Kako izabrati pravog ljubimca???

Tako sto se dobro raspitas sta je zivotinji potrebno, u kakvim uslovima treba da zivi i sta ti treba da uradis da bi je ucinio srecnom. Onda razmislis koje uslove mozes a koje ne mozes da pruzis... I doneses odluku.
Biranje prema lepim okicama, boji dlake itd ne preporucujem jer moze biti pogubno i za zivotinju i z vlasnika.
 
Volela bih da imam psa i mačku. Ostale životinje ne bih čuvala. Ptice me plaše pošto lete iznad moje glave. To ne volim. Zečevi uništavaju nameštaj, kako čujem, a ne mogu se pripitomiti. Ostaju divlji, ne vezuju se za vlasnike. Hrčak, pa ne znam šta bih sa njim. Svi su oni meni slatki, da ih pomazim i toliko. Ribice su dosadne. Izvinjavam se ljubiteljima. Imala sam akvarijum i shvatila da nije to za mene. Ja radim svakodnevno za njih, a one nisu ni svesne da postojim. Kao da sam kupila gospodara, a ne ljubimca. Ne vidim svrhu akvarijuma. A što se tiče pasa i mačaka, mislim da bih uzela prvo koje mi naiđe. Sve ih obožavam. Ne mogu da se odlučim. Bilo da su mešanci bilo da su rasni psi ili mačke, meni su predivni. Nisam videla psa ili mačku čije oke i njuškica me nisu razoružali u trenu. Jednostavno ih obožavam.
 
Onaj ko zeli ljubimca mora se prvo zapitati sta ce mu. Mnogi ljudi kupuju zivotinje prestiza radi,da bi deca imala igracku,a onda ih zapostavljaju ili izbacuju na ulicu. Tada zivotinje pate i cesto stradaju!!!!!!
Dakle,prvo i osnovno,zapitajte se sta ce vam zapravo zivotinja. U nju morate ulagati vreme,zivce,novac.

Ako nekome bilo sta od ovoga smeta nek ne uzima ni jednu zivotinju.
Ako ste pak svesni svega,onda se zapitajte sta zelite od tog ljubimca.

Ja od ljubica zelim druga,zivotnog saputnika,nekog ko ce mi se radovati,sa kim cu setati,koga cu maziti i voleti do neba,nekog skim cu se igrati i zato gajim pse ceo svoj zivot. Ustvari oni su moj zivot i moj nacin zivota.
 
Ja sam mislila do pre par dana da sam sposobna za to da se preselim negde daleko i da se naviknem na odsustvo meni jako dragih ljudi...a onda sam juce ukapirala da je jedino zivo bice bez kog ne bi mogla da funkcionisem moj pas. Volim ga neizrecivo puno i ovih par dana sto smo odvojeni mi je pomoglo da shvatim koliko smo vezani jedno z drugo i kad nismo zajedno,ja osecam ko da fali jedan deo mene.
Ljubimac se ne bira,to se jednostavno zna od samog tvog rodjenja...ja od kad znam za sebe,znam i za to da cu imati psa i da cu ga voleti najvise na svetu,bila to pudla ili doga,jednostavno je tako...ne mora da znaci da psi svima odgovaraju,nekom mozda vise macke,nekom ptice,ali kazem ti, to se jednostavno zna.
I kad konacno shvatis koji ti ljubimac najvise odgovara,moras onda da se zapitas,da li si spremna da mu posvetis jedan deo svog zivota...pod tim se podrazumeva svaki dan,bila to ptica ili macka...znaci svaki dan ces provoditi i deliti sa njim lepe i ruzne trenutke,svaki dan ce te nervirati ili te nasmejati,moraces da cistis za njim, da ulazes mnogo para u njegove potrepstine i da ga volis neizmerno puno...a to je ono najbitnije...
Nema onog,"e danas necu biti tu", "idem na par dana negde", "danas nemam para da mu kupim hranu", "ne seta mi se", "nisam raspolozena da ga mazim" ili ne daj boze da zivotinja ispasta sto si neraspolozen. To je pre svega ogormna obaveza,koju ako si pravi ljubitelj zivotinja,ces bez problema prihvatiti...
 
