SAMOUBISTVO

drugo, slobodna vollja NE postoji. determinizam je osnovni zakon svega.

moderna drustva klize u ludilo zato sto je zivot u njima postao isuvise ogranicavajuci po coveka a istovremeno isuvise lak i jednostavan, ne zahtevajuci od bica sopstveni unutrasnji razvoj (prirodni) radi njegovog opstanka - nego obratno: potiskivanje svega sto je prirodno i podredjivanje autoritetima, realnim i virtualnim na svakom koraku.
odatle su i sve danasnje vrednosti i ideali zapravo ideali slabosti a sve ono sto je snazno i prirodno se predstavlja kao lose, ekonomski sistem tako zahteva.
razvijen svet propada zato sto nema vise za sta da se bori. tako biva sa svakom civilizacijom.

...ovo mi promaklo...znaci svetom upravljaju gvozdeni zakoni, sve je predvidljivo i podlozno kontroli - B ce uvek slediti A pod istim okolnostima ili kako bi Frojd rekao: bespomocni ego odozgo guraju mracne sile instikta i agresije iz ida dok ga odozgo pritiskaju nemoguca ocekivanja superega a nasa iskustva i ponasanje tokom zivota potpuno odredjuju ove sukobljene sile i iskustvo iz prvih 5 godina zivota...znaci mi smo izolovane i pasivne zrtve sila koje su jace od nas i bespomocni smo da promenimo sopstvene zivote a ne svet...e sad ovo je bas super za apatiju i depresiju... moderno doba po njemu trebalo bi da sledi principe kao sto su "svako za sebe", "opstanak najsposobnijih i najbrzih"...e vidis bas zato sto moderna osoba dozivljava sebe kao nekoga ko je naprosto u svetu a ne od sveta, kao umnu i genetsku masinu a svoje telo kao kolekciju delova ovde je gde je i ne moze naci bilo kakav smisao postojanja
 
Mi nismo zrtve, vec ucesnici i deo jednog sistema medjuzavisnosti u kom je svakako sve odredjeno. Ali, iako je tako, mi ne znamo kako ce se sve zavrsiti tako da to nista ne menja. Mi smo svedoci, posmatraci i svakako robovi nasih potreba. Ja ne vidim u tome nista lose niti sto je za depresiju. Um to treba da primi ka svesti, prihvati, i da u skladu sa tim nastavi da tezi ka svojim prirodnim ciljevima. Zasto bi ja imao nesto protiv potreba koje me sacinjavaju i koje determinisu moju prirodu?

Ti niti bilo ko nista ne menjas. Ti reagujes u skladu sa onim sto se desava u tebi i oko tebe. Mozak ne bira nego racuna i uporedjuje. Slobodna akcija ne postoji vec jedino REakcija.

Drugi deo uopste nisi skapirao. Ja jesam za solidarnost. Individualizam u masi je zapravo njena slabost. Nisi uopste razumeo sta sam hteo reci.
 
Као друго, свет се не мења нити може мењати у суштини. Свет је систем који има своје универзалне законе и своје циклусе, као и све у природи. Ми смо део тих циклуса.
Пре него што хоћеш да мењаш свет, можда требаш да схватиш да си и ти део њега као и да си настао као реакција на њега.
Никад ми неће бити јасно како успевате да гледате на ствари тако делимично, и без икаквог запажања онога што је универзално.
 
