Dr Džekil i Mr Hajd ili dualizam ljudske prirode

Poruka
51.038
Možda je ovo tema za pdf. Filozofiju... ali daj da spasimo šta se spasiti može na Kultnim.:mrgreen: Možda mrdnemo sa mrtve tačke.

Elem, malo o dualizmu ili dvojništvu:
Dualizam je 'nauka' o posmatranju dva različita, dijametralno suprotna stanja, načela, pogleda na svet ili principa: duh i materija, duša i telo, nebo i zemlja, život i smrt... ali i ego i alter ego.
E, taj ego i alter ego su nešto na šta bi trebalo da se odnosi ova tema.Po Zigiju Frojdu, dvojnik igra ulogu drugog ega, zaštićenog dvostrukim postojanjem.
Dr Džekil i Mr Hajd, Dorijan Grej... vukodlaci... bića stvarna i izmišljena. Analizirajte sve što vam padne na pamet a da ima veze sa dualizmom čovekovog bića; naravno, s ličnim a ne knjiškim osvrtom. Bez copy-paste i linkova, molim. :-)
Zašto svaki čovek ima i svoju tamnu stranu? Ko njome rukovodi? Šta je jače: ego ili alter ego?

@ Nordi, čovek je kult nad kultovima. Ako ti tema na odgovara, prebaci je na Filozofiju.
 
hmmm...ja uopce nisam "uvjerena" u postojanje te "tamne strane"
mozda, zato sto je meni sve uglavnom sivo...

ok, svatko je katkad destruktivan, autodestruktivan, al to je kanda "normalno"...uglavnom...
ako bas i nije...pa tu je ostatak copora da ti pokaze gdje je granica...vremenom, prosto jedni drugima nametnemo odredjenu...samodisciplinu ili zavrsimo izolirani (ovako ili onako).

e sad...te neke..."sitnice" koje tajimo; cuvamo po skrinjama, plakarima i fiokama ...ma, to je uglavnom "prilicno benigno", samo smo "prestrogi" prema sebi kad su "drustvene norme" u pitanju...ono "istinski maligno" u nama skoro uvijek ispliva pa se vracamo na pricu o izolaciji i odbacivanju...

naravno, daleko od toga da drustvo po tom pitanju fercera "savrseno", ali ipak fercera...i krecemo se, svi skupa, tim...rakovim koracima...nekamo...:roll:

btw ispade (kao) da sam malcice skrenula s teme, ali nisam, zar ne? ;)
slijedeci put cu o (za)mal(oj) feministkinji Crvenkapici (e sto mi se svidja ta njena crvena kapica....:D)
 
Borac, o ovome imam sta da kazem, jer sam o tome kontemplirao..

Samo neznam sta je alter Ego. Sta je to?

Priroda i exiztencija se manifestiraju u vidu dualnosti.

Jednom sam razradjivao o ovoj temi u sebi, i zakljucio sam sledece stavke..
(sad cu da prepisem iz sveske, sto sam zapisao pre oko 2 g.)

eeosg5.jpg


E & E (ne mogu da izvrnem ovo drugo E) Su dualnosti, koje sacinjavaju exiztenciju.
Zapravo moze biti i A & O, ili bilo kakvi simboli, al su jedno sa drugim, a nemogu sami sa budu.
Nesto kao akcija i reakcija, nemoze jedno bez drugog.

> Ako nesto exiztira, onda exiztira u obliku E & E (ne mogu da izvrnem ovo drugo E)

> Sve sto exiztira je u ovom obliku, inace ako nije- onda ne exiztira.

> Osnova samoodredjensti je u obliku E & E

> Zakon je E & E // > E & E je sve.

> Samoodredjenost se manifestira u ovom obliku E & E

> Usvojoj osnovi E & E se sastoji u duhu. // > E & E je duh.

> Existencija se javlja u vidu E & E

> Slobodna volja se ispoljava u obliku E & E
 
Ove moje slikice o exiztenciji mi se slazu sa ILLUMINAT-ovom divnom pesmicom i vizijom.. :D
Slicno vidim pesmicu i slikice.
... ... ...
... ... ...
Kad se spojimo ja osetim nežnost, Kao da sam daleko od planeta,
Kraj mene zasija božanska svetlost - Otkriva mi se smisao života,
I želim da dostignem savršenost, da spoznam tajnu postanka sveta;
Kad se spojimo ja osetim nežnost.

O bože, zar smem toliko da volim?! Ko da smo sami na svetu nas dvoje!
Čini mi se da zbog nje i postojim, Jer sve što je njeno to je i moje.
Ni najveća mržnja, ni sve što vidim - Ne mogu ljubavi da nas razdvoje!
O bože, zar smem toliko da volim?!

