Erih From
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Erih From

Zainteresovan član sanja v (avatar)
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Podrazumevano Erih From

Da li mozda neko zna da li kod nas moze da se nadje u knjizarama (ili polovni) komplet dela Eriha Froma i Frojda? Mogla bih ovako da se namucim i kupujem jednu po jednu..Ali bih volela da imam sve...Ako neko zna...Thx

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Re: Erih From

Bilo je pre 20-tak godina na svakom koraku. Sad nesto nisam video, sem pojedinacno.

Zainteresovan član sanja v (avatar)
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Hvala dobila sam brojeve nekih antikvarnica pa cu pogledati tamo.

Aktivan član *Dragonfly* (avatar)
    Učlanjen
    04.05.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    337

Pošto nema posebne teme na kojoj bih mogla izraziti svoje mišljenje o Fromu i njegovim delima, učiniću to ovde.
    Nedavno pročitah Bekstvo od slobode. Sjajna knjiga. Uživala sam, pažljivo čitajući svaki redak. Cenim rad ovog vrsnog pisca. Tematika knjige je ostavila dojam na mene i zbog vremena u kome živimo, iskrivljenih vrednosti. Stanje slobode svojstveno je čoveku jer poseduje dušu i svest, razum. Međutim, svaki odnos s društvom donekle podrazumeva gubitak slobode.
    Možda je najbolja definicija slobode - sloboda ljudskog duha.
    Knjiga Eriha Froma Bekstvo od slobode predstavlja teoriju o ljudskom karakteru. Glavni predmet je pitanje značaja slobode za modernog čoveka te razlozi i načini na koje čovek slobodu odbacuje.
    Mehanizmi bekstva o kojima je reč u knjizi proizilaze iz osećanja nesigurnosti pojedinca.
    Kada se prekinu primarne spone koje su pojedincu pružale bezbednost i kada se suoči sa svetom izvan sebe, pojedinac mora da savlada osećanje nemoći i usamljenosti. Pred njim se otvaraju dva puta.
    Jednim može dospeti do pozitivne slobode; sa svetom može da se poveže ljubavlju i radom, istinskim izražavanjem svojih emocionalnih, čulnih i intelektualnih sposobnosti.
    Drugi put jeste odstupanje, odustajanje od slobode i pokušaj da se usamljenost savlada odstranjivanjem jaza koji je nastao između pojedinačnog ja i sveta.
    To je bekstvo iz jedne nesnošljive situacije koja bi, kada bi trajala, onemogućila življenje.

Mehanizmi bekstva:

Autoritarizam
    Čovek traži sekundarne spone kao zamenu za izgubljene.

Rušilaštvo
    Teži uklanjanju predmeta.
    Osećanje vlastite nemoći prema svetu izvan sebe može se izbeći tako što se taj svet uništi.

Saobražavanje pojedinca
    Pojedinac prestaje da bude pojedinac, on potpuno usvaja onakvu ličnost kakvu mu pružaju kulturni obrasci.
    Cena je gubitak svog ličnog ja!
    Prevelika cena, zaista.

Sloboda će pobediti snage nihilizma samo ako može da ispuni ljude najsnažnijom verom za koju je njihov duh kadar - verom u život, u istinu i u slobodu kao spontano ostvarivanje pojedinačnog ja.

Pregršt je prekrasnih, vrednih stvari pomoću kojih možemo biti. Postojati.
    Odakle ti samo taj kamenčić u trbuhu pomoću kojega letiš?
    U taj sam te kamenčić zavoljela.

Zaslužan član
    Učlanjen
    26.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    3633

“Moderni čovek živi u obmani da zna šta želi, dok u stvari želi ono što se od njega očekuje da želi.”

Erih From

Početnik Sosika (avatar)
    Učlanjen
    23.08.2016.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Зашто је ова тема на овом подфоруму? Фром није био писац већ социолог/филозоф.

Aktivan član loš đak Boža (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2015.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Sosika Pogledaj poruku
    Зашто је ова тема на овом подфоруму? Фром није био писац већ социолог/филозоф.
    Radovi iz društvenih nauka imaju svoju pupčanu vrpcu sa književnošću, a to je što su često plod istog kreativnog uma koji se materijalizovao u umjetničkim delima kao i u naučnim radovima neke od ovih nauka. Neki psiholozi psihoanalizu uopšte ne uzimaju u obzir kao iole ozbiljnu naučnu metodu, već je svrstavaju u neku vrstu pseudonauke, blisku astrologiji. Slično je i kod raznih drugih dela, iz psihologije, sociologije, istorije ili čak i ekonomije (što je recimo nešto što se osporava marksizmu). No u sva ta dela neki ljudi su uložili svoj kreativan napor i šteta je što postoji neka vrsta zabrane na recenziranje tih dela na ovom pdf-u.

Na ovom forumu nedostaje pdf Sociologija. To je ono što odavno tvrdim
    "Tu ne puši se hašiš. Krv se puši. I već si drugi kad se mača mašiš"- Josip Sever

Slične teme

1. Erih Šlomovic
    Autor m.v. u forumu Likovna umetnost
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 07.10.2017., 07:25
  2. Erih From - Umeće ljubavi
    Autor Floria u forumu Književnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.06.2008., 08:58
  3. Erih-Toma Honeker i centralna otadzbinska uprava
    Autor alergicna u forumu Politika
    Odgovora: 32