Sta kupiti-Gripen ili Mig-35

Dachapbg

Zainteresovan član
Poruka
455
Postavljam ovo pitanje iz prostog razloga sto je VS najavila kupovinu 20 visenamenskih(multi-role) aviona.
Treba li kupiti Svedski Gripen ili Ruski MIG-35?
Naravno treba uzeti u obzir da je Svedska najavila priznavanje Kosova,a Rusija nam je glavni saveznik u ocuvanju teritorijalnog suvereniteta i integriteta.
Ali Gripen je kupilo mnogo vise zemalja od Miga-35........
Postavlja se pitanje sta kupiti razmatrajuci efikasnost proizvoda,politicku podlogu kao i cenu proizvoda?
Pisite............:)
 
Postavljam ovo pitanje iz prostog razloga sto je VS najavila kupovinu 20 visenamenskih(multi-role) aviona.
Treba li kupiti Svedski Gripen ili Ruski MIG-35?
Naravno treba uzeti u obzir da je Svedska najavila priznavanje Kosova,a Rusija nam je glavni saveznik u ocuvanju teritorijalnog suvereniteta i integriteta.
Ali Gripen je kupilo mnogo vise zemalja od Miga-35........
Postavlja se pitanje sta kupiti razmatrajuci efikasnost proizvoda,politicku podlogu kao i cenu proizvoda?
Pisite............:)

ono sto se nudi jeftinije, sto ima jeftinije odrzavanje i sto u prefiksu visenamenski ima puno znacenje, i naravno da prodaju celu paletu v-v i v-z oruzja!
 
a gde su to najavili???
receno je za desetak godina, zasto se inace islo u modernizaiju 29-tki ako planiras nabavku novih aviona
ili sam nesto propustio?

Pisalo je na wikipedi,ali su "predpostavljam"neki hakeri to skinuli tako da sada nase ratno vazduhoplovsto ima samo na engleskom i madjarskom!Ali pisalo je stvarno!!
A ovo malo je ostalo

MiG-29's currently upgrading.There are plans to obtain around 20 or more new fighter aircraft to replace the aging MiG-21 fleet as well as J-22 that is due to retire around 2010 to the latest, although Serbia does plan to retain its MiG-29s currently.

Pre je bilo opsirnije,verujem da ce uskoro ponovo da azuriraju tu stranicu wikipedije!
 
A,koliko nama i jednih i drugih aviona treba ,pilota,avaksa,osmatrackih sistema,protivavionskih sistema uopste,ako nas napada preko hiljadu aviona pa krstarece pa bombarderi pa helikopteri,mislim sta cemo sa dvadeset aviona da radimo,damo pare,odrzavamo,onda ih dignemo u vazduh i sve ih poobaraju i sta onda,nije mi ovo bas najbolja ideja,a za ovo drugo mislim da ne da nemamo para nego,nakradose se tako da ne mozemo da se opremimo,a to ko je koga priznao,to tek nema veze,pa kad bi kupio sto svedskih aviona,pa delove ,njihove boforse idruge oruzne sisteme,i jos pesadijskog naoruzanj,nesto artiljerijskog i imao neki ugovor s njima da nas i snabdevaju,znas kad bi priznali kosovo,NIKAD,cak bi i Amere sa pritiscima od...li.
 
Postavljam ovo pitanje iz prostog razloga sto je VS najavila kupovinu 20 visenamenskih(multi-role) aviona.
Treba li kupiti Svedski Gripen ili Ruski MIG-35?
Naravno treba uzeti u obzir da je Svedska najavila priznavanje Kosova,a Rusija nam je glavni saveznik u ocuvanju teritorijalnog suvereniteta i integriteta.
Ali Gripen je kupilo mnogo vise zemalja od Miga-35........
Postavlja se pitanje sta kupiti razmatrajuci efikasnost proizvoda,politicku podlogu kao i cenu proizvoda?
Pisite............:)

Па зависи колико су прешли, да ли су ударани, дал су на стране табле . Обавезно проверити да нису скинути са осигурања , и обавезно се цењкати.

Или да будем озбиљан, требало би купити руске авионе зато што су једноставно бољи од шведских. И већ имамо људе који се колико толико разумеју у руску технику ( ако их нису већ пензионисали).
Осталу технику би требало куповати са разних страна, да у следећем сукобу не бисмо зависили само од једне стране ( која може да нас испали као Руси 99-те) . И наравно сачувати оно што је остало од наменске.
 
Па зависи колико су прешли, да ли су ударани, дал су на стране табле . Обавезно проверити да нису скинути са осигурања , и обавезно се цењкати.