...pricamo o psihicki nestabilnim osobama...ako si se negde nasao nije strasno...strasno je ako mislis da si savrsen i da ti bas nista ne hvali

...samoubistvo je krajnji cin krajnjeg ocaja i krajnja predaja besmislu...ocajna osoba ne moze pronaci znacenje, stvar ili osobu od vrednosti na koje moze odgovoriti, opseda je smrt iako je se plasi, oseca paniku pa ipak tako osamucena stoji na ivici provalije jer je nesto vuce da skoci... cini mi se da je neko ko ima sa tim iskustva rekao kako nece da uzima lekove jer se zbog njih oseca kao zombi... neki od njih gutaju pilule da ne bi morali previse da razmisljaju pa ipak na kraju izvrse samoubistvo da ne bi morali uopste da misle

Да, препознао сам се у томе што сам стицајем околности асоцијалан, онда, свако ко има нешто више мозга повезује ствари на начин на који други то не чине (то не значи да је нестабилан), то је просто дефиниција интелигенције (способност повезивања), имам веома необична искуства сваке врсте, а већином због ситуација у које сам сам себе стављао (чисто ради примера, прешао сам пола Европе аутостопом готово без ичега), повлачим се из друштва јер ме једноставно не интересује...
Дакле да, препознао сам се а притом нисам ни депресиван ни анксиозан и слично.
Не видим шта у мом одговору има смешно.
Емотивна стања могу бити нестабилна, (што је већи нечији сензибилитет дакле и способност осећања то особу чини потенцијално нестабилнијом односно реактивнијом) а стање свести и личност могу истовремено бити изузетно стабилни...

Навео си потпуно неповезане примере и то је оно на шта сам хтео да укажем.
Нисам видео смисла у том генерализовању и набрајању. Да си бар стављао "или" између, или више прецизирао било би другачије.

Не мислим да сам савршен него изузетно развијен, зато што по мени савршен може бити једино правац ка ком тежимо у нашем развитку а не наше тренутно стање.
Не мислим да је посебно очајан човек који се убија из физичког бола на пример.

А што се мене лично тиче, моменат када сам био најближи извршењу самоубиства је био један тренутак неподношљиве среће и универзалног задовољства, једног снежног дана, и просто сам осетио у себи порив да се спојим са универзалним и стопим, нестанем у том тренутку. О очају није било ни говора.
Друга ситуација по реду у којој сам био најближи самоубиству је када сам се заведен, потпуно зачаран бојом мора удаљио толико далеко од копна, до места где су таласи већ били око два метра, али ја сам само настављао и настављао да пливам што дубље и што даље у њих, и што даље и што даље знајући да ћу да умрем и био сам апсолутно пресрећан. Када сам се удаљио довољно далеко да сам почео да се коначно осећам као део те лепоте, те предивне воде, помислио сам да би можда требало да се вратим, како би могао да тај јединствени тренутак сачувам у сећању и сасвим полако из задњих снага сам се под таласима вратио до обале - тада далеке већ више стотина метара. То се десило тачно овде:

calanques_cassis_mer_turquo-1.jpg

escapade-cassis-DSC00087-1.jpg


(Обратите пажњу не на "туристичку" страну слике већ на то колико је боја воде привлачна, дубока и психоделична.)
Као што видиш, опет, благо речено: генерализујеш. Све ово што причаш је или твоје лично животно искуство које ни сам не разумеш или copy/paste из неке књиге о овој теми или једно и друго заједно.

У сваком случају, све то што пишеш одише јасном интелектуалном слабошћу јер се ти трудиш да схватиш и по сваку објасниш феномен самоубиства што је од почетка погрешно. И стално ти нешто измиче контроли. Фали ти самопоуздање и потврда онога што јеси.

Како простим и ограниченим (а овде и слабим, нескромним) разумом да се објасне дуге и таласи?
 
Већа лупетања давно нисам чуо :lol:

ristob: tebe treba banovati zbog gluposti koje govoris. ti ne znas apsolutno nista a mislis da znas sve. tu knjigu iz koje si to citao slobodno baci ili stavi ispod svog jastuka i ne vadi nam je vise ovde.
Možemo putovati istim predelima, ali sigugno ćemo ih različito doživeti. To je, ipak, moje životno iskustvo. Ja sam tako vidio. E, sad, koliko sam ja pronikao u objektivnu stvarnost, to je drugo pitanje, kao i to koliko je tvoj sud po tom pitanju validan.
 
sa...kim...to...pricas?

