Postovani, potrebna mi je strucna pomoc. Naime, jedan sam od 8 partnera unutar odredjene firme. Partnerstvo traje od kraja 2006-te godine, zasnovano je na usmenom dogovoru i jednakoj podeli dobara. Situacija je takva da je nedavno izglasan, prvobitno neresen stav, a zatim nakon kratke manipulacije nekim clanovima, stav da bi trebalo da izadjem iz firme. Ako zanemarimo nedostatak pismenog ugovora o partnerstvu, jer verujem da se to nece dovoditi u pitanje i tome dodamo cinjenicu da razlog za moje izbacivanje nije moj rad, niti ikakva materijalna steta samoj firmi, zanima me na koji nacin je moguce proceniti vrednost mog partnerstva unutar firme, te izracunati koliko novaca vredi moje istupanje iz iste. Ono sto je bitno je da firma sto se profita tice, trenutno posluje u minusu, ali me zanima da li to automatski znaci da je moje ucesce u firmi jednako nuli, ili cak minusu? Firma je za vreme mog ucesca u istoj stekla ime, ugled, poziciju na trzistu, marketinsku vrednost i, upravo zahvaljujuci ulaganjima i svesnim zaduzivanjima, sada stekla poziciju da radi mnogo ozbiljnije i isplativije poslove. Otud, naravno i povlacenje pitanja o izbacivanju nekih clanova . Dalje, upravo sada radi se na projektima od kojih se ocekuje ozbiljna isplata, a ciji sam ja bio deo i ulozio adekvatnu kolicinu truda i vremena, kao i svi drugi, te me takodje zanima, nemam li ja pravo na isti deo profita i od tih, jos uvek nedovrsenih projekata? Tome se, naravno, moze dodati i cinjenica da bez mog rada u vreme kada je firma sticala ugled, ne bi se ni doslo do pomenutih projekata, tako da je zasluga za iste takodje i moja, zar ne?
Na koji nacin se ovo moze resiti, pre svega dogovorom, a ako to ne bude moguce, pravno? Postoje li tela u Srbiji koja se bave procenom vrednosti firme i mozete li me uputiti na njih? Da li iz ovoga sto sam vam predocio, moze da se ocekuje da moje partnerstvo u toj firmi ista vredi?

Unapred zahvalan, Aca...