Или да будем озбиљан, требало би купити руске авионе зато што су једноставно бољи од шведских. И већ имамо људе који се колико толико разумеју у руску технику ( ако их нису већ пензионисали).
Осталу технику би требало куповати са разних страна, да у следећем сукобу не бисмо зависили само од једне стране ( која може да нас испали као Руси 99-те) . И наравно сачувати оно што је остало од наменске.

Slazem se ali postoji veliki problem.
Srbija bi da bude nesvrstana!!!
Hocemo da idemo u NATO a da budemo dobri sa Rusima!!!To ne moze!
A znamo da oda Amerikanaca ne mozemo nista da ochekujemo,cim nas oni ruse zadnjih 20 godina!!!
Mislim da (sto se rata tiche)mi sami ne mozemo nista posto svi znamo da ko napadne jednu clanicu NATO-a napao je sve chlanice NATO-a.
Tako da NPR.(ponavljam NPR.) uskoro necemo imati sta da trazimo u ratu sa Makedoncima.
Ako odemo u NATO tada smo se direktno potchinili Americi a Rusima smo gurnuli prst u oko i zabili im noz u ledja.
NE ZNAM--nisam pametan
Nego da ne skrecemo sa teme..........sta kupiti i sta je bolje!!!
 
Pisalo je na wikipedi,ali su "predpostavljam"neki hakeri to skinuli tako da sada nase ratno vazduhoplovsto ima samo na engleskom i madjarskom!Ali pisalo je stvarno!!
A ovo malo je ostalo

MiG-29's currently upgrading.There are plans to obtain around 20 or more new fighter aircraft to replace the aging MiG-21 fleet as well as J-22 that is due to retire around 2010 to the latest, although Serbia does plan to retain its MiG-29s currently.

Pre je bilo opsirnije,verujem da ce uskoro ponovo da azuriraju tu stranicu wikipedije!

to objasnjava!
ne uzimaj wikipediju previse ozbiljno (to je mnogo puta receno ovde) i ne trebas da budes haker da izmenis informacije na wikipediji, to moze svako
 
Kao i svi drugi i ja sumnjam da ce do slicne nabavke skoro doci! a kada bi sredstva za nabavku i postojala, mislim da je zadnje u sta ih treba uloziti je u kupovinu veceg broja borbenih aviona!
za nase uslove je i mig29 odlican avion, samo da se osavremene i da se nabave moderne vazduh vazduh rakete, ostalo je ok!

a to dali bi mi imali 20 migova 35, ili 20 gripena, ne bi u tolikoj meri popravilo borbenu gotovost nase vojske, dok recimo , nabavka modernih sistema pvo, kao recimo pvo sistema tipa TOR , i modernih raketa i lansera, zemlja zemlja, malog i srednjeg dometa, a za isti novac, nasa vojska bi postala mnogo vise ''opasna'' i mnogo vise bi se povecala borbena gotovost!
 
Slazem se da treba kupiti Mig-a posto po mom misljenju od ulaska u NATO nema nista! Rusku opremu bolje poznajemo, mig je proveren avion sa vecim mogucnostima, i Rusi su nam sigurniji dobavljaci dok eventualno Svedska(citaj Amerika) vrlo lako mogla obustaviti nabavu delova, eventualnu kasniju modernizaciju, rakete i sl.
 
Zrnans83 pa to sam i objasnio dachpbg-u,al covek zapeo da se kupi,posto poto,izgleda da ne razmislja vojnicki vec srednjoskolski,bez uvrede dachapbg,ali tako je ako preispitas svoje stavove o borbenim avionima,uvideces da oni nisu samostalno borbeno sredstvo,vec jedna spregnuta borbena masina koja ne moze da funkcionise bez komplikovane podrske,pa imao ih ti po sto komada od svakog proizvodjaca.
 
Zrnans83 pa to sam i objasnio dachpbg-u,al covek zapeo da se kupi,posto poto,izgleda da ne razmislja vojnicki vec srednjoskolski,bez uvrede dachapbg,ali tako je ako preispitas svoje stavove o borbenim avionima,uvideces da oni nisu samostalno borbeno sredstvo,vec jedna spregnuta borbena masina koja ne moze da funkcionise bez komplikovane podrske,pa imao ih ti po sto komada od svakog proizvodjaca.