*zbun*

То је у основи био одговор на оно што је причао Andreavk.

ristob: слажем се са тобом у основи, али си био изоставио да кажеш да је то искључиво твоје лично искуство.

Када две особе путују истим пределима, а да желимо да добијемо што тачнији извештај, ваљда ћемо консултовати ону која има боље очи и памћење + додатно узети у обзир оно што те две особе заједничко тврде, трудећи се да изолујемо објективно од субјективног.
 
Psiha je ogledalo života, jer život nije ništa drugo nego materijalizovana psiha. Zdrava, dobra, normalna psiha ide linijom (poljem) života i uvek se materijalizuje u dobro (zadovoljan i srećan život). Poremećena, bolesna psiha vodi prema liniji (polju) smrti i uvek se materijalizuje u zlo (nezadovoljan i nesrećan život). Psihička (misaona) dela i fizička (materijalna) dela su međusobno reverzibilna tj. jedani na druge utiču. Fizička dela su uvek u rezonanci sa misaonim delima. I misaona dela mogu biti u rezonanci sa fizičkim delima, jer u pozitivnom slučaju poboljšavaju čovekove umne sposobnosti (popravljaju psihu) a u negativnom deluju kao blokatori pojedinih misaonih mogućnosti (pogoršavaju psihu). Međutim, misaona dela ne moraju biti u rezonanci sa fizičkim delima. Na protiv, u slučaju negativnog života (linija smrti) misaona dela su ta koja jedino mogu delovati na suprot liniji smrti, deblokirati blokirane kapacitete i preusmeriti ka liniji života.
Smirenost, zadovoljstvo, optimizam su odlike linije života. Nemir, nezadovoljstvo i pesimizam su odlike linije smrti. U ovom drugom slučaju ova stanja su, u stvari, upozorenja (znakovi na putu) da se ide pogrešnim putem, odnosno da se radi što nije dobro.

Misli uvek imaju fizičku moć, jer realni život sačinjavaju materijalizovane misli. Međutim, materijalizacija misli podleže preciznim zakonima, a ne željama. Ipak, želje mogu biti usklađene sa zakonima, tako da uvek možemo delovati pozitivno, linijom života. Naravno, zakone međusobnog delovanja misaonih radnji (psihe) i fizičkih radnji (materijalizovanog života) treba spoznati.

Kao što sam već napomenuo, svaki događaj, i misaoni i fizički, je znak na putu. Prema tome, sve je (smisleno) povezano tj. ništa se slučajno ne događa.

Све је то лепо, само одакле теби идеја да је живот добар, а смрт лоша? :wink:

mi smo izolovane i pasivne zrtve sila koje su jace od nas i bespomocni smo da promenimo sopstvene zivote a ne svet...

Како ко... :)

Да, препознао сам се у томе што сам стицајем околности асоцијалан

Чудо једно... поготово кад прочитам твоје постове (односно видим тон у њима)... :)
 
@Sergey Markoff nekada su zivoti ljudi bili ukorenjeni u odredjenim okvirima.... imali su tradiciju, bogove, zajednice, moralne zakone ....filozofi bi to nazvali zivotom tipa "zdravo za gotovo".... mnogi ljudi danas ne nalaze smisao unutar nekog od ovih okvira a da bi pronasli neki novi smisao iq im nije dovoljan jer razlozi za smisao nisu racionalne prirode.... da li su se vremena promenila ili su ljudske potrebe porasle ili je sama inteligencija otpocela sa novom etapom razvoja... kako god....zivimo u dobu u kome nema jasnih odrednica, nema jasnih pravila, jasnih vizija odgovornosti i zato ne znamo gde da smestimo svoje zivote...razumom smo sebe udaljili od prirode i nasih bliznjih, odbacili religiju, u tehnoloskom smislu povecali blagostanje i smislili razne igracke od kojih neke prete da uniste i nas i nasu planetu ali nismo uspeli da pronedjemo nacin da sve to ucinimo vrednim