bitno je i sta ocekujete od ljubimca,tj kao sto je neko rekao sta zelite ali je jako bitno razmotriti sta vi tom ljubimcu pruzate...odnosno da li imate uslove za drzanje ljubimca i potpuno brigu o njemu...ja obozavam i pse i mace,ali trenutno nemam uslova za psa tako da sam se odlucila samo za macu...verujem da cu jednog dana imati uslove bar za jednog psa i jednu macu...:)
 
nije tachno da zecevi ne mogu da se pripitome,evo ovo moje malo chudo,jedva ceka da ga pustim iz kaveza da bi skocio meni na stomak i onda se namesti i spava dok ga ja cheshkam,obozava da se mazi i voli da je non stop blizu nas....divan je,a tek smo ga uzeli,kod nas je 5 dana i vec je super sa nama...
A namestaj ne grize za sada,al svejedno,moja drugarica ima odraslog patuljastog kunica koji kada je pusten pokusa da grize sve ali ga oni opomenu i oteraju od toga sto hoce da grize i on odustane,isto je razmazen i potpuno pitom...
a sto se tice smrada,ne smrde ukoliko mu se redovno menja piljevina,a mogu da nauche i da idu u wc kao machke,a u taj wc stavis silikonski posip za machke koji ima u sebi neka chuda koja neutralishu mirise....ali to je najbolje da stoji van kaveza da ga koriste kada su napolju.....
 
Onaj ko zeli ljubimca mora se prvo zapitati sta ce mu. Mnogi ljudi kupuju zivotinje prestiza radi,da bi deca imala igracku,a onda ih zapostavljaju ili izbacuju na ulicu. Tada zivotinje pate i cesto stradaju!!!!!!
Dakle,prvo i osnovno,zapitajte se sta ce vam zapravo zivotinja. U nju morate ulagati vreme,zivce,novac.

Ako nekome bilo sta od ovoga smeta nek ne uzima ni jednu zivotinju.
Ako ste pak svesni svega,onda se zapitajte sta zelite od tog ljubimca.

Ja od ljubica zelim druga,zivotnog saputnika,nekog ko ce mi se radovati,sa kim cu setati,koga cu maziti i voleti do neba,nekog skim cu se igrati i zato gajim pse ceo svoj zivot. Ustvari oni su moj zivot i moj nacin zivota.

Upravo tako. Tek kad se svi ovi kriterijumi ispune, mozes da pustis zivotinju da te odabere.
 
:oops:Jao postidela sam se!

Salu na stranu,lepo je zeleti ljubimca,ali treba mu pruziti zivot kakav zasluzuje.
Ponekad je bolje i nemati ga,nego ga muciti svojim odsustvom,nemarom ili ko zna cime.

Psi su moj zivot:heart:moje sve! Vec godinama ja nemam odmor,slobodno vreme samo za sebe,nema nocnih izlazaka,mnogo neprospavanih noci,unistenih stvari,ali ja uzivam u njihovoj ljubavi i to nista na ovom svetu ne moze da zameni. Dece jos nemam,ali cesto se zezam da ce moje dete prvo poceti da laje pa tek onda da prica:razz:
 
:oops:Jao postidela sam se!

Salu na stranu,lepo je zeleti ljubimca,ali treba mu pruziti zivot kakav zasluzuje.
Ponekad je bolje i nemati ga,nego ga muciti svojim odsustvom,nemarom ili ko zna cime.

Psi su moj zivot:heart:moje sve! Vec godinama ja nemam odmor,slobodno vreme samo za sebe,nema nocnih izlazaka,mnogo neprospavanih noci,unistenih stvari,ali ja uzivam u njihovoj ljubavi i to nista na ovom svetu ne moze da zameni. Dece jos nemam,ali cesto se zezam da ce moje dete prvo poceti da laje pa tek onda da prica:razz:

:lol: A jedna drugarica i ja smo se zezale da cemo za vaspitavanje dece koristiti keksice, klicker i packe novinama.
 
