Два питања један одговор

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Ајмо једну начелну тему. Поставићу вам два питања, одговори на њих се своде на практично један одговор. Тај одговор објашњава доста ствари које су актуелне у садашњој геополитичкој ситуацији у свету.

Дакле:
1) Зашто је комунизам срушен у Русији и њеним сателитима, али не у Кини или Вијетнаму?
2) Зашто су "наранџасте револуције" (или шарене револуције) све мање успешне што се иде са запада према истоку?

Рећи ћу шта мислим о томе, али да видим прво вас...
 
СССР је требало да се уништи из више разлога. Иако су вала.

Али они хоће да распарчају Русију као СССР. Србију већ увелико распарчавају, то са русима не могу ни да покушају али те идеје су још увек живе. О томе је лично говорио и Путин. Коме не/одговара моћна Русија?

Кина и Вијетнам ме много не занимају... Кина је укроћена са птичијим грипом, а америма одговара вијетнамски комунизам јер такво друштвено уређење заповеда свима једнаке плаће. Знамо да се Најке праве између осталога и у Вијетнаму... јефтина радна снага... они сигурно имају вијетнамску Наташу Кандић:)
 
У принципу у праву си... Можда сам лоше поставио питање. Ако бих питао зашто су Амери успели шта су хтели, сад видимо привремено, у Русији, а у Кини нису...
Сви смо ми ограничени речима. Тако би "комунизам" требало да објасни неколико ствари. А у стварности ниједна држава није себе звала комунистичком. Дакле, факат је да у Кини није западњачка демократија, нити су на њеном челу поставили марионете. Зашто?
 
Zato sto je Kina 5000g stara civilizacija, dosta se razlikuju od evropske kojoj pripadaju Rusi, a od koje poticu i Amerikanci, i mislim da je Kina poseban svet i da tamo "zapadne fore" jednostavno ne prolaze. Kinez je navikao i da bude gladan ako treba, ne ovisi o Americi, a ni EU nesto posebno, vec je situacija obrnuta, svi se zanimaju za Kinu i Kina je njima potrebna. Kinezi su usli na arapsko i africko trziste zbog sirovina, a vecina svetskih (zapadnih) ekonomija ovisi o Kini (tj. kineskom proizvodu).
 
Ајмо једну начелну тему. Поставићу вам два питања, одговори на њих се своде на практично један одговор. Тај одговор објашњава доста ствари које су актуелне у садашњој геополитичкој ситуацији у свету.

Дакле:
1) Зашто је комунизам срушен у Русији и њеним сателитима, али не у Кини или Вијетнаму?
Ni u Rusiji ni u Kini više ne postoji komunizam u klasičnom smislu.
2) Зашто су "наранџасте револуције" (или шарене револуције) све мање успешне што се иде са запада према истоку?.
Ni ovo nije tačno. Na Kubi recimo nikakva ''narandžasta revolucija'' nije na vidiku, a kud ćeš zapadnije od nje?
 
Ni u Rusiji ni u Kini više ne postoji komunizam u klasičnom smislu.

Ni ovo nije tačno. Na Kubi recimo nikakva ''narandžasta revolucija'' nije na vidiku, a kud ćeš zapadnije od nje?

На прво сам одговорио. Него, ако се поново појави вождовачки Ву Танг клан, који много воли Кинезе па почне да сере о "комуњарама" рећи ћу му Неша Таксиста је рекао да Кина није комунистичка:lol:

Што се тиче другог, не знам колико се са појмарама вреди расправљати. Такође, имаћу ово у виду ако Неша почне нешто Исток-Запад. Запад је Куба, ОК;)
Да и не говорим колико је глупо процењивати успешност нечега што није ни постојало. Ко је покушао "наранџасту револуцију" на Куби? Ко је извео плаћенике на њихове улице да "мирно демонстрирају" и праве перформансе? Нико.
 
Glavna mana komunizma je jednakost ili u prevodu, koliko god da se trudis isto ti je ko onima koji ni prstom ne mrdaju .Tako da na kraju odustanes i svi odustanu i na kraju dobijes propale firme i inflaciju i ostalo.
A korupcija je ono sto je unistilo komunizam ,dok u tim zemljama gde se jos drzi za najmanju sitnicu ode glava pa im se ne isplati da se igraju.
Moja porodica je dosta propatila pod komunistima ,ali ja mislim da je kao sistem komunizam jako dobar ali kada bi ljudi bili savrseni ovako tesko.
 
Ајмо једну начелну тему. Поставићу вам два питања, одговори на њих се своде на практично један одговор. Тај одговор објашњава доста ствари које су актуелне у садашњој геополитичкој ситуацији у свету.

Дакле:
1) Зашто је комунизам срушен у Русији и њеним сателитима, али не у Кини или Вијетнаму?
2) Зашто су "наранџасте револуције" (или шарене револуције) све мање успешне што се иде са запада према истоку?

Рећи ћу шта мислим о томе, али да видим прво вас...

Komunizam kao drustveno ekonomski sistem mogao bi se eventualno uspostaviti samo kao naslednik kapitalizma. Pretpostavke su visok stepen razvoja kapitalizma i vaznije od toga, visoko razvijena svest ljudi.
Komunizam kao ideologija koja je postojala ili jos uvek u nekim zemljama svodi se na komunisticku diktaturu. Cim se prvi put suoci sa trzistem i zakonima istog sam od sebe pocne da se urusava.
 