.... tvoji postovi su mesavina umisljenosti i ocaja...zasto si onako reagovao na post ristab... sebe si smestio u okvire determinizma a ristob smisao trazi u okviru religije.... doziveo si jedno potpuno novo iskustvo koje se u literaturi naziva aktivacijom "Bozje tacke" u mozgu i opisuje kao samospoznaja "novo rodjenje", beskonacna sloboda....kako god... nije rezervisano samo za religiozne ljude, mistike i filozofe... svi je imamo - desava se "normalnim" ljudima ali moze biti i znak aktuelnog ludila ili njegove pocetne faze

...ne znam sta je izazvalo tvoju "samocu" ili kako kazes "normalno" asocijalno ponasanje i ne znam gde ce te odvesti tvoji demoni.... takve krize su uvek bolne...mozes postati podlozan stresu ili depresiji, okrenuti se alkoholu ili drogama, mozes potonuti u samodestrukciju i ludilo ali ako se sa njima hrabro suocis pruzaju ti priliku za transformaciju kroz suocavanje sa "izgubljenom" stranom tvoje licnosti... mozda je prihvatis i tako sebe ucinis celovitim
 
Epa sad postoji vise vidova ili oblika psihicki nestabilne osobe. Nemam pojma :D ne razumem se bas najbolje, al koji imaju vecih problema sa sobom ili drugim ljudima. Mislim ok svako nekad ima nekih problema, manjih ili vecih. Svi padamo u depresije opet manje ili vece, ali ako to preraste u konstantu ili manicnu kako li vec postane asocijalan duze vreme, ne jede, ne spava i svasta nesto onda mu dodje do toga da se ili pokrene mislju dokle bre tako! Daj da izadjem napolje, da trcim, da setam, da odem u kupovinu...., a opet neko je slab da pomisli cemu ovaj zivot ocu da me nema. E snaga je bitna po meni, osvrnuti se oko sebe, videti kako je lepo kad se ljudi setaju sa decom, prijateljima, popiti kafu, sok, ici na posao ma koliko ga ne voleli ili nas mrzelo, baviti se sportom ma koliko nas opet mrzelo.....

Razumes se,razumes se...Dakle:SNAGA!E sad,osobama koje su vec u stadiumu ''ocu da me nema'' nije dovoljno samo reci ''E brate,sestro vidi kako je napolju lepo vreme,pticice cvrkucu,u ''tom i tom'' butiku je snizenje 70%,aj promrdaj guzicu,idemo na trcanje,...i td.'' Jer oni su u tom stadiumu da ih kupovina ne zanima,mrze sunce i svetlost dana,muci ih nesanica,nece vocni sok-hoce pivo,vino...,a posle im se i ne trci bas nesto,ukljuce TV-pocnu da placu,prelistaju foto albume-opet pocnu da placu,..pozele da prosetaju psa i sete se da ne mogu jer je pre 2 meseca uginuo od tumora dojke i bubrega.I eto-ostaju u toj fazi ''ocu da me nema''.Kako njima da se vrati snaga,kako oni sebe da podignu iz mizerije i bede i pozele sve te lepe svakodnevne sitnice da prozive?
 
Kako njima da se vrati snaga,kako oni sebe da podignu iz mizerije i bede i pozele sve te lepe svakodnevne sitnice da prozive?

Postoji hiljadu drugih nachina zadovoljenja. Pitanje je, da li oni hoce da pokushaju da ih pronadju.

Sve je stvar svesti. Moj savet je, da ako vec ne mogu da pomognu sebi, mozda nek pokusaju da pomognu drugima.
 