Ako moja deca budu kao moji psi,tesko da ce mi ista od toga pomoci! Moje zveri su razmazene do bola,a ja ih kaznim jedino u slucaju da uniste neku fotelju ili komp.

Ma nisam istrajala u svojoj tvrdnji. Gizmo je poslusniji od Milice. Vec je uspela da unisti par mobilnih (tudjih posto mi znamo "za jadac"), jos malo pa ce da resetuje komp posto smo ga (opet, znajuci "za jadac") digli na sto... A Gizmo se vise cak i ne penje na trosed kad ostane sam kuci. (Moji su mu to zabranili kad je Milica stupila na scenu-zbog njegovih jako nezgodnih dlaka.) Ej, odosmo u chat. Poenta ove teme ostaje ista:razmislis sta ti toj zivotinji mozes da pruzis i da li joj je to dovoljno pa tek onda razmisljs o lepim okama i pustis da te odabere.
 
Kako izbrati pravog ljubimca tj kako znati da je on pravi za tebe ?
Da li po krupnim medenim ocima ili boji dlake ?
Da li stene , mace ili zamorce ili mozda nesto sasvim deseto?
Kako si ti odabrao svog ili kako ces ga odabrati???

Sve zavisi koju životinju gledaš...ako ćes izabrati na primer konja gledas mu zube, golubovima oči............ izabereš životinu koju najviše voliš a pri odabiru jedinke imas više pravila što sam napomenula....za svaku životinju se gleda nesto posebno...svakako da je važan ceo eksterijer ali važni su i pojedini delovi....
Ja nisam odabirala ljubimce po tome....nego na primer ako sam našla nekog psa ili mače na ulici ja sam ga prisojila ne gledajući i ne uzimajući u obzir to čto je sa ulice!

z:poz:
 
Jednostavno izaberes ljubimca po svom ukusu ne vazno da li je to sada pas , macka , ribica ili glodar , ako je pas ti pogledas sve rase pasa na internetu i koja ti se rasa cini najsimpaticnijom ti ces pokusati sve da naucis o njoj i jos se dodatno raspitaj ako je to tvoja konacna odluka ti se raspitaj gde ima ta rasa da se kupi u tvom kraju , nikako nemoj da kupujes pse ili macke u radnjama za zivotinje ili od svercera , najbolje ti je da nadjes nekog pouzdanog odgajivaca kome potpuno verujes i u koga si siguran/a da su lepo odnegovani stenci i zdravi , da je izabrao prvoklasnog muzjaka a ne nekog sa ulice , da je redovno vakcinisao stence i da su imali veterinarski nadzor ! Sada koju ces rasu ili cak mesanca izabrati to je tvoja odluka , vazno je ako se odlucis za psa ili macku da pogledas celo leglo i koje ti stene ili mace radoznalo pridje i dozvoli ti da ga/je drzis neko vreme u rukama videces da je zdravo i zaigrano , posmatraj ih posle jela i tokom igre i videces kakvo ti stene/mace po karakteru odgovara , ali nece ni da ti naskodi da pitas odgajivaca da ti izabere jedno mace/stene iz legla jer on/ona ima vise iskustva u tome ! :ok:
 
