da se izvuces na kartu 'izvinite, ja to nisam znao' itd ;)
 
Da, da. Za LAN u okviru komšiluka je više nego isplativo. Slažem se i za ovo što se tiče legalnosti. Samo što je samo pitanje trenutka kada ćeš doći u situaciju da ne znaš šta više da download-uješ, kao što se meni desilo. Prosto nema dovoljno zanimljivih stvari za download :cry: Ali opet, lepo je kad znaš da možeš sve da skineš što poželiš.
 
Ne znam zasto ljudi na ovim prostorima broadband konekcije dozivljavaju kao sredstvo za download. Ta konekcija ce ti pre svega dopustiti da surfujes po netu odlicnom brzinom (ako izuzmemo, kao sto vec rekoh, inicijalnih oko 500ms kasnjenja) i to 24/7 po izrazito povoljnoj ceni. Takodje, spasice te Telekoma koji je zaista nuzno zlo u ovoj zemlji.

Kad se jednom sakupi za opremu, posle je internet itekako jeftin, racunajuci brzinu... Ne jeftin, IZRAZITO jeftin. Kad bi non-stop skidao pri garantovanoj brzini od 2 Mbit/s, mesec dana, skinuo bi 648000 MB, ili 632.8 GB. To mu dodje: 0.0001 $/MB, pa nadji ti jeftiniji pristup ;) ... A osminu toga mozes da uploadujes.

No, kao sto rekoh, download i nije bitna stavka... bitna stavka je brzina (2-8Mbit/s) i always-on stanje. Takodje, to je odlicno resenje tamo gde kablovi (sto telefonski, to koaksijalni, opticki i sta sve ne) nisu dostupni. Kada treba da se bira izmedju wireless i 2-way sat. resenja, ovo kosta visestruko jeftinije, a nudi dosta stabilniju i brzu konekciju.

I na kraju se sve svodi na ono sto si rekao: Lepo je kad znas da mozes da skines sve sto poozelis, i to za relativno pristupacnu cenu pri odlicnoj brzini.

I takodje, ne zavisis gotovo od nicega sem od satelita, a sateliti su odavno prelezali decije bolesti, pa zaista imaju 99.99% 'on' stanje, i ako ti nije ping preterano vazan (najvise kod on-line igrica) resenje je gotovo savrseno.

A i sa minimalnim ulaganjem, mozes da budes ISP za ceo komsiluk, i da odplatis opremu za manje od 6 meseci, a posle toga da sakupljas profit i imas ultra-brzi internet po jako pristupacnoj ceni. ;)

Zaboravih, ljudi se zapitaju zasto se isti (pored inicijalne cene i zakona u pojedinim drzavama) ne koristi vise, obzirom na mogucnosti koje pruza... Iz jednog vrlo prostog razloga: Zemlje u kojima je broadband standard (vecina 'zapadnih' zemalja) imaju jeftinija resenja... Pa tako mozes iznajmiti T1 link za manje od $100 / mesecno. A ipak zemaljski linkovi su pouzdaniji od bezicnih i satelitskih. Eto, to je jedini razlog zasto se ne koriste ova resenja preterano. Medjutim, za nasu zemlju je ovo idealno... Gledao bas pre neki dan kako su slican (doduse jaci) sistem instalirali na Kilimandzaru... Ljudi dobise odlicnu brzinu za gotovo nikakva ulaganja (pa zamislite koliko je para potrebno da se sprovede i odrzava optika nekoliko hiljada metara iznad zemlje). Obzirom da smo na stepenu razvoja tog zabacenog seoceta, logicno je da je i ovo resenje k'o stvoreno za nas ;)

Ajd' dosta sam zvakao...
 

Back
Top