Razumes se,razumes se...Dakle:SNAGA!E sad,osobama koje su vec u stadiumu ''ocu da me nema'' nije dovoljno samo reci ''E brate,sestro vidi kako je napolju lepo vreme,pticice cvrkucu,u ''tom i tom'' butiku je snizenje 70%,aj promrdaj guzicu,idemo na trcanje,...i td.'' Jer oni su u tom stadiumu da ih kupovina ne zanima,mrze sunce i svetlost dana,muci ih nesanica,nece vocni sok-hoce pivo,vino...,a posle im se i ne trci bas nesto,ukljuce TV-pocnu da placu,prelistaju foto albume-opet pocnu da placu,..pozele da prosetaju psa i sete se da ne mogu jer je pre 2 meseca uginuo od tumora dojke i bubrega.I eto-ostaju u toj fazi ''ocu da me nema''.Kako njima da se vrati snaga,kako oni sebe da podignu iz mizerije i bede i pozele sve te lepe svakodnevne sitnice da prozive?

upotrebicu onaj izraz za djete -jojo efekat
kada dotaknes dno, lako je odgurnuti se jer je to cvrsto tlo

eh, sad, ako neko umisli da je dotakao dno prije nego sto jeste i ubije se, njegova stvar
ako je zivio za psa na prvom mjestu, sunce i slizne guposti...
prirodna selekcija
 
sergej marrkof...ja mislim da je tebi stalo bilo do doživljaja.....odnosno nedostatak doživljenog.... i ovo sad postavljanje fotki...da bi se kod droogog stvorio osećaj kako si rekao....te psihodelične boje..... rekao bih da nea veze sa samoubojstvom..........e sad nije to vezano za ovo...pomislio sam na trenootak sada... ostavljanje utiska kod droogih....kako samoubice često ili retko ostavljaju porooku o ubistvu....postoji stereotip...to sam sad pokoopio u nekom filmu...kad kaže...žene nikad sebi ne poocaju u glavu.....poocaju u srce.....ili tako neke stvari specifične za načine samoubistva... ..meni je jako zanimljiv način...kako se neko odlooči da se ubije uz poono bola...neizdrživog...ili samoubice koje osećaju izvesnu dozu bola...ali manju..popiju tablete za spavanje...mislim da načini samoubistva govore o potrebi za samokažnjavanjem....šo je jako toožno.....

poslednji sloočaj samoubistva za koji sam čuo......je poštar iz kraja.....nedavno se desilo..pre par nedelja.....čovek je zapao u kockarske doogove koje nikako nije mogao da vrati.....i odloočio je de sebi prekrati život utopljavanjem......uvek kad neko izvrši samoubiosvo..ja kažem..strašno...nikad nisam doživljavao kao oslobađanje...
 
kad sam bila klinka moj omiljeni film bio je beti blu..boze..kako je ona bila lepa, pametna..senzibilna..i nesrecna, neprilagodjena...potpuno nespremna na prljavstinu sveta oko sebe...i uvek na ivici samoubistva
posto sam i ja sebe smatrala istom takvom (pametnom, preemotivnom i ..potpuno neprilagodjenom), moje odusevljenje filmom i razumevanje nje je bilo potpuno...i mogu donekle da razumem ovu pricu o opijenosti lepotom, o bliskosti zivota i smrti..nikad covek ne dozivljava lepotu tako snazno kao kad je mlad, i nikad nije tako ostar kontrast izmedju lepote i uzasa i licemerja tzv.stvarnog zivota
i danas se veoma potresem kad cujem da se ubio mlad covek...i to su jedina samoubistava koja me potresu..jer kad izadjes iz tok kruga gde su sve krajnosti, i dozivis zivot ( umesto da o njemu mastas) kao nesto istinski predivno, vise nikad, nikad ne pomislis na samoubistvo...
volela bih sad da pogledam taj film..da vidim kako bih ga dozivela sa distance od 20 god..
a onaj sto se udavio jer je napravio dugove..takvi mi se gade, i zalim samo njihove porodice..njih-nikad...
 
Postoji hiljadu drugih nachina zadovoljenja. Pitanje je, da li oni hoce da pokushaju da ih pronadju.