Mislim da općenito ljudi kreću s krivom pretpostavkom kad uzimaju bilo kojeg kućnog ljubimca.
Gledamo na filmovima kuce, mace, zečeve...
I kad donesemo neku od tih životinja doma- prvo oni obavljaju nuždu gdje god stignu, njima je tak svejedno je li to trava ili perzijski tepih - neki to prihvaćaju normalno i krenu učiti životinju gdje treba obavljati a drugima je to noćna mora.
Uvijek smo imali životinje. Dok smo bili u stanu imali smo morsko prase- pregrizao je sve žice kojih se dočepao, imali smo uvijek papagaje- to je čišćenje kaveza svaki drugi dan, zatvaranje svih prozora, sklanjanje vaza (da, jednom je upao u praznu vazu i nije mogao izaći). Kad smo uselili u kuću uzeli smo psa, ajd prvi pas je bio kulturan pa je samo biljke iz dvorišta čupao koje je ubrzo prestao čupkati, ali to je mrcina od 40 kg koji je repom znao srušiti sve sa stolića, pa uleti blatnjav u dnevni boravak pa se otrese takav,o dlakama da ne pričam pa proživljavaj grčku tragediju kad ga vodiš kod veterinara na slikanje kukova i laktova. Odmah smo uzeli i mačku, nove novcate zavjese su takve i bile čitavih 30 min dok mački nisu postale zanimljive, pa izgrebana kožna garnitura. Pa kad uleti u ormar dok ne gledaš i onda u 3 ujutro ormar počne mijaukati. Ali nitko nije napravio toliku štetu kao moj dragi, najmlađi pas (imam ih 3). Netom postavljene stepenice od jasena je odmah izgrizao, tapete sa zida ogulio, lajsne izvukao i sažvakao, u dvorištu imam 21 rupu, pokidao je 30 pari čarapa, počupao sve sadnice ruža, pojeo cijeli jorgovan... Jedva čekam da prođe pubertet :lol:
Životinja je ogroman trošak, ogromna obaveza ali zato i najnevjerojatnije što čovjek ikada može imati. Kad me pogledaju onim očima, ne da ne mogu biti ljuta na njih nego bi im dala cijeli svijet. Koliko puta znam doći umorna, ljuta i onda moja banda dođe do mene, ugnijezdi se kraj mene i cijeli svijet mi se preokrene. :heart:
Uvijek, ali baš uvijek sam znala da je zlatni retriver jedina pasmina koju želim imati i sada ih imam troje!
 
Ja sam oduvek imala pse, mada su bili u dvoristu, nikad u kuci, ali i bar po jednu macku. A onda je dosao ON. Moj sijamac. Bio je krivonog, zrikav i imao je slomljen rep kad je dosao kod nas. Zavolela sam ga vise nego sto sam mislila da je moguce. Uveseljavao me je pune cetiri godine. A onda je nazalost uginuo od neke komplikacije sa bubrezima.
Zasto to pisem? Zato sto sam oduvek bila ljubitelj pasa, a jedna macka mi je pomrsila konce. :)
I da, u neku ruku smo odabrali jedno drugo, koliko god to cudno zvucalo.
I pored njega sam imala uvek bar jos jednu macku u dvoristu (on je, jelte, bio u kuci), ali su sve one imale neki glup pogled, kao obicne zivotinje, a on me je gledao kao ljudsko bice, i sve je razumevao.
Problem je sto od tada ne mogu da se opredelim za novog ljubimca. Htela sam ponovo sijamca, ali u dusi znam da cu ga uporedjivati s njim i da cu biti jako razocarana kod ne bude bio kao on. A znam da nijedan nece biti.
Zato sam skoro pa odlucila da uzmem psa, mada jos nisam nacisto kakvog. Htela bih nesto malo, da bude u kuci, da nema miris i da se bas ne linja preterano.
Trenutno su mi toj pudla, mops, civava i italijanski hrt neko razmisljanje. Nekako mislim da bih se najbolje "nasla" s njma.
Eto, htela sam to da podelim s vama...
 
Poslednja izmena:
Mislim da tu nema nikakvog posebnog saveta.. Prosto, koju vrstu životinje više voliš, za tu se odlučiš. :)
Budući da živim u stanu, morao sam da izaberem neku malu živuljku, jer od pasa jedino volim Bernandinca, koji sa njihovih 100 i kusur kila nisu nikako za stan, na mačke sam alergičan, takođe i na papagaje, ribice su previše monotone, mama se užasava same pomisli na hrčak, miša i takve sitne živuljke, tako da je samo zec dolazio u obzir. :)
 

Back
Top