NE ljutim se :)
Nisam ja neki struchnjak,ali znam da avijacija moze da nanese najvecu stetu protivniku.
Naravno treba kupiti i 200 8x8 oklopnih vozila,modernizovati m84 u m-2001,menjati uniforme............................................................................MNOGO TOGA TREBA MENJATI!!
Ali nije pitanje sta je prioritet za kupovinu nego sta kupiti Mig-35 ili Gripen
:)
 
Ako je to decidno,onda definitivno Gripen,mnogo razloga za,a trajalo bi dugo da objasnjavam,PVO mi je samo jedna od struka,tako da znam sta govorim,i svako ko ti kaze da je 35-ica za nas vazdusni prostor bolja,taj ili nema pojma,ili laze,ili misli da su Rusi superiorniji u svemu.
 
Ako je to decidno,onda definitivno Gripen,mnogo razloga za,a trajalo bi dugo da objasnjavam,PVO mi je samo jedna od struka,tako da znam sta govorim,i svako ko ti kaze da je 35-ica za nas vazdusni prostor bolja,taj ili nema pojma,ili laze,ili misli da su Rusi superiorniji u svemu.

Mozes li mi reci par karakteristika zasto je Gripen bolji za RV Srbije.
Znam da je jeftiniji i valjda se lako odrzava.
 
Au,covece,pa navedi,saznaj koji mig moze da sleti na obican put sa dve trake i to po jedna traka za svaki smer,jos mozes na sporedni da ga parkiras,maskiras i po potrebi dignes u vazduh za parmin.ne treba ju ti strateski aerodromi vec avion na borbeno dezurstvo mozes poslati na najblizu lokaciju koja se smatra ugrozenom,gorivo se doprema kamionom,odrzavanje jednostavno,par mehanicara koji ujedno i opremaju avion ubojnim sredstvima,o ugradjenoj tehnici na Gripenu i Mig-u je i suvisno pricati,pilot se lakse snalazi u Gripenu i ima podatke koji su mu neophodni za dejstva u svekom trenutku,nije preopterecen manualno-racunarskim radom sto je kod Migova slucaj,daleko mu je manje potrebno puta za poletno sletnu stazu,jel dovoljno.
 
Au,covece,pa navedi,saznaj koji mig moze da sleti na obican put sa dve trake i to po jedna traka za svaki smer,jos mozes na sporedni da ga parkiras,maskiras i po potrebi dignes u vazduh za parmin.

Ne znam koliko struka imaš pored PVO, ali iz druge ruke (prva je za komandama MiG-a), ti mogu reći da je izvodljivo, rizično ali izvodljivo, samo da nema drveća pored puta!
 
Pa svedska nema ravnicarske puteve i sam gripen je bas i pravljen da koristi puteve kao poletno sletne staze i da se parkira na sporedni put medju drvecem,gda je vec ekupa aviomehanicara i cisterna za punjenje tako da za nekih 5 min je ponovo u vazduhu,i svedjani su mu komande prilagodili tim uslovima,koji nama vise odgovaraju od ruskih migova gde postoje i veci rizici pri sletanju na prinudne aerodrome,jer to su ipak avioni koji zahtevaju vazduhoplovne baze,dok sa gripenom mozes imati manje avio baze i cak drzati borbena dezurstva van avio baze,realno je bolji od ruskog mig-a za nas vazdusni prostor,i vuce mnogo manj rizika po pilote.
 
Postavljam ovo pitanje iz prostog razloga sto je VS najavila kupovinu 20 visenamenskih(multi-role) aviona.
Treba li kupiti Svedski Gripen ili Ruski MIG-35?
Naravno treba uzeti u obzir da je Svedska najavila priznavanje Kosova,a Rusija nam je glavni saveznik u ocuvanju teritorijalnog suvereniteta i integriteta.
Ali Gripen je kupilo mnogo vise zemalja od Miga-35........
Postavlja se pitanje sta kupiti razmatrajuci efikasnost proizvoda,politicku podlogu kao i cenu proizvoda?
Pisite............:)

ne treba kupovati nista nego poceti razvoj bespilotnih letelica.
 
poljaci ,rumuni, slovaci,litvanci.

Lete na njim jer su ih kupili kada je bilo vreme SSSR,i kada nisu smeli ni da pomisljaju da kupe zapadnjachko oruzje .
To im je ostalo-a zasto bi sada kupovali nesto novo kada su im modernizovane 29ke OK.
Sada kupuju uglavnom zapadnjachko oruzje.
Razlika izmedju nas i npr madjara je sto oni imaju 20 mig-29 a mi 5,od kojih je 1 u letnom stanju!!Nas lovac je mig-21 izuzetno mator i po danasnjim standardima los avion i njega treba menjati!!!!!
 

Back
Top