Sve je stvar svesti. Moj savet je, da ako vec ne mogu da pomognu sebi, mozda nek pokusaju da pomognu drugima.
Tačnije, neka poklone svoj život drugima; neka žive za druge. Tako će postići veće dobro (i zadovoljstvo) nego da su za sebe živeli.
 
Da li je samoubistvo, akt bezuslovnog samouništenja, najuzvišeniji čin mudrosti? Pošto, od svih životinjskih vrsta na našoj planeti, samo čovek može svesno da ga izvrši. Da ostavimo na stranu jevrejske i hrišćanske (protestantske) pričice da je to najveći greh etc. Sve prizemne religije (koje propovedaju veru u krv, hleb i večni život u telu u raju na Zemlji, i uopšte spasenje preko nečije krvi) osuđuju taj čin, ali... U trenutku smrti, energija koja pokreće telo izlazi iz njega. Moguće je da se ona, kao što se voda iz razbijene čaše može presuti u drugu čašu, može podeliti na više delova i naseliti nekoliko tela. Reinkarnacija – ili uskrsnuće. Trećeg nema. Nema ni sredine. Najuzvišeniji manifest pobune je kad neko u trenutku smrti pomisli: "Ja ću ostati celina i sačuvati svoju svest i posle kraja mog fizičkog tela." Ali problem nastaje kada tu samosvesnu energiju obuzme besmisao i strah od kosmičkog beskraja, pa ona ponovo silazi u telo (reinkarnira se). Siguran sam da činom samoubistva, samoubica potire i svoju samosvesnu energiju. Šta mislite?

Samoubica ima brdo probrema sa kojima nije sposioban da se nosi. Bespomocnost, strah od novog zivota ( a svi se plasiumo neizvesnosti). Nema tu neke filozofije. To su ljudi koji duboko pate i kada pocine prvo samoubistvo nikada ne presaju da ponavljaju. Vrlo cesto pricaju okolini o namerama ali nikad nece nista "cuti" od saveta jer je to tabu tema. Na kraju krajeva, kada samoubica iscrpi svu snagu potrage pomoci on dize ruku na sebe jer nema NADE....Apel koji pruzaju mladi ljudi su cesto nezapazeni i zato se zavrsavaju fatalno po osobu koja pati a ljudi su "slep" pa pruze adekvatnu pomoc ili upute strucnom licu..

Nije lako biti izmedju zivota i smrti od jutra do mraka, u ici iz ekstreme u ekstremu,...noci su najteze kada se procenat samoubistva pojacava.
 
Sergej Makrof..
Uz rizik da se uvrediš a mene da banuju, reći ću ti nešto jer mislim da i drugima može da koristi.

Ti si po mojoj skromnoj, amaterskoj oceni, manično-depresivan.
U maničnim fazama tebi su boje izuzetno jasne, žive, zvukovi su oštriji, dublji, mirisi te prožimaju do srži, drugim rečima sva čula ti rade na maksimumu i svet doživljavaš kao uzbudljivo obilje fantastičnih senzacija. Imaš neverovatnu enegiju, dan ti je kratak, sve bi da probaš, iskusiš, dodirneš itd.

To si tako lepo opisao.
Međutim, to tvoje -gubljenje- pred čulnim senzacijama a sa druge strane usamljenost i bežanje od ljudi meni daje samo ovakvu sliku.
Siguran sam da ima perioda kada si duboko potišten i mislim da bi bila pametna ideja da posetiš lekara i taj problem rešiš.
 
Стварно ми нису јасни ови "суицидал-хуманисти"... ко је то па рекао да се мора по сваку цену живети?

:D
ono sto vidis zavisi odakle gledas...zar ne?
veliki poz.:)

Тако некако, Niobe... :)

Tačnije, neka poklone svoj život drugima; neka žive za druge. Tako će postići veće dobro (i zadovoljstvo) nego da su za sebe živeli.

А како се то живи за друге? :roll:
 

Back
Top