knjige koje u zivotu ne bi trebalo propustiti nikako...ili 10 knjiga za pusto ostrvo

alal

Iskusan
Poruka
6.613
bas me nesto zanima, zene koje su to knjige koje su po vama nezaobilazne, nemojte sad samo klasike i "tihe donove" nego nesto licnije. knjige koje su vam promenile tok misli, otvorile nove vidike, jako znacile u zivotu, vise puta ste im se vracale, toplo biste ih preporucile... dajte vas top 5 ili 10...
knjige koje biste ponele sa sobom na pusto ostrvo;)

moze i ovako da dodamo: kako ste se razvijale kroz citanje, od malih nogu pa do danas? ima li to za vas nekog znacenja? ja se za knjige bas emtivno vezujem i za sad mojih hitovi kojima se rado vracam:
ps. sad nesto razmisljam oce li biti odaziva na knjisku temu ovog tipa:|?

veliko 1. citano od kad sam bila klinka pa do dan danas vise puta: "KAO DA UBIJES DROZDA "ili "Ubiti pticu rugalicu"-Harper Li:heart:
2.Selindzer, na prvom mestu "Lovac u razi" (kako je to bila promena literature nekada davno) a sad mogu dodati i Freni i Zui kao i Visoko podignite gredu tesari (ali ovo je vise prica), jeste klise ali on je meni:worth:
3."Mala Toto"- Tecuko Kuranajagi (za ovo ime sam morala u policu da zvirnem) jos jedna iz detinjstva, mnogo lepa, dobra, pametna knjiga koja me je takodje "zigosala" od malena
4."Sopstvena soba" V. Vulf
(ko nije citao Tolkina :shock:, o tome necu ni da pricam:neutral:)
5.M.Bulgakov "Majstor i Margarita" (ovo bih mogla ponovo da procitam:))
6.mozda bih ponela i Eriha Froma "Umece Ljubavi", po neku D.Golemana ("emocionalna inteligencija" i sl...
7. da ne zaboravim Dz. Barnsa i od svih njegovih meni najdrazu "Istorija sveta u 10 i po poglavlja"
8. hehe "Autostoperski vodic kroz galaksiju" D. Adamsa
9. "Okean more"-Alesandro Bariko
10.nesto nemam domacih pisaca...ja ovo kako mi pada na pamet moracu da bolje promislim ovih 10 knjiga za pusto ostrvo...aj' sad malo vi...NEMOJTE DA ME RAZOCARATE:mrgreen:
 
"mala toto ",ne mogu da verujem...stoji mi na polici i kada vidim omot neverovatnom brzinom me vratu detinstvo..i sada citam da si napisala "mala toto" i ne mogu da verujem,jer skoro niko iz mog okruzenja nije je procitao :D
ja bih dodala i "bog malih stvari",arundati roj...neverovatna knjiga,sa neverovatno jakim emocijama...

inace ja sam tu knjigu obozavala, od akvarela na koricama, ilustracija do svake stranice:skola u starom vozu, pas :cry: koga su uspavali, toto koja zeli da postane kondukter i busi karte u vozu kada poraste...
 
trenutno mi pada ana karenjina, zlocin i kazna, alhemicar.... u nekom sam takvom raspolozenju da ni sama ne znam na koju cu stranu pa mi takve knjige i padaju na pamet ali pisacu ja jos....
orlovi rano lete, plakala sam uz tu knjigu kad sam bila mala pa druzina pere kvrzice,
e da mati pirinca, Gods of Alabama(citala na engle. ne znam da li ima na nasem ali je super knjiga)......
 
trenutno mi pada ana karenjina, zlocin i kazna, alhemicar.... u nekom sam takvom raspolozenju da ni sama ne znam na koju cu stranu pa mi takve knjige i padaju na pamet ali pisacu ja jos....
orlovi rano lete, plakala sam uz tu knjigu kad sam bila mala pa druzina pere kvrzice,
e da mati pirinca, Gods of Alabama(citala na engle. ne znam da li ima na nasem ali je super knjiga)......

sto mi to poznato zvuci... koja je to knjiga?
 
Na pusto ostrvo.... hm, nisi ni svesna sta trazis... ja sam osoba koja se panicno boji da ce ostati bez necega za citanje, samo deset knjiga, pa ja vise nosim na godisnji odmor :lol:

1. Dekameron (to je mnogo zabavna knjiga, ima sve i svasta, ne moze da dosadi)
2. jednog "kompletnog" Sekspira
3. jednog "kompletnog" Serloka Holmsa (u njega sam kao klinka bila zaljubljena)
4. "Put u Indiju" E.M. Forster
5. "Haklberi Fin" Mark Tven
6. jednu knjugu Kafkinih prica
7. Shoshe, I. B. Singer
8. Autobiografija, Nusic
9. price E.A. Poa
10. "kompletnog" Oskara Vajlda :heart:
 
- Harijeta uhoda od Lujze Fichju
- kompletan Šerlok Holms i Agata Kristi
- H. Hese - Igra staklenih perli
- srpska poezija (narodna epska kompletna, lirska: XIX i početak XX veka)... počneš u najranijem detinjstvu sa Čika Jovom Zmajem, a završiš sa Vaskom Popom...
- bajke (one divne knjižice... iranske i mađarske, zatim naše bajke i priče, i H. K. Andersen)
- I. Andrić - većina pripovedaka i Znakovi pored puta.
- F. M. Dostojevski - Zločin i kazna, Idiot
- M. Kundera - skoro sve, ali ajde da izdvojim Oproštajni valcer
- E. From - Bekstvo od slobode i Čovek za sebe
- B. Nušić - Autobiografija (i sve ostalo)
 
Ja ne bih mogla na pusto ostrvo bez "Hobita"...i "Malog Princa". Onda "Eva Luna", Izabela Aljende i još poneki naslov iste autorke. Žena fenomenalno piše. Ja volim da čitam krimiće, ali nešto na pustom ostrvu...mislim da bi me uhvatila neka paranoja...možda "Nikom ni reči", Nik Hornbi (valjda), to je malo laganije. Hm, klasici: "Zločin i kazna", Dostojevski, "Prokleta avlija", Ivo Andrić, Tolstoj me malo smara...pa i nisam baš nešto klasična. E, da, "Sitničarnica kod srećne ruke", Goran Petrović i naravno Kapor što neko reče da ne zaboravim da se smejem.

@alal
Čitala sam "Ubiti pticu rugalicu" i bila sam baš nekako dirnuta, a sad si mi zagolicala maštu sa ovom "Malom Toto".
 

Back
Top