Zato sto je Kina 5000g stara civilizacija, dosta se razlikuju od evropske kojoj pripadaju Rusi, a od koje poticu i Amerikanci, i mislim da je Kina poseban svet i da tamo "zapadne fore" jednostavno ne prolaze. Kinez je navikao i da bude gladan ako treba, ne ovisi o Americi, a ni EU nesto posebno, vec je situacija obrnuta, svi se zanimaju za Kinu i Kina je njima potrebna. Kinezi su usli na arapsko i africko trziste zbog sirovina, a vecina svetskih (zapadnih) ekonomija ovisi o Kini (tj. kineskom proizvodu).

Ово је углавном исправан одговор. Не пролазе њихове форе, односно дошло се до неког лимита. Не може се "демократија" продавати свима. И то ће одређивати свет у будућности. И нашу земљу, пошто се свет и даље бави нама.

Само, није ни Русија тек тако Европа. Упоредимо поразе идеологија у Немачкој и Русији. Када је поражен Трећи Рајх поражена је углавном идеологија, Запад, односно Европљани и њихови потомци, учинили су све да Немачка буде поново јака. Тако није било у Русији, односно наставило се са понижавањима. Разлог је једноставан - Европа углавном не види Русију као свој део.
Шта је у ствари поражено? Ако и Русија није део Европе (у потпуности?) њена комунистичка, марксистичка идеологија је то била. Карл Маркс је био немачки Јеврејин. Дакле, поразом СССР-а једна западњачка идеологија је победила другу. Да и не говорим да је идеологија у принципу западњачки изум и начин мишљења.
Другачије је у Кини где је сукобом са СССР-ом и Културном револуцијом уништено све западно, па и сам карактер комунистичке партије. У том смислу је Културна револуција управо то како је називана. То је рађање нове културе у крви, како је Шпенглер описао у свом делу...

А "револуције"... Па исти принцип. Што је мањи културолошки утицај запада то прича о демократији мање пије воду. И не мислим дамо на "револуције" него и она "увођења демократије" чистом силом и окупацијом - на Ирак и Авганистан.

Узгред, падом комунизма завршена је историја Запада, то је смисао онога што је Фукујама назвао Крај историје. Више о томе у мом есеју:
http://www.vecnavatra.com/esej/Cezarizam.pdf
 
Komunizam u SSSR i Kini hm..............

pa mislim da je u stvari pitanje mentaliteta,komunizam u Carskoj Rusiji je dosao kao posledica loseg zivljenja vecinskog sloja stanovnistva,nema srednje klasa,ogromna razlika u novcu izmedju vlastele i obicnih ljudi, a i mentalitet je trazio promene.A Kinezi su poslusan i hijerarhijski vaspitan narod.Bez obzira na sistem oni slusaju glavnog.
A to sto nema vise prema istoku "narandzastih" revolucija pa mislim da su se Rusi malo opametili,i uvedili odakle vreba opasnost.
 
Не треба заборавити да Руси, као уосталом и Срби имају дугу историју егалитаризма. Код нас је оно "брате" уобичајено у обраћању од како знамо за себе. То је тај менталитет који тражи промене. У Кини постоји дуализам послушности и народних побуна које су стихијске, као јин и јанг.
А што се тиче "увођења демократије" мислим да је тамо ислам више ограничавајући фактор него Русија.
 
То јесте, ама како се Сједињене Државе не распадну. И тамо има више нација, а што се тиче чизме, треба видети шта је било шездесетих када су се црнци бунили па је националне гарда сравњивала целе четврти са земљом. Ни данас се не зна тачан број убијених.
 
То јесте, ама како се Сједињене Државе не распадну. И тамо има више нација, а што се тиче чизме, треба видети шта је било шездесетих када су се црнци бунили па је националне гарда сравњивала целе четврти са земљом. Ни данас се не зна тачан број убијених.

Tih godina te nacije nisu bile ravnopravne, pa nisu ni mogle da ostvare razbijanje političkim sredstvima, a na ostalo se ide vojskom!?:D
 
Мислим да пропаст комунизма нема везе са мултинационалном природом држава. Уосталом, Југославија је масонска, а не комунистичка творевина.
Комунистичка идеологија је пропала због лошијих почетних услова, а и саме непрофитабилности која се изродила у непродуктивност. Комунистичка идеологија на Далеком истоку је попримила нови облик, то чак више није ни идеологија у оном смислу у којем се на Западу мисли о идеологијама.
Занимљива је изјава Кисинџера да Кина и Индија нису националне државе него конгломерати (посебно Индија). Али то нису ни мултинационалне државе, каква је некада била Аустроугарска. НР Кина није диктатура, али није ни западна демократија. Једноставно западни појмови ту измичу, што је и разумљиво. Да ли знате да кинески до почетка ХХ века није ни имао речи "слобода" или "воља" у значењу које је код нас важеће... Тамо се једноставно другачије гледа на свет.
 
Ајмо једну начелну тему. Поставићу вам два питања, одговори на њих се своде на практично један одговор. Тај одговор објашњава доста ствари које су актуелне у садашњој геополитичкој ситуацији у свету.

Дакле:
1) Зашто је комунизам срушен у Русији и њеним сателитима, али не у Кини или Вијетнаму?
2) Зашто су "наранџасте револуције" (или шарене револуције) све мање успешне што се иде са запада према истоку?

Рећи ћу шта мислим о томе, али да видим прво вас...


Ne. Prvo reci šta misliš pa ćemo mi da vidimo ko si. Rus ili narandžast.
 

Back
Top