Ljubavi moja ovo je ekstaza! Dve srodne duše večno sjedinjene!
Zvezdani zraci postaće im staza Da se zajedno u večnost odsele!
I da se ne rastanemo nikada, Da nas nikakve razlike ne dele -

Ljubavi moja ovo je ekstaza! ♥
 
Možda je ovo tema za pdf. Filozofiju... ali daj da spasimo šta se spasiti može na Kultnim.:mrgreen: Možda mrdnemo sa mrtve tačke.

Elem, malo o dualizmu ili dvojništvu:
Dualizam je 'nauka' o posmatranju dva različita, dijametralno suprotna stanja, načela, pogleda na svet ili principa: duh i materija, duša i telo, nebo i zemlja, život i smrt... ali i ego i alter ego.
E, taj ego i alter ego su nešto na šta bi trebalo da se odnosi ova tema.Po Zigiju Frojdu, dvojnik igra ulogu drugog ega, zaštićenog dvostrukim postojanjem.
Dr Džekil i Mr Hajd, Dorijan Grej... vukodlaci... bića stvarna i izmišljena. Analizirajte sve što vam padne na pamet a da ima veze sa dualizmom čovekovog bića; naravno, s ličnim a ne knjiškim osvrtom. Bez copy-paste i linkova, molim. :-)
Zašto svaki čovek ima i svoju tamnu stranu? Ko njome rukovodi? Šta je jače: ego ili alter ego?

@ Nordi, čovek je kult nad kultovima. Ako ti tema na odgovara, prebaci je na Filozofiju.

Zanimljiva tema,ima tu puno dualistckog u samoj postavci ali je sve u skladu sa idejom vodiljom.;)
Bas ovde na forumu mozemo videti tu egoisticnu kategoriju ponasanja ,neko je slatkoreciv , neko grub,neko destruktivan,neko pun zivota,neko zatvoren i tih,neko je glasnogovornik a u sustini verovatno smo svi mi ovde samo sopstveni odraz u ogledalu iliti ono sto nismo a zeleli bi da smo...
Mislim da je dualizam jedan od sporednih(ako ne i osnovnih) oblika pronalazenja puta ka nekom licnom cilju(satisfakciji)...al sam ga zakomplikovala..skroz...:mrgreen:
A alter ego je posebna tema koja se odnosi na preobrazaj unutar licnosti...znas ono ..ja sam sad popularan ili mocan ili lep (posle plasticne operacije) i ja mogu da budem ono sto nisam u svojoj sustini...:P
Protiv dvoglave azdahe se jos mozemo boriti i izboriti ali protiv viseglave azdahe tesko...a ima i takvih primera ako nigde drugo ono u crtacima...(odoh u krajnost) :roll:
 
Almsivi, надасве занимљиви цртежи! :)

Ja kad god učinim neko dobro delo - odmah se opomenem da treba da učinim i neko zlo delo. I obrnuto. Kad god učinim neko zlo delo - odmah se opomenem da treba da učinim i neko dobro delo. I tako održavam sopstveni dualizam.

Људи обично нису свесни свог дулаизма... када га постану свесни, онда увиде да је непотребан... :rolleyes:
 
Naše drugo Ja.

Ево ја сам тражила и тражила своје друго ја, не би ли ти оно одговорило на тему...

Али нема га...:( Све морам сама...:roll:

Нема другог ја. Све смо то ми.
Чак и када су нам неке наше особине толико мрске, да бисмо их радије приписали некоме другом... јок... то смо ипак само ми...:D

Црно или бело? Смо нам се чини да се те две боје разликују...;)
 
Inace, kad pomenuste bajke, zanimljivo bi bilo analizirati ih - sa psiholoskog aspekta - naravno..Na primer ta "Uspavana lepotica" mi je stvarno interesantna..

Ajd ti probaj Uspavanu lepoticu. Ja ne mogu pošto sam sad, nakon rezultata testa, vrlo pristrasna prema tom liku.:lol:
Inače, sklona sam Grimovim bajkama, npr. Ivici i Marici. Joj, šta bi tek tu moglo da se kaže...:) Hm... Razmišljam...
 
"Uspavana lepotica" mi je zanimljiva zbog onog dela kada se princevi tj, potencijalni, a neodgovarajuci kandidati za muza izbodu na ruze i umru..A kad nadije "pravi" ruze ga same propuste "rasire se" i on jednostavno nadje princezu i poljubi je. I ona ozivi, a bila je mrtva sto godina. Mada oni kazu da je spavala stogodisnjim snom.
Taj SAN i to PRAVI mi je zanimljivo...
Bajke su lepe, ali "Trnova Ruzica" mi je nekako neprikladno surova - s obzirom na to da je za decu..
 

Back
Top